\M 1853. V r ij cl a g December 1870. Dit blad verschijnt des baandag* en Donderdags 's avond*De Abonnementsprijs 's ƒ1.15 in de 3 maanden. De prijs der Advertenliën van 1 tot 6 regel* 60 Ceols, elke rei?p| lurerder lOOalt; legale Advertentièn per regel 15 Cent*. 4 fz. nummers 5 cm Is. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. .4. ran CUtff, te Amersfoort Bureau ^4 men foor tteke Courant, Langestrsst, Wijk t, V», 43. over de Oude Vischinarkt. soo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijk. Bet voorstel tot grondwetshersiening in België. Naar aanleiding van een voorstel tot grondwets herziening in Belgiëstrekkende tol wijziging van den census voor het siemregt voor de Votksvertegenwoor- ging, door conservatieve leden der Kanier ingediend en door een hunnerden heer Demeur aanbevolen en ontwikkeldzeide de Minister van Binnenlandsche Zaken dit: Het is de eerste maal in veertig jaren tijds, dat er op dit spreekgestoelte eene grondwetswijziging wordt voorgeslagen. Nooit is er een gewigtiger,,voor stel gedaan. Noch een voorstel, waarvoor zoo weinig regtvaardiging in de tijdsomstandigheden te vinden was. Om tot dat uiterste middeleene grondwetswijzi ging te kunnen besluiten zou men de bepaalde over tuiging moeten hebben dat er eene groote hervorming door de publieke opinie wordt geëischt. Dit nu is het geval niet. Ook uit de zoo even gehoorde ont wikkeling blijkt duidelijk, dat het bij de voorstellers zelve geenszins eene uitgemaakte zaak is, wat er in de plaats der bedoelde grondwetsbepalingen gesteld zou dienen te worden. lk moet nadrukkelijk wijzen op het gevaarlijke van onbestendigheid in de staatsregeling. De heer Demeur wees op de lessen der geschiedenis. Wij kunnen hare lessen met nog meer regt inroepen. Het gevaarlijke van onbestendigheid der staatsregeling is overal in de geschiedenis zigtbaar. Hoe poot is niet het aantal grondwetten die instorten onder de handen van diegenen zelvewelke ze hadden gemaakt Belgie integendeel heeft sedert veertig jaren ééne en dezelfde grondwet zij is de bron van al onze vrijheden. Wij hooren in haar nog de onver- va Ischte nadrukkelijke taal van hel geslacht van 1830, hetwelk haar den adem zijner vaderlandsliefde ingeblazen heeft. In 1848 toen rondom ons heen al de trooncn wankeldenhad Belgie rust. De reden wasgelijk de heer Delfosse destijds met de hand op onze constitutie zeidein andere Landen moei de vrijheid nog komen wij hebben ze reeds En thans nog mogen w ij zeggendat Belgie's getrouwheid aan zijne constitutie s Lands sterkte te midden der Europcschc beroerten en verwikkelingen uitmaakL Het is thans minder dan ooit een geschikte tijd om de hand aan dal grondverdrag te slaan. Het is voor ons Belgen eene dure pligl ons rondom onze roemrijke constitutie aaneengesloten te houden Ik vraag van de vaderlandsliefde en wijsheid der Kamer, dal zij weigere het voorstel van den heer Demeur in beraadslaging te nemen" De Kamer besloot, met 73 tegen 23 stemmen, het voorstel niet in overweging te nemen. De voedingsmiddelen te Parijs. Wat zullen wij eten is zeker eene alledaagsche vraag, maar voor de Parijzenaars is zij eene hoofd kwestie gewordenwaarvoor politiekesociale en andere kwesties alle op den achtergrond moeten wijken. Voor zoover men kan afleiden uit de verschillende berigten is het menig Parijzenaar vaak even raoeijelijk een antwoord to vinden als voor heeren werktuig kundigen het perpetuum mobile Een gastronoom ge voelt zichdat is zekerniet oo zijn gemak in de vroeger zoo weelderige stad. Vooreerst schrijft de correspondent van den Timeskrijgen uwe beginselen een gevaarlijken schok door het eten van paardenvleesch vervolgens ontmoet gij vrienden fatsoenlijke heden die u "vertellen dat zij lekker van een kat hebben gesmuld en dat gij zelf dat geluk reeds hebt gehad, indien gij soms in de een of andere restauratie konijn hebt besteld. Dat iemands gastronomisch geweten allengs schijnt verhard te worden, blijkt hieruit, dal toen in den morgen van den 14den een zijner vrienden den correspondent uitnoodigde met hem in eene restauratie te gaan waar hij eenige rallen had bestelddeze in plaats van hard weg te loopen of zijn vriend omver te slaantoestemde om ze eens te zien eten. Zij zagen er goed uit eu werden opgediend met saus cn geroosterd brood. Üp verklaring van den vriend oat de smaak geheel aan hel gezigl beantwoordde, liet zich de correspondent verleiden een stukje te proeven, cu bekende gulweg, dat hij er niets zou tegen hebben deu volgenden dag de proef te herhalen. Het vleesch is blank en zeer lijneven als dat van een jong konijn maar veel smakelijker. Wij doorliepen naauwkeurig de spijskaart, zegt de correspondent, of de restaurateur aan dit geregt zijn waren naam had durven gevenmaar wij vonden slechts een veelbeleekende ruimte in blanco en daarachter 1,50 fr. d. i. voor het paar, dus 75 centimes per stuk. In den handel gekocht en te huis gekookt zou het een goedkoop eten zijn, zelfs in tijd van belegering; maar jammerlijk genoeg is het arme volkdat er het meest behoefte aan heeft, het minst er toe te brengen om ze aan te raken. Verder vertelt de correspondentdat op alle honden, zonder onderscheid van rangten algemeenen nutte werd beslag gelegd. Een jonge Amerikaansche dame in 't bezit van een prachtigen Siberischen wolfhond ter waarde van 100 p. st.mogt 't zelfs niet ge lukken haren lieveling voor het argusoog van het opsporend gezag te verbergen. Hij werd ontdekt cn naar de slagtbank geleidterwijl zijn bedroefde meesteres tot eenigen troost de verklaring ontving, dat een hond, die dagelijks 2} fr aan voeding kostte, in tijd van belegering een artikel van weelde was Volgens den Tempswaarvan exemplaren met den luchtballon van den 24sten zijn overgemaakt, had Parijs den 19den September, den dag toen het effec tief beleg een aanvang nam, Lij lange na het aantal runderenkalverenschapen en varkens niet, dat de hoofdstad had moeten hebbenindien de heer Du- vernois, minister van koophandel in hel kabinet Palikao, waarheid had gesproken toen hij de bevolking wilde geruststellen omtrent de proviand binnen de hooldslad. De heer Duvernois heeft blijkbaar zich zeiven een brevet van verdienste willen uitreiken, dat hem niet toekwam Binnen eenige dagenzegt de Tempszul hel versche rund- en schapenvleesch gansch en al opgeteerd zijn zoodat de Parijzenaars zich zullen moeten behelpen met paardenvleesch. Er is nog wel gezouten rundvleeschmaar dit blijft bestemd voor de troependie dag en nacht dienst doen op de wallen. Rijst is er daarentegen genoegmaar niet voor vijf maanden, gelijk beweerd is. Olie begint schaars te worden. Suiker en koffij zullen vooreerst te Parijs niet ontbrekenevenmin als wijn De hoe veelheid graan is, zonder vermindering van de rant soenen althans voldoende lol in het laatste der maand January. Alles dus te zamen genomen zal de voorhanden rijst, suiker, koffij en wijn, met het brood, de Parijzenaars in staat stellen om de verdediging nog geruimen tijd vol te houden. Wat het paardenvleesch aangaatmen zal het nagenoeg even lang hebben als hel broodzonder dat de paardennoudig voor de verdediging, geslagt behoeven te worden. In 't begin dacht men over 't algemeen, dat een beleg van twee maanden reeds lang was. Velen zclls namen dien termijn als een maximum aan. Thans zijn die twee maanden reeds verloopen, en is Parijs ten aanzien zijner voeding minstens nog voor evenveel tijd gewaar borgd. De toestand mag dus uil dal oogpunt zeer bevredigend genoemd worden. Men behoeft geen kunstmiddelen aan te wendeu om het ver.rouwen levendig te houden. Bij de zoo uilecnloopendc berigtendie men nu omtrent den staat der voedingsmiddelen binnen Parijs onder "t oog krijgt, »al de opgave van een blad gelijk de Temps welks waarheidsliefde algemeen eikend wordtdoor velen zeker met belangsielliug worden vernomen. l'olttlvke licvue. De politieke horizon in het Oosten begint wat op te helderen. Op hel berigl. Maandag nam dilag uil St. Petersburg, dat de Russisch-Turksche kwestie op een congres of conferentie te Londen behandeld en beslist zal worden, zijn andere tijdingen gevolgd, waaruit men eenige hoop op minnelijke scuikkiiig mag putten. Zoo wel uit Londen (in een 7ïm<»-telegram uit Versailles) als uil W'oenen wordt berigl dat het voorstel tol het houden eener conferentie gedaan is door Pruissrn; dal Rusland weigeren zal zich in die internationale vergadering te doen vertegenwoordigen is niet denkbaar. Oostenrijk is ook geneigd deel te nemen aan de be raadslagingen. doch maakt zijn definitief antwoord op de uitiioodiging afhankelijk van de inlichting, welke het op eenige punten nog noodig acht. De Noordduitsche rijksraad heeft Maandag de voor- dragt lot het verleenen van nog een buitengewoon crediet van 100 millioen thaler voor oorlogsuitgaven bij derde lezing aangenomen met 178 tegen 8 stem men. Tegen stemden de sociale democraten en Ewald De heer Delbrück deelde mede dat het verdrag met Wurtemberg door den bondsraad eenstemmig is goed gekeurd en het verdrag met Beijeren gisteren bij dat iigchaam zou ter sprake gebragt worden. Laatstbe doelde overeenkomst is openbaar gemaakt door de Staatsanzeiger van Maandag. De voornaamste bepaling is, dat de artt. 61—68 der bondsconstitutie niet op Beijeren van toepassing zijn. Beijeren behoudt een zelfstandig militair beheer onder het opperbestuur des konings. De organisatie en de formatie van het leger geschieden evenwel in overeenstemming met den Noord- duitschen Bond. De veldheeren van den Bond hebben het regt en de bevoegdheid om op het militaire wezen in Beijeren toezigt te houden. In oorlogstijd zijn de Beijerscbe troepen onbeperkte gehoorzaamheid aan de veldheeren van den Bond schuldig. De manschap legt te dien einde een eed af. Hel blad behelst insgelijks het Bonds vei drag en de militaire conventie met Wur temberg. Tot groote verwondering van vele Berlijners heeft in den Noord-Uuitschen Rijksdag een der leden den moed gehad aldus te spreken Ik ben tegen de voortzetting van den oorlog Wij zouden ook reeds de vrede hebben als Pruissen geen aanspraak maakte op den Elzas en Lotharingen de annexatie dier Landen is ongemotiveerd en zal zeer zeker de aanleiding worden tot een nieuwen oorlog met Frankrijk." Op die woorden riep hot vrijheidlievend Huisop den spreker wijzende heraus Houdt u bedaardmijne heerenriep de Voor zitter en zich daarop tol den spreker den heer Bebel, rigtende, voegde hij dezen toe: als gij op die wijs voortgaat, ontneem ik u het woord 1" Men spreekt veelzoo vervolgde de heer Bebel van de geestdrift der Duilschers, maar bedenkt men wel, dat hij steeds geprikkeld wordt door 4000 Dag bladen'? En bleek die geestdrift bij de geldleening De Re gering vroeg 100 millioen en kreeg slechts 68, door 63,000 inschrijvers. De bereidwilligheid was dus bij de patriottische schreeuwers niet groot. i Napoleon legde, even vóór zijn val, het volk 750 millioen francs op en die som was er binnen weinige dagen. «En hadden wij tijdens de leening eens treurige tijdingen gehad, dan zou 't verschil tusschen schreeuwen cn geven nog sterker in 't licht zijn gekomen". Vervolgens was de lieer Liebknechl aan 't woord, die heel laconiek zeide De bondsregering is niet nationaal-gezindwant haar doel is: strijd legen de Repubiikeinsche denkbeelden. «Als gij hecht aan nationaliteit, waarom vergeet gij dan de Duilschers in de Russische Oost-Zeeprovinciëu, die leveu onder een despotisch juk." Ik zal ook u het woord moeten ontnemen zeide Simson de voorzitter. En is dat dan uwe zoo hoog geroemde vrijheid van spreken vroeg Liebknechl scherp. De Regering zoo eindigde hij legt het er op toeom Lodewijk Bonaparte weder op den Troon te brengen," Na dezen spreker trad Lasker op als berisper van Bebel en Liebknechl en zijne eritiek zat vol pikanterie, die echter de zaken in kwestie niet in 't hart tastte. De weinige geestdrift hij die leening en dc scherpe aanmerking op de verdrukking der politieke vrijheid in Pruissenliet Lasker links liggenmaar toch werd hij door de naar roem dorstende Pruissen niet gelach beloond, toen hij Bebel lituleerde als generaal der niet betalende «volksklasse" en erop zinspeelde, dat hg als Volksvertegenwoordiger tegen betaling van pre- scnlie-geld deed, wat hij het werk zijner hooge roe- ping geliefde te noemen. Dat was eene onwaardige eritiek en de heer Lasker kan zich wel verzekerd houden, dat de glimlach der holten Hemchaftcu" slechts hel loon van een oog-

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1