Jtë 185». Vrijdag- 9 December 1870. D.tblad verechijnt de» Maandagx en Donderdags 's «vond» Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prij» der Advertentiën ru 1 tot 6 regels 60 Cent», elke regel meerder ent», ega e A rertentiëo per regel I» Cent». Aft. nummert 5 cpnls dubbelt grootte 10 cent». Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. 11. van Cleeff, Amer»loeft Hmr— 4mer,/u„rt.cie Cour.,1. Ungwra.t. Wjjk N®. 43. over de Oude Vi.chm.rkl. K'E'N nSGUI.GBN. Ds BURGEMEESTER r.» WETHOUDERS ia» AMERSFOORT. Gelet op ari. 265 der uKineenlewel Do. n Ie «veten dat het 2 Ie Aanviillings-kohier dei plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke Oinslagj o*er hel dienstjaar 1870 door deo Raad is tn.slgesield en gedurende acht dagen, te rekenen «un heden alle werkdagen 's vooriniddags tan 10 tol I ure des namiddagsop de Secretarie der gemeente voor eeuie.der 'er lezing zal liggen. Auiersloortden 7. December 1870. Burgemeester eu Wethondeis voornoemd, Ue Burgemeester De SpctelarisA. G. WIJ.-.RS. W. L. SCIIELTUS. n bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. ||R BURGEMEESTER tl» AMERSFOORT Bieugt Ier keuuis van de togezeleneu dezer gemeente., dat het door den Provincialen Inspecteur goedgekeurd kohier tan het Patentrecht over hel 2de kwartaal van het dienstjaar I8,n/7I aan den Ontvangc *an 's rijks dliecte helaslingeu alhier is Ier hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den hij de wel bepaalden voel te voldoen. Gedaan en oji de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Am-rsfooK den 0. December 1870. De Biirgemeesier voornoemd A G. VVIJERS. SPAARBANK. Het Rp.ltttir zul «ijne eerstvolgende titling bonden op tlttriiiiia™ 12 lirceinbrr e. k. ten Ua.idhuite te Amersfoortdes namiddag* van 12 tol 1 ure. A. J. BOS Secretaris. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot bel geven van gi lden ter leen zal het Bestuur zitting houden in een der looien van hel Raadhuis op a.inst Maandag 12 December van lial/licee tot bul/drie alwaar belanghebbenden zich kunnen aanmelden terwijl ro-'de inlichtingen deswegens le bekomen zijn bij de ondergeleekeiulen en de verdere leden van het Bestuur de lieren Mr. Jran 'ter Leemt. K. K Herschel. A Cioockrwl, en .1 foimeeber II w. baron VAN HKKT.KKRKN. President. M. VAN BEEK Penningmeester. A J. A. VON KEI.IiNEK Secretaris. lie voorgestelde verbetering van den wrg van i»r de ÊCembrug tol ann den «traalwog In iionglaml. Tot do onderworpen die in toenemende mate de aandacht der verschillende Rcgcrings-Collcgiën zoowel in wijderen als in enguren kring tot zich trekken behoort zeer stellig ook dc zorg voor de verbetering der wegen en middelen van verkeer. En voorzeker men mag er zich over verheugendc overtuiging wint meer en meer veld dat niets zoozeer als goede wegen en communication de aanwezige bronnen van bestaan tot ontwikkeling kan brengen, en de algemeene welvaart kan bevorderen. Wel is waar vinden wij van dc vroegste tijden af aan, bij alle volken die tot ecnigen graad van beschaving gekomen waren, sporen van de zorg welke zij voor de goede gesteldheid der wegen besteedden, maar het <s toch eerst in lateren tijdvooral in de jongst verloopen jaren dat de openbare wegen het meest in aantal en in deugdzaamheid zijn toegenomen. Dc vroegere zand- en kleiwegen worden allerwege door grind- en straatwegen vervangenen terwijl vroeger verhoel'slnagdcn niet dan gebrekkig in het onderhoud der wegen voorzagenwordt dit onderhoud thans, met afschaffing der hand- en spandiensten, meer en meer lot een onderwerp van regeringszorg gemaakt. Dat ook in de provincie onzer inwoning, in onze naaste, omgevingin den laatsten tijd te dezen aanzien veel goeds is tot stand gekomen, niemand zal het ontkennendie den toestand der wegen zooals die tliaus is. vergelijkt met dien van eenigejaren vroeger. Zoo werden om ons slechts lot enkele le bepalen a hardgemaakt in 1840 de weg van Amersfoort nair llunschotenin 1853 de weg van Amersfoort naar Doornin 1858 de Haar- en Huschopsweg in 1806 de wegen in Leusbroek en zou hel niet ntoeijelijk zjjii deze voorbeelden met anderen te vermeerderen. Veel valt echter ook hieromtrent nog te doen, en er zijn nog vele wegen wier toestand dringend verbetering behoeft Wij willen thans een en ander in het midden brengen over eene zeer weuschelijke verbetering van den weg van al de Eembrug tot aan den straatweg in Hooglandbij de buitenplaats Coelhorstnaar aanleiding o. a. der beraadslagingen die daarover hebben plaats gehad in eene onlangs gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap Eemland. Het bestuur van dit waterschap toch had in het voorjaar van 1870 zoowel met het bestuur van Hooglandals met de besturen der waterschappen onder die gemeente gelegen, onderhandelingen aange knoopt om tot het begrinden van bedoelden weg te geraken, waarvan de kosten op f 18,000 werden geraamd. Genoemd bestuur had daarbij voorgesteld dat 4 dezer kosten zou worden gedragen door het waterschap Eemland, door de gemeente Hoogland en de waterschappen, aldaar gelegen, en dal voor liet overige een provinciaal subsidie zou worden aangevraagd. Voorwaareen zeer billijk voorstelwanneer men in aanmerking neemtdat de bedoelde weg over eene lengte van 3200 meters gelegen is in het waterschap Eemland en over eene lengte van 4000 meiers in de gemeente Hoogland. Door de besturen van- en onder Hoogland werden hierop toegezegd de navolgende subsidiën: door den polder Neder Zelderl f 500 Over Zelderl 400 de Slaag3500 de gemeente Hoogland2000. lerwijl eindelijk door eenige particulieren te Hoogland nog vrijwillige gitten werden toegezegd tol een bedrag van. >1100. f 7500* Met ondersteuning van een provinciaal subsidie had dus de verbetering van den weg kunnen tot stand komenzoo niet het bestuur van Hoogland aan het verleencn zijner bijdrage de voorwaarde had verbonden, dat de weg niet zou worden begrind, doch bestraat, waarvoor veel groutere onkosten werden gevorderd. Immers voor het bestraten van den weg is eene uiigave van ƒ28,000 noodzakelijk 15,500 voor het gedeelte onder Hooglandf 12,500 voor hel gedeelte gelegen in hel waterschap Eemland. Toen evenwel het gemeentebestuur van Hoogland ongenegen bleek om op de gestelde voorwaarde terug te komen, meende het bestuur van Eemland aan de Ingelanden van het waterschap te moet&n voorstellen om ook j der bestratingkoslen voor rekening van het water schap te nemenen werd dit voorstel niet overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. ilcl is dus nu van de besturen te Hoogland afhankelijk of de hier besproken communicatie-verbetering zal lot stand komen. Immers daar lot nu door hen slechts ƒ7500 is toegezegd, en voor -J der bestraling ƒ9400 wordt gevorderd, zoo zullen de bijdragen der besturen te Hoogland met eene som van bijna ƒ2000 dienen te worden verhoogd alvorens met hoop op goed gevolg een provinciaal subsidie voor het ontbrekende J te kunnen aanvragen Wij zullen verder wel niet vele woorden behoeven om het nut der voorgestelde verbetering aan te wijzen. Thans is de weg gedurende den geheelen winter en ook des zomers bij ecnigszins vochtig weder bijna onbegaanbaar, en is het voor de vele aan den weg wonende landbouwers onmogelijk daarvan gebruik le maken voor het vervoer van eenigszins zware vrachten. De vrijwillige bijdragen van de te Hoogland wonende particulieren en de bijdragen reeds nu door Ingelanden der polders verleend die slechts door niet onaan zienlijke verhooging van den omslag kunnen worden ver kregen toonen genoegzaam aan welk gewigt de eigenaren der in die omstreken gelegen landerijen aan de verbeleriug van den weg hechten. Eindelijk mag niet worden over hel hoofd gezien dat de langs de Eem gevestigde landlieden wanneer zij zich ter markt of anderszins naar Amersfoort begeven, thans veelal den straatweg volgen van af de Eeiubrug over Baarn en SoesL Deze zullen, wanneer de weg over Hoogland is hard gemaaktzeer stellig dien korteren weg verkiezen en verder zal menigeen die des zomers van uit Amersfoort de schoone omstreken van Baarn komt bezoekener de voorkeur aan geven niet tweemaal denzelfden weg te berijden, maar bij komen of gaan over de Eembrug en Hoogland langs de Eem omtoeren. Dat dus eene zeer aanzienlijke vermpcrtlering van vertier over den weg van ceu en ander het gevolg zal zijn, mag als zeker worden beschouwd, eu het is juist deze omstandigheid die ons goede verwachting geeft van het besluit hetwelk de Raad te Hoogland thans te dezer zake zal netnen Immers heft de gemeente op het ver lengde van den bedoelden weg een tolen men mag veilig aannemen dat eene vermeerdering der pachtsom met meer dan 100.het gevolg zal zijn van het hard maken van den weg. Tegenover eene jaarlijksche bate van minstens f 100.mag het nu toegezegde subsidie van ƒ2000 wel zeer gering worden genoemd en kan met regt eene veel grootere bijdrage van de welvarende en bioeijende gemeente Hoogland worden te gemoet gezien. Men mag daarom vertrouwen dat de Raad van Hoogland zal inzien dat het welbegrepen belang der gemeente zal worden bevorderdwanneer hij besluit die gelden toe te zeggen, die het lot stand komen der hier besproken ver betering kunnen verzekeren, en bij niet op zijne verant woordelijkheid zal willen nemen eene zaak tegen te houden waaraan de overige belanghebbende besturen eene zoo krachtige medewerking hebben toegezegd. Politieke fltevue. Een Keizer van Frankrijk is van het wereldtooneel afgetreden en een Keizer van Duilschland, beter klinkende dan Keizer van Pruissen, zal weldra optreden. Koning Wilhelm, daartoe allergenadigsl door Duitsche vorsten uilgenoodigdzal den keizerstitel aannemen en eerlang wordt misschien Versailles een tweede Erfurt, alwaar de Koningen van SaksenWurtenberg en zelfs van Beijeren tegelijk met hunne huldehunne afhankelijkheid zullen presenteren. Das ganze Deulschland soil es seinweldra neder- buigende en knielende voor den afstammeling der keurvorsten van Brandenburg. Hel jonkerdom zal alsdan zijn schoonste zegepraal vieren en zich vermeijen in de onnoozelheid der honderd duizenden zuurkooleters, die zich lieten en laten slagtcii en verminken om veertig millioen Duitschcrs onder dc plak te brengen Telegrammen genoeg en hevig gevochten is er ook, maar de gevolgen van den strijd dagen achtereen gevoerdnaar waarheid te schetsende posilien der wederzijdsche corpsen juist te teekenen en den ver deren loop der operation met eenige waarschijnlijkheid aan te geven is onmogelijk. Zeker is het, dat de Franschen hier en daar dap per gestreden en dat ook de Pruissen aanzienlijke verliezen geleden hebben. De telegrammen uit Ver sailles verraden dat en laten meer te denken over dan zij woordelijk mededeelcn. Vooral in den omtrek van Parijs is bloedig ge vochten. De Pruissendat is ook uit de telegrammen op te maken hebben zich om de hoofdstad geducht versterkt en het vooruitziend oog van von Moltke is hier ook weer te bespeuren. De uitval van Trochu met 150,000 man en 4UU stukken geschut, was heftig, maar hij schijnt toch niet verder te zijn gekoraeudan tot de uiterste linie der Duitschers. Ook blijkt het op nieuwdat de Zuid-Duitschers met name de Beijeraneneen wreeden oorlog voeren en gaarne plunderen en dat de Opperbevelhebber der Pruissen maatregelen heeft genomen om hen daarin met kracht legen te gaan. Toen op 1 December te Tours het bcrigt kwam van een grooten uitval der verdedigers van Parijs en tevens, dat die volkomen geslaagd was, stroomde het volk naar 't Regerings-hotel en verscheen Gambello diemet eene door ontroering soms gesmoorde stem, het volk toesprak. Hij zeitlc onder anderen: De zege komt weder lol ons. Frankrijk's genius, die zijn aangezigt eene wijle omfloerst hieldlacht ons weder toe. Ons Loire-leger rukt thans voorwaarts om onze broedoren van Parijs te gemoet te komen. Deze zege is de zege der Republiekwant zij is bet werk der RepubliekFrankrijk herrijst door eigen kracht, na door allen verraden en verlaten te zijn. Dat kan alleen eene waarlijk vrije Natie doen Er is Vrijdag en Zaturdag èn bij Parijs èn in de omstreken van Orleans weer geducht gestreden. I'e nieuwe uitval van 't Parijsche garnizoen door den luchtreiziger voorspeld begonnadat Donderdag den geheelen dag rust had geheerschtden volgenden

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1