'M 1845. Y r ij d a g 13 Januarij 1871. WERKMEID, AMERSFOORTSCHE COURANT. Dit blad verschijnt des Maandag» en Donderdag» 's avonds. Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiën .an 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents. Af», nummert 5 centsdubbele grootte 10 cents. Brieven franeo.Bestellingen bij den Ditg. A. H. van Cleeffte Amersfoort Bureau Amertfoortsche CourantLangestraat, Wijk P, N°. 43, over de Oade Visobmarkten bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. NOTIFICATIE. Di GEDEPUTEERDE STATEN vu nomas UTRECHT Voorzieningen willend, nemen lol kei doen opmaken der lijsten van de kooceuangeslagenea ia R&k» beladingen ter benoeming ven leden der Eerste Kamer *an de Slaten-Geieraal Gelei op de artL 7J en 73 der wet ran 4 Jolij I860 (Staatablad *o. 37)regelende bet kiesrect enz. Moodigen de inwonera ten Jil gewed uitom bijaldien tij eldera ia 'a Rgka directu belastingen zijn aangeslagen daartan »66r den f. April 1871 la doen blijken. Bn aal daie op da gewone wijze worden afgekondigd er aaageplakt. Utreobt, den 5. Jannarjj 1871. De Gedepnteerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. DE KOCKGrifier. AMERSFOORT. 12 JtDuar(j 1871. In bet belang der betrokkenen publiceren wij op dezen voet, dat op Dingsdag 17 Januarij e. k.t te één uur, in een der lokalen van het Ministerie van Justutie zal worden aanbesteedhet onderhouden van en hel doen van eenige herstellingen aan de cellulaire gevangenis le Utrecht en de gevangenis en hel regtsgebouw te AMERSFOORT, gedurende 1871 en 1872. De bestekken liggen ter lezing te Utrecht in de gevangenis en te Amersfoort in bet gebouw der regtbank. In bet vorig nummer werd gemeld dat, gedurende 1870, bij het Rijks-telegraafbureau te Amersfoort zijn ontvangen en verzonden bijeen 8478 telegrammen. Thans ontvingen wij de opgave dat, gedurende 1870, bij bet telegraafbureau des Centr. Spoor- wegs te Amersfoort zijn: verzonden 1248 ontvangen 1500 2748 telegrammen. das te Amersfoort bijeen 11226 s Welke onkosten eene beschieting van Parijs met zich brengtkan blijken uil de opgave van een artillerie-officier over de kosten van enkele schoten uit kanonnen van verschillend kaliber. Wat de zware stukken geschut betreft, kost een schot uit een 72ponder gemiddeld 200 thlr. (ƒ360); van een 92ponder 300 thlr. (ƒ540). Een schot uit een lOOOponderhet Kruppsche monsterkanon van de Parijsche wereld-tentoonstelling, het cenige bestaande stuk van die groottekost met volle lading 500 thlr. (ƒ900). Het gewigt van een kogel voor dit kanon is ontzaggelijk; de massieve stalen kern weegt 1100 pd., d'.t van de looden bedekking er om heen 200 pd.en dat der krnidlading 100 tot 200 pd Wan neer men ontplofbare kogels er voor gebruikt, kost elk schot 800 thlr. 1440). Het kanon kost veel meer dan het onderhoud van een regiment infanterie gedurende een geheel jaar bedraagt Nadat men vroeger op hoogen toon den lof van 't lager onderwijs in Pruissen had bezongen bij welken juich'non elders de oogen werden nedergeslagen, heeft prozaische statistiek haar bril eens opgezet en kemt door eerlijke becijfering tot eenigzins andere uitkomsten. Zij verklaart nu officiéél, dat 3J pet der gansche bevolking geen onderwijs ontvangt en dat in de provincie Pruissen 11 pet. zonder onderrigt is opgegroeid. In de Sleenw. CL komt de volgende advertentie voor: «Kolossaal ijsvermaak te Blankenham op zee, (bij gunstig weder.) Door het gedeeltelijk mislukken der harddraverij van de vorige week wegens het ongunstige weder, is de directie van ijsvermaak te Blankenham voornemens aan de ingezetenen van de omliggende gemeenten een zeldzaam ijsvermaak aan te bieden. Zij wil namelijk Donderdag den i2dcn Jannarij a. s. eene harddraverij houden van katten met notedoppen geschoeid. Aangifte herberg Bellevue" te Blankenham's morgens 11 uur. Alle katten zonder uitzondering worden aangenomen. Oin ongeregeldheden te voorkomen en tot meerderen luister van zulk een zeldzaam feestbehoudt zich de directie het regt voor de katten zelf met zweepen aan te jagen." - De uitgever van den Sentinel tc Guttenberg, staat Jowa, heeft in zijn blad het volgende tarief van abonnementsprijzen openbaar gemaakt1 jaar 75 pond meel of 6 schepen aardappeleu of 2 schepel fcoouen of 2} schepel uijen of 12 pd. boter of 15 pd. kaas of 20 kolen, of 12 pd. of 12 pd. zoute- vleesch of 3 voet hout: i jaar: tweederden van het bovenstaande. In de afgeloopen week was het sterftecijfer te Utrecht 69. Deze hooge sterfte is evenwel niet alleen aan de pokkenepidemie toe te schrijvenmaar ook aan koortsen. In de gehecle maand December toch zijn slechts 57 personen aan de pokken gestorven. Het bombardement van Parijs wordt ijverig voortgezet en alle landen zenden deskundigen naar Versailles om dit geheel «enige feit in de wereldge schiedenis bij te wonen. Russische Oostenrijksche Engelsche, zelfs Japansche officieren maken dagelijks hun opwachting in het Duitsche hoofdkwartier en bewonderen de juistheid van het geschut en hel grootsche" schouwspel. Bevinden zich aldaar ook Nederlandsche officieren Men leest in de Provinciale Drenlsche Courant «De collectie Verbonden en Bonden wordt waar schijnlijk nog met een vermeld en wel met een anti-tilelbond. Verwacht daartegen hevige oppositie. Men verbeelde zichdat niemand meer wilde zeg gen Graaf, Baron, Gravin, BaronnesseFreule, Excel lentie, Hoog Wel Geboren, Wel Edel Gestrenge of Geleerde en men niets meer hoorde dan Mijnheer, Mevrouw, Jufvrouw, Vrouw, net als of alle menschen uit denzeifden pot met leem waren geformeerd. Verschrikkelijk denkbeeld Dat burgervolk" baalt thans van alles door 't hoofd" zei dezer dagen iemand «en liet eene dame er op volgen 't durft alles zeggen. Dat komt van die liberteit Jl. Maandag is eene der groote kopéren kroonen in de bovenkerk te Kampen gevallen. Gelukkig dat zulks niet een dag vroeger onder de godsdienstoefe ning beeft plaats gehad, want dan waren er zeker menschenlevens te betreuren geweest. Te Parijs waar geen gaslicht meer brandt zijn zeer vele personen voorzien van draagbare lan- taarntjes, vastgehecht aan een knoopsgat. Gedurende lyit bombardement van Mézières dat dertig uren achtereen voortgezet werd, is drie vierde gedeelte van de stad verwoest. Men ziet nergens iels anders dan puinhoopen. Van de burgers werden er 55 gedoodwaarbij er 11 warendie stikten in den kelder waarin zij gevlucht waren. Het Handelsbldringt er op aan, dat de offici ële stukken zullen worden gefrankeerd, hetgeen leiden zou tot vermindering van de groote papierweelde righeid" bij de departementen van algemeen bestuur. De Musical World vermeldt den dood van den beroemden componist Mercadante, den 17den Decem ber j. 1. te Napels in 74jarigen ouderdom overleden. Hij heeft meer dan 100 opera's vervaardigd, waarvan onderscheidene veel succes behaald hebben, behalve een aantal stukken kerk- en kamermuziek. Te Amsterdam liggen vijf personen in 't gast huis die ieder een been hebben gebroken van wege de gladheid der straten. Te Goes is een comité opgerigt, dat bij monde van zijnen secretarisden heer Bosck de landbou wers oproept om zaaikooren werktuigen enz. af te staan voor hunne door den oorlog verarmde collega's in Frankrijk. Het Vaderland is vlug. Het blad vertelt in het nummer, dat Zaterdag den 7den werd uitgegeven: Den 5den Jan. zal te Groningen de eerste open lijke vergadering van de kamer van koophandel worden gehouden." Uitstekend ingelicht. Uit Engelsch Indië wordt melding gemaakt van eene nieuwe sectedie met de godsdienstige gebruiken van Hindoes of Christenen niets gemeens wilde hebben, terwijl onder het kenmerkende van hare leden behoort, dat zij een doodelijken baat hebben gezworen aan alle kleeding en aan alle wetenschap. Hare benaming zou moeten zijn de natuurstaat-sccte. Politieke Revue. Von Bismarck zou onlangs gezegd hebbenEnge land doet voor spek en boonen meê in Europaen waarlijk, von Bismarck's spottend getuigschrift van Albion's onmacht is niet onjuist. Gij kunt zeide de Duitsche Bondskanselier tegen den anders zoo hooghartigeu John Buil wel blaffen, maar niet bijten. Over de Engelsche vrijwilligers 250.000 in getal -- sprekende, stelt von Bismarck die voor als een corps amateurswier liefhebberij" zeer aardig is, maar aan wie men nooit de pligten en de gestrenge krijgstucht van den Prnissischen burger-ioWaaJ zal kannen opleggen. De beschieting der Parijsche forten wordt steeds voortgezet. Het vuur wordt niet zeer krachtig beant woord en graaf von Moltkc en generaal Blumenthal zijn volgens den Timesdaarover zeer verwonderd. Men denkt aan een krijgslist van den Parijschen bevelhebber. Welligt beslaat het plan de Pruissen en de Saksere in de lucht te doen vliegen door mijnen, indien zij zich dar ven wagen op plaatsendie zij onverdedigd achten. Niemand weet het en het gevaar om het te gaan ontdefken is ontzaggelijk groot. De correspondent bij het Saksische leger gelooft niet, dat de Franschen de forten verlaten hebben, en verwacht een ernstig gevecht. Nu de eerste schok voorbij is, begint de moed der Parijzenaarsnaar 't schijntweer te herleven. Men leest in eene correspondentie der boorden van den Rijn3 Januarij Wat betreft onze wapeningen, dezelve houden niet op en de verliezenwelke de gevechten der laatste weken in de gelederen veroorzaakt hebben, zullen hersteld worden. Het corps Beijerschenhetwelk de helft van zijne krijgsmagten aan de Loire verloren heeft, zal eerlang versterkt worden, aaugezien er 16 bataillons Beijersche landweer gemobiliseerd zijn. De belegering van Belfort schijnt toch niet, zooals men vroeger wildein eene eenvoudige insluiting over te gaan. Uit Bourgogne wordt berigtdat Daugonlin, ten zuiden van Belfort, in den nacht van den 7den op den 8sten Januarij door de Duitschers stormenderhand werd ingenomen. Hel bataillon Schnei- demübelonder bevel van den overste von Manstan heeft zich bij die gelegenheid bijzonder onderscheiden. ADVERTl N TIE N ra- Met Februarij wordt verlangd eene P. G. Brieven francoBureau Amersioortscbe Courant onder Letter J. F. B. ORIGINELE STAATS-LOTEN mogen overal gespeeld worden. Allernieuwste groote door de Hooge Regering goedgekeurdegewaarborgde en door beëedigde Notarissen voltrokken GELD-LOTERIJ. Trekking i6 en 27 Januarij iSli, verdeeld In 6 Klassen. Hoofdprijzen ET. 100,000 THLR. 1 ft 60,000, 1 4 6000, 105 41000, 1 4 40,000, 2 4 ÜOOO, 7 4 500, 1 4 20,000, 560 4 180, 160 4 400, 1 4 15,000, 5 4 4000, 17 4 300, 14 12,000, 2 4 2500, 281 4 200, 2 a 10,000, 13 4 2000, 22,375 4 47 Thlr. 2 4 8000 24 4 1500, 1 gehrrl Origineel-Staatslot 3 8. 1 half 3 O. 50Cents. 1 kwart 1 75 Tegen toezending van het bedrag hetgeen het gemak kelijkst geschiedt door de gewone Postkaarten of door Postveortnhot worden alle ons toekomende orders, zelf* naar de vent verwijderde oorrlrnspoedig en geheim uitgevoerd, en na afloop der trekking onzen belanghebben den de gewonnen prijzen en trekkingslijsten onmiddellijk toegezonden. Plannen ter image gratis. p-ss. Onze FlrmA Is sis de allergelukkig- *^®ste wereldbekend. Men w.:nde ticlt rrte t vertrouwen tot GEBRUDER LILIENFELD, Bankiershuis en Handel in Staatspapieren HAMBUR G. NB. Wij deelen gratis den uitslag mede omtrent alle getrokken Staatsloten.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1