llAUurfl TE MAARN, i tuTtai dienen om Parijs binnen weinige oren met harrikaden te bedekken of de bressen te stoppen Elke zak moet 70 centimeters laag en 35 centimeters breed zijn, opdat zy ligt vervoerd kunnen worden. Het linnen of de andere stof kan grof zijn en de prys zal voor de burgers hoogstens 65 centimes bedragen, tenzij men ze liever zelf vervaardigt. Uet volk weet zeer wel dat onder de barrikadenkommissie mannen zijnvast besloten Parijs stap voor stap te verdedigen, aan den vyand van ons vaderland nooit deze citadel van het regl en van de repabliekeinsche vrijheid over te geven. De leden der barrikadenkom missie: Henri Rochefort, president; Jules Baslide, vice-president; V. Schoelcher, Albert, lid van het voorloopig bewiud van 1848; Martin Renard, ge schiedschrijver; Charles Floquet; A. Dréo, schoonzoon van Garnier-PagèsCournet, medearbeider aan den Réveil." Een F anschman schrijft het volgende Het bombardement wordt voortgezet, doch het heeft weinig uitwerking en de ontzaglijke kanonnade, waaraan Parijs heeft blootgestaan, kon even goed een salvo champagne-kurken geweest zijn voor het doel dat de Pruissen er mede hadden, want het verschrikt de Parijzenaars niet. Er wordt vernieling teweeg gebragten eenige lieden worden gedooddoch practische gevolgen heeft het bombardement niet. Zoodra men een granaat hoort fluiten, is het gewoonte dat men zich voorover werpt, en de straatjongens scheppen er genoegen in, om, als zij een bijzonder net gekleede dame of een heer in een prachtige pels voorbij zien gaanluidkeels te roepeneen bom een bom! liggen gaan. Dc heec in de prachtige pels werpt zich onmiddellijk on den grondtot groot genoegen van de straatjeugd. De Pruissische bommen zyn gebarsten in den tuin van het Luxembourg, op de Invalides, op het Observatoire, op den boulevard d'Enfer. De meeste vallen echter in den omtrek van het Pantheon, waarop de Pruissen hun vuur concen treerden, denkende, dat het tot een kruidmagazijn gemaakt is. Er is geen korrel kruid in het groote gebouwaHeen zijn er honderde vrouwen, mannen en kinderen, die Sainte Geneviève bidden Parijs te redden. Dit gedeelte der stad wordt verlatenmdat het gevaarlijk is. Een marketenster is in haar bed, ter wijl zij sliep, door een bom gedood. In een kroeg zaten twaalf mannen te drinkeneen bom barst in het midden van hen. Een moeder zit aan tafel met haar twee dochters; een bom vernielt de kamer, doch laat haar ongedeerd. In een ander huis barst een bom in een kamer tusschen twee wiegen, in welke zuigelingen sliepen. De moeder snelt, in hevigen angst, de kamer binnen en bezwijmt van vreugde toen zij de kinderen vrolijktevens ongewond in de wiegjes zag. In een der huizen waren eenige soldaten aan het koken van hnn middagmaaleen bom snort de kamer binnenvalt in den ijzeren pot, verspreidt het eten, doch de soldalen ontkomen heelhuids. In een ander huis is een beroemd schilder aan het werk een bom ploft in zijn atelierverbrijzelt al het huis raad verscheurt al de schilderijen, doch de kunstenaar wordt niet getroffen. Twee dames rijden in een vi gilante. Had de koetsier slechts iets sneller gereden Nu treft de granaat het rijtuig en doodt een der dames. Doch al deze gevallen maken betrekkelijk weinig indrukwij zijn verhard, vereeld door het lijden." Btrlgn Woensdag 18 Januarj Bij het huis der afgevaardigden en bij het hee renhuis is een proclamatie aan het Duilscke volk ingekomen, waarin de koning verklaart, dat hij de waardigheid van Duitsch knier aanneemt. De proclamatie besluit aldus Wij nemen haar aan in de hoopdat het aan het Dnitsche volk vergund moge zijnhet loon van den hteten strijdmet zooveel opofferingen gevoerd moge vinden in een duurzaraen vredebinnen de grenzendie het vaderland sedert eeuwen moest ontberenen die nu veiligheid tegen nieuwe aan vallen van Frankrijk zullen verschaffen. Ons en onzen opvolgers moge God altijd ver meerderaars des DuiUchen Rijks doen zijnniet door oorlogsveroveringcnmaar door werken des vredes op het gebied van nationale welvaart, vrijheid en beschaving.' AMERSFOORT. 19 January 1871. Het onderhouden en het Joen van eenige herstel lingen aan de gevangenis en het reglsgebcuw te Amers foort, gedurende 1871 en 1872, is aangenomen door den Mr. timmerman D. i. Boks te Amersfoort, als minste inschrijvernamelijkde gevangenis voor/1180 en de regtbank voor ƒ756. Tc Wageningen is de Zondagschool voor meer bejaardendie in hunne jeugd geen lezen cn schrijven hadden geleerd opgeheven omdat er geene behoefte meer waszoodat alle Wageningcrs lezen en schrijven kunnen. Het sterftecijfer in de afgeloopen weck bereikte te t Utrecht 74, terwijl de sterfte van de laatste 10 jaren naar *de toegenomen bevolking slechts 33 is. Behalve aan pokkendie altjjd nog blijven heerschenbezwijken er velen aan katharraie koortsen. Te Middelburg is van de gelden die vóór eenigen tijd voor de betrekkingen van opgeroepen miliciens waren Uijeengebragtƒ7000 overgebleven. DU geld wordt thans tot later gebruik in de spaarhanK belegd. In de Debating-Societydal is getrouwelijk vertaald het kibbelgenootschapVooruitgangte Amsterdam zal de stelling worden wederlegddat de bekende daad van Albrecht Beijling eigenlijk in 't minst niet prijzenswaardig is. Te Berlijn neemt het aantal misdaden zoo schrik barend toedat men besloten heeft 4 nieuwe ge vangenissen aan te bouwen. Men had er tol nu toe reeds verschillende andere lokalen voor gebezigd dochbehalve dat zij niet aan het doel voldoen zijn zij ai lang veel te vol. Eerst in den laatsten tijd schrijft een Parijsch correspondent heeft men ontdekt, dai er behalve de Pruissen ook nog andere Duitschers in het belegeringsleger aanwezig zijno. a. Saksers dadelijk heeft men nu nevens den «hondenbouillon a la Bismarck," ook «ezelsooren a la Saxon" toe bereid. Brandwonden door phosphorus. Het is bekend hoe gevaarlijk het is zich met phosohorus te branden en menig geval is medegedeeld door couranten over personen die zich de amputatie van hand of arm daar voor moesten gestroosten. In een Duitsch blad wordt de raad gegeven om het gebrande deel dadelijk in een sterke oplossing van soda te houdenwaardoor alle gevaar verdwijnt. Door een ingezetene van het dorp Twijzel is dezer dagen aan het bureau van den burgerlijken stand aangifte gedaandat zijn vrouw bevallen was van een zoon. Later ontdekte men echterdat de pasgeborene een meisje was. Men begrijpt, dat dit voorval vrij wat besproken wordt en dal dc vader niet zonder moeite de verkeerde aangifte hersteld zal kunnen krijgen. Het laatste Bulletin (No. 27 en 28) van het Hoofd-Comité van het Roode Kruis, bevat een brief van den heer Louran uit Dusseldorpvan 23 Nov. die een kort overzicht geeft van de werk zaamheden en het personeel aldaar, en een van Dr. Kerkhoven, eveneens uit Dusseldorpyan 25 Dec.die bericht, dat de Nederlandsche ambulance daar is opgeheven, nadat er gedurende vier maanden tal van lijders in werden opgenomen. Verder declen brieven van Dr. Arntzcnius en Dr. Baum mede, hoe het te Metz is gesteld en blijkt het, dat dc toe stand over het algemeen zeer voldoende istoch zijn er daar ongeveer drie duizendzwaar gekwetsten. De Nederlandsche hulp schijnt overal zeer gewaardeerd te wordenbehalve een dankadres uit Alengonvan de Fransche Sociéte Internationale deelen bijna al de brieven medehoe de Fransche zoowel als de Duitsche autoriteiten met dank erkennen, al wat er door Nederland gedaan wordL *Uit een brief uit Samarang blijktdat het comité aldaar voorloopig 8334 zondvoor de slachtoffers van den krijg. Er zijn nog vele, o. a. te Erfurt duizend en te Rijssel vijftienhonderd gewonden. Donderdag avond jl. trad een welgekleed man die met een kabriolet aankwam en zich markies Tyrrell noemdeden winkel binnen van de hh. London en Ryder, juweliers en goudsmeden in Bondstreet. Hij deelde mede dat, onlangs geërfd hebbende, hij 6000 p. st. in kostbare sieraden wenschte te besteden bezag een diamanten halssieraad en andere artikelenen verzocht toen dat men een en ander ten half ze.-, aan n°. 4, Berkeleystreet Portnansquare (een zeer goeden stand) zou zendenopdat eene dame ze aldaar in oogenschouw mogt nemen. De juwelier zond een zijner lieden met eene waarde van 5 h 6000 p. st. aan edele gesteenten naar het opgegeven adres. Deze werd open gedaan door den zoogenaamden heer markies Tyrrel zelf, hetgeen hem eenigzins verwonderdedoch de bedrieger gaf voor dat de diensbode afwezig was. De jongman werd vervolgens naar de zaal geleidalwaar eene dame wachtende was. Alle drie zetteden zich nu rondom eene tafel en de juweliersman haalde voor on geveer 2500 p. st. sieraden uit den lederen zakdie hij bij zich had en zette toen den buidelwaarin zich nog voor ruim dezelfde waarde bevond, tusschen zijne voelen onder de tafel. De dame bezag de sieraden zeer naauwkeurig, tot dat de heer haar vroeg of het niet beter was hare zuster te roepen om haar gevoe len te vragen. De vrouw stond dientengevolge op en kwam terug zonder dat de man van de juwelierdie zijnen rug naar de deur gekeerd had, dit bemerkte. Eensklaps werd hem een doekwaarvan de vrouw de twee einden vasthield, tegen den mond gedrukt. De jongman, die gedwongen was geweest chloroform in te ademen, verdedigde zich echter en er ontstond eene worsteling, die hij echter niet kon volhouden, zoodat eindelijk de twee personen hem overweldigden, zijne handen en voelen bonden en hem op dc sofa legden, met bedreiging van zijn leven indien hij schreeuwde of zich bewoog. Dit gebeurde omstreeks 6 ureen bet schijnt dat men hem verder chloroform toediende, want er verliepen nog twee uren alvorens hij toi zich zeiven kwam. Zich losgerukt hebbendesloeg hij met den pook een ruit van het venster inom de aandacht der voorbijgangers te trekken en begaf zich toen op straat om dc hulp der politie in to roepen. De diamanten enz die op tafel gelegen hadden waren natuurlijk verdwenen, doch de zak onder do tafel bidden de dieven Uien liggen denkelijb ver. mocdende dat hjj ledig was. De dienstbode laat teruggekomen zijnde, deelde mede dat zit eerst den vorigen dag in dienst gelreden en dien avond op verren afstand gezonden waamet last een brief al te geven aan een adres dal haar nu gebleken was niet te bestaan. Het huis was ledig. Diezelfde dief bad zicb insgelijks Donderdag, doeh vroeger, bjj den juwelier Emmanuel, die vlak bij London Ryder zijnen winkel heeft, vervoegd en sieraden met edelgesteenten besteld. Deze juwelier nam echter de voorzorg (uien personenwaarvan een groot en forech gespierd was torenden. Do heer Markies Tyrrell opende ook aan deze de deurdoch ziende dat er tweo personen waren en een hunner van een sterk-voorkomongaf hij voor dat de dame uitgegaan was. Daarna slaagde bij bij London en Ryder. Op den spoorweg van Saint-Etienne naar Lyon (Frankrijk) heeft een afgrijselijk ongeluk plaats gehad dat zonder wederga is in de geschiedenis der spoor wegrampen. Het rad van een wagen derde klassedie met gekwetste en herstellende soldaten van het leger van het centrum was gevuld, is tusschen Irigny en Perrache losgeraakt door het gelijktijdig afbreken van dc spaken vlak bij de as. Deze bleef ronddraaijen en doorboorde van lieverlede tengevolge der wrijving den vloer van het rijtuig. In het compartiment, waaronder die as zich bevondzat een zouaaf, die met verlof naar zijn familie ging, en alle veldslagen van den veldlogt naar Orleans had medegemaakt. De krijgs man sluimerde in zijn hoekje, de beencn met een deken toegedekt. De slip van dien deken werd door de omwentelende as gegrepen, en in het gat gesleurd, waarheen de voet en het been van den ongelukkige den deken moesten volgen. In een oogenbiik waren voet en been verbrijzeld. Toen de trein stilhield, waren de stukken dier ligchaamsdeelen om den ijzeren slaaf gerold zoo glad als waren zij daarover gestreken, en vertoonden den vorm van een mof van mensehenvlceseh. De wanho- pige pogingen vai. den gemartelde en zijn kameraden waren vruchteloos geweest, en een hunner was op het punt om met zijn sabel-bajonnet het verbrijzelde been te amputeeren, toen de trein stopte. Eenige «ogenblik ken later verrigten de mannen der kunst de kunstbe werking, maar dc ongelukkige was spoedig een lijk. In berigtcn uit Parijs wordt gemelddat de geneesheeren van het hospitaal des Enfants Maladcs geprotesteerd hebben tegen het bombardement van dit ziekenhuiswaarin zeshonderd kinderen verpleegd worden cn dat in den nacht van 8 op 9 dezer getrollcn is door vijf granaten. Zij protestéren uil naam der menschheidder wetenschapvan het regt en van de internationale conventie van Genève, die door de Duit schers zoo herhaaldelijk geschonden wordt. v> Te» hoogste benclitensw'aardig voor alle degenen, die genegen lijn aan het geluk op eene aoliede en gunetig gevolg bcloovende wijie de hand Ie hiedeo, ie de io hel blad van holen «taande Advertentie van bel ho t BOTTEN W USER Co. Ie HAMBURG, hetwelk wegeot «tipte co alreng reclle bediening van aijne belanghebbenden vooral verdient ia aanbereling gebragl Ie worden. Belangrijk voor Velen In alle branchen bijzonder echter nel betrekking lol de algeaeen gerechte origineelc loten is bel eerlroowen geregltaardigd eenerzgdi door de erkende aoliditeil der firma en Ivo anderen door den daardoor voorlgevloeiden roormeo aftrek. De nitboofde van bare naanwkenrig- en «tiplbeid bekende Stastseffruleohsndc! van ADOLPH HAAS in Hamburg wordl dan ook aan ieder mei warmte aanbevolen; en doen wij eenheden aaadacbl vestigen op de beden in ona blad voorkomende advertentie der voormelde In algemeen belaag vinden wfl ona geroepeu, om de opmerkzaamheid Ie vestigen op de in deze courant voorkomende advertentie van den Heer GliSTAV SCHWARZSCHILD TE HAMBURG. De daarbjj ge.nnongeerde loten konoen wij in aanmerking der vele en helangrvke prijzenten beste aanbevelen. Daar dit bnia met den verkoop deier loten keiast en de realiteit en aoliditeil ean hetzelve bekend ie zoo kan bet geene verwondering baren dat daaraan eele orders worden getonde*, die in weerwil daarran met de meeate aorg ten spoedigste worden uitgevoerd. ADVERTENTIE N *ir¥ Heden overleed mijn geliefde echtgenoot Mr. S VAN WALCHREN VAN WADE NOU EN in den ouderdom van ruim 79 jaren Amersfoort, 16 Januarij 1871. J. A VAN WALCHREN VAN WADENOIJEN, geb PIGEAÜD. Eenige kennisgeving. uit de Bosschen van den H. W. G. Heer W. K. Baron VAN LIJNDEN, cn van STHÜVER op Maandag den dertigsten Januarij 1871, 's middags om 12 uren bij VAN GINKEL in dc PLATTENBERG aldaar. Ondcrrigt bij J. DE RIDDER F*, te Ame- rongen.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2