V r ij d a g 17 Februarij 1871. M 1855. Dil blad verschijnt des Maandags en Uondcrdqgt 's avonds. Abonnementsprijs f\. 15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiën van I tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder I J Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents. Afs. nummer» 5 centsdubbele grootte 10 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. tan Cletff, te Amersfoort Hureau Amenfoorttche Courant. Langstraat. Wijk I", N°. 43. over de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. HULPBANK. TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen xal het Bestuur zitting houden in een der localen van liet 'Raadhuis op aanst. Maandag 20 Februari}' van hal I twee tot halldrie alwaar belanghebbenden zich kunnen aanmelden terwijl mede -inlichtingen deswegens te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en de verdere leden van het Bestuur de lleeren Mr. J. ran der Leeuw, B. E. Ilenchel, IP.A. Croockewiten J. C. Leiinceber. R. A. W. baron VAN HEECREREN, President. M. VAN BEEK Penningmeester. A. J.A. VOS KKELNER Secretaris. AMERSFOORT. 16 February 1871. Sedert geruimen tijd roert het Utr. Dagbl., als be dwelmd door sabelgeklikklak en tenue-pronkzucht, aan houdend de groole trom om* het invoeren in Nederlltnd te bewerken van algemccne militaire dienstpligtigheid, zooals die in Pruisseri bestaat. Zoolang dat spektakel zich tot eigen bombarie en accompagnement of repro ductie van enkele geestverwanten bepaalde mogt men dit blad het genoegen schenken zich naar hartelust daarmede te vermeijen. Maar nu het zich de stou tigheid vermeet om dat pruissisch militair stelsel op looze wijze te trachten binnentesmokkelcn, zoo behoort deze slinkschc manoeuvre openlijk te worden gesigna leerd. liet blad zegt namelijk: algemeene dienstpligtigheid is thans vrij algemeen de nationale leus. Wij achten hel als onwaar dat algemeene dienstpligtigheid de nationale leus isten minste zoolang ons de waarheid niet wordt bewezen dat werkelijk hier te lande de volksgeest algemeene dienstpligtigheid weuscht, en mag daarom ook het Utr. Dagbl worden gesom meerd daarvan de bewijzen te leveren. Dat ook enkele andere bladen algemccne dienst pligtigheid zijn toegedaan, en met vuur verdedigenbe wijst toch waarlijk niet dat het Nederlandsche volk dit stelsel is toegedaan. Wij houden het er integendeel voor dat het Nederlandsche volk tegen dit stelsel is gekant, als niet in overeenstemming met zijnen volksaard. Dat er ecne verandering, eene verbetering in ons niilitiestelsel kome, is hoogst wenschelijk, maar voor ons land achten wij het doelmatigst beperkte dienst pligtigheid; dat wil zeggen: geen loting, geen rem placering, maar militaire dienstpligtigheid met eenige uitzondering van dienstpligl naar gelang van het getal weerbare leden van elk gezin. En, wil Nederland zich in tijd van nood met goed gevolg kunnen verdedigen, dan dient hel eerst voor cenc reorganisatie of vaststelling van andere militaire hoofdzaken te worden gezorgd. De publieke opinie moet worden voorgelicht, daar van zijn wij voorstaudersdoch wanneer rner. door unfair p/ai/wil misleiden, dan dient, zooals thans door ons geschiedt, daartegen te worden opgekomen. Even voor het station de Bilt is Dingsdagmorgen jl. een man moedwillig op de rails van den Cenlraal- spoor gaan liggen, kort voor de aankomst van Trein i die ten 6 u 50 min. van Utrecht naar Kampen vertrekt. De trein ging over zijn beendat geheel verbrijzeld werd. Hij is kort daarna overleden. Uit het verslag der commissie, door het hoofd bestuur van het Nederlandsche onderwijzersgenoot schap, belast met het organiseren cener loterij tot stijving van het hulpfonds der levensverzekering van dat genootschap, blyl.t, dat door tusschcnkomst van verschillende afdeelingcn en particulieren 5690 loten verkocht zijnen het getal ontvangen prijzen, waar onder van de koningin en van de prinses Hendrik, in het geheel 3114 is geweest. Het zuivere bedrag van de opbrengst der vcrlo'ing was f 4728,86, die in hel hulpfonds gestort zijn. Vrijdagavond brak te Amsterdam in oen pakhuis van turf, papier en andere ligt brandende artikelen in de Zwanenburgerstraat een hevige brand uil, die den volgenden avond nog niet geheel gebluscht was. 's Nachts was de koude zoo lievigdal de water stralen uit de brandspuiten bijna dadelijk bevroren cn grootc ijskegels aan de balken van liet brandende gebouw hingen. De huizen in de nabijheid de spui ten de slangende klcodercn der brandspuitgasten dc straatin een woord allesdat mol het water in aanraking kwam, werd met een ijskorst bedekt, die aan hot geheel een spookachtig uitzicht gaf. Het N v. d en de Zaanl Cl waarschuwen tegen het gebruik van papieren hoorden. Er is o. a. haryt sulfaat inhet gebruik wordt ten sterkste ont raden. De senaat der Leidsche hoogeschool heeft het doctoraat in de wis- en natuurkunde honoris causa opgedragen aan den heer Th. Oppolzerined. dr. en professor in de astronomie aan de hoogeschool te Wcencn. Dc Shipping and Mercantile Gazelle maakt gewag van het vergaan van het Fransche transport schip «Le Cerf' op de rotsen van Kaap La Hoguc. II t schip is geheel uit elkander geslagen Duizend en acht soldatendio zich aan boord hevonden kwamen in de golven om en slechts tien manschappen der bemanning (150 koppen) werden gered. In' den avond van den 6 dezer is op den Hudson rivierspoorweg een droevig ongeluk voorge vallen. Een trein met petroleum was in brand geraakt en had een passerenden personentrein in brand ge stoken die daarna van eene brug stortte. Dertig personen zijn verbrand of verdronken en velen zijn gekwetst. Omtrent een spoorweg-ongeluk tusschen Marseille en Toulon, zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden De trein vei trok den 5den dezer 's ochtends 7{ ure uit Marseille. Vier der achterste wagens hadden oorlogsammunitie in cn waren van den passagierstrein gescheiden door een rijtuig voor den postdienst. Tus schen Bando! en Ollioules ontploften dc aramunitie wagens, zonder dat men de oorzaak er van heeft kun- ken nagaan. Deze ramp had de verschrikkelijkste gevolgen50 a 60 personen werden gedood en 40 a 50 gewond. Geen der personen, die gedood zijn waren herkenbaar, zoozeer waren hunne lijken ver minkt Het schouwspel, dat zich over eene grootc uitgestrektheid rondom de plaats des onheils voor deed, was hartverscheurend. Lijken en deerlijk ge wonden, de Iaatslen kermende en wanhopig de handen wringende, iu zoover zij nog handen hadden, lagen dooreen. Hier vond men een verbrijzelden arm, daar een been, op eeuc andere plek weder stukken vleesch, uit het ligchaam van een der slagtoflers gescheurd. En te midden van dat alles zag men treffend schouw spel bovenal! een kind van drie jaren, dat in zwijn gevallen, maar overigens geheel ongedeerd gebleven was, en toen het weder tol bewustzijn was gekomen, om vader en moeder schreide, welke het plotseling voor altijd verloren had. De ontploffing was zoo hevig, dat huizen op een grootcn afstand verwijderJ, door den schok zijn inge stort. Boomen werden verbrijzeld door de geweldige kracht, waarmede voorwerpen tegen hen geslingerd werden. Er zijn rails op meer dan 150 meters af- stands van den spoorweg gevonden. Bijna al de rijtuigen zijn iu duizende stukken gevlogen. Planken van ontzaggelijke dikte werden tot splinters geslagen. Geen wiel, geen wagenas is heel gebleven. Kortom, het was een verwoesting, waarvan zich de stoutste verbeelding geen voorstelling kan -maken. Uit 's Bosch meldt men van 13 Febr. Een groot deel der stad staat onder water. Aan den havenkant staat liet water in sommige huizen een halven meter hoog. De comm. des konings in Noordbrabant is II. Vrijdag aan een groot levens gevaar ontsnapt. Op zijn inspectiereis te Alcin gekomen, waar liet ijs op den dijk aan liet schuiven wasgeraakte liet rijtuig tusschen de schollen in gelukkig dut er eenige personen aanwezig waren die met veel krachtsinspanning het rijtuig wisten te ontzetten. Te Empcl loopt het water op sommige plaatsen over den dijkzoodat liet dorp grootendeels onder staat. Bij Driel heeft groot gevaar voor dijk breuk bestaan door 't wegslaan der kisting voor- loopig is echter het gevaar gekeerd. Bij Alcm cn Maren wordt het ijs met hoopen op de dijken geworpen, en door arbeiders weder weggeruimd. Eenige arbei derswoningen odder Alcm zijn door liet ijs vernield. Bokhoven is rondom door water ingesloten In eene correspondentie van Üailg News leest men omtrent liet bombardement van Parijs het volgende Zijdie geen getuigen waren van de menigvul dige pliasen iu liet leven ecucr belegerde grootc stadwier belegeraars meer op hongersnood dan op een aanval vertrouwen oin haar ten val te brengen kunnen zich slechts een fluauw denkbeeld vormen van de ellendige tooneelcn, welke Parys gedurende hot bombardement te zieu gaf. Een der hartvcr- schcurcndstc was het ontzaggelijk aantal begrafenissen van kinderen; voor het meerendeel zuigelingen. Officiële opgaven zijn betrekkelijk de sterfte onder de kinderen tot dusverre niet gedaan maar mijne eigene oogen overtuigden mijdat het treurig verschijnsel een vreeselijkc hoogte had bereikt. De meesten dezer kleine slagtoffers kwamen letterlijk om van honger; wegens ziekte ontstaan door gebrek aan melk. 't Was een droevig schouwspel de lange rijën kistjes op weg naar het kerkhof na te staren. Doorgaans werden zij niet gevolgd door de ouders. Een soort lijkbezorgerhalf doodgraverhalf aansprekerzag men hier en daar met een kistje onder eiken arm vergezeld van twee anderen van zijne klasse van gelijken last voorzienzich naar het kerkhof begeven. Gewoonlijk echter werden vier of meer kistjes op één baar geplaatst en door twee aansprekers gedragen grafwaarts gebragt. Het volk blikte dil alles eerbiedig cn weemoedig aanen menige moeder hoorde ik mompelen: Pauvres petits!" Ofschoon geen enkele stand geheel baiten ont bering en lijden bleefwerden toch de armste wijken het zwaarst beproefden enkele dezer waren juist degenedie het bombardement zoo wreed teisterde. Gansche familiën kropen bij elkander in kelders om het gevaar te ontkomen. Er te slapen was reeds erg genoegmaar in deze holen dag aan dag te blijven wonen vereischte heldenmoed. Dan moesten nog het dagelijksche rantsoen brood en de microscopisch kleine portie vleesch gezocht worden. Uren lang stonden de arme vrouwen in het slijk onder regen en sneeuw, voor de bakkers-en slagers winkels te wachtenterwijl haar elk oogenblik een bom kon trelfenwant de Pruissische houwitsers vielen overalen tal van vrouwen zijn gedood of gewond gewordendie links en regis rondzwierven om hare kinderen cenig voedsel le bezorgen. Dit eenmaal verschaft zijnderees eene nieuwe kwestie op: hoe het te koken? Natuurlijk moest hiervoor eene stookplaats worden aangelegdmaar de rook waar moest die blijven Zijwier kelders met eene opening in dc straat of aan de achterzijde van het huis uitkwamen, konden er nog al meö uit den weg, door de pijp van een kagchel in dc openiug te steken; doch de bewoners van kelders, welke niet van middelen om lucht en licht tc krijgen waren voorzienverkeerden in liet onaangenaam alternatief om zich of alle vuur te ontzeggen of gevaar te loopen van te stikken. Ziekten van allerlei aard koorts, pokken voornamelijk, vermeerderden nog de ellenden van dien versckrikkclijken toestand en deci meerden letterlijk de rampzalige bevolking. Op het hoofd der vrouwen viel de zwaarste hst; maar ik geloofdat zij nog langen tijd al die rampen zouden hebben willen verdurenzoo er slechts eenige tlaauwc hoop op ciadelijk ontzet had blyveu bestaan Ik kan niet anders van de Parijschc vrouwen spreken dan in de loiïelijkste termenzij zijn haar vaderland waardigeven goed als dc burgers en militairen die gesneuveld zijn of hun leven op het slagveld hebben gewaagd." Politickr Kcvae. De Nationale Vergadering van het Fransche \olk is Maandag jl. te twee uur te Bordeaux geopend. Bij den aanvang der zitting werd een brief gelezen van Garribaldiwaarin bij te kennen gaf zijne benoe ming tot lid der Vergadering niet te kunnen aan nemen. Jules Favre heeft, in ntam zijner collega's, die zich te Bordeaux bevinden, de magi van het Gouverne ment der Nationale Verdediging nedcrgelegd in do handen van de vertegenwoordigers van het Fransche Volk. a Wij zullen echter zeidc hij op onzen post blijven totdat er ccn nieuw Gouvernement zal be noemd zyn. Allerwaarschijnlijkst zal eene verlenging van den wapenstilstand noodig zijn. «Laat ons evenwel geen oogenblik verliezen «Om liet noodige uitstel van de hervalling der vijandelijkheden te verkrijgenhoop ik op uwe hulp te kunnen rekenen." Met de levendigste toejuichingen werd de rede van Favre beantwoord. Er was echter slechts ruim een derde deel der leden tegenwoordig; een natuurlijk gevolg van de moeiclijkheden die de commuoicatic tusschen Bordeaux

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1