Dingsdag 21 Februarij 1871. M 1856. •Dit blad verschijnt de» tlaandags en Donderdagi 'i avond*. Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiëu van 1 tot 6 regel* GO Cents, elke regel meerder l'J Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents. Aft. nummert 5 cents dubbele grootte 10 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Citg. A. eau CUtffte Amersfoort Uureau Amerefoorttehe Courant, Langestraat, Wijk P, N°. 43. over de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in bet Rijk. AMERSFOORT. 20 February 1871. Men meldt nit Apeldoorn aan het Dagblad van Z H. en 'tHage: «In de gehouden openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is met algemeene stemmen beslotenzich per adres tot de Regering te wendenter ondersteuning van den Oosterspoorwegwelke ondérnemingnu de wet tot onteigening daartoe in de Tweede Kamer der Staten* Generaal in behandeling zal komen veel tegenwerking ondervindt; wij willen niet onderzoeken van welke zijde die tegenstand voornamelijk komtnoch trachten de bezwaren te ontleden die geopperd werdendaar al die bedenkingen o. i. krachtig ontzenuwd zijn door de Amcrsfoortsche Courant in haar nommer van den 7 dezer. Alleen wilden wij in het midden brengen, dat die spoorweg eene levensquaestie is voor den geheelen handel van Apeldoorn en omstrekendie behalve dat hij versloken blijft van dat onontbeerlijk middel van vervoer, hier dubbel gebukt gaat èn door hooge vrachten der Rijnspoorwegmaatschappij èn door den verren afstand van hier naar Arnhem welk laatste vervoer nog altijd gedrukt wordt door de utiddeneeuwsche belasting in den vorm van lallooze tollenwelke belasting in sommige streken van ons vaderland is te niet gedaanen op de meeste andere niet meer drukt, daar spoorwegen het middel van vervoer zijn geworden. Het ware te wenschen dat de verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken der plaatsendie belang hebben bij den Ooslerspoorweghet voorbeeld onzer Kamer volgden." Waar weldoen op den voorgrond staat, staan steeds onvermoeid en krachtig de ingezetenen van Amersfoort alsmede de environs-bewoners op den voorgrond tot weldoenen deze ondervinding bemoedigt ons om inet aandrang en klem aller welwillende attentie te vestigen op achterstaande advertentie omtrent het op overmorgen, Woensdag 22 dezer, te geven concert ten behoeve der Anna Paulowna bewaarschool alhier. Die daartoe in alle opzigten medewerktverrigt een hoogst verdienstelijk werk, want deze nuttige school verkeert in treurige flnanlieele omstandigheden. Wijden de Heer Schweinsberg en zijne zangschool, op muziekaal gebiedzich aan deze schoone laak en is hel ons levens aangenaam te kunnen melden dat de bekwame violoncellistde Heer J. M. Deierkauf uit Utrecht, eveneens welwillend en belangloos zijne medewerking heeft toegezegd voor de uitvoering die aan een zoo edel doel dienstbaar wordt gemaakt, dan uiogen wij ons ook met grond voor den geest stellen dat een rijke oogst door eene talrijke opkomst van het publiek zal worden behaald tot schraging dezer school, waaraan het Bestuur met onbezweken ijver reeds zoo vele jaren zijne menschlievende zorgen besteedt. Hartelijk hopen wij dat de opbrengst van dit concert op nieuw het bewijs zal leverendat waar het eeu zoo edel doel geldtallennaar hun ver mogen weldadigheid ten dezenin den ruimsten zinzullen uitoefenen en gaarne het hunne zullen bijdragen om eene inrigting te steunen, alwaar thans 270 zeer jonge kinderen van grootendeels onvermo gende ouders hunne eerste opleiding ontvangen en alzoo de eerste kiemen worden gelegd, waardoor -tij iater als nuttige leden der maatschappij zullen werkzaam zijn. Innig zullen wij ons verheugenindien wij in een onzer opvolgende nummers het voorregt zullen mogen genietente kunnen vermelden dat de opbrengst van hel concert niet alleen aan de goede verwachting voldeedmaar haar zelfs heeft overtroffen. LI Woensdag gaf de Muziekvereeniging Jubal haar tweede Damesconcertdat aan de wel niet talrijk opgekomen, maar daarentegen belangstellende hoorders en hoorderessen veel genoegen gaf, to meer omdat hut concert gegeven werduilsluitend met Arners- foortsche krachten. Vergelijkt men hetgeen op de twee Dames- en de drie Hecrenconcerlcn werd geleverd roet elkander, dan is een flinke vooruitgang, zoowel bij het orkest als bij de Onderwij'.erszangvcreeniging, die steeds welwillend hare hulp verleentniette miskennen Het 'is te prijzen dat de Directeur het 0rkest klassieke muziek laat instudeeren, maar wij vragen of hij niet wel zou doenhetter wille van het publiek, op de concerten een enkel nummer van lichter gehalte, maar dan toch van de goede soort, te laten spelen De beide uitgevoerde trio's be wezen ofschoon de pianistedie met haar uit stekend talent zoo bereidvaardig hulp verleendede zeer zware partij in de moeilijke compositie van Veit hoogst verdienstelijk speelde dat meer melodieuse muziek vooreerst nog beter voldoet. Wij mogen niet eindigen zonder nog even aan te stippendat Mozart's strijkkwartet allerliefst gespeeld werd en veel ge noegen gaf. Op het derde Damesconcert, dat den 12. April wordt gegevenzullen er solo's worden voorgedragen door twee in ons land gunstig bekende artisten, een violist en een pianist, bovendien misschien door een uitstekend trombonist. Uit Zwolle wordt in de Toekomst dd. 15. Febr. het navolgend berigt aangetroffen De Burgerij lijdt een groot verlies door de ver plaatsing op zijn verzoekvan den Heer Bethe commissaris van politie alhier, naar Amersfoort, Hij schijnt het met zijne superieuren niet goed te hebben kunnen treffen. Moge zijn verblijf te Amersfoort hem vergoeden wat bij te Zwolle moest missen. Eene aangename herinnering zal het voor ons en vooral ook voor hem zijndat hij zijne vaak zeer moeijelijke taak steeds als mensch en vriend der burgerij wist te volbrengen." Het bovenstaande uit de Toekomst overnemende, achten wij het alleszins gepast en billijk het onder- slaande, in verband daarmede, te laten volgen. De Heer J. M. van Nieuwlandsedert ruim 41 jaar Commissaris van politie te Amersfoortza! die functie met het einde der loopende maand nederleggen, wegens zijne bevordering tot Commissaris van politie te Zwolle. Verloor de gemeente Amersfoort ia zijnen voorganger een algemeen geacht ambtenaarook van diens opvolgerden heer t>. Nieuwland, een ijverig en bekwaam politie-commissarisgeldt de getuigenis dat hij gedurende zijn kortstondig verblijf te dezer stede de achting van ingezetenen en hoogere maglen wist te verwerven, zoodat zijn onverwachts opge komen vertrek talrijke vrienden met leedwezen vervult. De verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning is gisteren alhier door het uitsteken van vlaggen, enz. gevierd. Uit hoofde van den slechten en drassigen toestand van het terrein, heeft de bevoiene en gebruikelijke parade der dd. schutterijbij gelegenheid van 's Konings veijaardag niet kunnen plaats vinden en is deze derhalve afgekoramandeerd. Het garnizoen hield eene korte parade in bijzijn van den garnizoenskommandant van Tujjll. Op Vrijdag 17. Februarij 1871, vierden te Baarn de echtelingen P. de Ruiter en W. IIoogeboom, hunne vijftigjarige echtvcreenigingomringd door hunne kinderen, kleinkinderen en verdere betrekkingentalrijk waren de blijken van deelneming, zoo door betrek kingen als door vrienden en bekenden aan de waarde feestelingen toegebragt; de geheele buurt was met vlaggen versierd; en algemeen was de wensch dat de feestvierende zeer geachte ingezetenen P. de Ruiter en zijne echtgenoot, in gezondheid, uict verdere fa milie, hun gouden huwelijksgetijdc nog jaren lang zullen mogen herdenken. De letterkundige D. te Berlijn, brandde zich ongeveer zes weken geleden de buitenhuid der reg- terhand bij het aansteken van een lucifer, door het spatten van het brandende phosforus. Lenigen tijd later kreeg hij aan verschillende vingers dier hand kleine zweren, waarop hij echter geen acht sloeg, totdat hij ook aan den arm een gezwel kreeg. Hij riep den raad in van een doctcr, die de kwaal beschouwde als rheumalismc en hem een zalfje voorschreef, dat echter niet in het minst baatte. Eindelijk werd de arm stijf en in het schoudergewricht leed de patiënt hevige pijn. Een nieuwe geneesheer werd geraad pleegd, en verklaarde de kwaal onmiddellijk als bloedvergiftiging door phosfoiiis. De zaak was zoo gevaarlijk, dat het verlies van den arm op het spel stond. De krachtige middelen, die onmiddellijk werden aangewend, hebben wel is waar dat gevaar doen verdwijnen, een langdurige kuur kan echter alleen de giftstof geheel doen verdwijnen. Een reden te meer dus om in het gebruik van lucifers voorzigtig te zijn. -- De corespondent van de Londensche Baily Newsdie te Parijs was ingeslotenklaagt er over dat zijne brieven aan genoemd blad niet allen zijn teregt gekomen en komt op het vermoedendat d3 Duitschers die hartslogtelijke rookers" zijn, daaraan hunne groote pijpen hebben aangestoken. Uit Parijs wordt geschreven De financiële toestand alhier is een toonbeeld van wanhopige verwarring Er zijn te Parijs groote ban kiershuizen, die nog volkstrekt niet in staat zijn, zich een oordeel te vormen 'of zij aan hunne geldelijke verpligtingen zullen kunnen voldoen, want zij kunnen in dc verte nog niet berekenen, welke schuldenaars betalen zullen en kunnen, welke niet. Zelfs hypo theken schijnen niet zeker, want honderden gebouwen, die ten onderpand moesten dienen, zijn vernield. Voorts lijden dc assurantie-maatschappijen in niet geringe mate, en zij worden door ontelbare processen bedreigd, want zelfs de bepalingen, die vele maat schappijen betreffende de mogelijkheid van een oorlog hebben vastgesteldzijn in honderden gevallen niet voldoende om haar te beschermen. Hoe het met de spoorweg-maatschappijen gesteld is, die gedurende een half jaar geene vracht verdiend hebbenwier kunst werken vernield zijn en die het grootste gedeelte van haar materieel verloren hebben, kan men denken. Wat het uiterlijke van Parijs zelve aangaat de sporen van hel beleg zullen' spoedig uitgewischt zijn. De hoornen van de Boulevardsvan de pleinenvan de Tuilleriënvan de Champs Elysées zijn bijna allen gespaard gebleven." Een Engelsch correspondent te Versailles klaagt zeer over de wijzewaarop de Duitschers zich aldaar gedragen. Zelfs onder de oogen des konings geven zij zich aan allerlei buitensporigheden over. In den boulevard de la Reine slaat schier geen huis, dat niet geplunderd is. «Het Pruissische leger, zegt hij, moge zich door menige goede kwaliteit onderscheiden, maar zooveel is zeker, dat het geen ridderlijkheid kent. Het oorlogvoeren is voor de Duitschers beroep geworden. Zoodra een Pruis ergeos ingekwartierd isontbiedt hij een kist en wat stroohij pakt dan met de meeste zorgvuldigheid de pendule en de ove rige kleine ornamenten indie tot nu toe het vertrek sierdenvervolgens verzendt hij de kist terwijl een traan in zijn oog glinstert bij de gedachte aan zijne moeder, zijn echtgenoot of zijne afwezige familie aan zijne moeder zijn echtgenoot of zijne bruid. IJdel is het protesteren van den eigenaar, de philosophische' krijgsman weeklaagt over de ellende van den oorlog; hij declameert op hoogen toon dat de Franschen de zegeningen des vredes niet genoegzaam op prijs stellen; en dat hij behoort tot hendie de Franschen aan het verstand moeten brengen dat de vrede noodza kelijk is. Vervolgens trekt hij aan de bel en gelast op zoetsappigen toon zijn oppasser om de kist te be zorgen. Niets ontgaat hun. Zij hebben lange ijzeren stavenwaarmede zij den grond doorboren om zich te vergewissonof hier of daar ook een schat begra ven is. Soms wordt door hen een huis verbeurd ver klaard en daarna verkoopen zij het weder aan den vorigen eigenaar. Meermalen voeren zij al het ameu blement weg vooral hebben zij hel gemunt op pianino's. Zoodra zij er hier of daar een ontdekken zetten zij er zich voor en spelen 'teen of ander va- derlandsch lied. Daarna wordt door hen een kar besteld en weg is de pianino. De Pruissen ver eenigen in zich een wonderlijk mengsel vaR dapperheid en schraapzucht. Zij zijn zoozeer behebt met de gewoonte om eens anders goed te annexerendat mij eene rilling door de leden vaart, als zij hun lorgnet op mij ol mijne vertrekken rigten" i-ollTieke ttevue. Als de Constituante vredelievend is en er dusuil- zigt bestaat, dat met goed gevolg vrede-onderhande- lingen kunnen aangeknoopt wordendan zal dc Ver gadering zitting houden te Parijs. Terwijl dc Constituante zittingen houdtgaan do Pruissen voort met oorlogschattingen te Doffen, zouder zich iels te laten afdingen De wapenstilstand is tot 24 Februarij des middags verlengd. Verder slaan zij gereed den oorlog op het krach tigst te hervatten als de Constituante maar cenigszin» onhandelbaar is. Wel mag men zeggendat dc Constituante beraad slaagt met een Pruissisch pistool op de borst.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1