T r i} d a g: 3 Maart 1871. SiWMIMiT. Dit blad verschijnt des Maandagt en Donderdag* avond». Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiën ran 1 tot 6 regel» 60 Cents, elke regel n 1') Cents; legale Ad verten tién per regel 15 Cent». 4fz. nummer* 5 cent» dubbele grootte 10 cents. Brieven franco.Bestellingen bij den Citg. 4. H. van Cletff, te Amersfoort Bureau Amcrtfoorttche Courant, Langestraat, Wijk P, N°. 43, over de Onde Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te wetendat het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directe belasting op de HARHOEAi over het dienstjaar 1871 voorloopig vastgesteld is en gedurende veertien dagente rekenen van heden alle werk dagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lesing zal liggen, binnen welken termijn elk op bet kohier aangeslagene bij den Baad bezwaren tegen zijnen aanslag kan inbrengen. Amersfoort27 Februari 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester De SecretarisA. G. WIJERS. W. L SCHELTUS. HULPBANK. TE AMERSFOORT. Tot bet geven van gelden ter leen zal het Bestuur zitting houden in een der localen van het Raadhuis op aanst. Maandag 6 Maart van hal/tuee tot kal/drie alwaar belanghebbenden zich kunnen aanmelden terwijl mede inlichtingen deswegens te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en de verdere leden van het Bestuur de lleeren Mr. J. van der Leeuw, B. li. Her schel, IF. 4. Croockewit, en J. C. Leintceber. R. A. W. baron VAN HEKCREREN, President. M. VAN RKKK Penningmeester. A. J. A. VON RELLNËR Secretaris. AMERSFOORT2 Maart 1871. Ter vergadering van den Raad der gemeente Amersfoorteergisteren gehoudenis het voorstel van Burg en Weth., tot uitbreiding van de localen der Armenschool met algemeene stemmen aangenomen. Het bouwen enz. van dat locaal wordt begroot op ongeveer ƒ2700Natuurlijk zal het gepaard gaan met de benoeming van nog eenen hulponderwijzer. De ontwerp-hesluiten tot af- en overschrijving Tan posten op de gemeenlebegrooting over 1870 zijn mede goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een voorstel omtrent het Middelbaar Onderwijs, voor zooveel betreft het getal en de bezoldiging der onderwijzersde leer vakken, waarin zij ondferwijs züllen geven, enz. Dit voorstel wordt gedrukt en aan de leden rond gedeeld om daarna in de afdeelingen behandeld te worden. (Het uitvoerig verslag in 't volgend No). De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amers foort heeft aan den Heer Minister van Koloniën geadviseerd betrekkelijk de te herziene tariefwetgeving voor Indie, dat zij zich zeer goed kan vereenigen met des Ministers denkbeeld om de diüerenliëele regtcn afteschaffcnmaar niet met het denkbeeld - om de regten te heffen naar het gewigt. Eene heffing naar de waarde kan alleen een juisten maatstaf geven. Men meldt ons uit Baarn van 28 Februarij: Door de zorg van den Heer Burgemeester werden heden avond degenen, die de avondschool gedurende den afgeloopen winter getrouw badden bezochtin het lokaal onthaald en is eene natuurkundige voorlezing met proeven gehouden door den Heer van Dreeven, uit Utrecht daartoe overgekomen. Hij sprak zeer bevat telijk en onderhoudend over eleclrisch licht en vooral over den telegraaf, alsmede over meerdere onderwer pen, een en ander door proeven opgehelderd; treffend was het einde, met de opheldering over den onder- zeeschen telegraafkabel tusschen Engeland en Amerika en inzonderheid toen de geachte spreker wees op de belangstelling in den eerste zoo gepaston telegram uit Amerika. Dat de geachte Burgemeester meerdere zulke ge notrijke avonden moge schenken is gewis de harte lijke wensch van allen, die het genoegen hadden de lezing bijtewonenen ook zijdie van deze schoonc gelegenheid thans niet geprofiteerd bebben, zullen zeker daarnaar verlangen. Znlke nuttige en aangename lezingen bevorderen ongetwijfeld veel goeds en verspreiden ontegenzeggelijk verlichting onder verschillende standen. Vooral in kleine gemeenten, alwaar men weinig of zelden iets wetenschappelijks hoortmoeten zulke faocjjende, wetenschappelijke lezingen hoogst welkom «ijn. Reeds ecnigen tijd houdt men zich te Ver sailles bezig met de organisilie van een Duilsch Rijks leger, dat geheel en al naar één systeem zal ge oefend, gewapend en gekleed worden. Voorloopig houdt elke staat zijn eigen wapening totdat een ver betering, welke generaal Stoffel aan het zündnadel aangebragt heeft, behoorlijk onderzocht is. Over de uniform is men het nog niet eensde Brunswijksche zwarte wapenrok vindt de meeste aanhangers, want terwijl de Pruissiche uniform na een campagne van eenige weken reeds bijna onkenbaar is, hebben de Brunswijkers niets meer noodig dan een borstel om dan weder geschikt te zijn om een parade mede te maken. De Pruissische helm zal behouden blijven, al is het ook nu weder gebleken dat zijn glans dikwijls de aanwezigheid der troepen verraadt; hij is nu eenmaal historisch geworden en vooral de keizer wil van geen verandering hooren; de Saksische képi en de Wurtembergsche mats zijn evenwel gebleken zeer praktisch te zijn. De in het oog loopende en onprac- tische witte lederen banden zullen tot groote te vredenheid van de manschappen worden afgeschaft even als de tovee kleine patroontassen der infanterie, die door één grootere vervangen worden. Uit Bergum meldt mendat een veehouder aldaar een paar koeijen heeft verloren, waarbij volgens het oordeel van den veearts maagkanker was ontstaan, doordien het voeder door de hakselmachine te fijn was gemaakt voor de herkaauwing. Indien dit waar isdan is dit voorbeeld zeker eene waarschnwing voor iederen veehouder. - In Parijs is een keukenboek van de pers ge komen uitsluitend handelende over de toebereiding van'paarden-, honden-, katten-, ezels-, en rattenvleesch. Den 26 Februarij is te Zuidlaren bij den ambtenaar van den burgerlijken stand door.R, V, echtgenoot van J. N., aangifte gedaandat zijne vrouw was bevallen van een kind van het vrouwelijk geslacht Toen de vader weder tehuis kwam, zeide de baker hem echter, dat het kind een dikke welge schapen zoon was. Hoe nu te handelen? In 'tge boorteregister staat liet kind als meisje ingeschreven Zoo iets gebeurt zeker zelden. Frankrijk staat den Elzas en Duitsch-Lotha- ringen met inbegrip van Metz af, betaalt vijf milliard francs oorlogskosten binnen drie jaar ziet tot zoolang zij* oostelijke vestingenBelfortSedan en ook den Mont Valérien door Dnitsche garnizoenen bezet en zal de poorten van zijn hoofdstad voor den zegevie renden inlogt van den vijand moeten openen. Grooter vernederingen kon het magtige, rnke en trotsche Frankrijk bezwaarlijk ondergaanzwaarder kon het niet boeten voor de hoogst laakbare en niet te regtvaardigen oorlogsverklaring van Juli 1870. Het cijfer der Fransche troepen die sedert Augus tus buiten gevecht gesteld zijn, wordt op 1,0-40,000 geraamd. Daarvan zijn er 420,000 in Pruissen en 100,000 in Belgie en Zwitserland gevangen en 120,000 gesneuveld. De overige hebben de wapens nedergelegd, doch zijn te Parijs gebleven. Ten bewijze hoe verbazend de ophooping van goederen ten gevolge van gebrek aan vervoermiddelen van den staatsspoorweg geweest is, kan dienen, dat nu eindelijk alle goederen-waggons van den staats spoorweg zooveel mogelijk naar Harlingen zijnbijeen- gebragt, H Donderdag een spoortrein van 55 waggons met ruwe katoen naar Twcnthe is afgezonden. Het ergert de Duitsch-Amerikaansche bladen zeer, dat in den laatsten tijd in den Vereenigde Staten de sympathie voor Duilschlaud is veranderd in mede- Ihden met Frankrijk. Een besluit van den senaat van Wisconsin, waarin hulde gebragt wordt aan de Fransche republiek, wordt door bet Duitsche blad, dat in dien staat verschijnt, aldus geparaphraseerd s Wij wisten wel, dat er veel schaapskoppen op aarde zjjn, maar niet dat er zoovelen in onzen senaat zaten." En de M.-Yorker Uandelsztg zegt van zekeren heer, die eene mitrailleuse heeft aangeboden aan de Fransche republiekHij is klaarblijkelijk een ezel die eens van zich wil doen spreken." Zeer beleefd Gezegend ons lief vaderland, waar men elkander fatsoenlijker behandeldt. Dat het niet overbodig is de aandacht van het publiek steeds gaande' te houden bij het gebruik van gekleurde voorwerpen, die voor de gezondheid scha delijk kunnen zijn, bleek dezor dagen weder duidelijk. By het onderzoek toch cencr dames-klcodingstof (larlatanc) bleken de daarop aangebragt* groene sterren uit niets minder te bestaan dan het zoogenaamd Schweinfórter-groeneene arsenikhoudende koperver binding, die wel tot de gevaarlijkste nag gerekend worden te behooren. Politieke Hevae. In de Duitsche eenheid la Bismarck wordt de Duitsche vrijheid gansch en al bedolven. «Uet Duitsche volk beeft gestreden; de zelfbewust heid van het volk en de heldenmoed hebben zieh gedurende den ganschen oorlog niet verloochend van het eerste tot bet laatste oogenblik heeft men volhardHier komt niemand doorDe generaals hebben eene belooning verdienddeze zal hun niet worden onthouden.; aan de legers is men dank ver schuldigd. Aan de generaals eene belooning aan het leger dankanders niet Der Mohr hal seine Schuldigkeit gelhander Mohr kann gehen V Ditmaal zal hij echter niet met eene dankbetniging kunnen worden afgewezen, want de Moor is het gewapende Duitsche volk. Niet alleen de annvoerders hebben behalve dank, ook eene belooning verdiend maar ook het volk, dat bewonderenswaardige, on overwinlijke leger. Zijn dank moet z\jn, de vrijheid. Deze zal het verkrijgen. Het zelfbewustzijn van het Duitsche volk zal door dien oorlog zoo krachtig zijn verlevendigd, dat men spoedig, zeer spoedig, ook in de regeringskringen zal inzien, dat men ditmaal het volk met geene Hoote dankbetuiging kan afschepen, maar dat ook het Dnitsche volk zijn loon voor den strijd verwacht, en dat het verstandig zal zijn dat loon vrijwillig te geven, daar anders het volk met de kracht, waarvan het zich op de slagvelden van Worth tot Montbeliard bewast is geworden, zal nemen wat men het niet vrijwillig geeft." Als hierboven luiden sommige Duitsche droonen! Met vryheids-ScAtoarmera heeft zich steeds het Duitsche volk moeten voeden, terwijl hanne vorsten hen aan den ketting bleven houden. Die vrijheid zal vooreerst nog wel niet in vervalling komen. Wij mogen dit opmaken uit de weinige opgewektheid, die er bespeurd wordt om aan dfe verkiezingen voor het Duitsche parlementdie den 3den Maart znlleo plaats hebben, een werkzaam aandeel te nemen. Nergens bijna bespenrt men eenig bewijs om het gebouw, dat door wapengeweld is te voorschijn geroepenin den zin der vrijheid uit te werken. De vrijzinnige partijen schrikken terug voor den Herkuies-arbeid om de groote massa, die door den glans der overwinningen verblind iste over tuigen dat de vrachten dezer overwinningei voor eerst alleen den vorst ten goede komenwanneer het volk niet daarvoor waakt. Zelfs de sociaal-demo craten leggen de handen in den schoot. En het is maar al te zeer te vreezendat de conservatieven en reactionairen de gunstige gelegenheidhan thans aangebodenniet ongebraikt zullen laten en dat Üuitschland op den weg van vooruitgang en ontwikko- ling eene groote schrede achterwaarts zal zetten. Bordeaux 28 Febr. Openbare zitting der nationale vergadering. Te 4} ure wordt de zitting geopend. De heer Thiers vat het woord op. Diepe stilte heerscht ia de saai Hij zegt hoofdzakelijk het volgende s Wij hebben de smartelijke taak op ons genomen; alle mogelijke pogingen zijn door ons aangewend; en nu komen wij met leedwezen aan uwe beraadslaging onderwerpen een ontwerp van wet, welks onverwijlde behandeling wij verzoeken. Dit ontwerp van weft van den volgenden inhoud: Art. 1. De nationale vergadering, zich onderwer pende aan den drang der noodzakelijkheid, en niet verantwoordelijk, neemt aan de vredespreliminairen zoo als deze den 26 Februarij 1871 te Versailles onderteekend zijn. (Rier begeven Thiers zijne krachten; door aandoening overmeesterd, kan hij niet voortgaan met spreken. Hjj is verpligt de tribune te verlaten en zich uit de zaal te verwijderen. De heer Bartkelemg Saint-HUaire vervolgt de voorlezing van hel onlurcrp van wet) Deze vredes-preliminairen zijn s 1o. Frankrijk deet ten behoeve van het Dnitsche Kcizorrjjk afstand van zijne ragten op een vyfde go- deelle van Lotharingen met inbegrip van Metz cn Thionvillo, alsmede van zijne region op den Elzas met uitzondering van Belfort. c 2o. Frankrijk betaalt aan DuiUchland als ter*

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1