Dingsdag 7 Maart 1871. Jtë 1860. AMËRSniIRTSCHE CODRANT. Dit blad verschijnt de» Maandags en Donderdagt «avonds.Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Centselke regel meerder I 'J Centslegale Adverténtiên per regel 15 Cent*. 4fz. nummers 5 centsdubbele grootte 10 cents. Brieven franco.Bestellingen-bij den Uiig. A. U. «ais CU*ff, te Amersfoort Hureau Amersfoortiche Courant, Langestraat. Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Rijk. KENNISGEVING. RATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETjiOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de arlt. 87, 88 en 150 der Vvot betrek kelijk de Nationale Militie van den 19. Augustus 1801 (Staatsblad No. 72) en'de arjt. 25 en 26 van het Koninklijk Besluit vau den 8. Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Gezien de kennisgeving van den heqj Luitenant- KolonelMilitie-Commissaris in de provincie Utrecht, van den 17. Februari 1871circulaire No. 3; Doen te wetendat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente op Zaterdag, den 18. Maart aanslaande, des voormiddags te .10 uren, in het openbaar wordt 'gehouden in eene der zalën van het Raadhuis te Utrechtingaande op het Oud- Kerkliof, en bestemd is tot het doen van uitspraak omtrent du verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben in gediend de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden; en alle overige lotelingenbehoorende tot de lichting van het jaar 1871. Voorts dal de tweede zitting van den Militieraad, bestemd tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, en ten opzichle van hen die als plaatsvervangers cf nummerverwisse- laars verlangen optetreden ter voormelde plaatse in het openbaar gehouden wordt op Woensdag, den 4 2. April 1871, des voormiddags te 10 uren. En brengen tevens ter kennis van de belangheb benden dat de tijd en plaats dier zittingen aan eiken lotehng zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd ie bezorgen biljet, alhoewel het niet-ontvangen van zoodanig biljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen vooj den Militieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukkenzullende de lolclingdie vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid gebrekenof gemis vau de gevorderde lengteen de plaatsvervanger-of nummerver wissel aar, in persoon voor den Militieraad moeten verschijnenieder op het voor hem hierboven vermeld tijdstip. De lotelingendie verlangen bij de ZEE-MILITIE te dienenworden uitgenoodigd daartoe vóór den 4. April aanstaande ter Secretarie zich aantemeldcn. Amersfoort, den 6 Maart 4874 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L.^CIIELTUS. Volgens art. 77 der wet van den 41 den April 4827 (Stbl. no 47)'zijn de schutterijen alleen krach tens art. 484 der grondwet buitengewoon bijeenge roepen tot het houden van buitengewone oefeningen te verpligten. Bij hel onvoldoende der gewone oefe ningen volgens art. 42 der genoemde wet gehouden, heeft de regeriug bót noodzakelijk geacht voor te stellen de oefeningen van den eersten ban der schutte rijen de reserve daaronder begrepen, ook buiten het geval van art. 77 uit te breiden. Daartoe strekt ceu bij de tweede kamer aanhangig gemaakt wetsont werp, Door de versterkte oefeningen slechts van de ongehuwde schutters te vorderenzooals het wetsont werp wilzal dc last voor de ingezetenen niet be zwarend zijn. Intusschcn komt hot der regering billijk voor dc leden der schutterij voor verlies van tijd en nrkcids- verdienste schadeloos tc stellen, en zij stelt derhalve voor die vergoeding voor elke oefening, waaraan behoorlijk wordt deelgenomen voor een onderofficier op f 0.7U, voor een korporaal op fO,60 cu voor oen schutter, tamboer of hoornblazer op/0,50 tc bepalen en zulks hij aigcmccneu maatregel van inwendig be stuur, waarbij dan tevens kan worden opgenomen, ju welke gevallen hijvoorbeeld niet behoorlijke deel neming aan de oefening of onbehoorlijk gedrag, de schadeloosstelling kan worden ingehouden. De toe tc kennen vergoeding zal naar den genoemden maatstaf voor elke oefening een uitgaat' van circa 8300 of jn hot geheel (voor al do oefeningen: 3 malen per week gedurende de maanden April, Mei en Junij) van f 325.000' ongeveer vorderen. Eerst nu komen eenigszins uitvoerige berigten aangaande het bezetten van Belfort. Zaturdag den 18 Februarijzeggen de Basler Nachrichtenis het Fransche garnizoen, sterk 11,000 man, na een belege ring van ruim honderd dagen te hebben verduurd, uit de vesting getrokken met alle krijgseermet artillerie, amunilie, archieven, papieren en provi and, wij zeggen mot alle krijgseer, maar er ontbrak echter één punt aan, namelijk de militaire muziek, want zij trokken met stille trom uit de vesting. De Duitsche troepen volgden dit voorbeeldwant zij trokken de vesting met stille trom binnen. Later evenwel haalden zij hunne schade iu, want tusschen 3 en 4 uur in den namiddagtoen het mogelijk kon geacht worden, dat de dappere vijand z'ch ver genoeg had verwijderd om buiten, het gehoor te zijn, toen speelde men op de groote trom. Het gebulder van een koninklijk saluut deed dc lucht daveren en herhaalde zich honderdvoudig tusschen het omringende gebergte. «De eerste publicatie aan de bevolking getuigde van de groote veranderingwelke tot stand was ge- bragt door het intrekken der nieuwe bezetting; aan de bevolking 'werd bekend gemaakt, dat voor haar de Duitsche taal de officiële taal zou zijndat alle ver ordeningen bijgevolg in die taal zouden geschieden en dat de algemeene regel zou blijven gelden, dat ieder wordt ondersteld volledig bekend te zijn met de wet. a Des Zondagsmorgens omstreeks 11 uur had een .zeer beklagenswaardig onheil plaats. Het buskruidma gazijn, gelegen in de nabijheid der manége, vloog plotseling in de lucht, waarbij een mobiele werd gedood en verscheidenen meer of minder ernstig gekwetst. Het aantal in de hospitalen achtergeblevenen Fransche zieken en gekwetsten bedraagt ongeveer 600700 man. De dappere generaal Denfert Rochereau heeft de verdediging der hem toevertrouwde vesting gestaakt op bevel van de regering der nationale verdediging; hij zegt dit met even zoo vele woorden in den aanvang der proclamatie, door hem op den 46den dezer maand aan de burgers en soldaten" gerigt. En ooggetuigen verzekerendat de toestand der zoo uitstekend ver dedigde vesting destijds reeds zoodanig* wasdat de overgaaf binnen weinic dagen zou hebben moeten volgen." Politieke Revue* Eindelijk is de vrede gesloten. Door de Nationale Vergadering van Frankrijk is met 546 tegen 107 stemmen de ratificatie der vrede- voorwaarden goedgekeurd. Naauwelijks was die uitslag bekend gemaakt of de heer Keiler protesteerde namens de afgevaardigden van den Elzas, de Maas en de Moezel, opnieuw tegen den afstand van grondgebied beschouwde dien als van uul en geener waarde, behield zich het regl voor om ter zijner tijd de hcreeniging met Frankrijk te eischen en eindigde met de verklaringdat de Elzas- sers nu gcene plaats meer hadden in de Vergadering, daar zij een Land zouden vertegenwoordigen, dat aan den vijand is afgestaan. Een verschrikkelijk verwijt lag er in die woorden en daarom zweeg de Vergadering. Edgar Quinel protesteerde in krachtige taal tegen het aannemen van zulke vredesvoorwaarden. Die goed tc keuren riep hij is dc ondergang van Frankrijk voor het heden en voor de toekomst!" De heer Bambergerafgevaardigde voor de Moezel, bezwoer dc Vergadering oin de voorwaarden te ver werpen. Ook Victor Hugo hield cone schitterende rede voering tegen dc ratificatie der vrcdc-preliminaircn. In weerwil der Fransche wraakkretcn en niettegen staande zoo velen van oordeel zijn, dat dorst naar wraak de Franschen er toe zal leiden om de Duilschers binnen een niet ver verwijderd tijdstip op nieuw te beoorlogen zijn wij van gevoelen dat dit in de eerste jaren en wclligt in tientallen jaren niet geschieden zal. Pruissen of Duitscblandhoe magtig het ook is ge worden beheerschtc in 1870 niet en zal gedurende tientallen van jaren niet beheerschen den politicken toestand in Europa. Rusland beheerschte en beheerscht den politieken toestand. Met Rusland als vriend in den rugkon ea kan Pruissen de borst vooruitsteken. Het veto van Rusland was en is de factor van Pruissen. Sommigen zeggen: Eene aardige bijdrage tot de geschiedenis van den oorlog is het volgende telegram van den Duitschen keizer aan den keizer van Rusland gezondenvan den 27sten jL, waarin wordt gezegd dat de vredespreliminairen onderteekend waren en met bijvoeging der vredesvoorwaarden, Ten slotte wordt gezegdZoo staan wij dan aan het einde van den glorierijkenbloedigen oorlogwelke men ons met een ligtvaardigheid zonder voorbeeld heeft opgedrongeu. Nooit zal Pruissen vergeten, dat het aan a verschuldigd isdat bet al zijne krachten aan de beslechting daarvan beeft kunnen besteden. God zegene u daarvoor!' «Uw van zijn gansche leven dankbare vriend. Wilhelm De keizer van Rusland heeft daarop dienzelfden dag geantwoord: «Heb dank voor de raededeeling der vredesvoorwaarden. Ik neem innig deel in nwe vreugde. God geve, dat een duurzame vrede hierop volge. Ik acht mij gelukkigdat ik u de toegene genheid, welke ik als een opregte vriend voor u gevoelheb kunnen bewijzen. Moge de vriendschap welke ons verbindtonze beide landen tot geluk en roem strekken." Anderen zeggen: 't Is haast als te lief en te .vriendelijk. Hoe nederig stond de groote Keizer Wilhelm daar tegenover den magtigen Beheerscher aller Rnssen omdat hij zich zoo dankbaar toonde voor de lijdelijke houding, door den Noordschen reus gedurende den strijd bewaard. En hoe vernederend is het voor het trotsche Albion, dat de Keizer het niet noodig achtte ook aan die Mogendheid zijn dank te betuigen voor bare onverschillige lijdzaamheid (ot vrees?) zoolang Frank rijk gemarteld werd 1 Te Berlijn en door geheel Duitschland fceerscht groote opgewondenheid en vreugde over den afloop van den oorlog. Nog nooit is door dat land zulk een volledige overwinning behaald. De vergoeding voor oorlogskostenwelke Frankrijk na den val van Napoleon I aan geheel Europa betaaldebedroeg nauwelijks het zesde deel van hetgeen Duitschland nu alleen ontvangt. De Elzas en Duitsch-Lolharingen werden toen ook door Pruissen begeerd en alleen door tus- schenkomst van Engeland voor Frankrijk behouden. Geen wonder dat men thans zoo bezorgd was, dat dit land zich weder met de zaak zou bemoeiten, en dat men het zoo systematisch op een afstand trachtte te houden. De afstand van Mctz is vooral een groote slag voor Frankrijk, De Aveuir National zegt met het oog daaropNu Metz verloren is ligt Parijs geheel bloot voor een vijandelijken inval. Frankrijk heeft nu in het Noord-oosten geen enkele plaats waar het een indringenden vijand kan tegenhoudende Maas is daar slecht een denkbeeldigen gren;. Met Metz en de Vogezen was Parijs ten minste gewaarborgd vooreen coup-de-mainhet verlies van den Elzas was bard, doch wij behielden althans grenzen zonder Metz zijn de Vogezen niets waard en ligt het geheele land open. Dit is voor een groote natie een ondragelijke toestand en wij noemen don vrede dan ook eenvoudig: den wapenstilstand," Het blad betoogt verder dat Duitschland zelf daar onder zwaar zal lijdendaar zal men te kampen hebben met zware en cindclooze oor logs budgetten onrust en onlust in handel en nijverheidhet Prui sische despotisme, dc overheersching der feodale party, volkomen onderdrukking der vrijheid en eindelijk als onvermijdelijk gevolg geestelijkenmoreclen en intel- lectucclen achteruitgang. Vrijdagjl. isonder klokgelui en kanongebulder, van het balkon van het koninklijk paleis hel volgende telegram van den keizer aan de keizerin den volke te Berlijn voorgelezen: Vcrsuillct, Maart. Zoo even heb ik hel sluiten

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1