B E K I G T. van den vrede bekrachtigd, nadat de overeenkomst reeds gisteren door de nationale vergadering te Bor deaux was aangenomen. In zoo verre is het groote werk voltooid, dat verkregen werd door een strijd, zeven maanden achtereen zegevierend volgehouden." Naar verzekerd wordt, is het de wensch van den heer Thiers, dat, wanneer de onderscheidene afdee- lingen van het algemeene bestuur des lands weder in Parijs vereenigd zgn, da nationale vergadering niet in de hoofdstadmaar in de nabijheiden wel bepaaldelijk in Versailles, zitting houde. Als eene reden voor dien wensch wordt opgegeven, dat de tegenwoordige vergaderzaal in Parijs te klein is voor het aantal ledenwaaruit de nationale volksvertegen woordiging thans bestaat VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersfoort van Dingsdag 28 Februarij 1871. Afwezig de H.H. van Burgsleeden Sclieerenberg cn van Beek, de beide laatslen met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen «n goedgekeurd. Daarna komt in behandeling: 1®. Het voorstel van Burg. en Wethouders tot uitbreiding van de localen der Armenschool. Uit de daarbij overgelegde stukken blijkt dat het toenemend aantal leerlingen de bijbouwing van een uieuw schoollocaal noodzakelijk maakten dat de kosten daarvan worden begroot op ongeveer 2700. De Voorzitter acht het overbodig iets te zeggen tot aanprijzing van dit voorstel. Hij erkent dat dit v.eder nieuwe uitgaven vraagt, die niet onbelangrijk zijn, maar gelooft, dat men daartoe gaarne zal mede werken omdat zij tot verbetering van bet onderwijs volstrekt noodig zijn. De heer Herschel acht zich toch verpligt, met het oog op den staat der financien, om een paar inlichtingen te vragen. Hij zou gaarne van Burg. en Weth. vernemen, of zij overtuigd zijn, dat alle leerlingen der Amenschool inwoners zijn van Amersfoort; en 2o. of er daaronder niet sommigen zijn, die eigenlijk op eene andere school te huis behooren bijv. op die van den heer de Heus, waar slechts 6 in bet jaar voor schoolgeld betaald wordt. De Voorzitter antwoordt niet te gelooven, dat er thans nog leerlingen op de Armenschool zijn woon achtig in eene der aangrenzende gemeenten. Burg. en Weth. zijn zeer gestreng te dien aanzien in hel geven van vergunning tot toelatingsedert de ruimte der schoollocalen te beperkt is geworden door het toenemen der leerlingen. De tweede vraag is moeijelüker te beantwoorden. Wel stellige zekerheid kan dit bijna niet geschieden. Burg. en Welh. letten daaromtrent op de omstandig heden. Soms hebben zij de toelating geweigerd op dien grond maarzij meenen toch te dien aanzien met vrijgevigheid te moeten te werk gaan in bet belang van bet onderwijs. De heer Herschel zon met dit een en ander ge noegen kunnen nemen, wanneer de gemeentekas ruimer voorzien was. Nu echter gelooft hijzoo de beslissing over het ingekomen voorstel niet al te urgent is, dat het wenschelijk zou zijn, dat Burg. en Weth. de zaak nog eens nader onderzoekenen dat inmiddels de beslissing worde aangehouden. De Voorzitter wil daaromtrent alleen opmerken dat blijkens het rapport der schoolcommissie eene spoedige beslissing dringend vireischt wordt. De heer Schluiter meent, als Voorzitter dier school commissie, te moeten verzekeren, dat haar aanzoek niet ligtvaardig is geschied. Zij heeft daarbij wel degelijk gelet op den slaat der gemeente-financier!, maar heeft zich daardoor niet mogen laten terughouden, omdat het groot gebrek aan ruimte eene vermeerdering van localen dringend en spoedig noodig maakt. De heer L. E. lagcrweij is het eens met den heer Herschel, dat de aanneming van het voorstel drukkend is uit een financieel oogpunt, want buiten de kosten van het locaal, wordt de gemeente daar bij voortdurpnd belast met de bezoldiging van een nieuwen hulponderwijzer. Doch dit belet nietdat hij zijne stem aan het voorstel zal gevenen dat hij hoopt, dat alle leden zich met hem daarin znllen vereenigen. Van hoeveel belang is toch niet het be komen van goed lager onderwijs voor die arme kin deren en wat zal zonder dit bun later bet godsdienst onderwijs haten. Men denke ook eens aan de groote ui'gaven voor het middelbaar onderwijs, waarvan zij wel nimmer genot zullen hebben. De benoeming van een nieuwen hulponderwijzer hangt ook niet alleen af van het goedvinden van den Raadmaar art. 18 der wet op het lager onderwijs maakt haar vcrplig- tend, want volgens dat artikel hangt het getal hulponderwijzers en kweekelingen af van het getal leerlingen op de school aanwezig. Het is van groot belang voor den goeden gang van het onderwijs, dat de schoollocalen voldoen aan de behoefte maar vooral ookdat het onderwijzers-personeel voldoende zij, niet alleen wat hun getal betreft, maar vooral ook ten aanzien van bun gehalte. Of dit laatste het geval is op de Armenschoolwil hij nu in het midden laten. In het voorbijgaan wil hij er slechts op wijzen, dat de zeer verdienstelijke onderwijzer in een zijner laatste jaarverslagen of rapporten wel zegt, dat het aantal hulponderwijzers voldeed aan de behoefte maar dal by over ban gebille bel stilrwSge» bewaart. Misschien is dit niet geneel zonder betcekenis. Wat het voorstel aangaat, herinnert spreker aan art. 16 der onderwijs-wetvolgens 'twelk er on derwijs moet gegeven worden in een voldoend getal scholen. Daarbij moet men natuurlijk denken aan scholen, welke ook voldoende ruimte bevatten voor de leerlingendie er onderwezen zullen worden. Nu acht hij het jammer, dat in de missive der school commissie niet is opgegeven welke ruimte men voor het nieuwe locaal verlangt. Men mag het wel wat ruim maken, want sedert 1857 is de bevolking der gemeente niet 1300 zielen vermeerderd. Gaat dit zoo voort, dan zal het nieuwe locaal spoedig weder te klein zijn, als men niet daarop rekent. De heer Croockewit dringt ook aan op hetgeen de vorige spreker heeft gezegd tot aanprijzing van bet voorstel van Burg. eu Weth.dat bij met genoegen heeft gehoordeven als de verklaringdat zij daarbij vrijgevigheid in het opnemen van leerlingen voorslaan. Ook hij wijst er op, dat de gemeente verpligt is te zorgen voor gelegenheid tot het geven van goed lager onderwijs. Al ware er geen vermeerdering van localileit noodig, dan zou het toch noodig zijn het hulppersoneel te vermeerderen, omdat daaraan drin gende behoefte bestaat. Ook de localileit eisebt ver betering, want op banken, bestemd voor 3 kinderen moeten er nu dikwijls 4 zitten, ten gevolge van de toeneming der scholieren in den laatslen tijd. Als men nu een nieuw locaal daarstelt voor 120 kinderen, dan zal dit langen tijd voldoende zijn. Meer dan 120 behoort men er echter niet in hetzelfde locaal te vereenigen, daar dit ongunstig zou werken op den gang van het onderwijs. Bij de aanneming van het voorstel, gepaard met verbetering van het hulpper soneel, is het te verwachtendat ook het onderwijs meer voldoende zal worden. De heer Herschel zegt, dat hij na de ontvangen inlichtingen zijne stem zal vereenigen met het rapport, omdat daardoor de noodzakelykheid van het voorstel genoegzaam is gebleken. In stemming gebragl, wordt het voorstel hierop met algemeene stemmen aangenomen. 2o. Ontwerp-besluiten lot af- en overschrijving van posten op de Geraecnte-begrooting voor 1870. De Voorzitter merkt opdat zulks alleen posten betreft van regularisatie, waarvan sommigen voor memorie, en anderen te laag waren uitgetrokken. Zonder discussie aangenomen met algemeene stemmen. Daarna worden ingebragt: a. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk de benoeming var. onderwijzers aan de hoogere Burgerschool, cn wat daartoe verder betrek king heeft. Wordt besloten dit te doen drukken en aan de leden rondtedeclencm het vervolgens in de Afdeelingen te behandelen. b. Missive van Gedeputeerde Staten houdende goed keuring van het kohier voor den hoofdelijken omslag. Aangenomen voor kennisgeving. Eindelijk deelt de Voorzitter nog mededat de gcldlcening bij de Maatschappij voor Gemeente-crediet is tot stand gekomen, en de gelden bereids zijn ontvangen. Niets meer te behandelen zijnde, wordt daarna de zitting gesloten. Burg. cn Weth hebben omtrent de Hoogere Burgerschool met öjarigen cursus en omlient de burgeravondschool voor middelbaar onderwijs aan den gemeenteraad van Amersfoort voorgesteld lo. dat aan den tweeden leeraar in de natuurweten schappen zal worden opgedragen het onderwijs aan de latijnsche scholenop eene jaarwedde van f 700; 2o. dat de leeraar in het bouwkundig teekenen zal worden voorzien van eene aanstelling als gemeente- architect op eene jaarwedde van f 900 3o. dat al de leeraren var. de hoogere burgerschool voorzoover zij onderricht geven in do betrokken vakkenverplicht zijn aan de burgeravondschool onderwijs te geven 4o. dat de leeraar in de gymnastiek verplicht is mede onderwijs te geven aan de leerlingen der openbare scholen voor lager onderwijs; 5o. een amanuensis voor de hoogere burgerschool aante- stellen op eene jaarwedde vait 200; 6o, een concierge aantcstellcn op eene jaarwedde van f 300; dal aan voormelde school onderwijs zal gegeven worden door 1 o. vier leeraren inde natuurwetenschappen van welke één, tevens directeur, geniet eene jaarwedde van f2400, de tweede 13p0bene-cns/700 als leer aar ban de latijnsche scholen, de derde /1800 en de vierde 140U. 2o. drie leeraren in de talen, geschiedenis en aardrijks kunde, ieder op eene jaarwedde van/1600, van welke welke één onderwijs zal geven in het schoonschrijven, met eene afzonderlijke jaarwedde van/200. 3o. een leeraar in de staats- en handelswetenschappen, op eene jaarwedde van f 600. een leeraar lo het bandteekenen op eene Jaarwedde van /600. 5o. een leeraar in het bouwkundig teekenen op eene jaarwedde van /600. 6o. een leeraar in de gymnastiek, op eene jaarwedde van /400. Voor iederen leerling, die gebruik maakt van het onderwijs aan de hoogere burgerschoolis een school geld verschuldigd van f 40 in het jaar. Voor hem, die slechts de lessen in enkele vakken aan de hoogere burgerschool wenscht bytewonen, bedraagt het schoolgeldvoor elk vak f 4 'sjaars, indien éénmaal 1 's weeks in dat 6 tweemaal f vak onderwijs 8 driemaal wordt .to 4 of meermalengegèven. Voor het genot van onderwijs aan de burgeravond school ii voor iederen leerling een schoolgeld van f 2 per jaar verschuldigd. Het schoolgeld is door de oudersvoogden of ver zorgers der leerlingen verschuldigden wordt bij voor uitbetaling en in termijnen voldaan. Voortdurend worden des Maandags en Don derdags advertenliën laat in den morgencn soms nog tussclien den middag bezorgd, zoodat de opneming tijdige uitgave der courant ver hindert, of de opneming tot een volgend nummer moet worden verschoven. Beleefdelijk wordt ver zocht de inzending steeds zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligenook met het oog op zorg vuldige correctie. AMERSFOORT, 6 Maart 1871. De stoomvaart-maatschappij Nederland zal den 15 Mei de directe stoomvaart op Ned-lndië duor hel Suez-kanaal beginnen. Hel stoomschip Willem IIIte Glasgow gebouwdzal dan van het Nieuwediop ver trekken onder den gezagvoerder E. Oort. De passage gelden bedragen 11)00 en /700 per persoon in de eerste klasse (verschillend naarmate de inrigting der gebruikte hutten)/350 in de tweede klasse De reis moet uiterlijk binnen vijftig dagen worden volbragt. Naar men verneemt strekt het voorstel van den heer 's Jacob c. s. tot bevordering cener geregelde stoomvaart tusschen Vlissingcn en New-York tol toe kenning van een rijkssubsidie van hoogstens zes ton 's jaars gedurende tien jarenom bet eerste jaar een maal 's maands en vervolgens om de 14 dagen gere gelde dienst op New-York vice versa te verrigtcn. Art. 2 van dat voorstel bevat de bepalingen omtrent de wijze, waarop, na de openbare mededinging, door de regering eene overeenkomst omtrent de uit voering der dienst kan worden getroffen. De inspecteur van 't geneeskundig Staatsloezigt in Overijssel heeft verklaard dal dc inenting niet langer vrijwaart dan zes jaren. Men meldt uit Helder van 3 Maart Naar wij vernemen zijn de ontvlogte gevangenen nil het huis van arrest, Hendrik Roeper en Paulus van Katwijk, gisteren namiddag tc Zijpe aangehouden, en is het auu de rijks- en gemeente-politie, dank zij hare onvermoeide nasporingen, gelukt, denderden ont- vlugte, John. Hart, alhier te arrwteeren. Hij bevond zich op de Engelscbe stoomboot Europeanwelke uit gaande lag in de commerciesluis; tusschen de planken der beestenhokken had hij zich verscholen. Heden is hij, onder geleideweder naar zijn vroeger logement (huis van arrest) te Alkmaar terug gebraglvanwaar, met zijne twee collega's, op de gebruikelijke wijze langs aangeknoopte beddelakens, de ontsnapping was geschied. Volgens den correspondent der Allgi Zt hccrscht in de Duilsche Bovenrijnsche gewesten een algemeen misnoegen wegens den afstand van Belfort. Hij vreest, dat de teruggave dezer veste door de bevolking verkeerd zal worden opgevat. Thansnu de verkiezingen voor den rijksdag aanstaande zijn had men elke aanleiding tot een minder vriendschappelijke stemming moeten mijden. De afstand van Belfort is alleszins geschikt om het reeds doodgewaande antagonisme tusschen noord cn zuid wederom te doen herleven Pruissen dus zal men redeneren denkt wel aan zich (d. w. z. aan Meu), maar het vergeet Zuid-Duilschland (d. w. z. Belfort) geheel. Hij hoopt, dat dc hooge regering eerlang de motieven moge blootleggendie tot den afstand van dc sterke stad aan de Savoureuse hebben geleid, om zoodoende de ontkiemende hartslogten weder te smoren. Den 16den heeft ten voordeele van Adelina Palti een benefiet te Petersburg plaats gevonden. Der ontvangst was 60.000 frs. De geabonneerden hebben de bcneficiante een diadeem en bracelet ter waarde van 40,000 frs. ten geschenke gegeven. Zij werd gedu rende de voorstelling zestig malen teruggeroepen en ontving na afloop der voorstelling dc gclukwenschcn van den czaar, die de beroemde zangeres in haar loge een bezoek bragt. Ongeveer honderd jaar geleden verkucht vorst Dietrichstein zijne Silezisclie bezittingen aan Frederik den Groote voor desom van 333.333 J ducatcn; de een derde ducaat werd afzonderlijk geslagen Niet lang geleden stierf tc Weenen do laatste afstammeling dice

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2