M1861. ATA Yrijdag 10 g3]g Maart 1871. MRSFiRTM CDUMIÏÏ. Oit blad verackijnt det Maandags en Donderdagt «avond*. Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prij*der Advertentiën van 1 tot 6regel* 60 Cent», elke regel meerder IJ Cent*; legale Advertentiën per regel 15 Cent*. Afz. nummert 5 cc nisdubbele grootte 10 cent*. Brieven franco. Bestellingen bij den Citg. A. H. van CUtff, te tmer*looit Bureau Amerefoorteehe Courant. Langestraat, Wijk N*. 43, over de Onde Vischmarkten bij alle Boekhandelaren en Poat-Direetearen in het Rijk. KENNISGEVING De BURGEMEESTER vin AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, dat het door den Provincialen Inspecteur goedgekeurd kohier N°. 7 van de PERSONEELE BELASTINGover het tweede halfjaar van het dienst jaar 18yf- aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld.aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 6. Maart 1871. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. SPAARBANK. Het Bestuur xal lijne eeritvolgende zitting honden op üJinndng IS Maart e. k. ten Raadhuiie te Amersfoortde* namiddag* van 13 tot 1 ore. A. J. BOS, Secretaris. AMERSFOORT, 9 Maart 1871. Naar wij vernemenheeft het voorloopig verslag, betreffende het aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal aangeboden wetsontwerp betrekkelijk den spoorweg AmsterdamHilversumAmersfoortmet zijtak van Hilversum naar Utrechtgeleidwegens de daarin de defensie rakende vraagpuntentot eene briefwisseling tusschen het departement van Binnen). Zaken en dat van Oorlogwelke nog niet is afgeloopen. De vergadering van de Afi. Amersfoort der Maat schappij tot Nut van 'l Algemeenwelke morgen Donderdag avond, 9 Maart, zoude plaats hebben, is uitgesteld tot Donderdag avond 16 Maart. Door den heer N. S. Blom is eervol ontslag aangevraagd als Deurwaarder der directe belastingen te Amersfoortblijvende hij als Deurwaarder bij de Arrond.- Regtbankenz. werkzaam. De afdeelingen van de Tweede Kamer dor Staten Generaal hebben zich bezig gehouden met het onderzoek van: 1o. het ontwerp tot herziening van het reglement van orde2o. het wetsontwerp hou dende bepalingen omtrent den accijns op bier en en azijnen 3o. het wetsontwerp tot uitbreiding der oefening van den eersten ban der dienstdoende schutterijen. Sedert Mei 1860 wordt bij het Engelsche leger tegen dronkenschap het systeem van geldboete toege past, aanvankelijk bij wijze van proefneming. Andere straffenpolitiekamer enz. baatten toch niets. In Mei 70 bleek het, dat men aan boeten ruim 150 003 gulden verzameld had waarvan 't wapen der kavallerie er 30.000 had bijgedragen de artillerie ruim 11.000, de genie 3500, de infanterie ruim 106 000. Dit geld wordt verdeeld onder de manschappendie bij het eind van 't jaar in 't geheel niet beboet zijn geweest. De cijfers zijn vrij hoog, maar toch meent men in Engeland, dat dit systeem zeer goede gevolgen heeft en de dronkenschap onder de militairen sterk aan 't afnemen is. Men houdt zich reeds bezig met het verdeelen van den oorlogsbuit onde» de verschillende Duitsche statenzij zal percentsgewijze plaats hebben en niet naar de regementen, die de kanonnen veroverd hebben. Moeijelijker is het met de verdeeling der standaarden, de degen van Napoleon bij Sédan gedragenen die van vier Fransche maarschalken zullen hoogst waar schijnlijk te Berlijn bewaard wordenwaar men uit den slag bij Waterloo nog reliquiën heeft van Napo leon Ieer. degeneen hoedveel zilvereen ver rekijker en een ridderorde. Een gedeelte van de ver overde kanonnen zal worden gebezigd om medailes te gieten voor al de soldaten die aan den veldtogt deel namen. Dezer dagen is te Petersburg een keizerlijk besluit bekend gemaaktstrekkende tot aanwijzing der open bare betrekkingen, waarin personen van de vrouwe lijke «kunne mogen worden gebezigd. Zij zullen als vroedvrouwenals ziekenverpleegstersvaccinateurs of apothekersals onderwijzeressenen in zekere mate als telegrafisten en als klerken bij de reken kamer mogen werkzaam zijn, doch in geenerlei andere betrekking, waartoe benoeming van wege de overheid of bij wjjze van vereischt wordt. De uitslag van de verkiezingen voor den Duitschcn Rijksdag is nog slechts gedeeltelijk bekend en niet altyd met opgave van de partij, waartoe de gekozenen behooren. Te Berlijn achtte men de herkiezing van de vorige anti-ministerieele afgevaardigden verzekerd; dr. Jacoby, de bekende Koningsberger, heeft echter in de hoofstad evenmin als ergens anders de meer derheid herhaald. Ewald is in de stad Hanover her kozen met ongeveer 8000 stemmen; van de sociaal democraten ziin o. a. herkozen Schweitzer en Bebel. Te Karlsruhe is prins Wilhelm tot afgevaardigde benoemd. Voor zoover men na kan gaan, zal Bismarck de kanselier van het Duitsche Rijk, op een imposante meerderheid kunnen rekenen. Politieke Revue. Over de ontruiming van Parijs door de Duitschers wordt nog 't volgende berigt dat zich aansluit aan 'tgeen de Indépendance daarvan meldde: Na 48 uren in Parijs te hebben doorgebragt, hebben de Duitsche troepen den 3den jl. 's morgens te 8 uur de stad weder verlaten. Was hun inlogt plegtig en stil geweest, zonder eenige praal of ver toon de ontruiming kon met regt een triomftogt genoemd worden. Aan het donderend juichen en het gewiif der helmen scheen geen einde te komen. En geen wonder, want thans was de blik naar het vaderland gekeerdweldra zou men den dierbaren grond wederzien waar gade en kroost met angstig kloppend hart de komst van vader, echtgenoot of kind verbleidden. Slechts 3 k 400 Parijzenaars uit de laagste volksklasse waren bij dit inderdaad grootsche schouwspel tegenwoordig. Klokslag 10 uur galmde in Parijs het laatste hoerahwuifde de laatste helm; de piketten der kavallerie sloten zich reeds aan de achterhoedetoen een rijtuig met één paard waarin 3 Duitsohe officieren waren gezetenuit een zijlaan kwam geredenin een oogwenk begon het gepeupel hen in te sluiten en poogde het paard te verschrikken om hen geheel af te sluitendeze ope ratie accompagnerende met de noodige scheidwoorden en het werpen met vuilnis. De officieren lieten zich echter niet bang maken en wenkten de achterste dragonders hen te wachten een oogenblik meer was voldoende om hen in veiligheid te brengen5 mi nuten later, en zij zouden vermoord zijn geworden. Door deze episode aangemoedigden ziendedat de laatste dragonder zijn rug had gekeerdstormde het gepeupel door den triomfboog de Duitschers achterna, fluitende en huilende, dat hooren en zien verging. Daar de Duitschers hen vrij lieten begaanwerden zij allengs stouter, zoo stout zelfsdat een half dozijn Duitschers het noodig achtte even hun gezigt te laten zien. Die blikken schenen de uitwerking van mitrailleuses te hebben, waut in minder dan een paar seconden was het Jan-Hagel in alle rigtingen uit een gestoven. De heer Thiers, dien de telegraaf zoo bedroefd naar" deed worden op de tribunewas frisch genoeg om den heer Conli «ene scherpe berisping toe te dienen Hij zeide: Iedereen begrijpt welke reserve wij ons tegen over het verleden opleggen maar als men het land aan het verleden, dal dit verleden wil vergeten, herinnert, moeten wij krachtig protesteeren. De vorsten van Europa zeggenik heb 't hen hooren zeggen, dat Frankrijk den oorlog gewild heeft: dit is niet waar. Gij Conli hebt het gewildLangdurige krachtige en algemeene toejuichingen). De waarheid staat voor u't is uwe straf, dat hij hier zijt, om te constateeren tot welk een vernedering tot welk eene beproeving uwe fouten Een aantal stemmenzeg uwe misdaden. De heer Thiers vervolgde u veroordeeld hebben. Indien, de Vergadering mijn raad wilde volgen, dan liet zij u het woord. Gij wilt spreken over dcjjdien- sten die het Keizerrijk aan Frankrijk bewezen heeft ik smeek der Vergadering u aan te hooren. Mijne hoe ren laten wij ons herinneren dat wij geen gemag- tigdenmaar dat wij souvereinen zijn. Voor de eerste maal sedert twintig jaren hebben de verkiezingen vrijelijk plaats gehad. Wilt gij het debat sluiten, gij zijt vrij dit te besluiten zoo niet, luistert dan geduldig naar hen die zich willen regtvaardigen en wjj zullen hun antwoorden." Opmerkelijk is het echter dat niemand het vrede- tractaat verdedigde. Die vrede wilden, wisten dat dt-ze verkregen zou worden en zwegen. Viel hun dat hard te spreken in den geest van het tractaat, daar toe hadden zij geen moed. Vier leden van de Nationale Vergadering, Rochefort, Ranc, Malon en Bridon, hebben hun mandaat neder- gelegdomdat de afstand van grondgebied daarmede in strijd was. Felix Pgatwiens onstnimige pen gekend wordt, schreef dezer dagen in zijn blad de Vengeur: Favre heeft het bevel over het leger te Parijs ge laten aan Trochu en Vinoyde legers van Frankrijk aan Bourbaki en Chanty. Favre heeft de reactie ge vleid, Gambeita heeft haar verbitterd tot het uiterste hij heeft het monster gekwetst zonder het te dooden; onhandige matador, heefi hij den stier gestoken en zich op de knieën geworpenzijn ontslag nemende en vergiffenis vragende aan het dier, dat hij hetrood" had laten ziendat hij uitgelart haden nu wil ach ten eeren en ontzien de matador heeft verzocht zijn herder te mogen worden. Favre heeft Parijs niet kunnen dooden Gambeita heeft Bordeaux gedood even al* Lyon, Rouaan als Bordeaux, Nantes alsRoaaan, hij heeft Frankrijk gedood. Favre heeft slechts repu blikeinen te Parijs weten te doen benoemen Gambeita heeft slechts Koningsgezinden in geheel Frankrijk benoemd. Favre twee malenTrochu drie malen, hij zelf evenveel malen en Thiers twintig malen. Hij heeft Favre opgeteld, Trochu vermenigvuldigd, Thiers tot de derde magt gebragt, de reactie verhonderd voudigd alle dooden opgewektalle schimmen terug geroepen alle vorstenalle pretendentenJeröme Napoleon en den Hertog van Aumale, een of twee Muralszonder nog de generaals Changarnier, Ghas- seloup Laubaten zelfs Paladine mede te tellen, die hij gedood had. Aan 'l werk leert men den arbeider kennen. Ten slotte heeft Favre slechts vijf malen valschheid in geschrifte gepleegdom vijfmaal honderd duizend francs te verkrijgen. Gambeita 45 circu laires gesteldom honderd duizend francs aan zijne vrienden van den Siècle te bezorgen en voor zijn compère Laurier het Grand-Hotel te doen koopen voor vijf millioen. Favre verdient de galeijen Gam beita de loftuitingen van den Francais. De veroordeeling van deze drie is het slot van mijn programma." Frankrijk zal, naar men verzekert, de oorlogsschat ting afdoen, door het sluiten van leeningen en niet door verhooging van belastingen. Men verzekert, dat Duitsche bankiers voor groote sommen zullen inschrijvenals Frankrijk de betaling van de oorlogsschatting door middel eener leening zoekt te bespoedigen, en men voegt er bij, dat von Bismarck dat bijzonder gaarne zou zien. Hij zal wel een goeden spaarpot maken voor een volgenden oorlog? Bij de behandeling van het voorstel in de afdee lingen der Nationale Vergadering te Bordecnx, om den zetel der Regering zoo spoedig mogelijk te ver leggen kwamen drie punten ter sprakeóf hand having van Bordeaux, óf verplaatsing naar Versailles, óf terugkeer naar Parijs. 't Laatste heeft het meeste kans van aangenomen te worden. Tot onderzoek van het voorstel, om de leden van het Bewind der Nationale Verdediging in staat van beschuldiging te stellen, is eene commissie van vijftien leden benoemd. INGEZONDEN. DE HOOGERE BURGERSCHOLEN. Thans, nu de H. Burgerschool alhier weldra zal ingewijd worden is het niet ongepast op een voordeel dezer inrichtingen opmerkzaam te maken, dat door velen niet wordt opgemerkt. Het is dit, dat aldra alle discipels hetzelfde onderwijs bekomenen zij toch, na afgeloopen cursnsvoor velerlei betrekkingen bruikbaar zijn. Hierdoor leeren zij veeldat zij later niet noodig hebben; maar meestal heeft men meer nadeel van te weinig dan van te veel kundigheid. Ondert'jsschen is het allerheilzaamstdat jonge knapen niet zoo vroeg behoeven te kiezenwelk beroep zij zullen uitoefenen. Wat weten zulke kinderen van de verschillende beroepen Als zij ouder zijn kunnen zij met kennis van zaken kiezenvoorloopig moeten z\j ontwikkeld wordenhetgeen hun in alle betrek kingen des levens zal te pas komen. Zij worden daardoor bewaard voor het gevaardat zij jong cencn weg inslaandie zij naderhand verlaten moeten. Al wie dus niet weetwat hij van zijne jongens moet maken, doet verstandig wanneer hij zc naardo H. Burgerschool zendt. D B.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1