JW 1869. IftföA Dingsdag 14 gSjjj Maart 1871. igMDDIH. DU blad vernchijnt de» Maandag* en Donderdag* avonds. Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder IJCenls; 'egale Advertentiën per regel 15 Cents. Afz. nummert 5 centsMb tie grootte 10 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den üitg. A. II. van CUtffte Amersfoort Bureau Amer*foort*ehe Courant. Langestraat, Wijk P, N°. 43, over de Oude Vischmarkl. en bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. DbBURGEMEESTER kn WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis ven de belanghebbenden del de lijelen aamrljiende de peraonen io deze gemeente bevoegd lol hel kietea een leden voor de Tweede Kamer der Slaten-Ceneraal de Pro vinciale Staten en den Cemeenleraad zijn vastgesteld, en benevens die, behelzende de namen der personen welke ingevolge arl. 35 der wet van den 4. Joli 1850 (Sualsblad No. 37) van gemelde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de bergplaats nabij het Raadhuis nijn aangeplakt; welke Hiaten gedorende veertien dagen, Ie rekenen »»n heden, alle werkdagen 's voormiddag» van 10 tol I nor des namiddags, op de Secretarie deaer gemeente voor eenieder Ier inzage liggen. Amersfoort, den 41 Maart 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den heer Provincialen Inspecteur goedge keurd kohier van het PATENTRECHT over het 3de kwartaal van het dienstjaar 187B/M aan den Ont vanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter band gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 11. Maart 1871. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 13 Maart 1871. Zalurdag jl., des avonds circa halltwaalf, is door de politie te Amersfoort aangehouden een uit Harderwijk gedesenteerd soldaat, A. 11. W. genaamd, wiens signalement te 10 uren bevorens uit Harderwijk was ontvangen. Den volgenden morgen is hij onder mili tair geleide naar Harderwijk teruggebragt. Gisteren middag had een schietwedstrijd door onderofficieren en korporaals der d.d. Amersfoortsche schutterij op de Vlasakkers plaats naar een prijs en eene premie door den Heer Majoor Kommandant J. J. Meder uitgeloofd. De prijs, zijnde een zilveren horologicwerd behaald door den korporaal Boode, en de premie door den sergeant Palland. In de vergadering van aandeelhouders der land huishoudkundige school te GroningenZaturdag jl. gehoudenis door het bestuur medcdeeling gegeven van eene krachtige poging gedaan door gedeputeerde staten van Groningen om eene verhoogde toelage van het rijk voor de landbouwschool aldaar te verkrijgen, dat evenwel door den minister .van binnenlandsche zaken ten stelligste is geweigerd. Ten gevolge hiervan is door de vergadering het besluit genomen op het einde van Mjart met het geven van landbouwonderwijs aldaar op te houden. Te Rotterdam heeft T gerucht geloopendat Napoleon daar door zou komen op zijne reis naar Engelandmaar die uitgingen om hem te zien, zijn weder naar huis gegaau en hun neus was in de buitenlucht gegroeid. In de cellulaire gevangenis van Dendermonde bevindt zich sedert drie of vier dagen eene vrouw dieharen man moedehem van kant heeft weten te maken op eene wijze, welke aan de afgrijselijk heden der meest barbaarsche tijden herinnert.. Ana- statia van L..., geboren te Vlassenbroek en woon achtig te Hammeleefde in schuldige betrekkingen met eenen jongman, en welligt in de hoop met hem te trouwen, besloot zij, kort en goed, haren wettigen man om 't leven te brengen. In den nacht van 28 Februarij tot 1 Maart, terwijl haar man aan hare zijde gerust ligt te slapenstaat zij op ontsteekt vuur, smelt lood in eene pan, nadert cmzigtig het bed en giet het. gesmolten metaal in den mond van den ongelukkige! Tot hiertoe toont dit monster geen berouw o'.er hare euveldaadtoen men haar gevangen nambekende zij alles koelbloedig. Do Nordd. Allg. Zt. deelt mede, dat tot het bezetten van den Elzas en Lotharingen ongeveer 30.000 man zullen gebezigd worden; het zijn alle Pruissischc troepen met uitzondering van een regement infanterie, dat uit Bruuswijksehc troepen is zamen- gesteld, en voorts eenige contingenten van de Zuid- Duitschc staten, naar gelang van de sterkte van de respectieve legers. Met een enkel woord mag hier tot verduidelijking van de laatste uitdrukking worden medegedeeld, dat met het herstel van het Duitsche keizerrijk de afzonderlijke legers van de respectieve bondsstaten niet ophouden te bestaanop gelijke wijze als er een Pruissisch leger is, heeft men een Beijersch en een Hessisch leger, enz., toch vormen zij alten te zamen de Duitsche" armeeonder het opperbevel van den keizer. Elk regement heeft twee nommers een dat betrekking heeft op het leger in engen zin en een andereen doorloopend nommerdat uit sluitend de betrekking aanduidt, waarin bet staat als deel van de groote Duitsche armeekokarde vaandel en standaard zijn voor allen van gelijken aard. De Köln. Zt. deelt onder haar varia het volgende kortemaar niet onaardige gesprek medetusschen een Fransch officier, te Keulen geïnterneerd, en de hoofd bewoner van het huis, waar hij zijn kamer had- Ik ga vertrekken met mijn landslui, maar voor drie jaren verloopen zijnmijnheerzijn we weêr hier, en dat wel op andere wijs dan thans," zei de Franschman. Indien dat werkelijk zoo moet gebeurenwas het antwoord dan zullen wij de hulpbarakken voor de krijgsgevangenen maar laten staan." Met dit korte antwoord was onze officier volkomen tevreden. Verwaander nog was het antwoord, dat een Fransch officier te Dantzig gaf aan den geneesheer, die hem had verpleegd en in de vorige week zijne nota inzond. Betalen kan ik u niet, zei de Franschman, maar als wij hier een volgend jaar terugkeeren, zal ik uwe moeiten beloonen door een schildwacht voor uwe woning te plaatsen en u alzoo te behoeden voor den overlast mijner landslieden." De Soir meldtdat de veepest tegenwoordig in Frankrijk verschrikkelijke verwoestingen aanrigt. De ziekte heeft thans nog grooler verhouding gekregen dan ooit het geval was. Nederlanders, waakt en past op uwe beesten! - Van Salem (Kaapkolonie) schrijft iemand dat het vee aldaar sterft aan eene soort van ziekte, waarvan men vroeger nooit gehoord heeft. Zij begint met een gezwel onder de kin, dat zich langzamerhand tot onder de keel uitbreidt, totdat het dier aan ver stikking sterft. De schrijver heeft zelf veel vee er aan verloren en kan er geen geneesmiddel voor vinden. Bij Lichtensteig ,n St. Gallen stonden sinds tal van jaren aan den voet eencr rotshelling twee huisjes, waarvan het eene kort geleden door herstelling een lief en vriendelijk aanzien verkregen had en het andere tot hetzelfde doel is hersteld. De eigenaars dier huizen, beambten aan het station te Lichtensteig, verlieten den 2den dezer 's morgens vroeg hunne wo ning om zich naar hun post te begeven. Zij hadden zich naauwelijks een eind weegs van hun huiselijken haard verwijderd, toén zij plotseling een ontzettend gekraak hoorden, verschrikt ijlden zij terug om onderzoek te doen naar de oorzaaken zagen dat hunne woningen door de rotsen verpletterd waren, de rots was ineengestort en met haar gewigt van duizenden centenaars op de woningen gevallen. Hadden de geiinnen zich kunnen redden Spoedig komt men tot de verschrikkelijke zekerheid, dat zij onder het puin bedolven waren. Hulp is weldra nabij, vele Fransche gevangenen leenen krachtigen bijstand men graaft onverpoosd door en smaakt de voldoening de beide huisvrouwenzij het ook zwaar gewond levend te voorschijn te brengen. Vier personen ontbreken nog; weldra vindt men ook eene dochter, doch slechts als eon lijk. Vóór alles moest thans aan de plotseling gestremde beek eene afwatering gegeven worden daarna graaft men weder ijverig voort tot aan den avondmaar zonder gevolg. Een knaap van 5 jareneen meisje en een oud man liggen nog onder de rotsblokken bedolven die ongetwijfeld hun graf geworden zijn. Bij Grojec in Polen is een burgemeester door de wolven opgegeten, zoodat niets dan zijn stuk en hoed overbleven. Het raadslid Mr. J. T. Buys te Leiden heeft een voorstel ingediend, strekkende om de redactiën van de daar bestaande en later uit te geven dag- en weekbladen, in de gelegenheid te stellen tijdig ken nis te nemen van de stukken die ter lezing van de raadsleden liggen. Slechts enkele personen hebben onaangenaam heden van de zijde der Parijsehe bevolking onder vonden, tijdens de bezetting door de Dnitschers, doch onder die weinigen behoorden vooral eenige dagblad correspondenten. Een correspondent van Daily News wiens uitgebreid verslag van den intogt werkelijk historische waarde bezit is door het gepeupel op den grond geworpen en hij daarop bij de beenen voortgetrokken, en dat alleen omdat hij met den Kroonprins van Saksen gesproken heeft. De oudste der Duitsche journalisten te velde, geheim-hofrath Schnei der, werd door een huzaren-patrouille nit de handen des volks bevrijdDr. Zahlike, van de Sleeitche Zeitung, heeft zeer hagchelijke oogenblikken beleefd; Dr. Robolskyvan de Weser-Zeitung, had reeds den strop om den bals om als spion aan een lantaarn paal opgehangen te worden. Zijn geroep landge- nooten, redt mijIk ben een huisvader P werd gelukkig door een bataljon infanterie gehoord, voor wier kolven en bajonnetten het granw spoedig bet hazenpad koos. Nederland heeft van Frankrijk veel te lijden gehad 'tis waar maar de Franschen kwamen toen als vijanden, ten minste van alle Oranjemannen conservatieven der 18e eeuw. Zij zijn door de patriotten toenmalige liberalen naar hier gelokt, gebragt en geleid. Die toch ontzagen als toen gewoonlijk niets om hun doel te bereiken den boel ten onderste boven te keeren. Jawij hebben de Franschen driemaal gekleed maar zeg eens eventjes hoeveel maal hebben de boeren van het ongelukkige Generaliteitsland de arme drom mels gekleed en rijk gemaakt, die Run door de Hoogmogenden (zaliger gedachtenis) werden toege zonden De Pruissen kwamen als vrienden. Maar de hemel bescherme ons tegen zulke vrienden Doe eens een reisje naar buiten en gij znit uit den mond van bejaarde Nederlanders het woord: Prü/eln hooren. Om naar één voorbeeld onder duizend aan te halen. Bij zekeren boer namen ze doodeenvoudig, na den boel stuk geslagen te hebben, alle paarden mede. De helft van zijn zilver (dat hadden de Franschen waarschijnlijk vergeten optevorderen) was gestolen door die goede vrienden. Liever 10 Franschen in kwartier dan 1 Pruis, zeggen de boeren. Laat ons hopen èn van Fransch èn van Duitsch bezoek bevrijd te blijven. Frankrijk krijgt op dit oogenblik van alles de schnld, pauvre France, en hoe weinigen zijn er die meer van u gezien hebbendan de groote steden waar de menschbedorven door de filozofen der 18e eeuw en 'l verkeer met vreemdelingenontaard is! Een jaar geleden was Frankrijk «la maitresse du monde" en nunu komt de ezel zelfs en schopt den zieken leeuw. Een heer die per spoor reisde van Philadelphia naar New-York nam een sigaar aan van een vreem deling en ontdekte nog juist bij tijds om zich zelve te reddendat ze met bedwelmend stof gevuld was. Dit is eene nieuwe manier om rooverij in de spoor- rijtnigen te plegen. t Politieke Revue. Een groote vraag van den dag isbestaat er werkelijk een traclaat tusschen Rusland en Pruissen, zooals de telegraaf meldde en was Engeland daar mede vóór of bij het begin van den oorlog bekend V Men twist nu over de meer of mindere juistheid van de artikelen van het bewuste tractaat, maar ondertusschen»is men te Weenen niet op zijn gemak en zwaarmoedigen profeteeren reeds: «straks'is het op Oostenrijk gemunt!" In de vergadering der Fransche afgevaardigden had verleden week het volgende plaats toen de heer Conti zijnen vroegcren meester, Napoleon III. wilde ver dedigen Nooit is bet een schildernooit een bekwaam stoffeerder in de gedachte gekomen zulk eea tafereel te schetsen. Al de afgevaardigden stonden overeind, de aandrang van het verontwaardigd geweten was on- wederslaanbaarzevenhonderd afgevaardigden schreeu wende met hunne hoeden zwaajjendein koortt- achligen toestand, diep geschokt, vastberaden, en roepende: Vervallen van den troon!" Op de tribune de heer Conti, koud en doodsbleek, de knijpbril op den neus, mager, onheilspellend en kluchtig tevens, als ceu figurant in de operadie een inquisiteur

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1