'JMt 1864* Dingsdag 21 IpEff Maart 1871. AIHERSFOQRTSCHE COURANT. Dit blad verschijnt de* Vaandag» en Donderdagavond*Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prij» der Adrertentiën ran 1 tot 6 regel* 60 Centa, elke regel meerder l1) Cents; legale Adrertentiën per regel 15 Centa. Aft. nummer i 5 cent*dubbele grootte 10 ceot*. Brieven franeo. Bettellingen bij den Oitg. A. H. tan Get ff, te Aroer*Poort Bureau Amenfoortiehe Courant. Langettraat, Wijk P, V. 43, o*er de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijk. KENNISGEVING. RATIONALE MILITIE. DE BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AMERSFOORT, Geiien de eer»te tintriede ran art. 127 der militiewet en art. 71 ran het Koninklijk besluit d.d. 1 Mei 1862 (Staatsblad No. 46) Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Koning* in de provincie Utrecht ran den 8. December 1862. No. 1 N. M. en S. (Pror. blad No. 157) Herinneren den geestelijken en bedienareo van den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den stodeoten in de godgeleerdheid! bnnoe verplichting om, voor sooveel tij alt dienstplichtig sijn aangewesen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie moeten «orden ingelijfd, of daarbij reeds ingelijfd sijn, de aanvraag om ontheffing van den werkeiijkeu dienst tnsschen den 20. Maart en den Isten April aanstaande bij den Burgemeester der gemeente binnen «elke sij voor de militie sijn ingeschreven, onder overlegging van het desbetrekkelijk bewijsstuk inledienen Amersfoort, den 20. Maart 1871 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeetler De Secretarie, A G. W1JERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 20 Maart 1871. De interpellatie van den Heer Inringer in de Tweede Kamer wegens den 0 os te r spoor w eg is als volgt: Hoe denkt de Minister van Oorlog over de thans voorgestelde rigting van den spoorweg tusschen Uiter- meer en Utrecht en welken invloed kan die hebben op de verdediging Hij vraagt aan den Minister van Binnenl. Zakenis het waarschijnlijk dat de ineening der Regering tijdig genoeg gevestigd isdat de betrekkelijke wel nog in deie zitting wordt afgedaan op verzoek (Dit berigt trokken wij uit een door ons ontvangen en zeer ingewikkelden telegram. Red. Amersf CL) De RAAD der gemeente Amerifoort zal op Dingsdag, den 21. Maart 1871, des namiddags ten één ure, weder eene Vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn: 1*. Voorstel van Burgemeester en Wethouders aangaande de regeling van het aantal en de bezoldiging van leeraren, en de heffing van schoolgeld aan de hoogere burgerschool, benevens de ontwerp-verordeningen en de rapporten der afdecliugen 2*. Ontwerp-besluit lot wijziging der Gemeente- begrooting voor 1871. 3*. Kohier der hondenbelasting over 1871. 4°. Benoemingen van stembureaus voor de verkie zingen. Andermaal werd in de Tweede Kamer eene lang durige discussie gevoerd over de hervorming der Preanger Regentschappendienaar men meent te wetendoor de Eerste Kamer ten vorigen jare werd verworpenomdat reeds in Indie maatregelen waren genomen om de nieuwe regeling in te voeren, vóórdat de Wetgevende Magt in Nederland ze had goedgekeurd. De tegenwoordige Regering droeg de hervorming opnieuw voor, en, alsof er niets anders, van even, zoo niet dringender aard, te doen was, verdiepte de Kamer zich nog eens in het voor en tegen van de kwestie zelf. Toch «iel nu alleen maar te beslissen of men de wederindiening van de door de andere Kamer verworpen vootdragt goedkeurt, ja dan neen. Daar had men niet veel over behoeven te pralen. De Rollerd. CL zegt: De tegenwoordige methode van onderwijs met al haar opschroeven en volpompenis er al het ware op aangelegd om kunstmatige capaciteiten te telen als men niet voorzichtig is, loopt men eerlang zelfs gevaar dank zij de lagere, middelbare en hoogere staatsscholen door «gevaccineerde en gerevacci- neerde" capaciteiten te worden omvergeloopen." Dit gevaargevreesd door de RolL Ct. is geenszins zoo nabij. Men zal niet door capaciteiten worden om vergeloopen maar bij tijd van leven zullen capaciteiten zich onderling omverloopen. Als de markt overstroomd wordt van capaciteiten -die als zoodanig kost en onderhouden nog wat weelde daarbij, moeten bejagen, dan zal, al is de kwaliteit puik, de kwantiteit en het turplue veroorzaken dat zjj tot spotpryzen zullen dalen. Wy zyn allen ons vaderland veel verschuldigd, zeide een mandie naar Amerika gingzonder zijne belasting betaald te hebben. Te Athene wordt een Grieksche vertaling van Schillers Riuber opgevoerd. Een schoone hulde van het vaderland der roovers aan het annexerend Dnitscbland. Een spoorwegwachter te Oudenbosch is tnsschen twee goederenwagens doodgedrukt. Mevrouw Storm heeft te Meppel gelezen over hare Egyptische reis en natuurlijk ook gesproken over de emancipatie. Te Budel wonen drie zosters, die te zamen ruim 255 jaren tellen, maar nog, kras en fiksch hare huis houdelijke werkzaamheden verrigten. Te Hendrik-Ido Ambacht zijn «eenige" arbeiders- huizen verbrand. Te Goes is een 9jarig kind onder een val lende boomstam geraakt en doodgebleven. Uit Herwijnen, Heilouw en Gameren zullen de volgende maaod 25 gezinnen naar Amerika verhuizen. Te Bucharest zijn onlangs 30 dames de zitting van de volsvertegenwoordiging komen binnenstormen om de heeren te verwijten, dat zij veel spraken en weinig deden, en zulk een leven te maken, dat de tribune ontruimd en de president tegen een vrouwe lijken aanval beveiligd moest worden. Bij het Departement van Binnenlandsche Zaken in België is het berigt ingekomen, dat het winterkoren bijna overal in het Rijk erg door de vorst geleden heeft. Vele velden zullen op nieuw bezaaid moeten worden. Men schrijft uit Neder-Betuwe «De verwachting van velen, dat na de capitulatie van Parijs de prijs van het vee aanmerkelijk zou stijgen, is niet vervuld. De prijzen zijn zelfs iets lager, zoodat de landmandieniet tevreden met de reeds hooge prijzen en het onderste uit de kan willende hebben zijn vee heeft vastgehouden en met duur voeder heeft moeten verzorgen zeer is teleurgesteld. De oorzaak hiervan is toe te schrijven aan het snel vervoer per spoorweg, waardoor, volgens ingewonnen berichten duizendtallen uit de meest Oostelijke streken van Europa zijn aangevoerd. Hongarije en Rusland brachten veel aan de Parijsche markt. Op de markt te Londen komt thans reeds veel aanvoer van Spaansche ossen hetgeen anders gewoonlijk eerst in den zomer plaats heeft." Een bijvoegsel van de Slrasb. Ztg. bevat een lijst van de Fransche officieren die volgens hel beweren van hun krijgsgevangen makkers dood zijn of, volgens de tot nu toe ingestelde nasporingen, niet gevonden kunnen worden. De AUg. Ztg. voegt hierbijDe lijst is verschrikkelijk lang en werpt een beklagenswaardig licht op de Fransche toestandenmen heeft namelijk in Frankrijk niets wat met onze voortreffelijk ingerichte verlieslijsten vergeleken kan worden. De eerste lijst, die der doodenbevat slechts weinig namenver schrikkelijk lang is daarentegen de tweede categorie, die der vermistenals wij slechts de voornaamste rangen inzien, dan vinden wij 8 divisie-generaals, 17 brigade-generaals, 77 kolenels, 54 luitenant-kolonels, 63 bataillonskommandanten. liet is vrij zeker dat allen dood zyndoch waar de vijandelijke kogel hen trof o! waar zij rusten, zullen de nabestaanden wel nooit met zekerheid te weten komen. Er zijn berigten uit Batavia van den 9den February «Een goede regering, zegt het N. Bal. Uandelbl kenmerkt zich door goede benoemingen. De heer van der Schalk is tot resident van Borneo s Wester-afdeeling benoemd I Noch residenten die minder tractement ge nieten noch adsistent-residentendie onder in de ranglijst zijnmogten in aanmerking komen. Weder een grond te meer om dankbaar te zijndat Mr. P. Myer tot het vijfde jaar van zijn bestuur is gekomen!" Het N. Bat. HandbL is wel zeer naïf. Weel bet dan niet: dat Mr. Myer gedurende vijf jaren onafielbaar blyft onverschillig of er een Minis terie GroenHeemskerkvan de Putteof Thorbecke is. Politieke Rcvne. Als een staaltje van de taal van sommige Fransche bladen strekt het volgende: Stelt u Bicêtre voor óf nog beter de Morgue. Stelt u dit lijkenhuis voor, bewaakt door eenen af schuwelijken grijsaard, die steeds bezorgd is, dat de dooden zich zullen bewegen. Deze door den neus sprekende hansworst, deze weenendc doodgraver,die toch nog tnsschen twee gezigtsverdraaijingen eene aardigheid uitstoot, deze graauwe baviaan houdt niet op te bidden, te schrijen, janken en kluchten te ver- toonen. Hihi! lieve dooden, zijt stilwij kunnen u niet verdedigen. Wij moeten ons overgeven. Fran krijk geeft zich over en sterft niet. Ik ben de nati onale historicus. Frankrijk zal niet ondergaan! Kinderen laten wij vooral niet de energie van onze vaderen hebben, 't Eenige middel is alles te geven, wapenen forten provinciesmilliards MetzStraatsburg! Wij behouden de staten en de Marseillaise! Frankrijk is rijk genoeg om de begrafeniskosten van Straatsburgs- maire in Pruissische aarde te betalen. Sluiten wij een verdrag met de schande. Behouden wij geen duim gronds van den Elzasgeen steen van Lotha ringen. Na Parijs leveren wij Frankrijk uit en daar voor krijgen wij dan eenen koning. En voor dezen met Thiers als minister zal Frankrijk steeds groot genoeg zijn. Leve de koning!" De heer Roebuck, een Engelschman, die invloed heeft en die men gaarne hoort spreker, heeft in eene redevoering, te Sheffield gehouden, de Duitsche libe ralen geraden, om thans eens naauwkenrig te onder zoeken of onder al het victorie-geschreeuw ook boeijen om hunne eigene handen zijn geslagen. Op de vraag in den Oostenrijkschen Rijksraad tot bet Ministerie gerigt: waarom verbood de Regering elke manifestatie ter eere van het zegevierende Duitsch- land?" antwoordde de Minister van Binnenlandsche Zaken, heel leuk't was een maatregel tegen moge lijke rustverstoringen." Intusschen viert men hier en daar toch feest, waarbij de autoriteiten dan de oogen digtknijpen of het lijdelijk aanzien, maar die feesten nemen nu een politiek karakter aan omdat zij olficiëel verboden zijn. Zoo gaat het gewoonlijk. Er zijn Regeringen, die in vele dingen niet goed wakker zijn, maar er zijn ook aan wie men gedurig moet toeroepenlaissez fairelaat begaan zonder u gaat het het beste De Times maakt zich bezorgd, dat de soldaten- terugkomst zal leiden tot onaangenaamheden. Binnen weinige dagenzegt het bladzullen tnsschen drie- en vierhonderdduizend manwaarvan tweederden geoefende soldatenhun vaderland overstroomen. Wat zal men met die massa aanvangen en wat zal deze zelve willen? Van de nieuwe ligtingen tal men geen overlast hebbende mobielen van Chanzy en Faidherbe en de rampzalige schepsels, die op Zwitsersch grondgebied vlugttenzullen al te gaarne naar hun haardsteden (zoo ze die terugvinden) wederkeeren en 't geweer tegen de spade verwisselen boerenjongens als te voren, maar vervuld van schrik voor al wat naar oor log zweemt, en van afschuw jegens despotieke de mocraten. Maar de geregelde troepen! Wie zal hen binnen de grenzen van orde en wet houden 't Is waar (en gelukkig is T) de gevangen soldalen sym pathiseren hierin met geheel het overige Frankrijk, dat ze den man van Sédan" verfoeijen als de oorzaak van al het gebeurde. Onder den indruk van dat gevoel zal de soldaat zich misschien goedschiks in de bestaande orde van zaken voegen. Doch dit neemt niet weg, dan die woeste heirscharen, razend van spijt en begeerte om hun schande uit te wisschen, aan de nieuwe regering nog heel wat reden tot be zorgdheid zullen kunnen geven. Versailles is door de Pruisen ontruimd en zal heden Maandag de residentie der Nationale Vergadering worden; Parijs ziet de vertegenwoordigers des lands dus wel niet binnen zijn muren, maar heeft ze toch in zyn on middellijke nabijheid. Parijs 19 Maart. Het oproer is meester te Parijs. De generaals Lecomte en Clément Thomas zyn zaturdag jl. door de insurgenten waar het centraal-comité der nationale garde baar zetel heeft, gefusilleerd. De winkels zijn gesloten In de voorsteden zyn barricades opgerigt. De aanhangers van het centraal-comité verklaren dat zij vredelievende oogmerken hebben. De staf van generaal Vinoy is met al de linietroepen en de gendarmerie op den linkeroever der Seine te ruggetrokken. Tot op dit oogenblik is nog geen enkel berigt ontvangen van malerieele wanordelijkheidal zyn de insurgenten meester vay het terrein gelaten.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1