JW. 1871. Y r ij d a g 14 April 1871. JUHERSFOORTSCHE CODRiT. Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdagsavonds. Abonnementsprijs ƒ1.15 per 3 maanden. Prij» der Adverlenliëovan I tot 6 re^el* 60 Cl»; elke regel meerder iUCt»; legale eo ofliciëele Advertentièn per regel 15 Cta. Reclame» per regel 20 ct». Af». numntri t cent»dubbele grootte 10 cent». Bestellingen bij den Uitg. A. U. een Cteeff, te Amersfoort bureau Amersfoortsehe Courant, Langestraat, VVijkF,N°. 43, over de Oude Viscbmarkten bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet Rijk. Brieven fmneo. KENNISGEVING. Da BURGEMEESTER ia WETHOUDERS v« AMERSFOORT, Geiien de aanschrijving van den heer Commissaris des Koning» in dc provincie Utrecht van den 6. April 1371, No. I. As. (provinciaalblad No. 58), volgen» welke een bericht is ingekomen van hel uitbreken van de VEEPEST nabij Tongeren in Belgisch l.iuiburg Hebben goedgevonden de veehouders in dete gemeente te wijxen op bel dreigend gevaar en hun den raad te geven geene vreemde kooplieden bij bet vee toetelaten omdat dexen licht de besmetting kunnen overbrengen. Amersfoort, den 11. April 1871. Rurgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris De Burgemeester W. L. SCHELT US. A. G. WIJERS. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot hel geven van gelden ter leen xal het Bestuur sitting houden in een der localen van het Raadhuis op aanst. Maandag 17 April van kal/twee lot kal/drie alwaar belanghebbenden xich kunnen aanmelden terwijl mede inlichtingen deswegeos te bekomen sijn bij de ondergeleekenden en de verdere lede. van het Bestuur de Heeren Mr. J. van der Leeuw, B. B. Herschelff. A. Creockewil, en J. C. Leinweber. R. A. W. baron VAN HERCREREN, President. M. VAN BEEK, Penningmeester. A. J. A. VON KELLNER Secretaris. AMERSFOORT, 13 April 1871. Uit eene juiste brou ontvangen wij de medcdeeling, dat van de gevoerd wordende onderhandelingen in zake den Oosterspoorweg eene verblijdende uitkomst kun worden tegemoet gezienvermits de ilollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappijconcessionnarisse van den Oosterspocrwegbereid schijnt aan de belangen der défensie in bet tracé van den weg tegemoet te kemen op zoodanige wijze dal het Ministerie van Oorlog zich daarmede kan vereenigen. Uit het Verslag omtrent den staal van de Spaarbank te dezer stede over 1870 blijkt: dat het aantal deelhebbers op 31 December 1870 288 bedroeg, en bet aan ben op die dagteekening verschuldigde eene som van ƒ31479,65} beliep, welke som is verdeeld over 79 dienstboden voor f 7163,95}. «6 hand werks- en ambachtslieden 7655,65. 3 neringdoenden *311,43. 5 militairen763,64. 126 minderjarigen en personen zon der beroep 8446,85' 29 vcreenigingen en adminislratièn s 7138,12}. f 3147 9,65}. dat over 1870 bij de Spaarbank zijn ingebragt 316 posten lot een gezamenlijk bedrag van ƒ6226,09en aan 138 personen, vereenigingen of administratiën gelden zijn uitbetaald tot een gezamenlijk bedrag van 10154,82, en alzoo meer is uitbetaald dan inge- bragt eene som van 3928,73; dat het kapitaal der Bank op 31 December 1870 bedroeg 3507 8,86}. hetgeen verminderd met het op dat tijdstip aan de deelhebbers ver schuldigde ad*31479,65}. een voordeelig saldo geelt van f 3599,21. Gewis zal het den niet-werkende leden der Amers foortsehe Liedertafel en verdere muziekminnaren hier ter stede aangenaam zijn te vernemen, dat op Woensdag 19 April e. k. een concert zal worden gegeven door dc werkende leden dezer Liedertafel, tot welks opluis tering het Bestuur de welwillende toezegging heelt ontvangen van de zoo teregt gevierde artisten de Heeren C. Coenen, violist, Bekker, violoncellist, en een bekwaam pianist, allen uit Utrecht. Belooft alzoo dit concert een uitstekend muziekaal genotzeker mag hc-t mede worden gewaardeerd datmet het oog op de finan- tieele en andere moeijelijfheden, waarmede het Bestuur der Liedertafel te kampen badzoodanige aanlokkelijke uitvoering kon worden georganiseerd, daartoe voor namelijk in staat gesteld door de matericele offers diebehalve door hunne persoonlijke medewerking de werkende leden onbekrompen plengen. Ongetwijfeld zal een talrijk en belangstellend publiekzoowel van niet-werkende leden als anderen door opkomst op dezen muziekalen avond blijk geven van ingenomen heid met de pogingen van dc Liedertafel en Heeren solisten uit Utrechtom de edele toonkunst bier ter stede waardig te vertegenwoordigen. In het hoofdkicsdislricl Roermond is gisteren in de plaats van den heer Cornells lot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal gekozen de beer Arnoldts, Hij vereenigde op zich 925 stemmende heer Cornelis had er slechts 653. 1614 stemmen waren uitgebragt; volstrekte meerderheid 808. Bij den penningmeester van het hoofd-comité van het Roode Kruis is van de commissie der alge- meene verloting van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve van het Roode Kruisin verschillende stortingen, ontvangen de som van f 50,100, zijnde de opbrengst van deze verlotingbehoudens verrekening van eenige later op te komen posten. Aan de inrigting te Bazel, die onder directie van den hoogleeraar Sorin uitsluitend bestemd is, om aan geainpulcerden, voor zoo verre die tot een der oorlog voerende legers hebben behoordgratis kunstarmen en beenen te verschaffen, is door bet hoofd-comité een som van 5000 francs toegestaan. Hoe groot het gebrek aan kleine woningen in de City van Londen isblijkt uit het volgende Donderdag werd te Londen eene vrouw voor den regler gebragtomdat zij gepoogd had zich door verdrinking van het leven te berooven. Het was de vrouw van een agent van politie en deze, als getuige opgeroepen verklaardedat zijne vrouw eene trouwe gade en liefderijke' moeder wasmaar dat zij in de laatste dagen tot wanhoop was vervallenomdat zij geen onderkomen bad, Hoe vreemd dit klonk bleek het bij onderzoek waar te zijn. De man moest volgens bevel zijner su perieuren in de City wonen en daar is geen huis of kamer te vindendie hij betalen kon. Nadat zij na hier dan daar in woningen die afgebroken werden, verblijf hadden gevondenverkregen zij eindelijk toestemming in een donkeren pakhuiskelder te wonen en kier was de arme vrouw malende geworden. De man verklaardedat vier zijner collega's in hetzelfde geval verkeerden en dat zij zich niet durfden beklagen uit vrees hunne betrekking te verliezen. De regter verklaardedat hij dan klagen zou en dat de vrouw gevangen moest blijventotdat er raad was geschaft. De laatste slavin in de Vereenigde Staten Is den 19den Maart te Dundee (N. Jersey) overleden. Zij had de haar aangeboden vrijheid niet willen aan nemen en bleef als slavin bij haar vroegere meesters. De leden der tweede kamer zijn ter vergadering aangeschreven tegen Dingsdag den 18den April, tot hervatting van hunne werkzaamheden. Men heeft gedurende het beleg van Parijs waargenomen, dat de sterfte, na chirurgische opera tien thans veel aanzienlijker was dan in den Krim- en Italiaanschen oorlog. De geneesheeren schrijven de oorzaak hiervan hoofdzakelijk toe aan een der af schuwelijkste wonden onzer eeuw: de dronkenschap, die zich meer en n.eer onder alle rangen der maat schappij, maar vooral onder de soldaten verspreidt. En dit is niet het eenige noodlottige resultaat dier misdaad. Uit de statistieken blijkt namelijk, dat van de 1129 moorden, welke binnen 4 jaren in Frankrijk gedaan werdener 486 met herbergtwisten waren begonnen. Gevallen van zelfmoord en plotselingen dood behooren eveneens niet zeldzaam onder de treu rige gevolgen der dronkenschap. Het Hof van Friesland heeft heeft K. R Sle- ringe te Holwerd ontslagen rijksontvanger, wegens het verduisteren van gelden veroordeeld tot één jaar cellulaire gevanggenisstraf en /*200 boete. Tolltïcke Hevue. Volgens mededeelingen uit Versailles was Thiers wélmaar de meerderheid der Nationale Vergadering nies gezind om een minnelijk vergelijk te treffen. De eerste deed de toezegging om Dingsdag aan drie afge vaardigden uit de vereeniging een vrijgeleide te ver- leencnmaar de daartoe benoemden besloten dadelijk op weg te gaan. Toen zij echter Maandag aan dat plan uilvoering wilden geven, werd hun de permissie om de stad te verlaten geweigerd. Toch had men hoop dat de toestemming zou ge geven worden, en onwaarschijnlijk is dit niet, want het mcerendeel van de opstandelingen zou misschien niets liever willen dan de zaak op minnelijke wijze uit dc wereld te maken. Dat de raddraaijersdie te ver zijn gegaan om terug te kunnen treden van geene schikking willen hooren is ligt te begrijpen. Onder hen begint zich vooral een zekere Ranc berucht te maken. Een allerwreedsten maatregel hebben de communisten naar men berigt genomen tegen de vrouwen van voormalige Parijsche gendarmes, die in 't leger van Versailles dienen. Men plaatst haar bij gevechten vooraan. Het is bijna niet te geiooven. Geen wonder, dat onder bet jnk van zulk een schrikbewind de Parijsche bnrgers beginnen te denken aan de guillotine, die naar 't schijnt, onafscheidelijk van een schrikbewind is. Ook heeft men reeds op eene der pleinen eene guillotine gezien, en wel znlk eene, die vijf hoofden te gelijk kan afhakken. Het moordwerktuig is echter dadelijk door de nationale gardes verbrand en men denkt na, dat de geheele vertooning is uitgegaan van de communeeen soort van geruststelling, dat zij niet alles zal doen, wat zij wel zon kunnen verrigten. Uit Havre komt bet berigt, dat daar kanonneerbooten zijn gepasseerd, die dienen moeten bij een aanval op de forten, welke men dus weldra kan verwachten. Het gouvernement te Versailles vat na de zaken met kracht aan en deze onverwachte energie heeft reeds 't gerucht doen ontslaandat de Dnitschers zonden hebben gezegd tnsschen beide te zullen komen, indien het oproer niet voor den 15den was gedempt. Dat berigt is echter onjuist. Het is generaal Vinoy, die bevel heeft gegeven generaal Duval en twee bataillons-chefs te fasilleeren. Hij ontmoette de troependie hen met andere gevange nen naar Versailles voerden en liet de drie kommandanten voorkomen, Gij zijt afschuwelijk canaille'." riep hij hen toegij hebt de generaals Thomas en Lecomte laten vermoorden. Gij weetwat u te wachten staat." Daarop liet hij tien jagers aantreden en beval den den drie officieren der Commune zich ter dood gereed te maken. Twee minuten later stortten zij onder den uitroep Leve de Communedood neder. Vinoy en zijn staf woonden het schouwspel bij. Ook elders pleegden de troepen van de Regering verscheidene wreedheden. Te Coarbevoie schoten de gendarmes een manzijn vrouw en zijn twee dochters doodomdat hij aan twee nationale garden een schuilplaats verleend had. Natuurlijk werden de twee vluchtelingen zelf ook gedood. Van represailles door die van Parijs verneemt men tot nog toe niets. Inte gendeel heeft men een politiedienaar en een luitenant der gendarmerie, die in handen der Communis'en vielen, verschoond. Den eerste werd het leven gered door een lid der Commune, hij was gevangen genomen bij de ter aarde bestelling der gedoode nalionale garden. De laitenantdie in bnrgerkieeding wasis door een bataillon van Belleville gegrepen dat hem dadelijk wilde neerschietenmaar de kommandant verzette zich er tegendaar het tegen de wet wasen hij werd naar de zoogenaamde politie-prefectuur" zooals men nu te Parijs zegt, gevoerd. De bedreiging van de commnne om drie personen te dooden voor elk mandie door het gouvernement van Versailles werd terechtgesteldhad dan ook op zichzelf reeds zooveel sensatie te Parijs gemaakt, dat het volk zonder tegenstand der overheid, de guillotine voor den dag haalde en op de boulevard Voltaire heeft verbrand. Een tweede guillotine, die in de maak was, werd mede vei brand. Nog bevatten de tijdingen nit Parijs en Versailles niets waaruit men zou kunnen opmaken dat het einde van dan schandelijken burgeroorlog ophanden is. Ste reotiep is reeds de uitdrukking het hevig kanonvuur duurt voort"de verliezen aan beide zijden zijn be langrijk; de hoofdstad van Frankrijk lijdt door de Franscbe bommen en houwitsers veel meer dan zy door de Duitsche projectielen geleden heeftelk oogen- blik breidt het scbrikbew:nd waarom niet het woord gebezigd dat zoo teregt op de commur,-. en het centrale comité van toepassing is zijne magt uiten elk oogenblik vermeerdert dus dc verwarring, de regering loosheid en tevens vrees en angst der burgers doch nog geen hoop op herstel van orde en rust, geen uitzigt op schikking. De Ligue répuhlicainede nieuwe Parijsche vereeniging waarvan men melding maakteen die zich gevormd heeft ter verdediging van de regten van Parijs", heeft gevolg gegeven aan haar besluit en gedelegeerden naar Versailles gezonden of zij iets zullen uitrigten is een raadsel. De moge lijkheid eener verzoening moet intnsschcn niet wegge worpen werden; wanneer het althans waar is, ia de eerste plaats, dat beide partijen geneigd zijn tot

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1