niet eens in twijfelals hij zegt dat eigenaars of gercgtigden zelf hel verzoek hebben gedaan. De be woordingen van het Reglement doen evenzeer dat eigendomsregl veronderstellenvant art. 4 spreekt van «eigenaars van dat land" (nl de Meent), art: 6 de kosten gedragen door eigenaars" (niet eigenaresse) en eigenaars niet van hofstedenmaar van het land (cf art. 4), art: 11 «eigenaars en bruikers", dus in tegenstelling, bruikers zijn zij aan wie de eigenaars hebben verhuurd, en ook deze moesten geregligden zijn. Beide stukken (ordonnantie en Reglement) be wijzen dus eer tegen dan voor de eischeresse. De Blaffaards bewijzen dén eigendom evenminzij zijn niets dan leggerszooals thans hei kadaster, en zelfs komen er ook de woorden in vooreigenaars en bruikers de gemeente van Woudenberg", terwyl op folio 109 wordt uiteengezet wat die gemeeute (Meent) is. Do eischende gemeente putte verder bet bewijs voor baren eigendom uit den verkoop eener erfpacht in 1808 met authorisatie van den Landdrost. Maar deze verkoop alléén werd niet gevraagd, men vroeg vooraf vergunning om een publieken weg te verbeterenen de kosten daarvan wilde men goed maken met den verkoop der erfpacht. Daartoe was dus de authorisatie noodig waarop de acte van verkoop werd gepasseerd voor Schout en Schepenenhetgeen louter formaliteit was. Later zelfs hebben de weigraven ook land verkocht met toestemming der geregligden ofschoon zonder authorisatie van eenig ander gezag. b. de aanbesteding van het weiden van beesten ten overstaan van den Burgemeester. Doch zou in dezen de Burgemeester niet wederom als Secretaris hebben gefungeerd en dit te weinig aanzienlijk hebben gevonden? Hij heelt die acttn immers zelf geschreven. Of wel zou het een overblijfsel zijn van de vroegere magt van Schout en Schepenen om over eene akte te staan? Maar dan is het ook blootelijk eene formaliteit. Als de Burgemeester werkelijk als hoofd van de gemeente had geageerd, dan zouden de benoodigde zegels niet aan de geregtigden maar aan het Gemeentebestuur in rekening zijn gebragt. c. de goedkeuring der rekeningen door den Burge meester. Dit geschiedde echter nooit vóór 1827 en was een gevolg van het Reglement van bestuur ten platten lande fn Utrecht van 1826. De rekeningen werden dan ook in de vergadering, van en aan de weigeregtigden gedaan, niet aan het Gemeentebestuur. d. het onderhoud van den Grifldijk door de eischende Gemeente. Doch de publieke wegen moeten worden onderhouden door hen die er belang bij hebbenen dal is niemand anders dan de Burgerlijke Gemeente. Bod beroep op hel Schouw-Reglement van 1761 kan niet baten als niet toepasselijk op dat gedeelte van den Grifldijk dat langs de Meent loopt. Daaromtrent is dus nader bewijs overbodig en moet de eischeresse daarin niet onlvanklelijk worden verklaard e. het berusten van het Archief bij het Gemeente- bestaar. Dit is noglhans zeer twijfelachtig, want beide partijen hebben stukken overgelegd die tot dat Archief behooren, de gedaagden o. a. produceerden hel Meent- boek, waaraan alleen enkele bladen ontbreken overgelegd door de eischeresse. De reden daarvan schijnt te liggen in de omstandigheid dat het gemeentehuis van Wou denberg annex was aan de woning van den Burge meester, die tevens Secretaris was. la die woning waren alle stukken bijeenzoodat het niets te ver wonderen is, dat uit het particulier Archief van den Secretaris bescheiden verdwaalden in het Archief van het Gemeentebestuur en omgekeerd. De Secretaris handelde daarmede geheel naar welgevallen, en zelfs is het wel gebeurd dat hy op eigen gezag stukken uitleende aan een advocaat. f. de kennisgeving der weigraven in 1848 dat het regl van de Meent niet kan worden verkocht afgescheiden van hel buis waaróp het regt kleeft. Maar zou dit met eene particuliere opinie zijn der wcigraven En ai hechtte men er meer aanmen vindt ook bij den Leusderberg hetzelfde verschijnsel dat het regt niet vervreemdbaar is buiten de hofstedenen daar zijn toch de geregtigden eigenaren. Door geen van die feiten kan dus de eischende Gemeente gezegd worden haren eigendom te hebben bewezen. De tegenwerping der gedaagden als zou de eischeresse geen belang bij dit proces hebbenomdat zij toch niets beter werdal werd de eisch toegewezen, kan echter geen r*d?n zijn om daarom alleen de actie te ontzeggen. Immers de eischeresse beweert en revindiceert eigendomen heeft daartoe het regtzoodat haar belang best kan gelegen zijn alleen in haai wcnsch om uitgemaakt te zien of zyregt van eigendom heeft. De ingeroepen verjaring evenwel is eene gewigtiger bedenking, liet doet er niet toe of hier sprake zou zijn van eene acquisitive of extinctive verjaring, want door beiden zou eischeresse haar regt verloren hebben, men beeft alleen te onderzoeken of de eischeresse daden gepleegd heeft die de verjaring kunnen stuiten? en dan is het antwoord ontkennendnimmer heeft de eischeresse zich verzet, integendeel steeds dc daden van eigendomdie geenzins in het geheim geschiedden, toegestemd en erkend. Zoo hebbJ.t in 1831 dc gedaagden grond verkocht en zonder oppositie te kooppenningen voor zich behoudenin 1844 verklaarden wcigraven dat de grond van den straatweg bleef aan de Meent welke verklaring is gelegaliseerd door den Burge meester en door dezen zelf geschreven, verder ge schiedden de beplantingen en bemoeijingen op last der Weigraventerwijl de verkoop van den erfpacht, het storten der opbrengst in de kas der Meent onder de oogen van den Burgemeester, de betaling van buitengewone lasten door de weigeregtigden, en de afkoop van buurllasten geencrlei tegenspraak van het Gemeentebestuur van Woudenberg ondervonden. Opmer kelijk zelfs is het dal een contract gesloten werd tusschen den Burgemeester en de Weigraven over hel verleggen van de heigraaf. Eindelijk ook kwamen al de baten en de saldo's van rekening in de kas der Weigeregtigden. Het laatste punt, het bewijs door de gedaagden van hun eigendomsregl te leverenkan met stilzwijgen worden voorbijgegaanomdat dit alleen tot de mo raliteit van het proces iets zou afdoenmaar geen invloed kan uitoefenen op het proces zelf, want de eischeresse moet slechts baar regt bewijzen. Regt doen op het bewijs der gedaagden zou niet anders zijn als eene sententia declaratoria, Alzoo resumeerde de Heer Officier van Justitie dat de eischende Gemeente het bewijs voor haar eigen domsregl niet heeft geleverd noch op historischen grond noch door de overgelegde stukken, dat zij echter wel belang heeft bij deze actie als hebbende daartoe regt, maar dat, al mogl zij misschien vroeger eigendom hebben bezeten van de Meent, zij dien thans door verjaring beeft verloren. En mitsdien concludeerde ZEd. Achtbare met voorbijgaan van nadere bewijsleve ring tot ontzegging van den eisch met veroordeeling der eischeresse in de proceskosten. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 7 Junij 1871. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegeven, verzonden onder het postmerk Amersfoort, gedurende de 1« hel/t van Maart 1871. plaats van N°. NAMEN DER GEADRESSEERDEN. BESTEMMING. U Amitardim. I.H. Mevef 3.1. Buigerd 3. Joh*, tui Kempen 4. L. tui den Berg 5. G. de Brain '»Cr»Teoh«g«. Tuil en 'iWul. Van de Hulpkantoren: Barneveld. 3. D. Top*Delft. 7. D. WageaJTeld Lanteren. Laren. 3. P. Borrel Amsterdam, Lanteren. 9 F. Loogen Mitrteotdgk. Soesterberg. 10 Jiujs ran Dutte*Eemnei. Soest. 11. T. ran Velxea Utrecht, Woudenberg. 13. J. Lekker, Tetder aan Vronw Ettika (niet eeraeld.) 2e helft van Maart 1871. 1. A. Elietutf te Amsterdam. 2. W. Liman, 3. G. ran der Droita Harlem. 4. M. R, de Jong Korleiwaag. i. Kato Krngtiag Utrecht. Van de Hulpkantoren: Baarn. Mejw. L. Macar a .a Amsterdam. Soest. 7. K. d. Peet a Hellen. Regt hebbenden vervoegen zich aan het postkantoor te Amersfoort. De rerkieziug roor de pror. Sinten ran Utrecht iu het boofd- kiesdistrict Amersfoort. De eerste periode van dit vruchtbaar kies- jaar kenmerkt zich ten onzent door het verblij dend verschijnsel, dat de leden van de beide kiesvereenigingen unaniem en zelfs veelal blijk baar met genegenheidde drie aftredende leden voor de provinciale Staten van Utrecht, uit het hoofd-kiesdistrict Amersfoort afgevaardigd tot candidaten proclameerden en alzoo aan hunne medekiezers in het district ter herkiezing voorstellen. Gewis hebben, deze aanvankelijke blijken van rympathie reeds slreelende gewaar wordingen opgewekt en mogen wij ons derhalve verheugen ten deze de prioriteit van proclamatie der candidaten aan de kiesvereenigingen tc hebben toegekend. Kiemde derhalve tot ons groot genoegen geen ztrijd bij deze verkiezing voor de provinciale vertegenwoordigingtoch meenen wijis het in onze roeping geweven een belangstellend woord ook bij deze gelegenheid tc uiten. Vallen er nu geen candidaten te bestijden, behoeven thans hier geen nieuwe candidaten te worden verdedigd of aangeprezen, vereischen in den strengen zin des woords de kiezers nu minder voorlichting, toch spiegelen wij ons voor zal het velen in stad en district gcvallig zijn, dat de Red. der Amersf. Cl ook deze verkiezing niet onbe sproken laat, al zijn de drie weldra aftredende leden, thans candidaten, genoegzaam en gunsti" bekend. Immers bijna alle kiezers hier en honderde kiezers ten platten lande kennen Mr. J. de LouterSenioren men erkent in hem den werkzamen medeburger, die zich door zijne natuurlijke rondborstigheid, onverbloemd dis cours eu vele loffelijke hoedanigheden, gevoegd bij zijne kennis van,' en routine omtrent een aantal personen, zaken en onderwerpen, onder alle standen populair heeft gemaakt. Hij bekleedt tal van jaren het lidmaatschap der Staten vergadering eu heeft daarin getoond toegerust te zijn met de kundighedende onafhankelijk heid van karakter en hel onbevangen oordeel, die voor deze betrekking, zelfs in den strengsten sin genomenkunnen worden verlangd. Bij tal van kiezers alhier en elders in dit district, vooralle Baarn, Ëemnes en Soestdijk, alwaar hij gedurende een negental jaren als burgemeester veel goeds en nuttigs tot stand bragt, staat Mr. J.C.GC. Laan hoog in achting aangeschreven en geniet hij hunne genegenheid. Men huldigt in hem den kloeken, werkzamen afgevaardigdebegaafd met scherpen blikvlug begrip en helder oordeelsteeds bij een warm hart, met ijver bezield, in onomwonden en de gelijke taal voor waarheid, billijkheid, regt en de belangen van provincie, district en stad, zonder aanzien des persoonsna grondig on derzoek, sprekende en handelende. In de candidatentrits staat Mr. E. L. baron van Hardenbroelt van Lookhorst als den minzamen, gemoedelijken en achtingswaardigcn edelman die zich, vrij van misplaatsten adeltrots, door vele uitmuntende hoedanigheden algemeen be mind heeft gemaaktin en buiten de provincia le- en landsvergaderzalen getrouwelijk en naar zijne beste krachten de hem toevertrouwde be langen behartigt en somtijds beter behartigt dan enkele volksvertegenwoordigers, wier ver dienste slechts daarin beslaat, om te 's'Graven- hage als schitterende oratorische figuren te pralen. Met de heeren de Louter en Laan is de heer van Ilardenbroek onbekrompen voorstander van een aantal goede, nuttige en weldadige zaken en instellingenwaardoor de welvaart van stad, district en provincie worden gevoed en verhoogd. Zoowel uit de zittingverslagen der provin ciale Statenals in velerlei andere aangelegen heden is voldingend geblekendat de drie aftredende leden op uitnemende en waardige wijze het kiesdistrict Amersfoort vertegenwoor digen, onbegrensd tijd, moeite enz. aanwenden om naar eedpligl en geweten aan de cischcu van hun mandaat te beantwoorden. Daarom brengen wij bescheiden doch tevens ernstig onder de aandacht der kiezers van Amersfoort BunschotenBaarn Eemnes HooglandLeusden RenswoudeSoesten Stoulenburg dat ook zij als Kiezers t naar pligten geweten, op Dingsdng 9 Mei e. k. ter stembus behooren optckomen en worden zij verzocht alsdan hunne stemmen op voormelde aftredende leden uittebrengen. Politieke Kevae. De Charivari heeft voorloopig opgehouden te ver schijnen. Het blad heeft aangekondigd, dat het eerst dan weder zal uitkomenals het lagchen tc Parijs nie mand niet meer vergaat door de zuchten en het ka nongebulder. Op de Place Vendönie, waar dc inwen dige ntensch heerlijk te goed gedaan wordt, lat lit men intusshen nog. Daar ter plaatse zetelt namelijk dc generale staf, eu eiken avond heeft aldaar een banket plaats van 50 couverts. De heeren laten zich daar den fijnsten wijn brengen. Dat heet men daar communisme. Een Parijsch blad, t Affranchidagblad voor vrije mannen, zegt, dat de kas der Commune, door bekwaam beheer en door de oneindig rijke hulpbronnen der stad Parijs, iu een zeer voldoenden slaat is en het voegt daarbij: i niettegenstaande de krijgsuilgavcn en de afneming der ontvangsten bereiken deze laatste het is schier ongeloofelijk nagenoeg de hoogte der uitgaven, zij blijven slechts zeven of acht ntillioen francs per maand daarbeneden; doch dit tekort is eene beuzeling in het budget cencr stad als Parijs." Een tekort van acht milliocn per maand is bijna negentig millioen francs in het jaar. In dc oogen van dc Parijsche Commune is dat eene kleinigheid! liet aantal bataljons, dat aan dc Commune de ge hoorzaamheid opzegt, vermeerdert als 't ware bij den dag Op nieuw zijn drie bataljons ontbonden, name lijk het 18de, 19de en 20ste, terw.jl ccnigc andere geweigerd hebben dienst op de wallen te doen. De Commune heeft nu naar verscheidene groolo steden des Land3 agenten gczondotiom manschap pen, die den wapenhandel kennen, aan te werven. De agenten betalen fTiiO per inuii. Om aan geld te komen, heeft de Commune thans ook het zilverwerk uit hel Invaltden-Hólel in beslag genomen en er francs van laten muutenmaar zij zou dc nieuwe manscliappon ook met vorken en lepels kunnen betalen, out de kosten van 't munten uittewinneu. Een communist kwant op zekeren tijd bij een rijken koopman tc Amsterdam en zeideliet ware toch eigenlijk billijk, dat alle nienschcii evenveel bezaten. Eigenlijk welzeide de koopman. Ik zal a dus dadelijk uw deel geven. Hierop gaf hij hem een gulden. Wat, zeide de communistkrijg ik niet meer? Wel neenwas het antwoord want ik bezit drie millioen. Lr zijn ruim drie milliocn meiisclion in Nederland. Dus als ieder een gulden krijgt dan is dc verdecling gelijk.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2