M mi. Dingsdag 30 Mei 1871. AMERSFODRTSCHE COURANT. Dit blad MMch'Jnt Je* Haa.dagi en UondnJ.,, „„„U. Abonnraiattprij, fl.|5 ptr 3 maanden. Prij, der Ad.erlentièn nn I tot 6 regel. 60 Cut elke regel meerder lOCtt; leg.leeo officieele Ad.eeteol.en pee regel 15 Cte. Recleme. per „,,1 A/,. ..„^.SotoU; JM,U ,,«,11, 10 cat.. Bm.ellingen bij dec Uilg. A. H. Oof, t. An.cr.foo.lO.ao.^wc.^.rl..». tW-l. IffiL.t, Wijk T.S'. neer d.Onde VDebmerkl. co bij .11. Bockb.od.l.,c, a Poetdireelare. i. hol Rijk. Brie.e. faa,. Dc vlelorle sake «lea Oosters poarweg. Dim firdiimti trim Krom. ScBULtm, Het wetsontwerp nopens den Oosterspoorweg is Zaturdag jl. door de Tweede Kamer met 46 tegen 13 stemmen aangenomen. Alzoo is ons vast vertrouwen in het welslagen der concessie, zoo dikwerf door ons bepleitmet opgemelden schitterenden uilslag bekroond geworden. Alzoo zijn onze verblijdende mededeelingen bezegeld- In de eerste plaats hulde aan Z. M. den Koning die warme gevoelens van belangstelling in de zaak toonde en, als de Eerste Kamer, zoo men hoopt, bet loffelijk voorbeeld harer Zaster volgt, in de gelegenheid-zal zijn de daarstelling dezer door H- D. zoo harteliflt gewenschte nationale aangelegenheid eigenhandig tot uitvoering te bekrachtigen. Dank aan de Ministers Thorbecke en Engelvaart met energieen conciliatie der diverse hooge belangen, de zaak krachtig en doortastend aangegrepen en verdedigd hebbende. Maar niet minder dank aan de onvermoeide en bekwame Hoofden en verdere daarmede geoccupeerden der Concessionnaritse diedoor telkens opgerezen bezwaren en talrijke struikelblokken niet ontmoedigd, deze moeijeiijke en gewigtige aangelegenheid met onbezweken ijver vastberaden doorgezet en eindelijk ecndraglig met de Regering tot de nu verkregen hoogte bragten. Dank aan de leden der Tweede Kamer, vooral aan diverse sprekers die toch scherp lettende op de cischen der défensie, begrepen dat de algemeene -welvaart niet mogt wordeu prijs gegeven aan een zijdig inzigt, en oordeelden dat daar, waar de bevor dering der belangen van het algemeen overwegend bleek, cventueele beswaren ietwat dienden te buigen voor de middelen, die strekken om handel, nijverheid, landbouw en volkswelvaart te ontwikkelen. Zal daardoor de Natie bloeyend en krachtig wordendan erlangt zij daardoor te beter het besef van hetgeen zij zou verliezen, als zij flaauwhartig ware of kon zijn, indien Neerlands onafhankelijkheidhetgeen God verhoede zou worden bedreigd; en door dat besef gesterkt, zou de gansche Natie zich om den Oranjevorst scharen, teneinde tegenover den vijand pal te slaan in de ure des gevaars en evenals drie honderd jaren geleden levende verdedigingswerken vormen om overweldigers afteslaan. Het debat over den Oosterspoorweg was, naar wij nu reeds begrijpen (want het Bijblad is nog niet ver schenen), een der waardigste en edelste der laatste jaren en zooals er weinigen uitsluitend op iak'1yk terrein voorkomen. Het was vrij van politieke hartstogten, personaliteiten en soortgelijke onwaardigheden, die meermalen de debatten ontsieren. Zoowel Regering als Volksvertegenwoordiging hebben zich te dezer zake jegens bet Vaderland verdien4elijk gemaakt- Verdienslelgkwant de Oosterspoorweg zal nuttig en weldadig werken en daardoor de groote autocrate, de Rijnspoorweg-maotschappg worden gebreideld en gebogen, misschien wel tot knielen worden ge dwongen. Bovenal wordt de schatting der erkenning van verdiensten geplengd aan den koenenonverdroten kampioen voor den Ooslmipoorweg den Heer insinger, lid der Tweede Kamer, die door zijne herhaalde krachtige initiatieven bij wijze van interpellatie enz: zich eervol en glansrijk heeft onderscheiden. Moge vooral Amsterdam zich niet ondankbaar toonen jegens dezen fermen afgevaardigde, die de algemeene belangen, magtig met de Amsterdamsche belangen vereenzelvigd voortdurend zoo uitnemend en zegevierend beeft bepleit. Ondankbaarheid is eene der zwartste ondeugden. Moge op 13 Junij de stembus te Amsterdam duizende be wijzen behelzen, door eene schitterende herkiezing van den Heer Insingerdat de Amsterdammers onverschillig van welke partij of kleur, dankbaar jegens hem willen zijn. Vooral zij de cijns der erkcntelykheni jeoflerd aan de wakkere trits, die van daar, waar de ijzeren haan zich naar het Oosten en naar het Zuiden zal «plitsenals kloeke en ijverige eerste plaatselijke autoriteitals flink industrieelen als bekwame en moedige genie- en spoorwegspecialiteit door veel zijdige pogingen en door telkens doelmatige publiciteit te bevorderen en toetepassen de aangelegenheid kokend De rede van den Heer mm IIardenbroek wordt in kat volgend natnoier geplaatst. hield en alzoo de verblijdende afdoening der zaak uitnemend bevorderde. Ten slotte kwijten wij ons ook van eenen pligt met gevoelens, van dankbaarheid te herdenken allen zoowel hier als eldersdie reeds een tiental jaren bij de diverse concessiondoor hunne welwillende mededeelingen en andere bouwstoffenons in de ge legenheid stelden het verkrijgen van eenen spoorweg AmteidamHilversum—Amersfoort en verder naar de Dnitsche grenzen met onze beste krachten en middelen te helpen bevorderen. Zeker doortintelt allen het strcelend gevoeldat op die pogingen en arbeidonbezweken' voor deze nuttige zaak aange wend de kroon is gezet door de thans behaalde victorie. v. C. AMERSFOORT, 30 Mei 1871. Gisteren namiddag zijn per Centraaltrein van Utrecht, langs Amersfoort, naar Harderwijk vertrok ken de officierenonder-officieren en manschappen, die, bestemd naar Java per bet Stoomschip Willem IIIzich onversaagd hebben gedragen bij den nood- lottigen brand van dat schip evenals passagiers en bemanning door andere schepen werden gered en in Engeland eene wijkplaats vonden, alwaar zij best zijn behandeld. Van de 125 militairen, waaruit het detachement bad bestaan zijn 2 in Engeland terug gebleven, niet langer in onze krijgsdienst wenschende te zijn. Het detachement wordt te Harderwijk op nienw geëqnipeerd. De militairen waren gedoken in allerhande gevarieerde Engelsché kleeding-, hoofd- en beenbedek- sels en alsdus perfect gecoslumeerd om te Harderwijk bal masqué te houden. In de vergadering der kiesverecniging de Eendragl Donderdag avond jl. gehouden, zijn op het candidaten- gros voov het lidmaatschap der Tweede Kamer gebragt de HeerenMr. E. L. Baron van Hardenbroek van LookhorstMr. A. R. van Bet en Mr. YV. R. Boer zullende in de heden avond te halfacht te houden vergadering de candidaat worden gekozen. Verleden week is onze stadgenoot de heer B Burger aan de Hoogeschool te Leiden tot Doctor in de Jlegten bevorderd. - Zaturdag middag jl. te halfvier werden te Hilversnm van gemeenlegebouwen en tal van woningen eensklaps de vlaggen en wimpels uilgestoken en ver keerde dit fraai gelegen dorp als in feesttooi, terwijl de inwoners vol vreugde waren want de tijding had zich verspreid dat de Tweede Kamer het wetsontwerp nopens den Oosterspoorweg had aangenomen. De hertog van Anhaltde oudste der regerende vorsten in Europa, is den 22 Mei. na 54 jaren ge regeerd te hebbente Dessau overleden. Hij was den 1 October 1794 geboren en zijnen grootvader in 1817 als hertog van Anbalt-Dessau opgevolgd. Aan prins von Bismarck zal «op nadrukkelijk verlangen des keizers" nil den oorlogsbuit eene dotatie van I millioen tbaler worden verstrekt. Nu, hem kwam er wel iets van toe. En von Bismarck zal het geschenk aannemen ookhij is niet zoo belangeloos als von Moltkedie het aanbod van zoodanige dotatie hrefl van de hand gewezenonder verklaring dat hij zich door zijne verheffing in den adelstand genoegzaam beloond acht en dat zijn pensioen bij zijne andere middelen toereikend is ter voorziening in zijne be- Nijmegen wordt weldra als vesting opgeheven. De Militaire Academie moet niet te Breda gevestigd blijvenwijl die plaats open is en zonder vesting werken zeide dc heer Stieltjes. De Twentsche ganzen worden thans bij talrijke corpsen per spoor op Rotterdam en vervolgens naar Engeland getransporteerd. Al wat veeren" heeft, is John Bull welkom. Pmlltleke Hevne. De muiters te Parijs hebben 64 gijzelaars, waar- onder den aartsbisschop van Parijs gefusilleerd. De opstand is ten volle onderdrukt; geen enkele bende bestaat meer. Talrijke gevangenen zyn er gemaakt. De Tuillerien zijn vernield. Het Louvre is vow twee derde gedeelte verwoest. Het Luxembourg is verbrand. Het Palais Royal is in de vlammen opgegaan. Het stadhuis is in de lucht gesprongen. Parijs is Parys niet meer- En zijn al die heerlijke gebouwen, door duizenden en duizenden met bewondering aanschouwdzoovele wonderen van architectuur en kunstmeest door Parjj- zenaars zeiven vernield? Men zegt het, maar weet het niet. De kelders der Tnillerien waren gevuld met vaten petroleumdoor de Commune gerequireerd teneinde in de verlichting van Parijs te kunnen voorzien. Zij werden daar opgeslagen teneinde veilig te zijn voor de bommen door de Regeringstroepen in de stad geworpen. Heeft ook eene dier projectielen dat dépdt bereikt en zoo den brand in het trolsehe gebouw doen ont staan En is het verwoed bombardement van de stad zooals een telegram nit Versailles luidde ook de* oorzaak van den brand in andere gebouwen? Die vragen mag men doenmaar een bepaald ant woord daarop zal zich nog wel eenige dagen laten wachten. TMoet een verschrikkelijke strijd zijn geweest in de straten van die groote stad, een strijd die zelfs geen tijd gaf, om de dooden weg te dragen en de ge kwetsten te helpen. Al die barricaden met kanonnen als overdekt en achter die kanonnen mannen die zich verdedigen willen en sterven op hun post. Overal brand en die brand gevoed door petroleum en lusschen de puinhoopen petroleumbommen vernieling en dood om zich verspreidende Uit de nog altijd zeer weinige gewone borigten blijkt, dat de regeringstroepen de hoofdstad hij ver rassing zijn binnengekomen. Kapitein Treves, een marineofficier, zegt de correspondent van Daily TeU' graph, kroop door de gracht op den wal by Point-du-Jour. Tot zijne verwondering zag hij dat de insurgenten waren teruggetrokken. Dadelijk riep hij 300 matrozen en deze bezetten de poort. Andere troepen volgden en die zaak was beslist, voor men nog wist wat er eigenlijk was voorgevallen. Thiers bekende in de nationale vergaderingWij dachten eigenlijk eerst twee of drie dagen later en dan nog met veel moeite en zware offers binnen Parijs te komen." Be opstandelingen moeten onmeedoogend" gestraft wordenzeide Thiers. Alles om aan Enropa nog meer bewondering" in te boezemen voor de behaalde overwinning waar schijnlijk. Neen, bewondering is het niet, wat wij gevoelen bij deze overwinning. Wij erkennendat zij eene harde noodzakelijkheid was; maar zulke eene vic torie te bewonderen Wie kan het en wien gaat geen zwaard door de zielals hij zoo Parijs ziet vernietigen, de staddie met al hare verkeerd heden en zonden toch zooveel heeft gedaan, dat werkelijke bewondering verdient, als hij leest van den bloedigcn strijddie in de brandende straten van Frankrijks hoofdstad werd gestreden. Belangrijk voor Telen j In alle branch™, bijwnder echter met betrekking tot de algemeen getochte origineelc loten, ia het vertwouwen ge rechtvaardigd, eenersijd* door de erkend* soliditeit der fir ma en ten anderen door den daardoor veortgevloeiden enor- men aftrek. De nitboofde ran bare naauwkeurig- en stipt heid bekende Slaalseflecleiibandel van AaUlph Haas Uaahnrg wordt dan ook aan ieder met warmte aanbe volen; en doen wij een ieder* aandacht vetligen op de heden in ons blad voorkomende advertentie der voormelde firma. Op de leien der K. K. Ooeteargkache Sleeiileeniag 1884. waarna de trekking op den ten Jnni e. k. plette keefi, en die doer de H.H. ISENTHAL f Co. Ie Ameterdem in enee editie van heden f2000, 6 maal flOOO, IS maal I 500, 30 mail f 400 ee 840 mie! f170. Eea geheel Lol «oor dete trekkiag koet fS.een hall f2,50, een elfde f I,—. Bovengenoemde prfien worden ep des ten Jnni bepaald uitgetrokken. ADVERTENTIE!». Bevallen van eene DOCHTER E. T. M. E. HESSELSMOLKKRROEB. Amersfoort 29 Mei 1871. Amersfoort, 30 Mei 1871. Heden overleed ons jongste kindje WIL HELMUS HENDRIK.US JOHANNES, ruim 10 maanden oud. Dr. P. SMITS, M. G. H. SMITS—LiflttiwEii. Algemeene kennisgeving.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1