Maar de opheffing van dien koop is nog geen icgcrorganisatie Algemeene dienstpligtiglieiddat was de leus van den Hertog van Manchester, «want zeidehij <Ie bill die liet koopslelsel afschaftzonder meer, is magteloos om goed te doen en stijft het kwaad." Er zal nog wat water door den Rijn geloopen zijn, als John Buil excerceert en gehoorzaamt gelijk «en Pruis. De arrestatien houden nog niet op. Onder dc ge arresteerden is ook de persoon, die tijdens de com mune ontvanger der belastingen was te Levallois-Perret. Ook worden vele vrouwen in hechtenis gestelddie zeiven wel niet beschuldigd worden, maar wier mannen zijn gecompromitteerd en ©ntvlugtzoo o a. de vrouw van oen architect, die beschuldigd wordt medege werkt te hebben bij het omverhalen der Vendóraezuil. Het grootste gedeelte der gearresteerde vrouwen is nog ie Versailles in de gevangenis des Chamiers. Het pubhek noemt ze allen pelroleusesmaar er zijn geene zoodanige bij, en mogelijk wel cenigc die onschuldig gevangen zijn genomen Tot dus verre is tot het ver hoeren van die duizende vrouwen en meisjes slechts één regter van instructie aangewezenhet proces gaat dus zeer langzaam voorten het is wel aan te nemen dat zelfs onschuldigendie in Mei 1871 werden ge arresteerd eerst in Mei 1872 de vrylteid zullen herkrijgen. Er_ is sprake van een nieuwe belastingte leggen op katten en kamervogels, 5 francs voer de eerste, 1 fr. voor de andere. Alle oude jongejufvrouwen eu alle huismeesteressen zijn deswege woedend tegen de nationale vergadering te Versailles, en begroeten haar met allerlei weinig zoete titulaturen. Ook zou het briefport worden verhoogd Een brief naar Amerika b. v. fr. 1.60 in plaats van 60 centimes. Het gevolg van zulke maatregelen zou wel eens niet kunnen zijn dat wat gewenscht werd. Ook de vraebt der fiacres is verhoogd, dewijl het in Parijs aan paarden ontbreekt. Eeoige bladen melden dat de Compagnie génerale des petitea voüures op reform gestelde paarden van de Pruissen heeft aangekocht, en de Cloche neemt deze gelegenheid te baat, om weder een laffe geestigheid uit te kramen. Zij zegt namelijk: «Het feit is op zich zeW zeer natuurlijk Het is beter den Pruissen datgene te talen, dat zij ons ontstolen hebben, dan bet hun weer te ontstelen: wij behouden alzoo het regt hen te verachten." Als men weet hoe tijdens den jongsten oorlog in Frankrijk is gehandeld en de schrikbare knoeijerijen, dieverijen kent bij de leveranticn voor het leger ge pleegd, zou het verstandiger zijn anderen niet van diefstal te beschuldigen. Een duitsch bladden trek der Cloche vermeldendezegtDe fransche journa listen zijn toch onverbeterlijkeven als hnnne landge- nooten-advocatcn blijven zij maar doorbabbelen, ofschoon hunne redeoen kant nog wal raken dat is der groote natie" eigen." De regterzijde van het Wetgevend Ligcbaam wil dat Versailles tot den zetel van bet bestuur worde verklaard en gebruikt tot drangrede deze herinnering viermaal is de Regering te Parijs omvergeworpen door barricades het stille Versailles is beter geschikt tot denken en werkendan het woeligevvulpsche Parijsen hoeveel zal het wel kosten om iu de verwoeste stad alles weder in behoorlijke orde te makenten einde op waardige wijze residentie-plaats te zijn Nog eens beeft een van Duitscbland hoofdsteden gejubeld bij den plegtigen inlogt van de terugkecrende strijders, In Beijerens hoofdstad had Zondag de feestelijke inlogt der Beijerschc troepen plaats. Evenals te Berlijn DresdenFrankfort enz.waren ook le Munchcn kosten noch moeite gespaard om de ontvangst zoo schitterend mogelijk te maken. Langs de via triumph al is waren ter weerszijde meer dan tweehon derd vlaggeslokkcn geplant boven de huizen uitstekende en door guirlandes van groen met elkander verbonden, van wier top men deels de Beijersche vlagdeels de Duitsche rijksvaan zag wapperen en waaraan ter halverhoogte met lauwertakken omkranste medaillons waren bevestigd in wier midden men de namen las van Worth Sédan enz. en van de groote Duitsche veldoversten. Onder geschut-salvo's en klokkengelui en begunstigd door het schoonste weder, liep de intogt geheel overeenkomstig het programma in de beste orde af. Aan den feestmaaltijd bragt de Beijerschc vorst een toast aan hel leger en zijn aanvoerderdie door den kroonprins van Pruissen beantwoord werd met eene uitgewerkte redewelke hij besloot met een dronk op den koning van Beijeren in te stellen. Rij de gala voorstelling 's avonds in den schouwburgwerden beide vorstelijke personen uitbundig toegejuicht. Toen er in de inleiding van het stuk werd gezinspeeld op de gunstige verwachtingen door het Duitsche rijk op den kroonprins gebouwdrees de koning van zijn zitplaats en reikte, te midden van het gejuich der aanwezigen, dat gean einde scheen le zullen nemen, den prins zijn regterband. Ook de illuminatie der stad was de schitterends te die men ooit le Munchcn heeft gezien. In de eerste zitting der Provinciale Staten van Groningen sprak de beer Roemeling, naar aanleiding van de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, die weldra aan de orde zal zijn, bet volgende: Over de keuze van ledfn voor de Eerste Kamer der Slaten-Gencraalwelke bij dit collegie behoort wordt steeds een eerbiedig stilzwijgen in acht genomen. Ik zou het niet ongepast vindendat dit anders ware; 't is toch de meest politieke daad, die de Prov. Staten te verrigten hebben. Meermalen toch is t gebeurd dat de benoemde voor deze betrekking bedankte, maar voor de ingezetenen dezer Provincie en de leden dezer Vergadering in het eene nog veel treuriger ervaring, dat de beide Grotjingsche Afgevaardigden ter Eerste Kamer meermalen in lijnregten strijd tegenover elkan der staan dat de een vóórde ander tegen stemt. Daarom acht ik eene openbare bespreking neodig voor de benoeming. Zoolang de Eerste Kamer bestaat en hare leden door de Prov. Staten worden gekozen acht ik het goed, dat eene bespreking over de ge schiktheid van den candidaat vooraf ga. Zulk eene kordate handelwijze wensch ik iu 't vervolg iu toe passing te zien gebragt Men leest in het Volksblad: Be beteekenis van de goedkeuring van het traclaal omtrent de kust van Guinea en de afkeuring van het tractaat van Siak is, nadat de Regering heeft ver klaard dat zij de tractaten als één geheel beschouwt, onzeker: het schijnt ons echter zeer twijfelachtig, of de afkeuring van het laatste tractaat geschied is, omdat men du aequivalenten voor den afstand van de kust van Guinea onvoldoende achtte. Maar welke beteekenis de uitspraak der Tweede Ka mer ook moge hebbendie inderdaad niet is uit te makenhet gevolg zal waarschijnlijk zijn, dat beide tractaten nu wel niet tot stand zullen komen. De houding der Regering in de Eerste Kamer wordt door ons met belangstelling te gemoet gezien. (De regering heeft thans aan de Eerste Kamer verzocht deze niet tn behandeling te nemen, waaraan is voldaan.) De afwezigheid van leden in vergadering. Waar vergaderingen plaats hebbenmoet de meerderheid der aanwezige leden beslissenmaar het willekeurig afwezig blijven maakt dikwijls de beteekenis van de stemmingen zeer twijfelachtig. Wat zegt bijv. de stem ming van een kiesvergaderingbestaande uit ongeveer 80 ledenwanneer slecht* 40 leden opkomen en de eerste stemmingen geschieden met de volstrekte meerderheid dier 40 ledenmaar de laatste met de meerderheid van 18 leden, nadat het getal aanwe zigen tot 32 was ingekrompen. Welk een grooten invloed zou misschien 'de aanwe zigheid van de 12 leden in de Tweede Kamer bij de behandeling der tractaten gehad hebben? Dat het toeval nog in zoo velen zaken hcerscht, is een verschijnsel, dat wel de aandacht verdient AMERSFOORT, 20 Julij 1871. Aanbeveling van Burg. en Weth. van Amersfoort voor de aanstelling aan de hoogere burgerschool van Leeraar natuurkunde, mechanica, technologie en beschrijvende meetkunde aan de dagschool en in de natuurkundemechanica en technologie aan de avond school 1. Dr. T. van Wageningen, te Leiden. 2- G. J. Collard, te Amsterdam. 3. Dr. B. G. Goudsmit, te Leiden. Leeraar in de wiskunde aan de drie hoogste klassen, de natuurlijke historie en de cosniographic op de dagschool en meetkunde op de avondschool: 1. E. D. Pijzcl, te Groningen. 2. L. Posthumus, te Amsterdam. 3. A. J. Verwcij, Az. te Utrecht Leeraar wiskunde aan de beide laagste klassen en het schoonschrijven op de dagschool en in de wiskunde en het schoonschrijven op de avondschool 1. J. C. Prikken, te Vianen. 2. G. J. van der Stouwen, te Leiden. 3. Dr. A. Nijland, te Utrecht Ingeval deze betrekking wordt vcrecnigd met die van lector aan het gymnasium worden voorgedragen 1. J. C. Prikken, te Vianen. 2. J. A. Bientjeste Arnhem. 3. Dr. A. Nijland te Utrecht. Leeraar in de Nedcrlandscbe en Hoogduitsche talen en letterkunde 1. J. A. Leopold, te Steenwijk. 2. R. Dijkstra, te Sneek. Leeraar in de Fransche en Engelsche talen en letterkunde 1. W. J. Rakkert, te Enschedé. 2. D. J. Heldermante Veendam. 3. L. P. Delinotlete RijsseL Leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde: 1. A. M. Kollewijnte Amersfoort. 2. j. G. van den Berg, te 't Woud. 3. K. II. J. Koker, te Utrecht. Leeraar rechtlijnig teekenen 1. W. H. Kam, le Schiedam. 2. II. L. Boersmate Harlingen. Leeraar in de gymnastiek 1. M. J. Hoen kamp, te Utrecht. 2. T. Rauh. le Tiel. 3. M. A. Balte 's Bosch. Maandag jl. zijn lot leden van hel collegie van notabelen der. Hervormde gemeente te Amersfoort benoemd de llecren J. W. L baron van Boetselaer, Droe- deletD. W. van Durgsteedenen L. Siddri. De verslagen 1870 en 18,#/»i van de Afdeeling Amersfoort der Maatschappij tol Nut der Israëlieten in Nederlandonlangs in de tweede jaar!, alg. ver gadering, op 9 Julij gehouden, nitgebragt door den afdeelings-secrelaris den lieer S. D. van Gelderzijn thans in druk verschenen en bij hem voor belangstel lenden verkrijgbaar. Op de bijenmarkt deztr dagen gehouden (de eenige in Europa en waarschijnlijk ook dc eenige in andere werelddeelen) zijn aangevoerdaan de Klomp, bij 't station Vecncndaal, 12 wagenvrachten met 708 korvenen aan de Nieuwe Weg24 wagenvrachten met 1321 korven. De prijs der jonge bijen was /"3,60 tot f 4,25; de prijs der oude bijen was 4 tol f 5,30. Er was weinig aanvoer door den langdurigen winter en de ongunstige lente. De uitvinder van het beroemde algemeen gewilde Anatherin-Mondwater voor mond- en landziekten Dr. J. G. Poppis door Z. M. den Keizer van Oostenrijk lot 11 D. hofïandmecster benoemd. In den omtrek van Silkeborg in Jutland werd voor eenigen tijd een koop van een zeer bijzonderen aard gesloten, die doel denken aan de belooning welke den uitvinder van het schaakspel ten deel viel. Een zekere boer, Soren Dalby genaamd, verkocht namelijk zijn huis en twee stukken land aan twee andere lie den uit het dorp Gjödvad voor een haverkorrel 32 maal verdubbeld. De zaak is echter nog niet behoorlijk in de haken omdat de kooperswelke er in de verste verte niet aan hadden gedacht, dat dit huis en die twee stukken land, die gezamenlijk slechts eene waarde van hoogstens 800 rijksdaalders t hadden hun nu op meer dan 10.000 rijksdaalders zouden komen te staanontkennen den koop aan gegaan te hebben. De kooper wil zich echter niet zonder schadevergoeding laten tevreden stellen en heeft alzoo de zaak in handen van een advocaat gegeven. Omtrent den voortvlugligen kassier S. is in onderscheidene bladen gemeld dat hij naar Engeland was gewekenmet zich voerende anderhalve ton goud Voor zoo ver bekend ishad S. vier rijks daalders bij zich en heeft hij van een ander f 100 ontvangen niet om zich naar Engelandmaar naar Emden te begeven. Het is eenvoudig om dit treurig geval voor den betrokkene nog niet erger te maken in de oogen van het publiek en om de waarheid te huldigen dat wij ons verpligt rekenen deze rectificatie le plaatsen. Dingsdag middag teu één uur vereenigde zich een doorluchtig gezelschap op het huis de Pauw onder Wassenaar, waar in het bijzijn van 1111. MM. den koning en de koningin en verdere, vorstelijke personenhet burgerlijk huwelijk voltrokken werd tusscben H. K. H. prinses Marie der Nederlanden en Z. D 11 den vorst von Wied. De heer van Calcar, burgemeester van Wassenaar, fungeerde daarbij als ambtenaar van den burgerlijken standterwijl de zes getuigen waren 7. M de Koning, Z. K. H. de prins van OranjeZ. K. H. prins FrederikZ. K. H. prius HendrikZ E. bar. Gericke van Her wijnen, min. van Buitenl. Zaken en Z. E. mr. Jolles min. vanJuslilie. Daarna begaf zich de stoet langs den versierden straatweg naar de kom van het dorp en legen twee uur zag de eenvoudige, doch voor deze gelegenheid geheel g «restaureerde en smaakvol gedecoreerde kerk vau Wassenaar hel doorluchtige gezelschap binnen haar muren verecnigd. In de vastgestelde orde begaf zich de stoet van de kerkekamcr naar het schip van de kerk, waar zich ook een aantal genoodigden verecnigd hadden, en plaatste ieder zich op de bepaalde plaatswaarna de godsdienstige plegtiglieid begon met een gebed van den predikant van het dorp den heer L J, van Rhijndie daarop een korte trouwrede hield De inzegening van het huwelijk had daarop plaats door den lieer dr. G. Ruitenschild hofprediker van Z M. den Koning. Zoowel bij het binnentreden als bij het verlaten van het Godshuistoonde de groote toevloed en de warme toejuichingen van de belang stellenden zoowel de bewoners van het dorp als de van elders toegevloeide menigtehoezeer zij belang stelden in het geluk van den oudsten telg uil bet Oranjehuis en zijn dochter. Mogen dc jonggehuwden hun verderen levensweg steedseven als numet rozen bestrooid vinden en moge prins Frederik. nog lang getuige zjjn van het geluk zijner kinderen Het nationaal geschenkbestaande in een Bijbel en lezenaaris door 19 leden der commissiedie daartoe in het paleis in het Voorbout ontvangen werden, aan het vorstelijk bruidspaar, in bijzijn van Z. K. II. prins Frederik overgedragen. De voorzitter der commissiede heer J. Messchcrl van Vollenhoven, hield daarbij een toespraak welke eerst door H. K. 15. prinses Marie en daarna door Z. D. H. prir.s von Wied werd beantwoord. Men verneemt dut de Bijbel en lezenaar nog voor het publiek ter bezichtiging zullen gesteld worden. Dc in Engclsch-lndie verschijnende Calcutta Englishman bevat ccne beschouwing over het laatste werk van Darwinwaar de volgende bijzonderheid' in voorkomt: Het schijnt wel, gat er toch niet* nieuws is onder de zon. Onder het lezen van een ook. Mahomedaansch boek vonden wij melding gemaakt van1 een Mahomedaanscheii heiligeMahmud genaamd die in het jaar 1400 geleefd heeft in een dorp in Gilat» bij de Kaspische zee. Deze Mahmud vaardigde eene voorspelling uitwaarin hij verklaardedat hij de laatste Muzelman zou zijn. Hij trok zoodanig de aan dacht tot zich en vereenigde een zoo groot aau

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2