Vrijdag 6 fHs October 1871. Jtë 1921. AMERSFOORTSCI COURANT. Dit blad verschijnt des Maandags cn Donderdags 's avonds. Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Adtertenliën van 1 tol 6 regels 60 Cts; elite regel meerder 10Cts; legale en officiëele Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents Aft. nummert 5 cents; dubbe'e grootte 10 cents. Bestellingen bij den Uitg. A. H. tan CUtffte Amersfoort Bureau Amersfoorltche Courant, )<angestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteareft io het Rijk. Britten franco. KENNISGEVINGEN., He GEDEPUTEERDE STATEN dh nonsai UTRECHT Gelei op ert. 100 der provinciale wet Brengen ter kennis vin de dsirbij belanghebbenden dat ds bc> grootiug der enkel provinciale en hniahoadelljke iokomelen en oit- Ken over 1872, by Koninklijk besluit van den 12 September 1871, 13 goedgekeurd, tegen beuling van veertig cent per exemplaar ter provinciale griffie algemeen verkrijgbaar ia geiteld. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht den VAN DOORN Voor tiller. 5. October 1871. DE KOCKGriffier, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewet Doen te weten, dal hei ainvullings-kohier der plaateelyke directe belasting op de HONDEN over bet dienstjaar 1871 voorloopig vaat- gesteld is eo gedurende veertien dagen te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lering zal liggen, binnen welken termijn elk op het kohier aangealagene by den Raad bezwaren tegen zijnen aanalag kan inbrengen. Amerefoortden 2. October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris De Burgemeester W. L. SCHBLTUS. A. G. WIJERS. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingesetenen dezer gemeente dat het door den heer Provincialen Inspecteur goedgekeurd kohier No. 5 van de PERSONEELE BELASTING over hel dieoatjaar 1871/72 aan den Ooivanger van 'a rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is zynen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 2. October 1871. De Burgemeester voornoemd A. C. V "RS. De BURCEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezeteoen, dit de Commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren beeft belast met de verzorging van spijzen aan beboeftigen zich weder bereid heeft verklaard om ge- durende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van de armoede voorttezetten. Burgemeester en Wethoudere openlijk hunnen dank betuigende soowel aan do bovengenoemde Commissie voor hare belaoelooze cn edelmoedige werkzaamheid, als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadig* medewerking maken levens bekend dal de Commissie voornemens is, om op Maandag, den 16. October e.k. aanlevangen met het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen tot deel neming aan bet oitdeelen van spijzen gedurende den aanstaanden winterterwijl de ingezetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie-te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrichting Ie toonen. Amerefoort, den 3 October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Seoreteris De Borgemeester W. L. SCHELTUS. A. C. WIJERS. SPAARBANK. Het Bestaar (al zijne eerstvolgende zitting honden I» Maandag 9 October e. k. ten ilaadhoize te Imertfoort, des Datniddags van 12 tot 1 are. A. J. BOS, Secretaris. AMERSFOORT, 5 October 1871. Van de 68 aspirant-leerlingen voor de Burger avondschool zijn bij het examen Dingsdag 3 Oct. jl. 60 verschenen. Van de 18 onlbrekenden hadden 8 kennis gegevendal zij door ongesteldheid als an derszins verhinderd waren te komen. Negen van de opgekomen aspiranten zijn wegens onvoldoende kennis afgewezenvan hendie als leerlingen zijn aange nomenzijn 20 in de eerste, 14 in de tweede, en 7 in de derde klasse geplaatst De lessen zullen aan staanden Maandag beginnen. In de raadszitting der gemeente Amersfoort van gisteren, welke niet is bijgewoond door den heer Meihorst, (die had kennis gegeven, dat hij daartoe verhinderd wasis bij de 3e stemming benoemd tot havenmeester, de heer Valewink, thans beurt schipper op Amsterdam-, met 8 legen 5 stemmen, uitgebragt op den heer Rodesteijn. Daarna heeft de trekking der Afdeelingen plaats gehaden is vervolgens de zitting gesloten. - Binnen eenige dagen wordt aan het Nieuwe Diep verwacht het le Glasgow aangebouwde stoomschip der Maatschappij Nederland, genaamd Prins Hendrik. Reeds zijn de gezagvoerder en de equipage derwaarts vertrokken. Volgens de Indische berigten zal de mailboot Prins van Oranje half October van Batavia naar Ne derland vertrekken. Het Athenaeum verneemt, dat Daruiin bezig-is aan een werk, waarin bij de gelaatsuitdrukking der dieren zal behandelen. Woensdag zijn tc Londen twee straatpredikers gearresteerdomdat ze hun ambt hadden uitgeoefend midden in een druk bezochte passage, zoodat de weg versperd was geraakt Zc voerden ter hunner verde diging aan, dat men Gode meer moest gehoorzamen dan de menschen, maar de agent merkte op, dat in hetzelfde boekwaar ze nu uit citeerdenook stond dat men aan zijne overheden gehoorzaamheid was ver schuldigd. In de Vereeniging voor Statistiek zeide de heer Pierson Iu de laatste 100 jaren lijn er veertig duizend millioen guld en voor militaire uitgaven geleend en alzoo improductief verteerd. Daardoor is de rentestand verhoogd en zijn de kapitalisten op veel gunstiger voet geplaatst dan de arbeiders." De heer P. Amersfoort verdedigde de militaire uitgaven onder anderen met dit argument: «een ar beider leert in het leger loopenstaandenken zwijgenalles ten beste yan zijn productie-vermogen." In diezelfde Vergadering kwam ook ter sprake het toelaten van meisjes op de Hoogere Burgerscholen. Een der tegenstanders van die vergunning beweerde, dat men, consequent willende zijn, ook meisjes be hoorde toe te laten op de Cadettenschool en bet Marine-institnnt te Willemsoord. Die man heeft wat begonnen! Op dit oogenblik steken alle meisjescadet-lastig de hoofden bij elkander om iets te overleggen. Z. M. de Koning heeft aan den hoofdonderwijzer W. Harmsen en zijn hulponderwijzer H. T. Aalbers te Gooi en Veis wijk in Gelderlandkwijtschelding ver leend van de geldboete en de sub. gevangenisstraf, waartoe zij door den kantonregter te Doetinchcm waren veroordeeld, omdat zij beiden hadden school gehouden, in een locaal, dat door den districts-schoolopziener was afgekeurden dat mitsdien volgens de wet van 3 Aug. 1857 had moeten gesleten worden. De Parijsche Courrier diplomatique schrijft: De Koning van Ibeïia, een negerstaat van Zuid- Afrikaheeft te Hambnrgvoor privaat gebruik, een lijkkist besteld van binnen omzoomd met rood fluweel er moet eene bergplaats in zijn voor twee flesschen jenever en een glasdie Z. M. bij de hand wil hebben, om na zijn overlijden en begrafenis te ge bruiken. Van den Wanderer wordt nit Storozynetz in de Bukowina van den 24 September het volgende zonder linge voorval gemeld, dat voor eenige weken te Wisz- nitz gebeurde. De landman J. Klym werd door een stoot van een os, in de regterzijde, onder de ribben ernstig gewond. De ontboden chirurgijn, Singernaaide de wond toe, doch kwam na de gedane operatie tol de minder aangename ontdekking, dat hij een gouden ring met edelen steen van zijnen vinger miste, die in de wond moest gebleven zijn. Wat te doen! De wond te openen scheen niet raadzaamcn dus bleef de ring waar hij was. De boer Klym stierf en werd met den ring begraven. Daarna werd door een anderen doctor een aanklagt ingediendhij beweerde dat Klym niet aan de wond, maar door het aanwezig zijn in zijn ligchaam van den ring,"gestorven was, en thans is de chirurgijn Singer als beschuldigde voor den regter gedagvaard en zal bet lijk voor de schouwing opge graven worden. Als nn uil het onderzoek blijkt dat Klym ten gevolge van de wond gestorven is, dan wordt Singer zonder eenige straf weder in het bezit van den verloren ring gesteld; mogl echter het tegendeel gecon stateerd wordendan' dient deze als corpus delicti aanwezige ring voor eiken geneesheer als een waar schuwend teeken om bij soortgelijke operatiën geen ringen te dragen. Wederom is een dierentemmer het slagtoffer zijner rookeloosheid geworden. De heer Heindenreich is terwijl hij te Orel ten aanzien van talrijke bezoe kers in zijne menagerie den leeuw een stuk vleesch ontnam door het woedende dier aangevallen. Hij kreng zoo zware verwondingen dal hij reeds den volgenden morgen bezweek. Het ontstelde publiek ontvlugite het gebouw en daardoor geraakten onderscheidene personen, waaronder vele damesonder den voettengevolge waarvan somniigeb levenloos werden weggedragen, zoodat de schrik nog meer onheil tc weeg bragtdan het ongeluk zelf. Ziet men menigmaal in de Couranten eene gezonde gewoonlijk liefst Geldersehc minne gevraagd, flians vraagt men er eene van het hondcngeslacht cn wel eenedie tegen 8 October a. s. moet werpen. De gezochte minne moet dienen voor een hondje van teeder geslacht. Nabij de brug, die Boston van Old-Cambridge scheidtsloeg onlangs een bootje omwaarin zes personen waren gezeten. Twee van hen werden eerst uit het water gehaald toen zij hadden opgehouden tc leven. Eenige menigte personen gingen op de brug staan om, de lijken, die in een schuit werden vervoerd, te zien toen eensklaps de brng, die ond en vermolmd is, bezweek, en allen in het water vielen. Vijftig of zestig werden geredmaar men vreestdat velen in hel water zijn omgekomen. Eene ontploffing in eene steenkolenmijn bij Hornuin België, heeft aan bijna 40 mijnwerkers het leven gekost. Het ongeluk is veroorzaakt doordien twee mijnwerkershóewei men hen nog waarschuwde, eene kruidlading te vroeg hebben aangestoken. De arbeider, die h?j gewaarschuwd hadheeft nog den tijd gehad zich nit de voeten te maken. Er zijn werkelijk mannendie hunne vrouw liever missen zouden dan -hunne pijp, want gene is dikwijls koelkond en ledig van gevoelsinhoud als de man haar warm en vol zon wenschenterwijl deze zich ieder oogenblik laat vullen en in gloed ontstekende vroaw heeft zoo dikwijls honderd pan- ten en spitsende pijp altijd maar een spitsde pijp kan men ligter een dozijn malen den kop, dan de vrouw eenmaal den mond stoppen; bij de pijp' vloeijen de biltere vochten en sappen naar omlaag, bij de vroaw stijgen zij opwaarts als dampendie zich in den vorm van droppels bij de vrouwen tranen genoemd aan 't oog vertoonenslechts daarin komen zij overeen, dat beide vaak wat heet» hoofdigheid betoonen en men de vingers soms gemak kelijk aan beide branden kan. De pijp, deze lippen-, keel- luchlpijpsverienging van den mande stillegetrouwebescheidene onderdanige geliefdedie met ware innigheid aan zijne lippen hangt, is vandaar des mans bestendige en troostende vriendin geworden in lief en leedin oorlog en vredein 't rustuur en bij den arbeidte water cn te land. De matroosde soldaatde arme geleerde voelen de moeiten op zee, de verschrikkingen van den veldtogt, de konde van het studeervertrek minder zwaar in hun zamenzijn met de gemoedelijke pijpdie een noodzakelijk lid der menscheiijke zamen- leving geworden is, en menig student heeft zijn hongermenig soldaat zijn kanonnenkoortsmenig jongman zijn smachtend verlangen naar eene levens gezellin, menig verliefde zijne knagende minnepijn al met een pijpje verdreven. De vrouwen echter verstaan deze poêzy van'het rooken ongelukkig niet, en ten gevolge van dit misverstand is reeds menige liefde en menige echt, om zoo te sprekenin rook en damp opgegaan. Politieke Revue. Berlin commissaris van politie onder de commune is tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Deze tijdelijke overheidspersoon had zich vooral onderscheiden door het plunderen van hendie hij arresteren of ondervragen moest. Hij heeft de nonnen van een klooster, waarin blinde kinderen werden verpleegt, nit haar gebouw verdreven enwaar hij kon jagt gemaakt op de geestelijken. Vroeger was hg een gunstig bekend letterzetter, die zich nooit met politiek bemoeide; maar als lid van de Internationale was hij in de beweging mede- gesleept en hoe langer hoe verder gegaan. Fransche Bladendie hongerig zjjo, nu de Nationale Vergadering niet kan kibbelen, vermaken zich met de Duitschers tc beschimpen. Volk van dieven en verspieders uwe mis daden hebben de maat doen overloopen terug maak plaats voor fatsoenlijke luizegt een blad getiteld de Anli-Vrussien. Een ander roeptwat wij begeeren Wij willen alle Duitschers het Land uitzetten, maar enkel door zedelijke middelenomdat wordt er heel naif bij gevoegd wij nog niet bij magte zijn andere aan te wenden." Nog een ander blad geeft deze propositiealle leden van dc anti-Pruissische Vereeniging moeten voor zien zijn van een fluitje en daarop, zoodra hij een Pruis ontmoet, een schel gefluit laten hooren." De onverschilligste Duitscher zal die terging niet kunnen uithouden en het Land verlaten." 't Middel is zedelijk! Zal dat Fransche volk dan nooit wijs worden De Kreuz. Ztg. houdt zich bezig met hel wets ontwerp op het burgerlijk huwelijkdat bij den land dag zal worden ingediend. Dat ontwerp vervult het klad met diepe treurigheidmaar zoo er <tftn toch

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1