Dingsdag 14 November 1871. JSfc 1932. Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdags s avonds. Abonnementsprijs f 1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertenlien van 1 tot 6 regels 60 Cts ;rike regel meerder 10 Cts; legale en ofliciëele Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel '20 cents A/z. nummert 5 cents; dubbete grootte 10 cents. Bestellingen bij uen Uitg. .4. II. van Oer fftc Amersfoort bureau Amers/oortsche Courant. I.angestraat. Wijk N" 43, over de Oude Vischmarkt en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. brieven franco. KENNISGEVING. Ds BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870(Staatsblad No. 82). betrekkelijk de grondbelasting; Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat rene opgave der uitkomsten van de meting en schatting, bedoeld bij de arlt. 15, 23 en 43 der aangehaalde wet, gedurende dertig dagen, te rekenen van bedenop de Secretarie deser gemeente ter inzage ligt, 's voormiddags van 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoortden 10. November 187i. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 13 November 1871. Te Amersfoort waren in behandeling op Donder dag 9 November jl29 poklijders. bijgekomen tot heden, 15 Nov. 12 uur 13 42 s overleden3 hersteld9 12 In behandeling30 Bij Kon. besluit van 10 Nov jl. No. 33 is aan rlen Heer C. II. Ruijgrok, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bunnik, Odijk en Werkhoven, en is als zoodanig benoemd de Heer dhr. Mr. F. 11 de Pesters. Aan de Ministers van Binnen! Zaken en Justitie is door den Heer Mr David J. C. van Lennep, Direc teur der Nederl. Cen.raal-Spoorwegmaatschappij een krachtig adres gezonden, waarin hijzich in 't algemeen verecnigende met hetgeen door de andere spoorweg maatschappijen is aangevoerdzijne verdere bezwaren uiteenzet tegen het wetsontwerp nopens de spoor wegen hetwelk op 7 Augustus jl. ter overweging aan de Tweede Kamer is aangeboden. De Minister van BinnenI. Zaken stemt in met de meening. dat de eindexamens der hoogerc burger scholen een te groolen omvang dreigen te nemen en te veel in bijzonderheden af te dalenwaardoor hun karakter, constateren van algemeene ontwikkeling, wordt voorbijgezien. Daarom heelt hij de commissa rissen des konings met de zamenslelling der commissiën voor de examens belast, de wenschelijkheid onder 'toog gebragt om het personeel zooveel dit zonder nadeel voor het examen kon, tc beperken. De zoogenaamde gekleurde stijfselonlangs in den handel gebragt, begint hier en daar veel opgang te maken 't Is een groote bezuiniging voor de dames, als zij een balkleedje de kleur kunnen geven welke zij verkiezen, in plaats van telkens een nieuw te laten maken. Bij eenige, zij het ook oppervlakkige kennis van chemie kan men dc gekleurde stijfsel zelf ver vaardigen Er is op dit oogenblik één voorwerpdat met eene attentie wordt behandeld waarbij alle anderezelfs de gewigtigste zaken in de Tweede Kamer en in do Provinciale Staten, die thans dc revue passceren, in de schaduw staan, en dat voorwerp is de Pruissi- sche erwtenworst. Zoodanig worst, bereid onder het scherpziend oog van den directeur van het Magazijn van geneesmid delen bij het Ministerie van Oorlog te 's llagcen bestaande uit erwten of linzenmeel extract uit var kens- en rundvlcesch, zout en eenig aromatisch kruid, is zoo lekker en voedzaam, dat 40 grenadiers, daar van ieder 2 ons genuttigd hebbendeer last van hadden. Men wil, die worst ook onder onze arbeidende klasse zal worden gebruikt en vele zouden een procfmaaltijd wagen, ook om eens te ondervinden welk gevoel het geeft van «vlcesch" last te hebben. Zij hebben dit iaaste glad weg vergeten of nooit gehad. In dc Veend. Cl. wordt gezegd dat men tegen woordig slechte zandaardappels begint te vervalschen niet Fricschc klei oin zo dan als Friesche kleiaard - appels te verkoopenzoodat men wel onderscheid moet maken tusschen Friesche kteiaardappels en aard appels met Friesche klei. Cambetlu heeft een nieuw dagblad uitgegeven la RepublU/uc Fraiifaisc. In 't eerste nummer betoogt hijdat Frankrijk eene regering noodig hoefl. Hij is verder van plan zich eerstdaags in het huwelijk te begeven en ontving reeds een félicilaliebrief van Victor Hugowaarin zijn huwelijk vergeleken wordt rnrt «de vereeniging van een komeet en eene bloem Volgens de A lig. Militdr Zeitung is tc Berlijn besloten lol afschaffing van het naaldgeweer, om dit tc doen vervangen door een geweerwelks constructie tot nog toe geheim gehouden wordtmaar dat reeds gebleken is eene veel grooterc draagkracht te hebben dan eenig ander bekend geweer. Het keizerrijk is de vrede In den Goeschen Gemeenteraad isbij de be handeling der gemeentebegrooting, lang en breed beraadslaagdniet over het onderwijsmaar over de kleeding der politieagenten. Enkele leden hadden stalen van lakenstoiïen medegebragt en dank zij dit middel werd men het ten slotte eens dat die uniform wel f 30 goedkooper konde zijn. Meppel9 Nov. Naar wij vernemen is de prijs van het timmerhoutuitgezonderd eikenhoutsedert eenigen tijd met 570 verhoogd en ziet men nog wcl- ligt gelijke verhooging tegemoet. Als oorzaak daarvoor wordt opgegeven dat zoowel het gezaagde als het ongezaagde hout bij massa's naar Frankrijk wordt gevoerdwaar hetzooals ligt te begrijpen is gretigen aftrek vindt. De eerste handverkoopers maken daarbij goede rekening. De expeditien van ééne on dernemende Hollandsche firmadie voor een paar jaren uitgestrekte bosschen in Finland heeft aangekocht, zijn zoo belangrijk dat het oog van meerderen op dien handelstak is gevestigd. Te Rotterdam is eene jonge vrouw door haar man vermoord. De N. Rolt. Ct. verbaalt de zaak op de volgende wijze De dader is de man der verslagenezekere Hendrik Johannes Snoeyoud 27 jaren, sjouwer van beroep, die, ten vorigen jare met de verslagene gehuwd, echter kort daarna, om zijn liederlijk gedrag door haar verlaten was. Hij gaf zich veel over aan dron kenschap pleegde gedurig mishandelingen op de ver slagene, zoodat hij reeds bij herhaling bij de politie in bewaring was gesteld geweest, en leefde thans reeds geruimen tijd van haar gescheiden. Op den avond van de misdaad heeft hij haar aan haar werk huis afgehaaldeene wandeling voorgesteldvoorge vende haar tc willen sprekenen is met haar gegaan langs de Rotte tot aan den Noorder Singelwaar hij den gruwel beging-, en daarna de vlugt nam. Dc verslagene was 28 jaren ouden had gecne kinderen. Dc dader was reeds vroeger, tijdens hij als soldaat bij het corps mariniers diende ter zake van diefstal gestraft met e'me gevangenisstraf en vervallenverkla ring van den militairen stand. De Amerikaansche vloot van walvischvangcrs is door eene zware ramp getroffen. In den afgsloopen zomer kwamen 39 vaartuigen van die vloot, bij 't vervolgen van de walvisschen door de Behringsstaat in den Noordpool-oceaan zij slaagden goed in de visscliorijmaar kregen overlast van het ijs en in September kwamen er ijsbanken uit het noord-westen aandrijven die de schepen naar zandbanken mede- sleeptenvier vaartuigen verbrijzelden en negen en twintig andere vastklemden. Op den 13den September besloten dc kapiteins om de in het ijs beklemde schepen te verlatenten einde de bemanning tc redden. Twaalfhonderd zeelieden voor de helft Kanaks en overigens ingezetenen der Vereenigde Staten vonden eene wijkplaats aan boord van zes schepen die nu twee weken geleden Honolulueen van de Sandwichseilandenbereikt hebben. Bij die ramp zijn, alles te zamen genomen, drie en dertig vaartuigen verbrijzeld of in het ijs achter gelaten, lint hierdoor veroorzaakte verlies wordt op anderhall milliocn dollars begroot. Blijkens dc bcrigtcn uit Chicago van den 23sten October had de burgemeester zijne stadgenootcn uit- genoodigd Zondag den 29<ten October tot godsdienstige overpeinzing der ondergane ramp af te zonderen en als eenen boete- en bededag te vieren en alsdan tevens God te danken voor het sparen van een aan merkelijk gedeelte dezer stad alsmede voor de weergalooze blijken van Welneming en hulp 4 die uit elk oord onzes lands en zelfs van de overzijde der oceanen ons toegevloeid zijngelijk do bekend making van den burgemeester zegt. De bcrigtcn uit die stad luiden gunstig. Dc gezondheidsstaat was er goedhet aantal perse ten die de stad verlieten nam zeer af. De werkzaamheden lot herstel der schade en tot wederophouwing vau het verwoeste werden op zoo groote schaal ondernomen, dat er gebrek aan arbeidende handen was. In do eerste dagen na den brand beliep het aantal onderstand vragende personen dagelijks wel vijftig duizend dat aantal was sedert zeer afgenomen en nu laatstelijk waren er nog maar omstreeks vijfentwintigduizend die onderstand "vroegen evenwel enkel met dagelijkschc huisvesting ondersteund moesten worden. De toevoer van benoodigdheden was ruimschoots toereikend voor de behoefte van allen. Politieke Revue. In de mindere buurten van Parijs is de ellende op dit oogenblik zeer groot. Zoo bedraagt, om slechts éen voorbeeld te noemenhet getal van hen die in het 17e arrondissement van de openbare liefdadigheid leven meer dan vijfduizend. Maar daar er zich meer dan 13000 bij de verschillende commissies aangemeld hebbenzoo zijn er nog ongeveer 8000 die niet ge holpen kunnen worden. Vooral met het oog op den naderenden winter boezemen deze cijfers veel zorg in. In weerwil van de strenge maatregelen der rustbe waarders gardiens de la paixneemt de bedelarij hand over hand toe. Dc steeds toenemende landverhuizing onder den werkenden stand maakt dezen toestand eer erger dan beter, want zij die naar Engeland, Rusland of Amerika vertrekken hebben althans nog eenige middelen en de achterblijvers volstrekt niet. De Constitulionnel merkte dezer dagen op dat er in de laatste twintig jai. nooit zooveel woningen leeg- gestaan hebben als nu. Vooral die van 600 francs en minder zijn bijna niet te verhuren. Officieele opgaven wijzen aan dat er op 1 Nov. 55000 huizen te huur stonden, waarvan tweederden van minder dan 600 francs. Ook die van zeer booge prijzenvan 2000 tot 20000 francsvinden geen liefhebbers hoewel de huren meer dan 30 °/0 lager gesteld worden dan voor eenige jaren. De bepaalde weigering van generaal Ladmirault om onder zulke omstandigheden zijn toeslemming te geven tot het heropenen der publieke bals of der bals masques van de operakan dan ook weinig bevreemding wekken. De tegenwoordige Fransche Regering is het ernst om dc krijgstucht onder de armee te herstellen. Een generaal, die, bij eene militaire plegtighcid, in 't openbaar een redevoering hield, werd gestraft met 30 dagen arrest. Hij had gesproken zonder magliging of uilnoodiging van den Minister van Oorlog Echt Rrpublikcinsch. Groot is de verrassingdie allerwegc door do aftreding van graaf von Deust als minister van bui- tenlandsche zaken en rijkskanselier is tc weeg gebragt. Te Weenen zelfs was niemand daarop voorbereid. Veeleer waande mendat von Deust vaster zat dan ooit, nu de keizer mede op advies van den rijks kanselier or toe was overgegaan zijne vroegere aan de Czechcn gedane belofte in tc trekken. Over dc oorzaken welke tot dien plolselingcn om mekeer van zaken hebben geleid ligt vooralsnog een sinijer gespreid. Dat alleen zijn gezondheidstoestand dc oorzaak van zijne aftreding zou zijngelooft niemandal wordt dit ook door den keizer blijkens hel jongste daarover ontvangen telegram volgehouden, Bijna zegt een berigigever van dc Augsb. Allg. Zt. ligt de gedachte voor de banddat men geneigd zou zijn aan de Czechische partij in Roheme eenige concessies te doen en dat von Deust daartoe als offer is moeten vallen. Intusschcn strijdt togen deze opvatting de omsl-ndighciddat graaf Andrassy bij dc Czcchen vooral niet minder gehaat is dan von Deust. Hoe het zij zoo besluit hij cn in afwachtingdat er licht over deze gebeurtenis wordt ontstokenzoo schat men hare beteokenis toch zeker niet te hoogwanneer men haar als een zeer ernstig en, ii: meer dan één opzigt, voor de toekomst der Oostenrijkschc-llongaarsche monarchie beslissend fei beschouwt. In dc zitting der Provinciale Staten van Utrecht van Zaterdag jl. hebben de hh. Knijff en Kaplijn met hel oog op het besluit ucr Statenom op hnnno aanvrage om subsidio voor den tpoorweg Leiden Utrecht niet te besluiten voordal het waarborg-kapitaul zou zijn gestortto kennen gegevendat zij met het storicn van het waarborg kapitaal juist moeten wachtentotdat zij zeker zijn van de ondersteuning

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1