het mnziekale leven hier ter stede doet, doch vf;g d hem d.iartoe voortdurend meer dan •-•-i. ander de band is gereikt en als uitvloeisel van *oi.' .Litde omstandighedendie wij liefst onbesproken n omdat dit tot nieuwe onaangename incidenten zou iiHuen leiden. In de recensie (en alleen daartegen liep de be- stormiug) bleef zijne leiding onaangeroerd. Het kan niet worden ontkend dat er te veel muzieknummers waren. Zyne medewerking is in het instrumentaal trio gunstig besproken Alleen bij de Cavatine is minder gunstig geoordeeldmaar men begrijpe toch dat van obligaat viool (waaraan niemand zich ligtvaardig nag wagen) vooral tegenwoordig, en na de uitste llende violisten die hier optradenveel mag worden geéischt Verder behelsde de recensie, waarin «viescnhenlshalve evenals in dit stuk geen namen voor komen niets omtrent hein. Wat Wijkt dus uit becoming Een storm in een glas water immers, geagiteerd of meêgesleept wilden de 5 bestormen, volstrekt meer in de recensie lezen,dan wet kelt'ft daarin te lezen wat. Wij hebben dien strijd wegens de recensie niet gvi><ht. Hij is ons door bedoeld vijftal, geheel onuit- gelnktzonder rationele aanleiding, onverhoeds aange boden. Wij mogten ons dus, ook om niet onbeleefd te xyii, daaraan niet onttrekken. Aanhoudend behelsde de Amertf. Cl. onder den votigen ited-Uitg: personaliteiten, hatelijkheden, on- ■•aarbeden, enz omtrent geachte autoriteiten en in gezetenen van Amersfoortmaarbehalve eens drin gend exceptionneel, ter hunner verdediging is niemand opgetreden. Waarom werd dan juist nuen zóó fe! V-gen de courant en de recensie opgetreden? Zij, •iie aldus optraden, werden in hunne personen en in hunnen werkkring niet door de Amertf. Ct. bemoeije- lijktdus bestond er geen gegronde reden voor hunne optreding. Wij konden niet veronderstellen onze wijze van werken algemeen als fatsoenlijk aangeschreven slaande dat bij iemand zelfs het denkbeeld tot eeneazachtst uitgedruktzoo zonderlingen stap kon oprijzen. Waar moet het heen met de vrijheid van spreken vjh -clirijven en van handelen, met de harmonie en 1.. t vensgenoegen der sedert jaren te Amersfoort gevestigde burgers, als kortelings hier aangekomencn w-geas ieJere nietigheid, die deze Heeren niet beval', t ebter ook niet raakt)in vuar geraken en dan de plik der achttiende eeuw zwaaijen? Het antwoord op die vraag laten wij in onze orte-feuilleongaarne wenschende bet daaruit te halen. Behelst de courant na en dan iets dat de strenge kwalificatie onzin verdient (en zijn, vergel ij kender wijsvele couranten soms haastig bewerkt daarvan w;j?) dan zullen wij dankbaar alle beschaafde teregt- wijziugen begroeten, want onze leerdorst is onlesch- i-iaien meenen wij in kunde, bekwaamheden, enz: in vele opzigten met bedoeld vijftal niet te mogen, te kunnen metentoch vermeten wij ons te pelen in begrip van vele locale toestanden c. a. met <ii ze Heeren best te kunnen wedijveren. Tot veler verbazing werd (en bet bewijst weder lot welke overdrijving persoonlijke voorliefde kan verleiden) vrij kras gezegd «dat voormelde directeur 'Ie eenige is, die in Amertfoorl concerten tot ttand brengt.Dit is glad mis. Nog in du en in het vorige .jai gaf bier ter stede de Amertfoortsche Lieder- ta'el twee schoone concertenéén met medewerking d-T Utrechiscbe Liedertafel Auroraonder directie den Heer Richard Hol en één met uitstekende -'.luméiitale artisten er waren toen mede uitmuntende rum der muziekvereniging Euphonia uit Utrecht .i andere gevierde artisten, een concert georganiseerd H»r het feestcomité bij de opening der H. B. en talrijke •nrerten van het muziekcorps van hel regeraent rijdende iiillerie onder directie van den kapelmeester Nürn- 'erger. enz. enz.; en al dat opgesomde heeft aan AiiKTsfoorls ingezetenen en aan velen, die hier ver- efdeo, veel muziekaal genot verschaft. Wie op de hoogte is van raenschen en zaken hier •er tedewaarvoor jaren van inwoning wordt vcr- rischlen wie zich tevens niet door bijzondere sjm- pathién of antipathiën als anderszins laat leiden, zal nu wel in de ondcrwerpelyke zaak voldoende kunnen oordeel». De termen onbevoegdheid peroratie bombast enz. tegen ons gebruikt, gaan wij voorby als niets tot toelichting der zaak afdoende. Wij konden ruim schoots, maar wilden daarop niet riposteren en meenen bovendien in bovenstaande regelen de perken der gematigdheid met te hebben overschreden. De vijf Ileervfi werden steeds, ook in de recensie, delicaat en honorabel door ons behandeld of besprokenzij ondervonden van ons nooit zelfs het minste leed en hun roeping en positie vereisebte niet ten deze tegen ons opUtredcn; maar aannemende dat een en ander, onder de pressie van hel oogenblikis ontvloeid en zonder doorloopende bedoeling ora ons te wondenzoo bijjvea wij omtrent hen even welwillend en vredelie vend gezind als weleer. Wij laten ons niet opwindenvooral niet in musi- sale kwestién, hebbende ook ten wille der harmonie bovenstaande wederlegging (welker lengte welligt nuttig kan zijn) laehtvinnii opgesteldons voorspie gelende dat deze wijze van behandeling voor en door het vijftal voldoende en afdoende zal worden bevonden. De Minister van Binnenl. Zaken zeide ter zitting van Donderdag jl. De toestand ten aanzien der oprigting van meisjes scholen is onveranderd geblevco, en de min. blijft de zaak in overweging houden. Wat de toelating van meisjes op de H. B. scholen voor jongens betreft, de min. begrijpt niet hoe men voor zulk een een voudige zaak zooveel omslag maken kan. Wil een vader dat zijn dochter zal studeren, dan kan men hem daarin niet tegenwerken. Wat aangaat de be wering, dat de scholen met meisjes overstroomd zul len worden, op dit oogenblik zijn er mischien een half dozijn op al de H. B. scholen. De directeur is het meest met den localen toestand bekend, en is dus speciaal geroepen om over de toelating te beslissen. Komen er 50 meisjes, dan zou men klassen moeten splitsen; doch dan zou men de oprigting eener meis jesschool kunnen overwegen De wet van 1861 ver onderstelt echter, dat meisjesscholen door particulieren zullen ontstaan. Evenzoo moet voor de opleiding van onderwijzeressen de staat niet aan particulieren bet werk uil de band nemen. Ten aanzien der toelatings- en overgangsexamens blijft de min van oordeel, dat de ontwikkelling der leerlingen vrij moet zijn. Het examen, in art- 22 bedoeld, moet alleen de vorderingen coQstaleeren, geen middel tot dwang zijn. Het beletten van vrijen overgang naar een andere klasse is niet overeen tè brengen met 's min. 's stelsel van vrije studie. Wat eiud-examens betreft, door het inkrimpen der commissiën wilde de min. beletten, dat de jongelieden in elk vak door een specialiteit zouden worden geëxamineerd. Voor examinatoren verlangt de min. meer mannen van algeiueene vorming dan speciali teiten. Vooral op algemeene ontwikkeling komt hel bij der. examinandus aan. Het aantal vakken acht de min. ook niet te groot Aangaande de burgerdag- en de avondscholen en de toevoeging daaraan van practisch onderwijs, alzoo hare hervorming meer tot ambacht scholen, is de min. van gevoelen, dat dit ecne zaak is, die meer al hangt van de localiteit. In groote sleden, zooals Amsterdam kan de toevoeging goed werken. Als de behoefte meer blijkt, zal men er aan te gemoet komen. AMERSFOORT, 4 December 1871. Te Amersfoort waren in behandeling op Donder dag 30 November jl28 poklijders. bijgekomen tol heden, 4 Dec. 12 uur 5 33 t overleden1 hersteld 7 8 In behandeling25 De Heer Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge is donderdag jl. in eene plegtige zitting der Arrondissemenls-Regt- bank te Amersfoort als substituut-officier van Jnstitie aldaar geïnstalleerd. Door den minister van financiën is aan den kerke- raad der evangeliscb-lutberscbe gera. te Amersfoort vergunning verleend tot het houden eener verloting van voorwerpen van kunst en smaakwaarvan de opbrengst strekken zal tot herstelling van bet kerk orgel. In de republiek Ecuador is een besluit uitgevaar digd, volgens 't welk een ieder,die in een beschonken toestand op de straat wordt aangetroffen, met eene gevangenisstraf van 3 tot 8 dagen en met eene geldboete van 25 piasters gestraft wordt; welke straffen bij elke herhaling van overtreding zullen worden verdubbeld. Na eene zesde veroordeeling te dier zake zal tol eene verbanning van den schuldige naar een ander gewest der republiek worden overgegaan. De herbergier of drankslijter, ten wiens huize iemand zich in het gebruik van sterken drank te buiten is gegaan, zal met 2 lol 25 piasters wegens eiken ten zijnen aangetroffen wordende beschonkene worden beboet, en hij eene derde veroordeeling zal de sluiting van kroeg, herberg of winkel worden gelast. Te Glasgow heeft de politie een boxing party gestoord en de hoofdpersonen benevens een twintigtal toeschouwers gevangen genomen. Dit geschiedde echter niet dan nadat de beide liefhebbers gedurende een uur gevochten en elkanders aangezichten in zes-en- veertig zoogenaamde roundt onkenbaar gemaakt haddep. In de Vrijdag jl. gehouden zitting der kamer van afgevaardigden in Belgie heeft de president-minister, baron dAnelhan, medegedeeld, dat de ministers op 't verlangen van den koning om hunne portefeuilles over te geven ze aan den koning hebben teruggegeven. Zij verzoeken daarom de kamer zich te verdagen. Voor de met den Isten Ja mi a rij a s. vacante betrekking van doodgraver op de zuiderbegraafplaats te Groningen hebben zich 96 sollicitanten aange geven. Bij den koekbakker II. voor hel Kleine Poortje te Groningen heeft Donderdag avond een ongenood» gast zich van den inhoud van de toonbankslade meester gemaakt. De politiebiervan onderigl, doet onderzoek en tracht den bewerker van dien diefstal to vangen. De fabrikant Lemailre te Parijs heeft een eisch van 1000 fr. ingesteld tegen den keizer v»n Oostenrijk en zijne broeders, als erfgenamen van wijlen Maximiaan van Mexiko, voor geleverd ordelioi. De Oosteririjksche ambassadetr heeft daartegen aangevoerd, dat noch de keizer noch zijne broeders erfgenamen van Maximiliaan zijn en dal verder de schuldvordering, indien zij al wettig was, als be treffende tenen souverein, niet bij de Fransche regt- bank thuis bchoorende Carabley, de zaakwaarnemer der firma Lemailre bestreed deze meening, terwijl het 0. M op de hand' van den ambassadeur was. De regtbank verwierp evenwel de incompetentie met veroordeeling van de erfgenamen in de kosten en verdaagde de d"fiuitieve uitspraak veertien dagen. Men leest in diverse bladen uil Arnhem het volgende: In de vorige zitting van onzen gemeenteraad werd door een onzer verdienstelijkste raadsleden onze stads- dansmeester een nietsdotnd ambtenaar genoemd en het denkbeeld geopperd het traclementdat die ambtenaar van gemeentewege genietin de trekken, tenzij daarvoor de noodige diensten mogten worden gepraesteerd aan de nieuw op Ie rigten meisjes scholen Het beeft zeker niet in de bedoeling van het geachte raadslid gelegen door die kwalificatie van nietsdoend" den ambtenaar, dien ze gold en die de algemeene achting zijner stadgenooten geniet en verdientpersoonlijk te grieven Toch komt het steller dezer regelen voordat die kwalificatie en dus ook de daaruit afgeleide gevolgtrekking eveo ongepast als onjuist mag heclen. In 1841 werd de heer P. Dekker hier ter stede als dansmeester aangesteld op een jaarlyksch inkomen van 200 en onder geene andere verpligtingdan die van zich binnen deze gemeente te vestigen ten einde te voorzien in eene blijkens de voorafgegane officiële oproeping van sollicitanten van gemeen tewege erkende behoefte- Dat de heer B. tijdens zijn 30jarig verblijf alhier steeds op uitstekende wijze in die behoefte heeft voorzienzullen bonderden en duizenden zijner leerlingen en .oud-leerlingen gaarne erkennen. Al heeft dus de bedoelde ambtenaar niet direct diensten aan de gemeente bewezenhij heeft hel toch indirect gedaan en wel in den geest en naar de bedoeling van den gemeenteraaddie hem in der tijd aanstelde. Men kon dus van hem billijker wijs niets andert en niets meer eiscben ot verwachten. Is dit zoo en 'l zal wel voor geen redelijke te genspraak vatbaar zijn dan laat zich van onzen gemeenteraad verwachtendat bij op den duur de diensten en verdiensten van onzen stads-dansmeester zal welen te waarderen ook met bet oog op de nu nieuw op te rigten scholen voor meisjes, met dien verstandedat tegenover nieuwe op te leggen ver plichtingen sta eene daaraan behoorlijk geëvenredigde bezoldiging. Een journalist uit Californië, die een voorstel ling heeft bijgewoond in een Chineschen schouwburg te San-Francisco, geeft van de uitgevoerde muziek de volgende beschrijving Men stelle zich voor een kogelgieterij, in vollen gang, waar 400 handen bezig zijn met op't aanbeeld te slaan; regis voege men er een in werking zijnde blikslagerij en links een molen bij tot het malen van kwarts; om dat alles schare men in zijn gedachten 600 dronkaards, van allerlei instrumenten voorzien, als couronnemtnt de tédifice denke men boven op deze harmonische verzameling eene vergadering van 4000 dolle katten en dan heeft men nog een zeer flaauw denkbeeld van hetgeen een Chineesch orchesi eigenlijk is Bij Bolsward kon men dezer dagen het zonder ling schouwspel zien, dat men op een weide druk aan het maaijen was, terwijl op vrij breede slooten aan de eene zijde scbaatseu gereden werd en in de vaart aan de andere zijde een schip zeilde. Dat in Londen de betrekkingen ook niet op geschept zijnondervond dezer dagen een koopman in South-Londendie op een vraag naar een klerk legen f 10.40 per week over de 300 brieven ontving, waaronder van twee in de letteren gegradueerde personen, van twintig, die vier verschillende talen konden sprekenenz. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. BEVALLEN25 Nov. Jannetje Geytenbeek, geb. van Veldhuizen, d. 26 Nov Aolonia de Kruijf, geb. van Drie, d. Adriana Jacoba van der Plank, geb. de Vogel, z. Elisabeth Binneveld, z. 27 Nov. Elisabeth Butsclaar, geb. Olteahof, z. Christina van Leijenhorst, geb. van der^inden, i Willemina Meijer, d. 28 Not. Gerarda van defl Boogaard, z. 1 Dec. Albarla Groenewoudgeb. van Niënburg, d. 2 Dec. Maria van Barneveld geb. Coenraa, z. ONDERTROUWD: 30 Nov. Dirk Knip met Jacomina Krabbe. 1 Dcc. Johannes Weuterus van der Heul met Anna liceringa. GEHUWD: 29 Nov. Hendrikus Gcrardus Jacobus de Bruijn met Anna Barbara de Haan. Reijcr van Wageningen met Joanna Catnna Ouwerkerk. Rijk Kraan met Aaltje Rottenburg. - - Leonardos Drcuniug met Sophia Steenmeijer. OVERLEDEN25 Nov. Wijnanda Ttaria Meyer

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2