Dingsdag 19 December 1871. M 1949. Dit blad verschijnt de» Maandag* en Donderdagi avonds. Abonnementsprijs 1.15 per 3 maanden. Prijs der Advertcntien van 1 tot 6 regels 60 Cts;elke regel meerder 10 Cis; legale en ofliciëele Advcrlentiën per regel 15 Ct». Reclames per regel 20 cents. A/t. nummert 5 cents; dubbele grootte 10 cents. Bestellingen bij den Uitg. A. H. pan Ctei/f, te Amersfoort Bureau dinertfoortteke Courant. Cangrstraat. Wijk F, N° 43, over de Oude Vischmarkt en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in liet Rijk. Brieven franco. PUBLICATIE. D& COMMISSARIS dei KONINGS i.t de provincie UTRECHT Gezien het besluit van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, in dato 7 December 1871 n*. 50 Gelet op art. 11 der wet van den 13. Junij 1857 (Staatsblad n°. 87) Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de sluiting der jagt voor de provincie Utrecht is bepaald op Zaturdagden 30. December 1871, 'met zons-ondergangmet uitzondering echter van het vangen van Waterwild met slagnetten en het vangen van Eendvogels in eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestelalsmede het schieten van Water wildaangeduid in art. 17 der aangehaalde wet, in de localiteitenalwaar het schieten van Waterwild geoorloofd isen de jaglbedrijvenvermeld in art. 15, litt den h dier wet, waarvan de sluiting later zal bepaald worden. En ten einde niemand eenige onwetenheid hiervan voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. Utrecht, 11. December, 1871. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het koninklijk besluit van den Isten De cember 1865 (Staatsblad N°. 131), waarbij onder anderen is bepaald dat jaarlijksin Januaridoor het gemeentebestuur eene lijst wordt opgemaakt van hen die in de gemeente een tak van nijverheid uit oefenen waarvan de voortbrengselen met CERTIFI CATEN VAN NEDERLANDSCIIEN OORSPRONG of bewerking, tegen een lager recht in Ned. Indië kunnen worden ingevoerdvoorzoover de belanghebbenden van het voornemen om goederenbestemd ter ver zending naar Ned. Indiö, te vervaardigen of te be werken ter bekwamer tijd en plaatse hebben te kennen gegeven Roepen de belanghebbenden op om zich vóór het einde dezer maand's morgens tusschen tien en één uur, ter Secretarie aantemelden, teneinde op de voormelde lijst te worden gebracht. En brengen ter hunner kennis datbijaldien de aanvraag van in den loop des volgenden jaars ver- eischte certificaten gedaan wordt door iemand die niet op de lijst is vermeldof voor eenig voort brengsel hetwelk de aanvrager niet blijkens de lijst gewoonlijk vervaardigt of bewerktalsdan de ver klaring dat de goederen binnen het Rijk zijn vervaardigdof wel, «dat ze door de ondergane bewerking minstens tien ten honderd in waarde toegenomen zijn," voor den Kantonrechter moet worden beëedigd. Amersfoort, den 18. December 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De^Secretaris De Burgemeester W. L. SCIIELTUS. A. G. WIJERS. VERSLAG van Je polikliniek voor behoef tige ooglyders Op den lste Oct. bleven onder beb19 gedurende Oct. en No», bygek- 15 34 Hersteld in Oct. en No»12 Zoodat op 1 Dec. onder heb. bleveu22 Gratis visites 149. H. II. E. MORREN. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd ■uier adres als onbekend is opgegeven verzonden onder het postmerk Amersfoortgedurende de ie helft der maand November 1871. k'. namen der geadresseerden. 1. W. Willem U Hoorn. 2. M. vau de VlasakkerUtrecht. Van de Hulpkantoren Baarn: 8. P. van der Valk. - Amsterdam. Garderen. 4. J. Ockcr»Zetten. Laren. 5. HcilirokAmsterdam. 6. J. Colletl.autrn. Soest. 7. Wed. van Laar Westbroek. Regthebbenden vervoegen zich aan het postkantoor te Amersfoort. VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersfoort van Dingsdag 12 Dec. 1871. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Daarna verschijnt de nieuw benoemde directeur der bank van leeningde heer W. van Wisselinghter vergadering en wordt door hem de eed afgelegd voorgeschreven bij art. C van het reglement voor de bank van leening. Vervolgens komen in behandeling 1*. Eene missive van den Minister van Oorlog, betrekkelijk den verkoop van heidegrondengelegen aan de zuidzijde van den Utrechtschen straatweg, gewaardeerd op ƒ12,000, voor welke som zij door de gemeente aan het Rijk in koop waren aangeboden, naar aanleiding van een daartoe betrekkelijk besluit van den Raad genomen bij de behandeling der be- grooting voor 1872.— De Minister gaf in antwoord op dat aanbod zijne bevreemding te kennen over dit raadsbesluit, daar het hier heigronden betrof, welke sedert geruimen tijd kosteloos door het Rijk werden gebruikt voor de militaire oefeningen der kamperende troepen in de legerplaats bij Zeist, vooral omdat onlangs met het oog op die omstandigheid een wetsontwerp aan de Staten-Generaal was ingediendwaarbij het voornemen was aan den dag gelegd om het garnizoen te Amersfoort te vermeerderen en er eene nieuwe kazerne te bouwen. Zoo de verkoop der heidegronden plaats greepzou de Minister het bedoelde wetsont werp ten aanzien van Amersfoort moeten wijzigen. Hij gaf echter in overweging tot zoodanigen verkoop niet overtegaan. De Voorzitter meent, dat het raadzaam is in het belang der gemeente vooralsnog niet tot den bewnsten verkoop overtegaanzonder dat men zich verbindt voor de toekomst. De ingezetenen toch stellen veel prijs op vermeerdering van garnizoen* liet is daarom beter de zaak op dit oogenblik in denzclfden toestand te houden, opdat die vermeerdering niet worde tegen gewerkt van dezen kant. De heer van Bel is van hetzelfde gevoelen ook met het oog op de aanstaande aftreding van den tegenwoordigen Minister. De heer Herschel ondersteunt mede het voorstel van den \oorzilter. De heer Croockeuiit vereenigt zieh daarmede, ofschoon hij de l.edreiging van den Minister minder gepast vindt. Met het oog echter op eene uitdrukking in diens missive vraagt hij of de Commissie, die vroeger bij een vorigen Minister van Oorlog geweest is, toen ook toezegging gedaan heeft, dat de bedoc'de heigronden voortdurend kosteloos aan het Rijk in gebruik zouden worden gegeven. De Voorzitter antwoordtdat dit nooit uitdrukkelijk is geschied maar datbij aanvrage tot vermeerdering van garnizoenwel gewezen is op het feitdat die gelegenheid tot gebruikmaking van de heidegronden alhier bestond. Hoezeer de gemeente evenwei niet verbonden moge zijnmeent hij tochdat zij niet te hoag moet gaan in hare eischen, bijaldien door het Rijk alhier eene kazerne wordt gebouwd. Het voorstel van den Voorzitter om vooralsnog niet overtegaan tot den verkoop wordt daarop met algemcene stemmen aangenomen. 2°. Advies van Burg en Weth. over de remissie der boete voor te late oplevering der Hoogere Bur gerschool. De Voorzitter herinnert dat volgens het contract van aanbesteding die boete zou moeten bedragen ƒ600, terwijl Burg. en Weth. met het oog op de bijzondere omstandighedendie aanleiding hadden gegeven tot de vertraging, voornamelijk een gevolg van den vorigen strengen winteradviseeren die boete te verminderen lot ƒ150. De heer Methorst kan zich met dat advies niet vcreenigenomdat er blijkens de verklaring van den architect volstrekt geen grond bestaat om aantenemen, dat de vertraging te wijlen is aan eenige schuld van den aannemer. Hij stelt daarom voor de boete geheel kwijt te schelden. De heer van Burgsleeden vraagt of de bedongen boeten bij vertraagde oplevering altijd door de gemeente worden gevorderd van de aannemers; zoo niet, waarom dit dan thans geschiedt? De Voorzilter antwoordtdat dit slechts zelden heeft plaatsgehad, omdat er ook slechts zelden aan leiding toe heeft bestaan. Meestal gold het daarbij eene vertraging van enkele dagen, f-roote werken zijn vroeger meestal op hun tijd opgeleverd. Hij wil zich evenwel in dezen geen partij stellenmaar wenscht het oordeel van den Raad te vernemen. De heer L. E. Lagerweij ondersteunt het voorstel van den heer Methorst. De verklaring van den archi tect is duidelijk en geheel in het voordeel van den aannemer. Wat daartegenover wordt gesteld door Burg. en Weth. is onbestemd en ongepreciseerd. De heer van Burgsleeden kan niet toegeven dat er vroeger zoo zelden sprake is geweest van vertraagde oplevering, zelfs bij kleine werken. Hij wijst o. a op de Ketelaarsbrifg. Daarbij komt dat de omstandigheden voor den aannemer in dezen allerongelukkigst zijn geweestdewijl hij gedurende den winter niet heeft kunnen doorwerken. De Voorzitter herneemtdat de vergelijking met de Ketelaarsbrug niet opgaat, want daarvoor is de boete nog niet kwijtgescholden. De heer Visser wijst er opdat het ook bij het Rijk gebruikelijk is onder dergelijke omstandigheden de boete kwijtteschelden zooals hij zelf bij onder vinding weet. Zoo moet het ook hier zijn. Men moet de geheele boete vorderen of niets. De heer van Walchren zegt dat het advies van Burg. en Weth. niet zoo ongepreciseerd is als is aange merkt. Daarin wordt toch aangevoerd als grond voor hun gevoelendat in den laatsten tijd aan het school gebouw minder regelmatig gewerkt is Het is dan ook bekend dat men ten slotte dag en nacht heeft moeten doorwerken ora gereed te komen. Dit kan van nadeeligen invloed geweest zijn op het werk. Bijv. het schilderwerk. Het geverwde meubilair is terstond in gebruik genomen en dit kan.nooit goed zijn. Hij vraagt daarom eenige nadere inlichting, of er ook gebleken isdat door de late oplevering het werk nadeel heeft geleden. De Voorzilter gelooft dit niet. Het minder regelmatig werken in den laatsten tijd was ook een gevolg van de omstandigheid, dat de verschillende werklieden, bijv. dc stukadoors, door gebrek aan aanvoer van sommige noodige materialen, niet op den daarvoor bestemden tijd hadden kunnen doorwerken, en dit nu later moesten doen, toen er ook ander werk moest verrigt worden. In stemming gebragt wordt het voorstel van den heer Meihorst tot geheele kwijtschelding der boete aan genomen met 13 tegen 2 stemmen, die der H.ll. ScAee- renberg en v. Sasse v. Ysselt. 3°. Verzoek van den heer Mr. P. Verloren van Themaat om ontslag als lid der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs en als lid der plaatselijke schoolcommissie. Wordt besloten hem dit te verleencn met dankbe tuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. 4C. Benoeming van 2 leden der Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs. Hiertoe worden benoemd de 1111. P. Hondius (af tredend lid) en Dr. J. Croockewit. 5°. Idem van 2 leden der plaatselijke schoolcom missie. Nadat de heer J. P. Schluitcr (aftredend lid) zijn verlangen had te kennen gegeven om hiertoe niet meer in aanmerking te komenworden benoemd de HH. Bos en Dr. v. Walchren. 0°. Idem van een scheikundig lid voor de Ge zondheidscommissie. Benoemd Dr. Menalda van Schouwenburg. 7*. Idem van 3 leden voor de Commissie van fabricage. Herbenoemd de HH. van Beekvan Burgsteeden en Croockewit 8° Idem van 2 leden van het Burgerlijk Arm bestuur Herbenoemd de 11.11. van Beek en van Bargsteeden. 9*. Idem van eene gemeente vroedvrouw Benoemd Mej. J C. van der Valkgeboren Danielste Haarlem. Ingcknnicn zijn: a. Een verzoekschrift van den hulponderwijzer Boodcvragende om verhooging van trucicmentop grond dal bij onlangs hel examen voor houfdonder-

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 1