wjjter met goed gevolg heeft afgelegd. Verzonden aan «le schoolcommissie om advies. b Mededeelmg van Gcdep. Stalen, dat de gemeente* b.-grooting is goedgekeurdalsmede de suppletoire kohieren voor hoofdcljjkcn omslag en hondenbelasting en t'e rekening en begrooting der Schutterij. e. gelijke medcdeeiing, dat door den Koning de renten-standaard is goedgekeurd voor de bank van leening. Daarna wordt de zitting gesloten. Pwlltleke Revue. Frankrijk is thans cene republiek, doch het bezit, ten minste in de Nationale Vergaderingte weinig ware republikeinen en de regterzijde dezer Vergadering heeft weder bij de discussie over dc kroonjuweelen bewezen met geringen of slechten republikeinschen geest bezield le zijn. Dc hoer de Saisg had voorgesteld ze te verkoopen, toelichting was bij den slechten staat der Fransche fiuanticn overbodig en de commissie van 't parlemen tair initiatief gaf die dan ook, nu de zaak ter sprake kwamevenmin als dc voorsteller. Zij stelde op hare beurt voor dc zaak in handen te stellen van de begrotingscommissie en wilde slechts bij mogelijken verkoop der kroonjuweelen eene uitzondering hebben gemaakt voor die, welke uit 't oogpunt van kunst eene bijzondere waarde of voor de geschiedenis een bijzonder belang hebben. Daar trad de heer Dahireleen ijverig lid der regter zijde op om te verklaren Zoolang de regeringsvorm niet voor vast is bepaald, hebt gij geen regt om de kroonjuweelen aan tc tasten (Applaudissement regis) Gij meentging hij zich tot de linkerzijde rigtende voortdat de republiek voor altijd is gevestigdwij echter, wij zijn overtuigd, dat de republiek slechts en voorloopige toestand is. Het staal ook in de bood schap van den president (Agitatie). Ik hoop, dat het einde van dezen voorloopigen toestand het legitime komngschap zal zijn." (Groole beweging). Hel voorstel van de commissie werd ten slotte aangenomen, maar slechts met de geringe meerderheid van twaalf stemmen. (Er waren 566 leden tegen woordig). Een ander voorstelstrekkende om de verbeurd verklaring van de goederen der familie Orleans op te heffen doet niet minder het verschil tusschen monar chalen en republikeinen uitkomen. De laaste bestrijden het met alle niigt en het blad van Gambeltade Republique, staat vooraan. Wij kunnen niet nalaten een proeve mede te deelen van dc polemiek des ex-dictators. Zij is allerhevigst. Om 's hemelswil, gij goede liedenzegt de Republique vergeet niet eene regtschapene familie, die 't ongeluk gehad heelt alles door de booze revolutie te verliezen. Een aalmoes voor de zonen van Lodewijk Philips, de bloedverwanten van Philippe Egalilé! Een aalmoes voor Kemours, den gemaal der hertogin van Koburg cn erfgenaam van 't enorme vermogen der prinsen van Koburg! Een aalmoes voor Aumaïe, den erfgenaam der Conde"t door barones FeuchiretEen aalmoes voor Montpensier, den gelukkigen echtgenoot van de infante van Spanje, de zuster der beminnelijke Isabella! Een aalmoes voor den graaf tan Parijs, hoofd der famillie en trooncandidaatEen aalmoes voor don Joinville van Braganza, zwager van keizer don PedroEen aalmoes voor alle kleine arme prinsen ui; het vruchtbare geslacht van Lodewijk Philips! Beknibbel ons niet, lieve Franschen. Al deze prinsen houden nu eenmaal van geld en goed; geeft bun dus <ie wildrijke bosschen, de vruchtbare velden, de vette weide van Frankrijk weder. Zij behooren hun. Hunne voorouders hebben ze regtmatig verworven met con fiscatie, prostitutie, door Lodewijk XIV en Montespan. Na twintigjarige verbanning keeren de zonen van Lodewijk Philips naar Frankrijk terug. Wat is hunne eerste gedachte Wat is hun eerste woord f Geelt ons het goed weder, dat men ons ontnomen heeft." Frankrijk is half geruineerd, zijn bloed beeft bij stroomen gevloeidbet heeft twee pervincies verloren. De heeren van Orleans denken slechts aan hunne bezittingen. Iedereen is ia angst en spanning wat zal de toekomst brengen De beereu van Orleans laten memories schrijvenwaarin duidelijk bewezen wordtdat de domeinen van AraboiseBondy enz. aan hen behooren. De winter is streng, de sneeuw valt in massade gevangenen op de pontons lijden groole ellendede .vrouwen en kinderen in de fau bourgs weenen en breken het brood van den aalmoes wanneer zal de amnestie komen wanneer zal zooveel lijden eindigen Dat bekommert onze eerste staats lieden onze fijne politici zeer weinigde hoofdzaak is, dal de heeren van Orleans hunne dierbare goede ren weder bekomen." 'lis zeer scherp cn hevig, maar geheel onverdiend is die tuchtiging niet. In den loop der discussie over de Kabinets-crisis welke discussie in de Belgische Kamer is voortgezet bleek dat dc Koning na bet ontslag van Dedecker eerst de. aftreding van den Minister van Binnenlandse he Zaktn alleen beeft verlangd en vervolgens, toen bet Kabinet verklaarde met dien Minister le willen staan en vallen, al de portefeuilles terug heeft ge- vraagd. Da Pruissische landdag beeft de regeringsvoordragt, strekkende tot opheffing van het slaatsu-oorlogfonds van 30 millioen thaler, dat sedert de vestiging van een ryks'-oorlogfonds van 40 millioen onnoodig is gewordenmet algemeene stemmen aangenomen. Die betreffende de vermindering van belastingen en de afschaffing van de regteu op het vleesch en het gemaal is in handen eener commissie van 41 leden gestold De Overland China Mail, die in Hongkong uitkomt, berigt in haar noramer van den lsten Novemberdat bet Noorden van het Chinesche rijk door overstroo mingen geteisterd werd en dientengevolge hongersnood met de gewone gevolgen daarvan, namelijk struikroo- verij en oproerige bewegingen, te verwachten had. Volgens de door het genoemde blad medegedeelde berigten uit Japan scheen de omkeering in de poli tieke gesteldheid van dat rijk, dat is de vestiging van dc absolute monarchie door vernietiging van de magt der leenmannen en- der cijnsbare vorsten, vredig cn tonder openlijk verzet haar beslag te zullen bekomen. Volgens de jongst ontvangen telegrammen is er eene merkbare verbetering gekomen in den ziektetoestand van den Kroonprins van Engeland. AMERSFOORT^ 18 December 1871. Te Amersfoort waren m behandeling op Donder dag 14 December jl38 poklijdcrs. bijgekomen lot beden, 18 Dcc. 14 uur _7 35 overleden5 hersteld 5 10 In behandeling45 Het concert, door het Symphonie-orchest onder leiding van den Heer C. Coenenv uit Utrecht, Woens dag avond 13 December jl. in Amicitia te Amersfoort gegeven, was een der schoonste, die in de laatste jaren alnier plaats vonden. Werden alle muzieknummers fraai of uitstekend ten geboore gebragt, vooral was dit in den ruimsten zin hot geval met de obligaatstukken voor viool van den Hoer Coenen en voor de violoncel van den lieert/ex. Phole uit Frankfort, zoomede grootelijks met andere solo's voor verschillende instrumenten, zoodat aan de aanwezigen groot muzikaal genot werd verschaft. Wegens het ongunstig weder enz. was het concert niet uitermate talrijk bezochtdoch mag men zich voorstellendat bij een volgend concert van dit uitmuntend muziekgezelschap, hetwelknaar wij verne men over eenigen tijd zal plaats hebben, alsdan een groot auditorium aanwezig zal zijn. Blijkens nevenstaande advertentie keft de ver loting van Dameshandwerken enz., enz., ten behoeve der Protestanlsche armen opgebragt de belangrijke som van /1083en is bet canapé-kussen, door II. M. de Koningin voor de verloting aan de Dames Directrices ingezonden gevallen op een der loten van den Luitenant- Kolonel Meder. Wegens de ongesteldheid van Dr. IV G. Drill zal de aangekondigde vergadering met Dames van het departement Amersfoort der Mualsch. Tot Nut ran 't Algemeen op Donderdag 21 December e. k. geen plaats hebben. Ter aanvulling van ons berigt in het vorig nummer vermelden wij dat het onderscheidingsteeken voor XV jaren N'ed dienst als officierbij Kon. besluit verstrekte magtiging, door den Min. van Oorlog is toe gekend aan den kapitein J E. N. baron Schimmel- penninck van der Oijekomraandant in de elfde stelling der geniete Amersfoort. De luit-kolonel J. J. Mederaftr.Jend kom- mandant der Amcrsfoortsche schutterijheelt verleden week tijdens een bezoek aan de theorie der onder officieren en korporaalseen door hem ter gelegenheid van het schijfschieten uilgeloofden en door den sergeant geweermaker F. IV. Ebert behaalden prijs aan den winner uitgereikt. Deze prijs bestond uit een zilveren horloge; ook aan den adjudant-onderofficier van Etveld en den sergeant-tamboer J Ratelaartevens bode van den schuttersraadwerden gelijktijdig zil veren horloges ten geschenke gegeventer belooning van bijzontleren dienstijver. De heer Meder heeft Vrijdag jl. het bevelhebberschap overgedragen aan den oudsten kapitein den Heer H. W. Ste/felaar, die in afwachting van 's Konings nadere bcriissingoptreedt als waarnemend kommandant. De lieer Meder heeft Vrijdag avond jl. aan het corps officieren der schutterij een afscheidsdiner aangeboden waarop ook de bur gemeester wethouders cn secretaris der gemeente genoodigd waren. Uit Japan verneemt mendot dc beschaving der Westersche volken langzamerhand zich onder de bevolking een weg baant. Voor de soldalen zijn bus- tenlandsche schoenen besteldhier en daar komen handwagens in gebruik en, naar men wil, zal het verbod tot uitvoer van rijst worden opgeheven. In 't volgend jaar verwacht men de onbeperkte vergunning om in 't binnenland te reizenook spreekt men van het aanleggen van straalsporen. De jonge Mikado, tot heden als een heilige beschouwdis niet langer een mythisch wezenmaar een soort van half-Euro- pesche menscbeljjke regeerder van zijn volk. ileeds doen spoorwegen en andere Westersche verbeteringen het hunne om in Japan het romantische waas van vroeger tijden te doen vervangen door het meer prozaïsch gewaad oaxer dagen. Te Adrianopcl, in Turkqe, hadden de voort» durend zware stortregens «'ene groole overstrooming veroorzaaktwaardoor alle wijken dier stad onder water stonden. Door dc daarop nu gevolgde sterke vorst zijn er huizen ondermijnd en ingestord. Professor Goudsmil komt in het Leidsch Degbl. op tegen het betoog van de Nieuwe Roti. Cl. dat er geen enkele wettelijke bepaling bekend isop grond waarvan de vrouw als lid van den gemeenteraad kan worden geweerd. Dat zij even goed als de man in het volle genot is van de burgerlijke regtenbehoeft geen beloog, zegt dc NR Ct.\ maar dat is professor Goud- emit zoo vrij te ontkennen en wel op grond van art. 436 No. 3, L'urg Wetb.dat de vrouwen (behalve dc moeder, ten aanzien harer eigene kinderen) onbe voegd verklaart tot de voogdij en haar mitsdien ontneemt het volle genot der burgerlijke regtenalsook van art. 506 B. W.dat de vrouwen van de curateele- art. 1053, dat de getrouwde vrouwen van het execo- teurschap uitsluit. Zijn de vrouwen verstoken van slechts één der burgerlijke regten dan zijn zij niet meer in het volle genot dier regten en onze geachte Nederlandsche dames knunen alzoo niet zijnleden van den gemeen teraad kiezers voor de Tweede Kamer, Provinciale Stalen cn den gemeenteraad, leden van de Provinciale Stalen, noch leden van de beide Kamers der Staten- Generaal. Verder zegt de professor; «dat hij er ze niet te minder om lief heeft." In Duitscbiand zullen met 1 Jannarij a. s. briefkaarten worden uitgegeven met antwoord be taald. Dc afzender moet dan in 't geheel 14 cent betalen. Eene Hamburgschc recderij heeft van den ge zagvoerder van een harer schepen uit Ticntsing (in China) berigt ontvangen, dat den lOden Sepu aldaar vijf matrozen der Duitsche schepen Frisch" Hermann" cn Madura", aan wal gegaan zijndedoor 45 man eener Fronsche kanoneerboot overvallen en zoodanig gewond zijn dat zij onder heelkundige behandeling zijn genomen. Er is onmiddelijk aangifte gedaan bij den Duitschen consul Uil de eenstemmige verkla ringen der gewonden blijkt, dat er alle reden bestaat tol de vooronderstelling dat dit eene aanranding met voorbedachten rade is geweest. In eene kolenmijn in den omtrek van Charleroi, heeft eene ontploffing plaats gehaddie aan dertien mijnwerkers hel leven beeft gekostt« ee andere zijn zwaar gekwetst. De Duitsche papierfabrikanten hebben op hunne vergadering te Dresden beslotendat wegens de toenemende duurte der grondstoffen de prijs van het papier in het voorjaar met minstens 14 percent verhoogd zal worden. Verleden Woensdag heeft in het kerspel van St. Magnus te Londen de gewone jaarlijksche uit betaling plaats gehad der som van 44 ponden ster ling en 4 schellingen (f 478) welke de schatkist reeds sedert eeuwen aan die parochie uitkeert. Even als bij zooveel andere gewoonten in het vereenigde koninkrijk steunt ook deze op een historischen grond slag en wel den volgende. Koning Hendrik VIII had de gewoonte dikwijls 's nachts geheel alleen door de straten van zjjn hoofdstad te dwalengewapend met een dikken knnppcl. Op zekeren nacht werd bij Londen Bridge hem den weg versperd door een nachtwacht, die hem niet kende en hem naar zijn bedoelingen vroeg. Hendrik VIII wilde geen ophelderingen geven aan de nachlwachts die den eerste ter hulp gesneld waren, waarvan hel einde was dat de Koning het onderspit moest delven en naar de gevangenis gebracht werd. Hij bracht daar den nacht door en eerst den volgenden morgen bemerkte de cipier de waren toedracht der zaak. De ongelukkige nachtwacht was wanhopend en dacht niet anders dan dat zijn laatste uur geslagen zou hebben. Men begrijpt dus licht hoe groot zijn verrassing was toen Hendrik VIII hem bij zich deed komenhen een vorstelijk geschenk gaf en hem zijn tevredenheid betuigde over de wijze waarop hij zijn plicht had vervuld. De Koning had evenwel dien nacht zooveel koü geleden dat hij niet beter meende te kunnen doen dan eene groote hoeveelheid brandstof en brood in het kerspel uittedeelen en jaarlijks herbalen. Later werd dit door bovengenoemde som gelds ver vangen. In Klein-Azië schijnt de handel in vrouwelijke slaven nog altijd te bloeijen. Volgens de Malta Times werd den lOden October van Tripolis le Malta per stoomboot Trabules Garb een Jading negermeisjes san- gebracht, bestemd naar Konstantinopel. Het aantal de zer meisjes was zoo groot, dat de supercarga de noodzakelijkheid inzag, om de «lading" in twt-e gedeelten naar Konstantinopel te verzenden. De politie bezocht de arme schepsels in bet huis waarin men haar had gelogeerd, maar aangezien er niemand was die hun taal verstond kon men slechts weinig doen tol wegneming van hare grieven. Mad. Mina lYussinelli(zich noemende capilaine des volontaires de la mort) die onlangs te Maintz wegens hare oproerige taal in eene socialistische ver gadering werd in hechtenis genomenis een paar dagen later op vrije voelen gesteld en naar Leipzig vertrokken om aldaar in eene openbare bijeenkomst het woord te voeren Daarvan is echter niets geko.

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2