Io Zwitserland wordt de herziening der grond wet geregeld voortgezet. Verleden week was art. 14, waarbij het schoolwezen geregeld werd, aan de orde. Na een debat van drie dagen werd met 59 tegen 41 stemmen het volgende amen dement verworpen: «Het lager onderwijs is de zaak der kantons. Deze zorgen voor ver plichtend, kosteloos en neutraal onderwijs." Dc gemeenteraad van Metz heeft aan ran Bit- march eene netilie gerigt, een verzoek inhou dende, dat ae conscriptie ia Lotharingen 5 jaar worde verschoven; anders, zoo luidt hel stuk, lal de emigratie van dien aard worden, dat van hel land niets overblijft dan eene woestenij. Koningin Victoria is van Sandringham naar Windsor teruggekeerd. Dit is wel het beste bewijs, dat de gunstige wending, die in de ziekte van den kroonprins gekomen is, blijft aanhouden en dat het gevaar geweken schijnt. Het laatste officiële bulletin was dan ook weder zeer bevredigend. Te Amersfoort circuleert hel volgende adres ter onderleekening bij de ingezetenen. Aan de Tweede Kamer der Stalen-Gcneraal Edelmogende Heerenl •Be ondergetcekenden, inwoners der stad Amers foort en daar in verschillende betrekkingen werk zaam, hebben door de dagbladen kennis bekomen van het voornemen van den Heer Minister van Financiënom aan uwe goedkeuring te onder werpen een ontwerp van wet tol invoering van eene belasting op de inkomsten welke zal moe ten strekkenzoo tot dekking van het tekort op 's Rijks middelen, als lot vervanging in de eerste plaats van de bestaande patentbelasting. Zij hebben met belangstelling kennis geno men van het bovenbedoelde ontwerp van den heer Minister van Financiën en naar aanleiding daarvan gelooven zij zich beleefdelijk de vrijheid te mogen geven hunne bezwaren legen dat ont werp voor* uwe vergadering open te leggen. Zij willen daarbij echter niet in alle mogelijke bijzonderheden treden, maar slechts eenige hoofdbezwaren aangeven legen de bewuste be lasting op de inkomsten, ook in verband met de belasting, welke de Heer Minister zich voor stelt op te heffen. I. Eene belasting op de inkomsten moge in beginsel door sommigen de meest billijke ge noemd worden, zij kunnen dat niet onbepaald toestemmen, ten ware alle belastingen die van Rijkswege geheven worden van welken aard dan ookkonden worden afgeschaften den ingezetenen op billijke wijze hun aandeel in de inkomstenbelasting kon te dragen gegeven worden. Bij de bestaande toestanden echter kunnen zij eene inkomstenbelasting, ook dan als men zich dc patentbelasting daarbij weg denkt, zelfs niet in beginsel billijk achten. Nu toch worden b. v. sommigen getroffen door grondbelasting en andere heffingen op hunne gebouwde en ongebouwde eigendom men terwijl anderen wier inkomsten met de hunne geheel gelijk te rekenen zijn, doch uit andere bronnen voortvloeiende, in die veel soortige belastingen niet bijdragenen alzoo zouden bij de invoering van dc voorgestelde belasting genen eene twee- of meervoudige be lasting te dragen hebben dezen slechts eene enkelehetgeen voorzeker niet billijk zoude te noemen zijn. II. De belasting op de inkomsten moet in de toepassing eene der meest onbillijke wor den, daar zij zich niet schikt, gelijk ten deele reeds ail 't sub I aangevoerde blijken kan naar de bijzondere omstandigheden waarin dc belastingschuldigen geplaatst zijn. Een huisvader toch, die zich aan het hoofd van een talrijk gezin geplaatst ziet, zal evenveel in dc belasting moeten betalen als de man, die wel met hem gelijke inkomsten heeft, maar voor zich zei ven alleen, voor generlei gezin te zor gen heeft. Terwyl ook volstrekt niet schijnt in aanmerking te worden genomen, of dc be lastingschuldige zijne woonplaats heeft te Am sterdam of wel in eenige afgelegen plaats van Noord-Brabant of Gelderland. Bij gelijke in komsten moet een gelijk aandeel in de belasting gedragen worden, zonder te vragen of men dair voor de eerste behoeften des levens meer noodig heeft dan hier, of daór voor gelijk gezin zooveel guldens noodig zijn als hier stuivers, zonder te vragen ook, of men zijn jaarlijkscb inkomen in het zweet zijn aanschijn» heelt moeten ver dienen. dan of dat op de meest gemakkelijke wijze als van zelf is toegevallen. III. De belasting op de inkomsten moet voor velen in de toepassing hoogst schadelijk worden in hun bedrijf of beroep, daar zij by de open legging van den staat van hun vermogen en hunne inkomsten, bij de meest mogdyke dis cretie van de zijde van hen aan wie de conlróle over dc eigene opgaven tal worden opgedragen, zich lichtelijk kunnen benadeeld zien in het credietdat zij tot hiertoe genotenen even daardoor ook vaak grootelijks belemmerd in de .uitoefening van hun bedrijf of beroep. IV. De belasting op de inkomsten moet in hare toepassing noodwendig tot groote onzede lijkheid leiden daar van de eene zijde zij die moeten vreezen zich door eene op waarheid ge gronde opgave van den slaat hunner inkomsten ia hun crediet geschokt te ziendaardoor als van zelf zullen gedrongen worden eene minder juiste opgave te doen, eene opgave boven hunne krachten, wel gebiedend gevorderd om hun crediet slaande te houdenmaar niettemin moreel en materieel hun zeer tot nadeelterwijl van den anderen kant sommigen door eene op gave beneden het werkelijk bedrag zullen trach ten zich een minder aandeel in de belasting opgelegd te ziendan zij volgens den waren stand van hun vermogen zouden moeten bij dragen. Zoo zal door de belasting op de in komsten de weg voor leugen en bedrog, he laas, wellicht voor erger nog, worden open gesteld. V. De belasting op de inkomsten zal voor velen zijn eene belastingniet ter vervanging van andere maar boven dc bestaande. Of zoude hijdie voor eenig werk de hulp van den werkman behoefthet bij de betaling kunnen ontwarendat de belasting op het patent is afgeschaft Zouden de kosten van de eerste levensbehoeften, voor klecding enz. minder worden Adressanten gelooven dat zeer te moeten betwijfelen. Immers heelt de onder vinding geleerd, dat de afschaffing van de be lasting op eenig artikel van luttel invloed is op den prijs, soms zelfs dien eer schijnt te vcihoogen, dan te verlagen. VI. De belasting op de inkomsten maakt inbreuk op de veibintenissendie de Staat met vele zijner ingezetenen heelt aangegaan en de rechten die daaruit voor hen zijn voortge vloeid. Of is oiet aan den ambtenaar, aan den krijgsman en meer anderen van Staatswege ceu vast inkomen verzekerd En wordt dan niet schandelijk inbreuk gemaakt op de ver plichtingen die de Slaat te hunnen aanzien heeft op zich genomen als hij een gedeelte dier inkomsten voor zich terug eischt? En toch, het is niet anders! Ziet daar, Edelmogende Heeren, eenige der gronden waarop adressanten gelooven volle vrijheid te hebben, zoo niet zich verplicht achten tot uwe vergadering zich te wenden met hel nederig doch ernstig verzoek, dat het aan dc Tweede Kamer der Staten-Generaal moge behagen het ontwerp van wet op eene belasting op de inkomsten niet aan te nemen. Hetwelk zijn doende, 'volgen de ondertekeningen) In het Journal de St. Petertbourg komt eene beschrijving voor van de afscheidsvoorslelling, die de gevierde zangeres Adelina Palti onlangs te Moskau heeft gegeven. Die beschrijving maakt bij 't lezen werkelijk een angsligen indruk. Men oordeele De opera La Somnambule) liep tegen hel einde. De groote kunstenares had zich zelve overtroffen, de gehecle zaal was in stomme bewondering verzonken. Maar als een eenig man stond r.e op toen het orchcst zijn laatste toonen had doen hooien. Wat nu volgde kan ik u onmogelijk beschrijven, 't Was geen don derend applaus, 'l waren niet meer de kreten van een publick dronken van geestdrift't was geen regen meer van bloemen en kransen, - 't was een chaos dien een menschelijke pen onmogelijk kan beschrijven, 't Scheen wel als sloeg de menigte, gefanatiseerd door de kunste nares, tot razernij over. Het orebest, het parterre, de loges, het bnlcon, de galerij het geheele gebouw daverde van een aanhoudend, en bijna schrikwekkend gejuich. Schoon het stuk reeds lang uit was, scheen niemand er aan te denken dc zaal te verlaten. Het geheele publiek scheen zich slechts aan één gevoel over te geven, een gevoel waarin alles opging en dat alles deed vergeten wal daaraan vreemd was. En dat alles geschiedde onder een lawine van bloemen en kransen die van alle kanten op de zangeres nedervielen. Ook van dc kunstenares had zich dezelfde opwinding meester gemaakt. Met hijgenden boezem, buiten zich zelve van ontroering, steunde zij het achoone hoofd op hare gevou wen handen als smeekte ze om genade. Ik weet niet wat er nog had kunnen gebeuren, wanneer men niet op de gedachte was geko men bet gas uit le diaaijen. Op deze wijze nam het publiek van Moskou afscheid van Adelina Pat li. Op deze nooit geëvenaarde warme wijze, waardeerde men in het ytkoude Rusland de kunst en de kunstenares. AMERSFOORT, 21 December 1871. Te Amersfoort waren in behandeling op Maan dag 18 December jl55 poklijders. bijgekomen lot heden,21 Dec. 12 uur 29 overleden1 hersteld4 5 In behandeling24 Door het Gemeentebestuur van Amersfoort js op den 18. December II. in hel openbaar aanbesteed en aan de mimsle inschrijvers gegundde levering naar gelang van de behoefte gedurende het jaar 1872, van: 1°. Bureaubehoeften ter Secretarie, aannemers Ph Meijtrt, A. M. Slothouwer en C E. Huétink. 2*. Steenen enz. aannemers H. J. Wiedtnbrugge. Wed A. van Daal en N. G. van Doornik A Co. 3°. Kalk en tras, aannemer G, B. Gijtberlte. 4*. Spijkers, aannemer A. II. van Bui/ven en B. P. Padberg. 5®. het vrachtrijden gedurende de jaren 1872 1873 en 1874, aannemer M. Hoekman. .Morgen, Vrijdag 22 December, 's middags een uurzal in Amicitia te Amersfoort eene alge- meene vergadering plaats hebben der Afdeeling Amert foort van het Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde der prov. Utrecht, waarin o a. de verkiezing zal geschieden van twee leden van het Afdeelingsbe- stuur in de plaats der Heeren Mr. A. G Wijert en G. baron van Hardenbroek van Ammentol die, aan de beurt van aftreding zijnde, onlangs verzocht hebben niet weder voor de herkiezing jn aanmerking te komen. Naar wij vernemenbestaat de commissie te Amersfoort voor de Brielsche feestviering uit de Heeren Mr. A. G. Wijert, P. Methorst Sen. en Ds. H. J. van Hoorn. Z. M. heeft benoemd tot leden van den ge neeskundigen raad voor Gelderland en Utrechtdr. H. F. Thytten te Arnhem dr. A. van der Leeuw Cm. te Amersfoart; dr. C. D. L. Hanegraaffte Arnhem; A. VV. Hartmannapotheker te UtrechtI P. C. van Tricht, apotheker te Arnhem; mr. C. P. Henny te Arnhem; tot plaatsverv. leden van dien ge neeskundigen raad dr. L. C. EE Focktc Amers foort dr. II Pepfenhauser te Arnhem J. Hanekamp ran Harinzma, apoth. te Utrecht; W. Knoopt, oud- apoth. tc Arnhem; mr. W. R. Boer, te Ulrechl Het wetsontwerp tot a/koopbaaritelling der Tienden is gisteren door de Tweede Kamer aange nomen met 62 stemmen tegen 1, die van den Heer Rulgert van Rozenburg Volgens een ingezonden stuk in het Leidtch Dagbladzou de heer A. M. Metselaar, te Koudekerk, gevonden hebben wat hij met veel volharding beeft gezocht: het middel om langs een enkelen telegraaf draad twee berichten op hetzelfde oogenblik te zenden en te ontvangen, of meer technisch gesprokende kunst van dubbel teintn met tegenspreken verbonden. Beeds voor eenigen tijd ;3 door deskundigen ver klaard dat het stelsel— Metselaar het beste is van de tot nu toe bekende stelsels. Thans zou dit dubbel- sein-systeeinna op nieuw aangebrachte verbeteringen, een zoo gewenschte volkomenheid hebben bereikt dat het met veel voordeel in toepassing zou zijn le brengen. Dc heer Metzelaar had vele bezwaren te overwinnen. Desniettemin zou zijn stelsel in uitvoering betrekkelijk zeer eenvoudig zijn. De seinsleulels worden op dezelfde wijze en even gemakkelijk in beweging gebragt als die van Morse ook kan bet stelsel van den heer Metzelaar voor den toestel van Hnghes worden ingericht. Door genoemden heer is den Minister van Financiën kennis gegeven van zijn vindingmet verzoek om daarnaar een onderzoek te doen instellen, oaderaan bieding, het geheim zijner inventie op zekere voor waarden te znllen openbaren. In Zuid-Carolina heeft de Wetgevende Magt ontdekt, dat er een bedrog is gepleegd met de uitgifte van bonds" en daardoor in de schatkist een tekort was van zet millioen dollars. In dc N. Rolt. Cl. wordt op de volgende poëtische manier een bufïetjufvrouw gevraagd Meisjesblank en zwart of blond Krullend haar en frisch gezond Vlug van voet en kort van hand Schrijven naar 't bureau der krant Onder 'tmotto: rein en trouw, Voor het ambt: buffetjufvrouw. Volgens den Parijschen Constitutiennel is thans in Duilschland een gravure in omloop met het onder schrift: Wij wachten". Een soldaat, leunende tegen een half verwoest worstelperkop welks grond men Frankrijk" leest, beschouwt eenige groepjes, wier vaandels de namen dragen van «Monarchie, Keizerrijk, Repobhek Socialisme en Petroleum". De soldaat houdt in de linker hand een ontrolde kaart cn met de regtcr wijst hij de provinciën Fran- schc-Comtó en Bresse aanop dezelfde wijze gekleurd als Klzas cn Lotharingen, liet departement Saóne draagt bet motto: «grenzen van Frankrijk" Een banderol uitgaande van des Pruisscn lippen toept den vechtenden toe: Moed, mijne kinderen, verslind! el-

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2