vrede noemen, spreken van glorie en kruisje» en de kleine lui, die bij al die affairen en harrewarrerijen niets genoten hebben dan schade en dooddoen nieuwe uitvindingen om nog meer kleine lui te vernietiger want om uitvindingen te doen zijn groole lui te dom en leveren voortdurend bij massa's hetgeen men zoo karakteristiek V.anonnen-vleesch noemt. AMERSFOORT. 24 December 1871. Te Amersfoort waren m behandeling op Donder dag 21 December jl24 poklijders. bijgekomen tot heden, 23 Dec. 12 uur 7 Ti overleden 2 hersteld 7 9 In behandeling22 Wederom ontving onze Hoogere Burgerschool een belangrijk geschenk. De Heer Mr. J. ran der Leeuw alhier bood n. 1. de volgende werken aan voor de biblio theek Nikbuhr Bom. GeschichteNiebuqr Alle Geschichte en Hebben Ideën door Dom Sei/fen. Bovendien voor het kabinet van Nat. Historie een fraai opgezet exemplaar van Mustela erminea. Nog van andere zijde werd toezegging gedaan. Z. M. heeft benoemd bij de dd. schutterij te Amersfoort tot kapitein den lieer E. L Visser thans le luitenant; tot ie luitenant den Heer A. Herschel Bin, thans 2e luitenanttot 2e luit. den Heer M. L. Geloste. Door het gemeentebestuur van Amersfoort en hel corps officieren der dd. Schutterij te Amersfoort is aan den luitenant-kolonel J. J. Mederafgetreden kommandant dor gemelde schutterijeen diner aange boden, hetwelk aanst. Woensdag 27 December in Amicitia zal plaats hebben. Ter algemeene vergadering der Af deeling Amersfoort van bet Genootschap voor Landbouw en kruidkunde der prov. Utrechtgisteren gebuuden zijn tot bestuursleden der afdeeling gekozen de Heeren Jhr. H. IV. C. Hooftte Woudenbergtevens tot voorzitter benoemden J. L. baron Nepveule Amersfoort. De miliciens van de lichting 1871 der ver schillende korpsen infanterie en vesting artillerie, die door lotsbesiissing 10 maanden onder de wapenen moesten blijven, zullen twee maanden vroeger en wel op 1 Jan. a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Er heeft nch te Parijs iemand van het leven beroofd, omdat zijn hond was gestorven. Even als Vijron, de groote Engelsche dichter, had de arme man meermalen zijn hond den eenige vriend genoemd dien hij op aarde bezat. Wegens mishandeling van verscheidene personen werd te 's Hagc een man gearresteerd. Toen hij in een cel was gebracht, begon hij die dadelijk af te breken; men bragt hem in een tweede met 't zelfde gevolg en toen kwari de politie op den inval om dec woedende man te binden. Bij eone order van den Geheimen Raad van Londen is de ontscheping van rundvee, uit Belgic en Frankrijk afkomstigverboden en bevolen dat schapen en geiten uit die landen aangevoerd wordende, binnen 10 dagen na de ontscheping geslagt moeten worden. Dit bevel is niet van toepassing op varkens. - In Michigan werd een doctcr, wegens ver moedelijk verkeerde behandeling van een patientvoor 't geregt gebragt, maar door de- jury vrijgesproken »omdat hij al 't mogelijke had gedaan en den patient alle geneesmiddelen had ingegeven, die hem bekend waren." Een knappe jury en een knappe dokter. Zooals men weet is de maand Decenber le Parijs de bloeitijd, waarin allerlei nieuw kinderspeel- 5oed uitkomt, daar van oudsher de nieuwjaarsdag de ag bij nitnemendheid voor geschenken is. Generaal LadmirauU, de militaire opperbevelhebber van Parijs, en zoo lang de hoofdstad nog in staat van beleg ver keert met de hoogste en uitgebreidste magt bekleed, heeft strenge bevelen uitgevaardigd om te beletten dat niet in den vorm van kinderspeelgoed onvoor- zigtige of niet voegzame loespellingcn of persoons verbeeldingen zouden worden gemaakt. Die voorzorg van den bevelhebber is gewis niet overbodig; men herinnere zich slechts wat al caricaturen op de thans verboden wijze gepopulariseerd. Maar dat ernstig ver bod en die wijze voorzorg hebben een comisch gevolg. Alle uitvinders, fabriekanten en kooplieden, hebben n!., om zeker te zijn dat zij geen gevaar loopen van te zondigen tegen het bevel, de monsters van al wat zij nieuws hebben geproduceerd of in dcu handel den ken te brengen naar hel Kabinet van den gevrcesden militairen dictator thans opgevuld zijn met kinder speelgoed! Volgens bet voorschrift van Palera en KUlünckij heeft jufvrouw Burger te Michelslad (Hessen) een soort van stijfsel vervaardigd, die daarmede dames- kl.rdcren volkomen vrijwaart tegen het vuurvatlen. Dit ariikei, Flaniroerschutz Schlichte," komt in den Uandel in pakjes vau 15 lood inhoud tot een prijs van 60 cent Het wordt gebruikt als do gewone stijfsel, zoodal iedereen, met behulp der bijgevoegde gebruiksaanwijzing, met deze hoeveelheid zes lol acht japonnen kan in gereedheid brengen. In alle groole plaatsen worden depóts gevestigd en gevraagd. Bij de telkens zich herhalende ongelukken, ten ge volge van het vuurvatten van kleederen, is deze uit vinding, hoe nederig ook, niet van gewigt ontbloot. E. Viollet le-Duc, een Franschman schrijft: t Frankrijk is ziekmaar Europa niet minder. Alleswat het vooi ons doen kanis het organi- seeren van pleiziertreinen om aan de leegloopers een bewonderend kijkje te bezorgen op de puinhoopen geschapen door de zinneloozen, die hel na den oorlog over Frankrijk losliet als een troep kraaijen over een lijkenveld. En dan waren er nog onder die pleizier- reizigers die zich beklaagden beetgenomen te zijn Parijs was niet zoo verwoest, als men wel gezegd had. 't Was dc moeite niet waard zóó weinig te gaan zien De toestand op Kuba wordt niet beter hoeveel millioencn cr tol het bedwingen van den opstand worden besteedhoeveel bloed er wordt vergoten. Er is zelf van gesproken dat de koning-zelf den slaat van zaken op 't eiland zou willen onderzoeken dat is gemak kelijker gezegd dan gedaan. Maar de wreed heden die op 'teiland worden gepleegddoen, vermoeden en de presidiale boodschap geeft er tc meer reden toe. dat de Unie wellicht spoedig tusschcn beiden zal tredenom den verdelgingsoorlog, die nu reeds 3 jaar duurt, te doen eindigen. Mm erkent trouweus alge meen in Spanje, dat Kuba op schandelij ke wijze is onderdruktdat er belangrijke hervormingen noodig zijn en de Spaansche priesterheerschappij het land heeft uitgemer geld. Maar men verlangt, dat eerst het eiland zich onderwerpe. De woede der Kreolen is echter te grootom daarop te kunnen rekenen en zij hebben in de vrijgemaakte slaven even verwoede bondgenootcn. BayamoMauzamillo, Jaquané, Santiago de Cuba en Guantanamo zijn geheel in handen der opstandelingen en de 40,000 man soldalen met de bloeddorstige vrijwilligers zijri niet bij machte in die streken binnen tc dringen, Trouwens de wreedheid neemt van weerszijde steeds toe. Eenige me dische studenten hebben den 23 Nov. bijv. op 't kerkhof van Havannahna een les in 't dooden buismet immortelkransen geworpen en de nissen van eenige graven, o. a. dal van Ganzalo Castahirc, die door de Kreolen ge fusilleerd is en dus als martelaar wordt be schouwd beschadigd. De vrijwilligers heb ben daarop gcëischt, dat de jonge lieden voor een krijgsraad zouden worden gebracht waarvan zij de helft der leden aanwezen. De regeering heelt dat moeten toegeven 24 stu denten hebben voor hun vergrijp terecht ge staan 8 zijn er ter dood veroordeeld en gefusilleerdII tot 6 en 19 tot 4 jaar vesting straf veroordeeld. Een der studenten de la Campahad dc schuld van 't gebeurde alleen op zich geladenom alzoo ook de straf van de anderen at te leiden, enkele leden der gees telijkheid hebben 't mogelijke gedaan, de auto riteit wenscluc zachtheid, maar de vrijwilligers eischten de uitvoering, en de jeugdige slacht offers vielen. Men begrijptwelk zaad zulk beulswerk uitstrooit. |)e grootste vijandin der dienst boden. Die vijand is de verveling. Niet in alle huis gezinnen waar dienstboden zijnmaar toch in velen. Bij name in die van vele landbou wers. Vinden de dienstboden daar over dag werkzaamheid en afleiding, de avonden, bij zonder des wintersworden niet zelden in verveling do\»rgebrngt. Om 6 uur is doorgaans het dagwerk vetrigt. De stal is in orde, het vee gevoederdcn nu komt ertot Jat zij zich ter rust begeven een tijd aan waarin zij aan de verveling zijn overgeleverd. Van de dienst knechten geldt dat inzondeiheid. Zij hebben op vele boerderijen in het achterhuis, geene behoorlijk verlichte en verwarmde plaats, waar zij kunnen zittenen waar zij die hebben, zij neten niet, wat zij aanvangen zullen. Sommi gen hunner gelukkig niet zoo veel meer als vroeger kunnen niet lezenen hun die deze kun«t hetzij meer of min gebrekkig verstaan ontbreekt bet aan geschikte lectuur. Over 't algemeen dragen de landbouwers geen zoig bun die in handen te geven. Naar gelang van hetgeen hunne dienstboden voor hen zijn en doen, stellen zij geen genoegzaam belang in hun lot Maar waar die belangstelling bestaat, daar is de landbouwer dikwijls verlegen wat hij hun ter lezing zal geven. Er zijn boeken genoeg in de wereldmaar die voor dienstbo den geschikt kunnen worden geachtdat is die bevattelijk, boeijend en nuttig voor hen zijn, •rorden er maar weinigen gevonden. Wel kennen wij aan vele schrijvers d« gave der populariteit toe, maar zóó populair, dat zij tot dé vatbaar* heid der dienstboden afdalen, zijner bijna niet. De vorm, waarin zij onderwezen moeten worden, moet een eenvoudig verhaal of een treffende geschiedenis zijn. Zoo iels kunnen zij vatten liet boei: hunne aandacht, cn wordt het door vlochten met nuttige wenken en lessen, dan zal niet slechts de verveling geweerd maar ook iets goeds op hen uitgewerkt worden Aau een geschikte dienstboden-literatuur beslaat in ons vaderland een dringende behoefte. Wat zij nu lezen gewoonlijk voor eenige centen van een rund- venter gekochthet is veelal een liefdeshisto rie, een moordverhaaleen stuk van een oude preek, een liedje van Alexander en Sofievan Siegfried en Genoveva of iets soortgelijks, wat even smakeloos als nuttelooszoo niet zelfs schadelijk is. 't Ware te wenschen dat zulke keuken-en schuur lektuur door iels beters ver vangen werd. Zijn er geen mannendie de gave hebben om werkjes te schrijven in toon en geest en strekking, als boven door ons is aangeduid Dat zij tot dat goede doel zich dan opmakendat zij onder den titel dienst boden lectuur" eenvoudige boeijende en nut tige stukjes in 'l licht geven! Zif zullen daarmede aan het verlangen van velen te gemoet komen en hun een middel aan de hand doen om bij hun dienstpersoneel niet slechts de lastige en dikwijls verdeifelijke Verveling te weren maar ook om hunne beschaving en hun welzijn te bevorderen. 1L1SS!—H Eene dezer dagen verschenen brochureDE DIFFERENTIEELE RECHTEN in NED. INDIE door een Amstkrüamscu Koopman behelst o. a. het volgende: De katoenindustrie moetom in geheel vrije coqcurentie de mededinging te kunnen vol houden op groole schaal worden gedreven, de beide takken van industrie, de spinnerij en de weverijbebooren vereenigd te zijn - gescheiden missen beide een element van kracht. De spinner, die de gesponnen garens niet tot katoenen goederen verweeft is voor de afzet zijner garens afhankelijk van de wevers, die zijne garens moeten koopen, de wever, die niet spintmaar elders gesponnen garens verwerktzalbij eene gunstige markt voor geweven goederen, de winst dervendie hij aan spinloon zou hebben kunnen bedingen, en bij ongunstige markt een des le grooter verlies lijden omdat hij onder den eenen of den anderen vorm elders spinloon zal hebben moeten voldoen. De beide industrien behooren alzoo vereenigd te zijn, en dit op gi jote schaal want, bij veelal geringe voordeelcn -moet massale produc tie de grondslag zijn van levensvatbaarheid; eene spinnerij en weverijdie niet beschikt over 50 h 4(X'm. spindles en een evenredig getal van -f- 700 sloom- weefgetouwen zal op den duur niet dan met moeite kannen voor zien in kapilaalafschrijving en rente. Een dergelijk etablissement vordwt groote kapitalen; aan gebouwen en machinerien, niet minder dan 11 a 12 tonnen gouds, benevens een belangrijk bedrijfkapitaalwant bij het aangaan van contracten van levering van ka toenen goederen, behooren de middelen aan wezig te zijn om zich voorshands door inkoop van grondstof te dekken: Ten einde een deige- lijk etablissement in werking te brengen, wordt voor een en ander een kapitaal vereischt van circa IJ millioen gulden. Welke vorderingen de katoen industrie in den laatslen tijd moge gemaakt hebbenzoo gaat zij nog gebukt onder de nadeelige gevolgen van de omstandigheid, dat men in der tijd niet heeft ingeziendat die tak van nijverheid om levensvatbaarheid te hebben niet behoort te berusten op de weverijenmaar dat spin nerijen het hoofdelement moeten uitmaken. De Regeering heeft door hare bescherming de eerste aangemoedigd en er toe medegewerkt, dan in een land, waar de katoenmarkt nage noeg ontbrak waar brandstoffen slechts over zee verkrijgbaar waren waar bijna geene garens werden gesponneneen lal weverijen verrezen wier beslaan en werking grootendeels afhankelijk waren van de bescherming die het Indisch tarief opleverde, want de certificaten van Ned. oorsprong, die recht geven op het genot der differentiecle rechten in Nederlandsch Indie, worden uitgereikt voor katoenen goede ren, in Nederland geweven, van in Engeland gesponnen garens. In dien toestand van afhankelijkheid is echter in de laatste jaren eene groote verande ring gekomen; de industiieclende noodza kelijkheid inziende om zich minder ondergeschikt te maken aan dc Javasehe markthebben met ijver gepoogd om hunne nijverheid meer op de hoogte de» tijd* Ut brengen; zjj zijj» daarin

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2