republiek worde benoemd of onder cenigen anderen naam aan het hoold der uitvoerende magi kome; hoe meer hij ter goeder trouw ware, des te gevaarlijker zou hij zijndes te wisser zou zijne optreding in eenen republi- kciuschen staat burgerkrijg ten gevolge hebben, liet is wel meer gebeurd, dat een prins aan het hoofd cener republiek stond; maar dan was herstel der monarchie telkens het einde. «Nu twintig jaren geleden voorspelde ik den 2den December en den coup détal waarmede een prins de republiek omver wierptoen vond ik weinig gehoor. Thans roep ik u weder om toede monarchie staat voor de deur en in de tegenwoordige gesteldheid onzes lands kan eeue monarchie niet anders zijn dan dwin gelandij, vernietiging van de volksvrijheid. Dit zij niet weder, gelijk bij het naderen van den 2den December 1851, eene vruchtelooze waar schuwing llocheforl is voor cenige dagen van het fort Boyard naar het gasthuis vervoerd. Hij had tot nu geweigerd zijne kamer te verlaten, onder verzekering, dat hij slechts een weinig onge steld was. Maar de koorts was weder opgekomen en de hoest bleef voortduren, zoodat de doc toren hem met spoed naar het gasthuis hebben doen overbrengen. De chronische ontsteking van de ademhalingsorganen, waardoor hij reeds cenigen tijd is aangetast, schijnt in hevigheid toe te nemen en de zwakte van den veroor deelden lijder zou dus wel eens lot ernstige gevolgen kunnen leiden. Jnles Favre geelt de volgende schets van vorst Bismarck in zijn onlangs verschenen werk: «Hoewel 58 jaar oud, schijnt Bismarck in het volle genot zijner krachten. Zijn hooge gestalte, zijn indrukwekkende kop zijn gelaat vol uitdrukking, dit alles geeft hem iets im- poneerends, men zou zeggetl iets hards, wan neer die indruk niet getemperd werd door eene natunrlijkheid en eenvoudigheid, die soms bijna aan goedhartigheid grenzen. Hij ontving mij op ernstige wijze, maar zeer belecld en zijne manieren waren geheel vrij van stijfheid of geaflecteerdheid. Bij het gesprek nam hij een vvelwillenden toon aan en tot aan het einde van ons onderhoud blecl hij iets communica tiefs houden. Hij hield mij ongetwijfeld voor een onderhandelaar, die eigenlijk ver beneden hem stond, maar hij had de beleefdheid het mij niet le laten merken. Ik voor mij werd terstond getroffen door de helderheid zijner gedachten, zijn gezond-oordeel en zijn origi naliteit. Dal hij volstrekt niet aanmatigend was, trof mij niet minder. Ik zag in hem een staatsman, verre verheven boven alle anderen die slechts datgene op het oog heeft, wat wer kelijk is, en wiens zaken, die tot geen nuttig doeleinde leiden, volkomen onverschillig laten. Zenuwachtig cn vatbaar voor indrukken, is bij niet altijd in slaat op 't eerste oogenblik zijn wrevel te bedwingen. Dikwijls heb ik liooren spreken van zijne buitengewone sluwheid, maar dii moet ik erkennenbij heeft mij nooit be drogen. Hij heeft mij dikwijls gekrenkt en angstig gemaakt door zijne harde cischen, maar bij groote zoowel als kleine zaken heb ik altijd «ie ondervinding opgedaan, dal hij was een rond en nauwgezet man." De ontevredenheid le Parijs schijnt toe te nemen. De lasten reeds op de 'gemeente druk kende, cn die nu nog door staat en stad ver hoogd zullen wordenzijn voornamelijk door de kleine neringdoenden, die buitendien r.og de achterstallige huren en wissels hebben te voldoen naauwelijks op te brengen. De onte vredenheid wordt niet minder over de weinige toegeeflijkheid der beambten. Het niet terug- keeren van vergadering en gouvernement, met de voordeelcn die zij voor handel en nijverheid aanbrengen, werkt mede ongunstig. Dit alles zal niet zonder invloed blijven op dc verkiezing van een afgevaardigde, den 7 Januarij. De con servatieve partij zal denkelijk het veld vrij laten; de radicale partij kiest wel mogelijk den heer Banc. Immers er wordt ernstig van gesproken om aan de meerderheid van de kamer zulk een streek le spelen. Nevens hem wordt Victor Hugo als candidaat genoemddie ook reeds zijn programma heeft bekend gemaakt; ook Vautrain, die wel is waar tot de gemaiigd-republiekeinen behoort, maar toch der vergadering even min aangenaam zou wezen. Als eene bijzonderheid verdient vermelding, dat de regering van Geneve onder de openbare, kostclooze voorlezingen, die zij gewoon is 's win ters in de grooto zaal van het stadhuis te doen houdenook op het programma heeft geueld vier lezingen, over den Talmud, te houden door den opper-rabhijn Wertheimer. Wij hebben schrijft men uit Genève aan de jV H Cl. die voordragten bijgewoond en daarin menige belangrijke bijzonderheid ver nomen bij eene zeer klare voorstelling van de geschiedenis, den inhoud en den invloed van den Talmudook iu vergelijking nvel den Bijbel en het Evangelie. Een buitenge woon talrijk publiek was er eiken avond opge komen." AMERSFOORT, 28 December 1871. Te Amersfoort waren in behandeling op Zatur- dag 23 December jl22 poklijders. bijgekomen lol heden, Dcc. 12 uur_lj) 41 overleden1 hersteld18 14 In behandeling27 Z. ftl. heeft, op verzoek, eervol ontslag verleend aan den Heer -Mr. J. IV. fluiterals 2c luitenant bij de dd. schutterij te Amersfoort, onder gelioudenlieid tot het volbrengen van de op hem nit kracht der wet nog rustende schul- terlijkc verpliglingeu als gewoon lid der schut terij bij de reservemet al de gevolgen daar aan bij de wet gehecht. Gisteren heeft het diner in Amicilia plaats gehad door liet gemeentebestuur en het corps officieren der dil. schutterij te Amersfoort den lieer luitenant-kolonel J. J. Mederafgetreden kommandant dier schutterij, aangeboden. Door het kader onder-officieren en kor poraals der dd. schutterij te Amersfoort wordt, naar wij vernemen, heden avond tusschen 8 en 9 urenmet het muziekcorps der rijdende- artillerie, een serenade gebragt aan den luitenant kolonel Meder. Zaturdag jl. is te Soest een brutale dief stal met inbraak gepleegd ten huize der ge broeders v. K. Terwijl de bewoners afwezig waren is liet deksel cener kist in dat huis met geweld opengebroken en werd daaruit na genoeg f 100.— ontvreemd. De ijverige rijks veldwachter brigadier J. 7'. van Doesburgaldaar gestaiionneerd deed ten spoedigste nasporingen, vertrok per rijtuig naar Amersfoort om de daders le achtervolgen en mogt het hem ge lukken met hulp der politie te Ameisfoort, de vermoedelijke daders in handen te krijgen, die daarop in het huis van arrest aldaar zijn gebragt. Door den sergeant van politie te Amersfoort Sterndie veel heeft bijgedragen tot de op sporing is met genoemden des nachts in een bosch buiten de stad eene hoeveelheid van liet gestolen geld uit den grond gehaald, alwaar het door de daders was begraven. In dc ongesteldheid van den Minister Thorbeckedie in de jongste dagen een hoog ernstig kaïakter kreeg, heeft zich nu eene gun stige wending voorgedaan. Omtrent dc ziekte van den Heer Mr. G. Groen van Prinsterer verneemt men, dat, al is dc groote bezorgdheid geweken, de krachten zich slechts zeer langzaam herstellen Z. M. dc Koning heeft aan Jacob de Vletter kwijtschelding vei leend van zijn overigen straftijd van ze\en jaren en dezen veranderd in cellulaire gevangenisstraf van acht maanden. Thans zijn alle deelgenootcn aan het Rotterdamsche op roer begenadigd. De tweede luitenant Hagen van het Indisch leger, wegens feitelijke insubordinatie ter dood veroordeeldis te Samarang uit de gevangenis ontvlugt. De Ileraut-Vereeniging zal op 1 April a. s. het eerste nummer van haar dagblad uitgeven. In de te 's Hage gehouden algemeene vergadering der vereeniging onder den naam van hel \ViUe Kruit heeft het bestuur verslag van zijn verrichtingen gedaan. Uit dat verslag blijkt, dat de vereeniging voor een som van f 43417,70 besteed heeft tot ondersteuning van door den oorlog verarmde bevolkingen. Het hier te lande bestaande genootschap iprovidentiavoor handelsreizigers, zal aanst. Zaturdag te Amsterdam eene algemeene verga dering houden. Te Lyon is een vervolging ingesteld tegen een bewaarder van een der kerkhovenbe schuldigd van het opgraven van vrouwenlijken en het afsnijden van het haar, dat hij aan handelaars in chignons vei kocht. Dc wed. Jongenburger heeft zich in cas satie voorzien tegen het arrest van het l'rov. Gerechtshof in Utrecht van 20 Dcc. jl. waarbij zij wegens moedwilligcn doodslag tot een tucht huisstraf van zes jaren veroordeeld isdoch enkel en alleen van zooveire het Hof daarbij de wet heeft geschonden of verkeerdelijk toe gepast of zijne rcchtsoiagt is te buiten gegaan en alzoo niet uitsluiting van de gronden van cassatie in de twee eerste alinea's van ait. 380 Wbk. van strafvord. vermeld. Te Parijs overleed voor eenige dagen eene celebrileit, vader Girot, die een vermogen van vier millioon had verworven door den handel in konijnenvellen. Zijne iukoopen be droegen meer dan 30000 fr. per week. De man kon lezen noch schrijven de gelagkamer van eene tapperij was zijn kantoor en zijne boekhouding bestond uit krijtstrepen op een plank. De groote scheikundige Pasteurprofessor te Parijsheeft uit Oostenrijk den prijs van 5000 florijnen gekregen voor eene verhandeling over de zijdewormen. De Kerk. Ct. betuigt hare ingenomenheid met de feestviering van den 1 April 1872, maar zij wenscht dit niet te doen met de stich ting of onthulling van een beeld, al draagt ook de nymfengeslalte de Geuzenvlag. Het beeld zal als alle anderen meer een voorwerp van critick dan van bewondering zijn en binnen weinige jaren zal men het te urielle onver schillig voorbij gaan. Laat er it. den Briel een huis gebouwd worden, waar oude zeelieden, die by marine of koopvaardij trouw cn goed hebben gediend een toevlugt kunnen vinden voor den ouden dag. Dat zal een waardig monument zijn ter herinnering aan de daad der Watergeuzen. Hoe ernstig de Noord-Amerikaansche regeringsmannen er op uit zijn elk verschil tusschen blanken en negers te doen ophouden, blijkt uit het volgendeIn een restauratie te Washington zat een commies van het de partement van finantiën rustig te ontbijten toen een neger, de heer Elliotlid van het congres voor Zuid Carolinaaan dezelfde tafel plaats nam. De commies, verontwaardigd over deze vrijpostigheid van een zwarten man, sloof op en verliet met kennelijke teekenen van afschuw het lokaal. Voor 1865 bestond de onmogelijkheid, dat negers en blanken elkander op openbare plaatsen ontmoettendaar de eersten uitgesloten waren. Thans echter, nu bun gelijke regten zijn toege kend, is de zaak anders. De heer Elliot heeft ouderzoek gedaan en is te weten gekomen, wie de persoon was, die hem zoo gruwelijk had beleedigd. Het gevolg daarvan was, dat de com mies op last vr.n den president onmiddellijk uit zijne betrekking is ontslagen. Zeer onaan genaam, maar welverdiend. - Al kan men toegevendat het finantiëel beleid der regering, in zijn geheelen omvang genomentot bedenkingen moet aanleiding gevenvan het standpunt van het oogen blik gezienkan het amortiseren van tien millioen zoo groot bezwaar niet hebben. De bcgrootingen zijn nu eenmaal vastgesteld en men zit met groote overschottenterwijl hier cn in Indiè" alles buitengewoon meêvalt. Under die omstandigheden een deel van den overvloed te bestemmen tot schulddelging, waardoor rentebesparing wordt verkregen, is in elk geval beter dan al dat geld ongebruikt en improductief te laten liggen; het afstemmen van de amortisatie-wet zou ons daaiom minder geregtvaardigd voorgekomen zijn. Men bad het kunnen laten bij eene aansporing van de re gering om van de verdere overschotten zoodanig gebruik te maken, als in het belang des lands meest wenschelijk is. In afwachting van een definitieve be slissing ten aanzien van het weder opbouwen van het parijsche stadhuisis een voorloopig dak gemaakt boven de gewelven van de zaal St. Jean en de groote trappen der feestzaal. Van het overige gedeelte van het gebouw of liever van de ruïnen kan niets meer gerestau reerd wordenmen heeft er zich dan ook toe bepaald het puin weg te ruimen en de muur brokken die dreigden neer te vallenomver te halen. Bij dat werk werden verscheiden mitrailleuses een groote hoeveelheid geweren meer dan tien karren patronen en kardoezen en verscheiden takken dynamiet gevonden. Deze laatste waren nog voorzien van de geleiddradeo, die ze moesten doen springen. Het vuur is zoo lel .geweestdat dc groote klokkendie hei klokkentorentje versierdenvolkomen ge smolten zijn en dal nog zes weken na den brand een werkman zich de handen brandde aan een staaf ijzer, die hij uit hel puin wilde trekken. Up verschillende plaatsen worden tegen woordig eikenbladeren in plaats van run of schors gebruikt om het leder te looijen. Men zegt, dat hel niet alleen goedkooper is, maar levens beter leder oplevert. Voor den beul en zijn helpers is Groot- Brittanic nog hel land van melk en honig. Dezer dagen werden weder twee personen tc Newgate gegecscld; beiden hadden zich schuldig gemaakt aan straatroovcrij met mishandeling. Sommige bladen geven walgingwekkendc be schrijvingen van de operatic. Bij een vorige gelegenheid ongeveer een maand geleden was liet gebleken, dat dc striemen in den rug der slagtoflërs niet diep genoeg waren; bij ge volg meende men, was de straf niet gestreng

Amersfoortsche Courant | 1871 | | pagina 2