Ie krijgen. Tegenover waarborgen voor de neu traliteit van het hertogdom zal 't het beheer over zijn ijzeren wegen aan het beslnur der Elzas Lolharinger-spoorvvegen overlaten't is niet veel, maar 't is toch iets wat Luxemburg wint. Duitschland is anders op dit oogenblik eigenlijk de eenige, hetwelk die neutraliteit en de zelfstandigheid van het landje in gevaar kan brengen. Uit geloofwaardige bron verneemt de Londen- sche Observer ,dal hetantwoor^ *"\n lord Granville, op de uota uit Washington zoo verzoenend en vriendschappelijk mogelijk is. De minister herhaalt evenwel niet alleenna een breed voerige toelichting van de argumenten, het protest tegen de geldigheid der indirecte eischen, maar constateert ook ten stelligstedal de Dritsche regering die eischen niet aan het scheidsgeregt te Geuève kan doen voorleggen. Voor de jaarlijksche huishouding van Konin gin Victoria betaalt de schatkist ruim 4 millioen gulden. Daarvan vloeit slechts 6 ton gouds in de private kas der Vorstin. De Koningin kan echter van de verschil lende posten der begrooting van haar huis ovcrschryvingen laten doen op dien van hare private kas en zoo het cijfer daarvan ver- hoogen. Dat is het wat de Engelsche Republikeinen aikeureu. «Wat er over is zeggen zij behoort aan de Natie teruggegeven te worden." Zij gelooven ook dat er jaren lang veel geld overgelegden in de kas der koningin gevloeid isin welke meening zij versterkt werden door de geheimhouding bewaard ten aanzien van het testament van den Prins Gemaal. Lord Gladstonedeelde mede dat de Ko ningin 'sjaarlijks ruim 7 millioen aan privaat pensioenen besteedt. De Fransche nationale vergadering heeft zich bezig gehouden mei eene wet op de deportatie. Zooals men weet, gaan de communards, die-tot deze straf veroordeeld zijn, naar Nieuw-Caledouie en de nieuwe wet omschrijft de wijze, waarop zij daarheen zullen getransporteerd worden. Nu deed zich een belangrijke vraag voor. Vele ballingen hebben vrouw en kinderen; zullen deze hunne respectieve mannen en vaders mogen volgen en zoo ja, hoe zullen zij worden getrans porteerd Dat de ballingen door hunne familie mogen worden gevolgd, is wenscnelijk. Niet alleen is het humaan, maar 'tis bovendien in 't belang der te stichten kolonie Die talrijke vrouwen en kinderen op kosten van den staat te trans porteren gaat echter niet goed en de minister van marine, admiraalPothuau, opperde dan ook vele bezwaren. De comtr:tsieaan wie het onderzoek, der wet was opgedragen, sloeg voor de gezinnen der verbannenen alleen kosteloos te trans porteren ingevallen, waarin door eene nieuwe wet zou kunnen worden voorzien. Men kwam echter daartegen op en wilde gratis transport. Men stemde en 't voorstel der com missie werd met 398 tegen 205 stemmen aan genomen. De kwestie is daardoor eigenlijk niet uitgemaakt, zij is slechts, verdaagd. De heer Gent, die in de zitting der Nationale Vergadering Zaturdag jl. het voorstel verdedigde om de familiën der veroordeelden op kosten van den slaat naar de plaatsen van deportatie te vervoeren welk voorstel verworpen is, omdat de Legrooting met zulke extra-uitgaven niet mogt vermeerderd wordensprak in deze met warmte, want uit ondervinding weet hij, hoe treurig de toestand der gedeporteerden zonder familie is. Van 1831 toch tot 1862 heeft hij bij de gratie van Napoleon UIop Nouka- hiva doorgehragt. De heer Gent is een excentriek perscnaadje in de kamer en een poseurmaar overigons een man van grootcn moed. Geen deel van zijn ligebaam of het is wel eens gewond geweest; hetzij in duels of bij revoluliën. Toen de keizer hem na den coup d'état liet deporteren, was hij juist hersteld van een ernstige wond aan zijn arm die door een pistoolkogel was ver brijzeld, en op zekeren dag, terwijl hij als lid der Nat. Verg in een vurige rede tegen preten denten naar de kroon losbrak, uit het verhand gerukt en op nieuw gebroken werd. Toen hij in 1862 vrijheid kreeg naar Frankrijk terug le keerenvertrok hij naar Venezuela en zette rich daar als advokaat nederbegon een handel in guano en kwam in 1870, toen de oorlog uitbrak en hel einde van het keizerrijk door hem voorzien werd, terug- Het gouvernement van 4 September benoemde hem tot prefekt van Marseille, waar hij den tweeden dag na zijne aankomst een kogel in de volle borst kreeg. Ieder hield hem voor doodmaar de kwgel was platgeschoten op den knoop van zijn vest en de wond was niet ernstig Als prefect liep by meestal in het kostuum van een gewonen nationaleu gardeen te Versailles zou men hem eerder voor een vagebond dan voorbeen lid der nationale vergadering aanzien. Hij vindt het republiekeinschnaar het schijnt, om gich door achteloosheid te ondeischeiden. Men meldt uit Parijs van 26 Maart jl. Heden wordt in de nationale vergadering de kwestie der tabaksbureaux behandeld. Gelijk men weet heeft het gouvernement het mono polie van den verkoop van tabak en geeft het aan speciale agenten vergunning of het regt, om het m.otiaansch kruid ia zijn verschillende vormen te verkoopen. Gewoonlijk zijn die agen ten, die onder het keizerrijk een soort van staats ambtenaren waren, door wie in het bijzonder voor de officiële candidaten bij de verkiezingen voor het Wetgevend Ligchaani sterk geijverd werd, gepensionneerde militairen of weduwen van ambtenaren, die te weinig uit de staatskas pullen om te kunnen leven. Hier evenwel ea ook in andere groote steden zijn tabaksbureaux, die door de concessionnarissen, weèr onderver huurd worden voor drie, vier, vijf, ja zelfstol twaalf duizend fr. per jaar, zoodat de conces sionnarissen die som zonder iets te doen in hun zak staken. Bovendien toch mogen alleen de houders van tabaksbureaux gezegeld papier, speelkaarten en postzegels waarvan de verkoop eveneens een monopolie is van den Slaat debiteren en is aan de meeste bureaux een kruidenierswinkeleen tapperij of een winkel in snuisterijen verbonden. Een en ander maakt dat hier tabaksbureaux zijn, welke de concessionarissen, die ze zei ven exploiteren, binnen kort rijk kunnen maken. Een afgevaardigde, de Lambesterie, nu heeft begrepen, dat in deze dagen, waarin Frankrijk wel geld gebruiken kan, dooi de labaksver- koopers iets aan den Staat moet worden opge- bragt, daarom wil hij de takaksbureaux voortaan 'erpnehten. Hier zijn er 800; in geheel Frankrijk 56,000, waarvan 20,000 in de kleine steden en dorpen en 16,000 in de groote steden. Neemt men aan de laatste slechts a 500 fr en de eerste a 50 fr. worden verpacht, dan komt men tot een opbrengst van 9 millioen fr. De heer de Lambesterie wil er zelfs 15 millioen uithalen. Men schijit van Cuba, dat de opstand nog lang niet onderdruk is. De Spaansche troepen zijn op twee plaatsen geslagen geworden. Het bataillon van Santanler, jdat in December van het vorige jaar uit Madrid vertrok, is bijna geheel vernietigd. De slavenhandel heslaat nog als vroeger. Onlangs hebben nog twee schepen hij Matanzas ongestoord hunne lading zwarten aan wal gebragt. In de Koln Zeil. komt eeu uitvoerig verslag voor van de wijze waarop te Berlijn het ge boorlefeest van den Keizer is gevierd. Wij ge looven niet, dat die beschrijving voor den Hollandsche lezer van zeer veel belang is; maar eene bijzonderheid, de geschenken die de Keizer ontving, verschilt zooveel van hetgeen in andere Landen geschiedt, dat de kennisneming er van niet onaardig is De verrlaggever is in het slot te Berlijn, en eindigt aldus: «De deur regts, welke toeg>.ng geeft tot de vertrekken der Keizerin, is half geopend, een bewijs, dat men mag binnentreden Daar in de audier.zaal, staat de met een kleed bedekte veijaarstafel des Kei- i rs. Zij is bijna geheet verborgen onder bou- quellen, waarbij ook de geliefkoosde bloem van den Keizer, het korenbloempje, is niet vergeten. Het prijkt te midden van een groot boiilfuet camelia's. Evenmin mist men het in de teekening met kleuren, waarmede het wit marmeren blad van een pressepapier is versierd, een geschenk der Keizerinwelke het in die kunst zeer ver heeft gebragt. Voorts liggen er twee gouden horloges op, een geheel modern, in den vorm van een hoefijzer, cn een uit de zestiende eeuw, beide geschenken van den Prins van Hohenzollern, verder kaarten en globes en een prachtige broze briefdrager. Vóór dt tafel staat een insgelijks door eene Vorstinnen hand bewerkte papiermand endaar- naast eene groote wereldbol met verguld brons, nevefis een hooge modernen kandelaber me', camelia's gevuld. Aan de andere zijde is een hooge karyalide van ebbenhoutals voetstuk voor een buste. Tegen eene sofa regis lagen twee zeer groote folhographien van Kamphausens ruiterstandbeelden van den Keurvorst en van Frederik den Groote cn daartuschen eene kleine schilderij in olieverfden Keizer te paard voorstellende. Up een andere kanapé lagen twee schilderijen in den trant der zestiende eeuw op goud met een lijst van bloemen en planten Dit was een geschenk der Kioonprinses. Daar voor eenige teekeniiigen van de ondstc zonen van den Kroonprins en van de Badensche nec§cs des Keizerswaarvan een het ijzeren kruis vergroot geteekeni had". Alle poli tieke beschouwingen ter zijde gelaten, gevoelen wij genegenheid voor eene dynastie, waarin dergelijke blijken van familieleven nog in eer worden gehouden. Prins Bismarck gaf een officieel diener aau het corps diplomatique] enj president üelbriick aan den Bondsraadterwijl evenzeer U'n be hoeve van de Minislerieele ambtenaren voor een diner gezorgd was. De dag werd geopend met het wapenfeest in Tatteisallgegeven door de hoogste kringen van den adel. In beelden werd hier een overzigt van de Brandenburg- sch-Pruisische geschiedenis te aanschouwen ge geven en wel m 6 verschillendekeurig gear rangeerde tableaux. Hel programma bestond uit1*. een tournooiridder uit den tijd van Abrecht den Beer2°. damesquadrille uit den lijd van Joachim II, 3* caroussel uit deu tijd van den grooten Keurvorst, 4°. damesma- noenvre uit den tijd van Frederik den Groote 5° heerenmanoeuvre uit den tijd van Frederik Willem lil6*. tableau van Pruisische wapenen. De muziek was door graaf v. Redern gecom poneerd de teekeningen waren door graaf Harrach vervaardigd en een toepasselijk gedicht had baron iu PultlUz gemaakt. Niels ontbrak aan glans en pracht en inderdaad zou ieder tevreden geweest zijnware de erfprins von Ratibor niet bij eene der lepeliliën van het paaPd gestort en zoodanig gekwetst dat men zijn dood te gemoet ziet Ontwikkelde de hooge adel zijn talent lol verhooging der feestvreugde, evenmin bleven kunsten en wetenschappen achter. AMERSFOORT28 Maart 1872. Allerwege verrijzen te Amersfoort de illu minatie-voorbereidingen eerepoorten en andere versieringen voor het feest van 1 April. Langs vele straten en de 3 breede stralen die de stad in 't midden doorsnijden, als: Utrecht- schestraalLangestraat cn Kampstraat zijn aan beide zijden der straat op slechts enkele voeten afstand de illuminaliepalen die aldaar als eene allée vormen versierd. De Kampstraat wordtin hare geheele lengte, naar ons is medegedeeld, langs beide zijden der illuminaliepalen gefestonneerd met de Neder- landsche vlag, aan de eene zijde oranje, wit en blaauw aan de andere zijdt- rood, wit en blaauw. Aan haar eindebij de gasfabriek verrijst eene gasilluminalievoorstellende een schip enz.aan haar beginbij de Kamper- binnenpoort bestaat de illuminatie uil de woor den Eendragl maakl Magtverder Kampstraat DrieUe 15721872. Oranje prijkende met 2 zonnen. Aan het begin der Langestraat bevindt zich eene ifette eerepoort te illuminerenen naast het bureau der Amersfoortschc Courant eene fraaije trophóe met vlaggen. Aan het begin der Utrechtsche straat staat eene prachtige eerepoort. Verschillende Rijks- en sierlijke gebouwen :.ullen fraai geïllumineerd zijn. enz enz Wij ontvingen het volgende omtrent de op- togtdie Maandag 1 April te Amersfoort zal plaats hebben. De stoet zal ongeveer 1 uur het Kalfsveld verlaten en zich voortbewegen door Utrechtschestraat Varkenmarkt Singel Hofstraat Groote Oranjestraat of Haag Woudenbergsche weg Watersteeg Utrechtsche weg Utrechtsche straat Langestraat Kamp bijlaogs de Gasfabriek Polstraat Olystraat Kamp Weversingel Zandt Singel Varkenmarkt Singel Kamperbinnenpoort Langestraat 7 Huizen Hof rond Lavcndelstraat Havik Zuidzijde Krommeslraat Langestraat Utrechtsche straal cn op het Kallsvcid «orden oulbondcn. Namens de gecombineerde Commissie J. T. HESSELS, Secretaris.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2