M 1976. V r ij d a g- 12 April 1872. utraiiscHi Nbderlanpschk Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 9.17 1 42, 2.20, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 9.14, 2.5, 4.19, 8.25. comm. Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6.45 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 4.30. Van Amersfoort naar Barneveld avonds 81 na aank der laatste trein. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. AbonneotenUprija per kwartaal ƒ1.franco per poat 1.15 Prijs der Adfertenliën »an I tot 6 rebels 60 Ctselke regel meerder 10 Cis; legale, officiëele en onteigen. Adrertenliën per regel 15Cts. Reclsmes per regel 20cents. Aft. nummers 10cents Bestellingen bij den Uitg. 4 ran Cteeffte Amersfoort l'arena 4mer*foortiohe Courant. Langstraat. Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bet ilijk. Nrieven franco. Adrertrnliën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door bet Algemeen Advertentiebureau van Nijce en v«* Dithsb, Wijnstraat, Rotterdam. Hulpbank te Amersfoort. Tot het geven van gelden ter leen zal het Bestuur op MAANDAG, den 15 APRI L aanstaande, 'sna middags van halflwee tot halfdriezitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belang hebbenden zich kunnen aanmeldenterwijl inlichtingen deswege te bekomen zijn bij de ondergeteekenden en bij de verdere leden van hel Bestuur de Heeren Mr J. van der Leeuw, B. E Herschel, W. A. Crooekewit, en Jlir Mr. J. L. van Sasse van Ysselt. R A. W. baron VAN HEECKEREN, President. M. VAN BEEKPenningmeester. J C. LEINWEBEU, Secretaris. Disraeli te Manchester. Mr. DitaeWs ontvangst te Manchester door zijne partijgenooten was niet alleen op zich zelve, maar ook in vergelijking van andere dergelijke demonstraties waarvan die stad dik wijls getuige is geweest, zeer grootsch. Niet tegenstaande het slechte weerwaren van alle zijden conservatieve en Oiangistische deputa ties komen opdagen. Onder een ware stortbui trok de stoet der conservatieven van 't slation naar de op twee mijlen afslands gelegen Porno- nagardens, welke plaats voor deze gelegenheid onder dak gebragt was. Met vliegende vaandels en met muziek trokken de deputaties binnen en nu uit den regen gered, lieten zij aanstonds hunne geestdrift den vrijen teugel. Drie ver- eenigingen droegen het levensgroot portret van den te verwachten gast met zich en velen droe gen zijn photografisch portret op den hoed. De zaal kon slechts 30,000 menschen bevatten en was propvol. Disraeli kwam niet vroeg en men werd reeds ongeduldig, als eensklaps de Orangisten het Rule Brillannia aanhieven. Met kracht viel men in en toen Disraeli's gemalin verscheen, steeg de geestdrift nog. Eindelijk vertoonde zich Disraëli, Groot gejuich. Niet minder dan 130 adressen werden hem overgereikt. Slechts enkele konden gelezen wor den maar daarvan was evenmin iets te ver staan als van de antwoorden. Disraëli vergat niet allen de hand te schudden welke plegtig- heid drie kwartier in beslag nam- Eindelijk had hij de handen vrij en kon tot de geheele ver gadering spreken. Hij beloofde de hem over gereikte adressen als kostelijke schatten te zul len «bewaren" en verzekerde dat deze ovatie een der merkwaardigste oogenblikken in zijn leven was. Van zijne den volgenden dag gehouden rededie in den Times niet minder dan zes digt gedrukte kolommen vult, kunnen wij natuurlijk slechts een kort overzigt geven. Zij heeft over 't geheel groote overeenkomst met de parlementlaire redevoeringen van Disraëli, Even als deze vloeit zij over van scherpe zetten tegen zijne tegenstanders van stoute wendigen en bijlende epigrammen. Na eene inleidingwaarin hij de conserva tieve partij verdedigde tegen de beschuldiging, dal zij geen staalkundig programma hadwees de spreker er op, dat in den laatsten tijd de vlag van het republicanisme was opgestoken en een heftige strijd legen Eugelands instellingen werd gevoerd in dien strijd vond hij aanlei ding om den Engelschen regeringsvorm nader te bespreken cn te verdedigen. Hij noemde de bewering, dat die regeiingsvorm zoo bijzonder kostbaar was, onwaar en betoogde, dat de te- gering der Vereenigde Stalen van Noord-Amcrika veel duurder was, daar de kosten van het souvercin bestuur (in de 27 Stalen en in de Unie zelve) uiet minder beliepen dan 7 it 800 000 p. st. of bijna het dubbel van de ci viele lijst van koningin Victoriawaarvan het eindeijfet 409.000 p. st. bedraagt. Maar de voordeelen van het koningschap waren zooals de heer Disraeli verder betoogde, niet uitsluitend van stoffelijken aard. Het aller grootste voorregt wasdat het de openbare rust in den lande beter dan iedere andere regeringsvorm verzekerdeomdat hot opperge zag daardoor werd gesteld boven den strijd der hartstogten. Engeland zelfs was hel voorbeeld, dat hij aanhaaldeEngelandwaar in geen twee eeuwen eene revolutie had plaats gehad terwijl in andere landenwaar de constitutio nele iustellingenwelke Engeland sedert twee eeuwen bezitontbrekenrevolution aan de orde van den dag waren en niettegenstaande ook in Engeland, doch altoos op de meest ordelijke wijzegewiglige veranderingen en hervormingen varen tot stand gekomen. De omstandigheid, dat de vorst met een onbevan gen blik de voorstellen door zijne ministers aan het parlement te doenonderzoekt en beoordeelt en dievooral zoo bij langen tijd geregeerd heeft, aan zijne rijpe ondervinding toetst, wees de spreker daarna als een der groote voorregten van de monarchie aan. Het volgende deel zijner rede was aan eene verdediging van het hoogerhuis gewijd. Als de voornaamste agumenien voor het behoud van dat huis noemde de sprekerde bijna een stemmige erkenning door de schrijvers over staatsregtdat eene volksvertegenwoordiging in twee kamers behoort gesplitst te worden het voorbeeld van de Vereenigde Statenwaar dergelijke instelling goed werkte en dat van de Fiansche republieken dezer eeuw, welke de nadeelige gevolgen van hel ontbreken van zulk een college hadden ondervonden. Het derde onderwerp zijner redervoering was de tegenwoordige verhouding lusschcn kerk en straat. De banden tusschen beide ligcha.men moesten niet losgemaakt worden, omdat een zoo maglig ligchaam als de kerk zoolang de staat er toezigt en zeker gezag over uitoefende, niets anders dan ten nutte van bet algemeen kon werkzaam zijn terwijl daarentegen niemand vooruit de gevolgen van hel slaken dier banden kon berekenen. Ook verdedigde hij de opdragl van het onderwijs aan de kerk door de aan dacht te vestigen op de uitstekende wijze, waarop de geestelijkheid der Engelsche kerk zich steeds aan het grootsche werk der volks opvoeding heeft gewijd. Na eene opsomming van de vele sociale cn politieke voorregtendie Engeland in den tegenwoordigcu lijd bezit, herinnerde de spre ker, dat er voor legering Cn parlement nog veel te doen overbleef, vooral op hel punt der hygiene. Daarna trad hij hetgeen naar zijn gevoelen in eene redevoering van eonen partijman niet ontbreken mogtin eene critiek van de handelingen der tegenwoordige regering, zoowel in zaken vnn inwendig beheer en ad ministratie als in het bestuur der builenland- sche betrekkingen. liet wetsontwerp tot afkoopbnar- stelling der tienden. Iu de zitting der eerste Kamer van maan dag jl. kwam het wetsontwerp tot afkoop- ban i stelling der tienden in behandeling. Dat vveis- ontwerp werd bestreden door de hoeren Fransen van de Tutte, van Eysinga, Tonckens en Duy- maer van Twist. De eerste zag in deze wet niets goeds want in vele opzichten zou de wet ecu doode letter blijvenzou er geen gebruik van worden gemaaktterwijl andere bepalingen onuitvoerbaar schenen. Vooral omticnt de bloklienden gold die laatste bedenking. laatstgenoemde spreker stelde zich op het stand punt der Reg.dal het algemeen be'ang verdwijning der tienden vordertdan moest de bereiking van dat doel niet afhankelijk worden gesteld van het goeddunken van par ticulieren. Ook was z. i. de zorg te eenzijdig voor den tiendplichiigeterwijlzoo daarvan sprake kon zijn de liendheifer meer aanspraak had op bijzondere sympathie. Maarinelk geval meende hijdat het doel der wet niet zou worden bereikt. De beide anderen sprekeis ver klaarden zich tegen de wet omdat daarin het be ginsel der reciprociteit wordt gemist en dal achtten zij onbillijk tegenover de tiendheflers De heeren van Ryckevorsel, Messcherl van Vollenhoven, Dorsius, van Sasse v. IJsselt, He.n, de Raadt, en Cremers namen de wet daaien- tegen in bescherming, ofschoon zij ailen in meerdere of mindere mate toestemden, dat hei wetsontwerp niet zou leideu lot de opffing dei tienden ca in elk geval op meer afdoende maatregelen aangedrongen, zoo deze eet sic stap mocht blijken onvoldoende te zyn Verschillen de sprekers kwamen echter op tegen de leer door den Min. verkondigddatzoo in eeti proces over tiendalkoopde tiendaikoopde prijs door den rechter bepaald, den liendplig- lige niet aanstaat hij het vonnis onuitgevoerd kan laten, zoodat hij geheeel vrij blijft en de tiendhefïer zich moet onderwerpen aan de uit spraak des rechters. Sommige sprekets traden iu een wederlegging van de aangevoerde bezwaren van eenzijdigheid en verklaarden zich tegen het denkbeeld van wederkeerigheid omdat de toe stand van tiendhefïer en plichlige niet gelijk is. Ook vroegen eenige leden of de deereten no pens den afkoop der tienden van 1813 nog van kracht en dus afgeschaft ziju door deze voordracht. In de zitting van Dingsdag jl. hebben de heeren Schol, Geerlsema en de minister van justitie de tiendenwet nog verdedigden hekben de heeren Huydecoper en Vos die bestreden. Ze is daarna aangenomen met 20 legen 8 stemmen. l'olilieko Revue. Spanje was in volle verkiezingskoorts en ge lukkig heeft de Dynaslie-Amadeus en 't Minisletie de zege behaald. \Y anneer zal hei Spaaosche volk eens begin nen aan zaken te denken aan handel cn nijverheid aan landbouw en scheepvaart De gezegende bodem van dat Land wordt onder het politiek twisten zeer verwaarloosd. Noord-Amerika blijft zijn eisch op schadever goeding wegens «inditcct nadeel" door kapers, in Engelsche havens gebouwd en uitgerust, aan N. Amerikanen toegebragthandhaven maar 't schijnt dat hel broeder Jonathan meer te doen is om gelijk le hebben, dan om contanten le ontvangen. Is dal zwakheid of grootheid Bismarck heeltvolgens de geruchten van den dag, eeu vergelijk getroffen met de uiterste partijen. Er zijn echter, die geen geloof hechten aan dal gerucht. De Hongaarsche Landdag beijvert zich om zijne woelige reputatie te behouden. Ilij spreekt over allen dingenbehalve over diewelke aan de orde zijnen dat verveelt het volk. Ook hel Engelsche Lagerhuis doei thans druk aan redekavelingen, die weinig beteekenen en,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1