Dingsdag 14 Mei 1872. M 1985, UIBSFOUE IHHI MIMI wmm Diligence-Diensten Nederlandsche Centraal-Spoorweg. flB HIH DM Vertrek van Amersfoort naar Utrecht TT Tj II llT [H ™"rge™!u7,' o"de "enUMtia 9.17, 1.42, 2.20, 8.06. I II II 111 I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II II II. I II I Rotterdamen namiddag 4.30. 9.14,2.5,4.19,8.25. U XU 11 IV X- Van Amersfoort naar Barneveld Ml W ÜV H v 'savonds 8J na Uit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15 Prijs der Advertenliën san I tot 6 r.-gels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts legale, ofliciëele en onteigen. Adsertenliën per regel 15 Cts Reclames per regel 20 cents. 4fi. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg 4 van CUrff te Amersfoort Harrau 4tners/uorUche Courant. I.angestraat. Wijk F, N° 43, over de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in bel Rijk. Rrieren franco Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het 4lgemren ddvertentiebureau van Ni job en vsa Orrain Wijnstraat, Rotterdam Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te weten, dat aantevangen op Woensdag den 15 M e i e. k door de Schutterij dezer gemeente ZAL WORDEN GEVUURD op het terrein genaamd de Vlastakkersnabij de Piramidegelegen rechts van den straatweg lusschen Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 11. Mei 1872. De Burgemeester voornoemd, A. G. W1JERS DE KABINETS CRISIS is thans bij velen hel hoofd-onderwerp der gesprekken in ons Land en zij verdient ook de attentie van allen, die belang stellen in den gcregelden loop der Slaats-machine. Geeft de stilstand van het kleinste radertje in die machine reeds stoornisdraagt hij er toe bij dat de geregelde loop wordt belemmerd wat moet het dan zijn als de groole beweeg kracht zich terugtrekt en de machine voort drijft op de drukking er eens aan gegeven en nu en danmaar slechts flaauw herhaald ten einde haar volslagen stilstand te bewaren. De President van dit Ministerie de Heer Thorbeckeheefttoen hel wetsontwerp eener belasting op de inkomsten werd verworpen zich verpliglhet althans goed geacht, zijn ontslag te vragen en al zijne ambtgenooten deden hetzelfde. Velen zeer velen in den Lande zelfs ambt genooten waren van eene -andere meening, en hoewel er zijn die beweren dat op de vraag «heeft het Ministerie werkelijk collectief ontslag gevraagd nog geen bepaald antwoord is te geven, dat na die vraag, door den Heer Blutse gedaande overige Ministers hunne porte feuilles ter beschikking van Z. M den Koning hebben gesteld en het dus aan H. D. oordeel is overgelaten of zij dienen teruggenomen le worden of in handen der tegenwoordige bezitters be- lioorcn te blijven is 'ttoch, onzes inziens, vrij zeker dat het Ministerie het karakter van hel verwerpen der inkomsten-belasting zóó be oordeelt, dat hel wenscht altetreden, teneinde aan anderen het bestuur van 's Lands zaken overtclaten. Dat besluit heelt sensatie gemaaktook bij de tegenstanders eener belasting op de inkomsten en grootendeels werd het door het gansche Land met zeker leedwezen vernomen. De vraag wordt nu allerwege gehoord uit welke politieke partij zal nu een état-major op hel schip van Slaat worden genomen en wie zalonder het gëeerbiedigd Hoofd van den Staat het groote, rijke vaartuig besturen? Uit de conservatieve partij Gansch niet algemeen wotdt hierop toestem mend geantwoord- De een zegtdat de leiders dier partij niet willen de anderedat zij het Bewindmet deze Kamer, niet kunnen voeren. Uit de geavanceerd-liberale partij De een zegtdat zij er geen moed toe heeft de andere dat het onmogelijk zal zijn een stel ministers uit dat kleine corps te lor- meerert En behalve dat de Heer Mr. S. van Houten die in isolement," in atzondering zijno kracht zoektmoei eerst een kader lorineercn met hetwelk hij in den parlementairen stiijd als organiseerend hootd kan optreden en de Heer Kappeijns vun de f.oppelo, de welsprekendste onder de welsprckendenzoude niet den minsten lust hebben om in een minister-stoel te gaan zitten. Integendeel - hij zou elk aanzoek gesteld het kwam tot hem, bepaald van de hand wijzen. 't ls een «om dit", maar zij, die den Heer Kappeijne kennen, verzekeren ten stelligste dat hij zijne advocaten-portefeuille niet voor eene ministerieele wil verruilen Na een en ander overwogen te hebben, vragen wij en hoe velen met ons: wat nu? Dat de Heer Thorbecke wenscht aftetreden omdat de sterkte van het ligchaam niet meer gëevenredigd is aan de helderheid van zijn hoofd omdat de ijver te groot is voor de kracht dat meenen wij eenigszins te mogen tegen spreken. Wel ondervindt hij, met ieder, met de meesten althansdie zjjne jaren tellende lasten des ouderdoms, maar met weinigen be hield h j een oordeeleen dóórzicht en een organiserend talent't welk door het Neder- landsche Volk grootelijks wordt gewaardeerd. Zal Z, M. de koning den Heer Thorbecke voorstellendal hij het hoofd des Kabinets blijveook als daaraan een of meer leden ont vallen? Overdragt der Kust rati Guinea. Volgens mededeeling van den afgetreden waarnemenden gouverneur der Nederlandsche bezittingen ten Kuste van Guinea den heer Ferguson heeft de overdragt en leilelijke over gave der Nederlandsche bezittingen aan de Britsche autoriteiteningevolge de overeen komst van den 25sten Februarij 1871 op den 6den April jl. plaatsgehad, terwijl het onnoodig is geacht de aankomst van het fregat Admiraal van Wassenaer en van den commissaris voor de overdragt af te wachten. De overdragt geschiedde binnen het kasteel St. George, in het openbaar en in tegenwoor digheid en met toestemming van de koningen, hooiden en nederbevolking van Elmina, Chama en Saccondee. Noch voornoch tijdens of na de overgave, is eenige tegenstand ondervonden. De beste orde is voortdurend bewaard gebleven. Zoowel door den heer Ferguson, als door den heer Hepe Hennessy gouverneur en hoofdadmi - strateur van de Britsche nederzettingen in Wes telijk Afrika zijn proclamaliën uitgevaardigd welke aan alle aanwezigen in de «Palabbei zaal" (groote openbare raadzaal) van het kasteel en op het plein voor de poort van het kasteel zijn voorgelezen en duidelijk vertolkten daarna op de gewone wijze behoorlijk zijn aangeplakt. Het bezetten der forten en het aftrekken der Nederlandsche troepen had met alle militaire honneurs plaats volgens een programma, opge maakt door de respective kommamlantcn van de Nederlandsche van de Britsche zeemagt. De verwisseling der vlaggen geschiedde in dier voegedat na de overgave de Engelsche vlag geheschen werd naast de Nederlandsche en beide vlaggen, gesalueerd n>et 101 schoten, naast elkander bleven wapperen tot zonsonder gang- Dadelijk na de ovei gave heeft de heer Fer guson zich hegeven aan boord van de Citadel van Antwerpen, waarop hij zijn verblijf heelt gekozen. Van de overgave en overname is op den 6den April proées-veibaal gemaakt. Allerlei. Met het oog op de verwacht wordende teregt- s tel ling van den maarschalk Bazaine voor een krijgsraad, achten wij het niet ondienstig bet decreet van 1 maart 1812 bekend te maken, krachtens hetwelk de vervolging zal plaats heb ben. Het luidt aldus. Art. 1 Het is ieder generaal en eiken com mandant van gewapende troepenvan welke rang ook verboden, in het open veld over eene capitulatie schriftelijk of mondeling le onder bandelen. Art. 2 fcdkc dergelijke capitulatie waarvan het neerleggen der wapens het gevolg is geweest, wordt als eerloos en misdadig gebrand merkt en met den dood gestraft Hetzelfde geldt van elke andere capitulatie, indien de generaal en commandant niet alles gedaan heeft, wal pügt en eer hem voorschrijven. Art 3, Een capitulatie in eene belegerde cn ingesloten vesting is geoorloofd onder de voorwaarden, omschreven in de volgende artikelen: Art. 4. De capitulatie in eene belegerde en ingesloten vesting mag plaats hebben, als de levensmiddelen en ootlogsammuniiie uitgeput zijo, nadat hiervan, naar de omstandigheden, een spaarzaam gebruik is gemaaktals de bezetting een stormloopen op den lingmuur beeft alge slagen, zonder een tweeden aanval van dien aard te kunnen weerstaan en als de gouverneur of kom- mandant aan alle verpligtingen, bepaald bij het decreet van 11 December 1811, beell beautwoord. In elk geval mogen de gouverneur of de komman- danl, zoomede de andere officieren, zich niet van hunne soldaten alscheidenmaar moeten zij het lot van deze deelen. Art. 5. Indien de be palingen in vorenstaande artikelen niet worden nagekomen, dan wordt elke capitulatie, of ieder verlies eener vestingdie jbet gevolg is van eene capitulatievoor eerloos en misdadig verklaaid en met den dood gestraft. Ilel L D- had gemeld dat eene wet op liet Hooger Onderwijs gereed was om naar den Raad van State te worden verzonden. Het Vad. sprak dit tege nu zegt het L. D. «In den letterlijken zin slaat hel Vaderland den spijker op den kop maar is bedoeld ont werp zoo niet gereed om naar den Raad van State verzonden te worden, dan kwam het daaraan zeer nabij. Dit weten wij evenwel stellig, dat de hoofdbeginselen en grondtrekken voor een wet op het Hooger Onderwijs door den lieer Thorbecke zijn vastgesteld en met de verdere bewerking een aanvang is gemaakt. Of liet bedoeld wetsontwerp thans den Raad van State zal bereikenis zeer twijfelachtig." Het model van een standbeeld voor Goethe op te richten in de diergaarde aan de Lennéstrasse te Berlijn, zal dezer dagen openlijk in het mu seum ten toon gesteld worden. 48 kunstenaars hebben naar de vervaardiging gedongen cn het is te wenschen dal er, wanneer de keuze bepaal J zal ziju, spoedig voortging mede gemaakt zal worden. Van het Lcssing-gedenkteckcn hooit men bijna niets meer, en hel reeds tamelijk vei - gevorderde plan voor een standbeeld voor Ale\. von Humboldt, schijnt uicl door te gaan. Her comité had reeds voorgesteld dn standbeeld te plaatsen lusschen het paleis van den Keizer en het opera-gebouw, al zoo tegenover de Universileit doch dit was algewezen. Sedert dien tijd zijn echter reeds eenige jaren verloopenzonder dal men er nader ie.s meer van vernomen heeft. LI. Maandag was hel 13 j .ar geleden dat voo Humboldt gestorven' is

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1