Voor ongcvepr 16 jaren werd een jougman van geringe afkomstdocli die grooten rijkdom scheen Ic bezitten tot lid van het parlement ge .or.en, lei vertegenwoordiging van het uitge- tieki»- district Lambeth in Londen. Hij kocht kort dnatop een uitgestrekte hoeveelheid land op een der Iraaistc heuvelen nabij de stad en legde een langwerpig vierkant park aan van ongeveer i n hall uur gaans in den omtrek. Aan beide /.ijden bouwde hij huizen en eene zeer ruime en hooge woning voor zich zeiven, aan die zijde waat sleehls weinige maar grooie huizen om ringd van tuingronden waren opgerigt. De naam des eigenaars, zoo als hij beschouwd werd, was NViliiam Roupell. Slechts weinig tijd daarna en toen de wouing welke hij gereed stond te betrekken genoegzaam voltooid was, werd Londen verrast niet het nieuws dat William Roupell zich aangegeven had als schuldig aan bedrog door een valseh testament te hebben gebezigd, waaibij zijn oudere broeder verstoken bleet van ilc hem toekomende erfenis en alles aan hem ;William) verviel De straf was niet te ontwijken. Reeds vele jaren (het moeten er tien of twaalf zijn naar gissing) onderging hij die straf in het tuchthuis, docli onder verzachtende behandeling, en thans werd hem liet ontslag uit de gevangenis aangeboden doch naar luid van de Times geeft it ij er liians de voorkeur aan te blijven waar bij i», en voort te gaan om de zieken met de meeste zorg op te passen en den grooten invloed dien hij op de andere gevangenen verkiegcn heeft, te hunnen nutte aan te wenden. Roussel- Park heelt sedert den aanbouw slechts weinig geleden door de plotselinge verandering die destijds voorviel. Men schrijft uit Berlijn: «Tengevolge van de ondervinding, opgedaan in den jongslen oorlog, is het noodzakelijk bevon den dat er eene wijziging worde gebragt in de wrze van vechten der infanterie. Er zijn thans nieuwe instructién tn exercitiën vastgesteld. Om cc definitief oordeel te kunnen vellen over de doelmatigheid, zal een der regimenten van de lnseliers zich die nieuwe oefeningen eigen maken.'' Men klaagt algemeen over den vorm der dub bele briefkaarten. Zeer praktisch zijn de gapende bladen karton niet. Zouden kaarten (h. v. iets grooier dan de gewone), welke in hel midden geperforeerd zijnde, in het midden afgescheurd ku- nen worden niet bt'tec zijn dan die pa- jii-1 n oesterschelpen, die al wat na haar in i! b"s .worpen of met haar weggebragt ,t .reeds ti achten te omvallen. Politieke Revue 'l Giootc nieuws van den dag in Frankrijk .•li .ooial te l'aiijs is het besluit 'twelk Maar- acbaik Bazame voor den krijgsraad hiengt. Treuiige gevolgen van den jongslen oorlog 1 Et is wat verloren aan goed en eer en de militaire roem van Fianktijk, hel dierbaar kleinood dier Natie, is door menigeen aan wie de o iv. ironwd, on ellendige wijze beklad. On:-, viiki- bi-sciiuldiging toch, verschijut 'i. /.si.u den ki ijgsraad I Is /.one schuld, zoo zegt men, dat Metz V-n iicm iv tc wijten dat een leger van 50,U;i> man de wapenen neerlegde. «Aan eet en pligt deed hij, in elk opzigt te kort." Wat zullen die krijgsraadszittingen attentie trekken bij een militair volk, dat zoo gaarne de vernedering welke het ondergaat, op het hooid *an enkelen wil doen dtukken De Alabama-kwcstie, «Te moeder van talloozc dagbladartikelen en telegrafische dépêches, heef t «vat leugens ter wereld gebragt 1 Tot op liet laatste ougcnbiik beeft zij met net goed geloof, met de zoele hoop op eene ininrich ke schikking gespeeld en nu bet oogen- blik genaderd is, waarin de hondslag der ver zoening tusschcrt twee handeldrijvende Natiën g«-gcven moest worden, stellen deze zich voor het aangezigt van Europa fcn zegt de een: «wat ik vroeg wil ik ontvangen!" en antwoordt de andere: «nooit zal ik aan uw eisch voldoen!" Is nu het woord aan God Mavors, den ijzeren «]wiiig«-land wiens voetstappen, als hij over het aardrijk wandelt, met bioed zijn gcteckcnd Wij hopen dat de lijd hierop beter antwoord geve en dat John Bull en Jonathanbeide ccr- zuchtigen inaar ook goede rekenmeesters, zullen bedenken «lat de volkeren de boozc luimen en de dwaasheden hunner regenten betalen en dat dikwijls, al tc dikwijls, de schitterendste over winning, te duur wordt gekocht. De tijdingen uit Spanje laten geen twijfel meer over omtrent de nederlaag der Carlistcn. In Navarre, hel middenpunt der beweging, wordt dc opstand als geweken beschouwd. Bij honderden geven de muiters zich over en vol gens eene mededeeling door de regering in de corles gedaan bedraagt hun aantal reeds 4000. Intusschen zal de strijd vermoedelijk nog in de Baskische provinciën en elders worden voort gezet. Dc correspondent van don Times deelt cenige toelichtingen mode omtrent den slag van Oro- quicla die zoo noodlottig voor don Carlos is atgeloopen. Naauwclijks was, zoo schiijft hij, de pretendent op Spaanschcn boden aangekomen, of hij belegde een krijgsiaad om over de voorhands te volgen gedragslijn te beraadslagen. De opperbevelhebber Diaz de Rada was van oordeel, dat de lot dusver gevolgde taktiek nog geruimen tijd moest in acht genomen worden; d, i. men moest in kleine afdeelingen of benden het gebergte in alle riglingen doorkruisen om onder begunstiging van het terrein, de regeringstroepen voortdurend albreuk te doen en aan de landlieden den tijd te laten om allengs meer en meer zich bij de gewapende benden aan te sluiten. Radii beriep zich hierbij vooral op het voorbeeld van Zuinala Carreguy, die in den eersten Carlislischon oorlog van f8351840 dezelfde taktiek met zooveel succes in toepassing bragt Don Carlos evenwel was van een ander gevoelen; hij meende, dal men met 0000 man de stad Pampelona gemak kelijk zou kunnen neuten evenals maarschalk O'Donnell dit in 1841 deed. De geestdrift der landlieden, meende hij, door zijn verschijning in hun midden reeds zoo hoog opgevoerd, zou door het onverwacht succès grcuzcnloos worden. Rada wilde de mede-verantwoordelijkheid voor die koene en in zijn oog onvoorzigtige daad niet dragen, en nam zijn ontslag, dut aanstonds aangenomen werd; hij vertrok naar Frankrijk en werd in het opperbevel vervangen door generaal Aguirre. Men begaf zich op marsch. Doch Morionesdie iu Pampelona bevel voerde, had bereids deze slad verlaten hare bewaking aan de vrijwilligers ol schutterij overlatende. Sloriones had slechts 2000 manschappen maar aarzelde niet de Carlistcn aan tc tasten, toen hij dezen in het dorp Oto«]uieta geconcentreerd vond. Met gevelde bajonet rukte hij binnen en joeg aanstonds de verscLrikte Carlistcn uiteen. De strijd duurd«ï slechts kort, daar de Carlistcn geen noemenswaardigett wederstand boden, maar dadelijk het hazenpad kozen, 737 gevangenen, 34 dooden en 57 gekwetsten achterlatende. AMERSFOORT 13 Mei 1872. Z. M. heeft benoemd bij de dd. Schutterij te Amersfoort tot 2e luitenants «le Heeren J. van Asperen en D. iY. R van Hoylema. Hedenzeer vroeg in den ochtend is te Amersfoort eene vrouw dood in hare kamer gevonden, vermoedelijk ten gevolge van misbruik van sterken drank. De algemeene vergadering van het Nederl. Schoolverbond zal te Rotterdam gehouden worden op Vrijdag 14 Junij in liet lokaal van den heer Leygraaff. In een avondzitting van dien dag zal gelegenheid gegeven worden tot een vrije be spreking der middelendieop den weg van hei Verbondkunnen strekken tot bestrijding van het schoolverzuim. Onder de werkzaamheden komen o. a. voor de rapporten der hoofd-com- missi- ter zake van het onderwijs der kinderen die iu fabrieken arbeidenen omtrent hetgeen door dezelfde hoofd-commissie verrigt is ter bevordering van het schoolgaan der kinderen die bij openbare wei ken gebruikt worden. Als een staaltje van tegenwoordigheid van geest bij een man zonder beurs verhaalt de International hel volgendeTerwijl het dezer dagen hevig regende, stapte een heer te Londen in een rab en liet zich naar Avenuc-Road rijden. Onder weg wordt hij gewaar, dat hij zijn porte- monnaie heeft vergeten. Een echte zoon van Albion verliest echter nooit zijne bedaardheid. Op de plaats zijner bestemming gekomen, vraagt hij den koetsier een lucifer om een souverein een stuk van f 12. te zoeken, dat hij in de cab had laten vallen. In plaats van te antvvooiden, legde de koetsier de zweep over de paarden en maakte zich ijlings uit du voeten. Volgens mededeeling in the Me/lical Times and Grazetle van 4 Mei jl. heeft men in Rusland een krachtig middel bedacht en reeds ten uitvoer gelegd, om de dronkenschap tegen te gaan. Een ieder dien men dronken op strnut vindt onverschillig van welken rang in de maatschappij, wordt door de politie gearresteerd en genood zaakt om den volgenden dag de straten tc helpen vegen. Ook op vreemdelingen wordt deze maat regel toegepast. 't Is een Russisch middel maar zal zeker heter helpen dan kast- ««f geldstraf. Den 6den dezer heeft te Berlijn de nlegtige opening plaats gehad dor hoogcschool voor Joods.-he wetenschappen. De feestrede is ge houden door den lieer Philipsonuit Bonn. Daaruit is gebleken dal de stichting niet staat dp confessioneel gebieddat zij de wetenschap, niet een partij zal dienen en derhalve zullen de voorlezingen aan de universiteit te geven, toegankelijk zijn voor iedereen. Op gelijke wijze als liet gaat met de studerende jongelingschap, wier godsdienstige overtuiging geen reden tot uitsluiting kan gevenzoo kunnen ook de docenten worden gekozen zonder dal hel kerk genootschapwaartoe zij hehooren in aan merking behoeft genomen te worden. De in stelling hangt niet at van den staatde kosten barer instandhouding worden gedekt uil eigen bronnen. Naar men verneemt, hebben zich reeds Chris ten studenten doen inschrijven op de rol van deze universiteit. Op de bank der beklaagden verscheen onlangs voor den disliictsregler te Kaiserslaulern een manbeschuldigd staarten van mollen vervalschl te hebben. De man had het vangen van mollen voor de gemeente aangenomenwelke hem voor eiken overgelegden mollestaart een zeker bedrag uitbetaalde. Hij had reeds meer dan 14 llorijnen aan mollegcld ontvangen, zonder dat de mollen verminderden, toen men bemerkte dat een groot deel der ingeleverde staarten uit wol vervaardigd en met teer gedrenkt was. De industrieel werd tot ééne maand gevangenis veroordeeld, en zijne vrouw, die hem bij zijne kunstenarijen had bijgestaan tot acht dagen. Wij hebben tot ons leedwezen niet gelezen dat men bij het uitspreken van het vonnis heeft gewezen op dc kolossale dwaasheid dal eene gemeente zich met het vangen en dooden van de zoo nuttige mollen inlaat, en zulk werk uitbesteedt, misschien nog wel aan den minsl- biede. De hoofdcommissie ter bevordering der be langen van Nederlandsche inzenders van voor werpen, op dein 1873 te houden tentoonstel ling te Weenen, heeft berigt ontvangen, dal de ruimte, door de Keizerlijke commissie aan Nederland toegestaan zeer beperkt iszoodat onmogelijk alles dat aangeboden wordt, zal kun nen geplaatst worden Do hoofdcommissie zal zich moeten voorbehouden eene keuze te doen van hetgeen aangeboden wordtin v«^rband met de waarde der voorbrengselen vau onze nijverheid. De Keizerlijke commissie verlangt van de inzenders 10 11. per vierkante meter plaatsruimte van het tentoongestelde. Daar door het Gouvernement nog geene gelden voor de tentoonstelling zijn aangewezenzoo zullen de later vast te stellen conditiëndie met verzen- dings-assurantie- en opslellingskoslen in betrek king staan ter gelegener tijd aan de inzenders medegedeeld worden. Te Weenen en in de oostenrijksche provin ciën zijn dezer dagen door het volk en door gemeentebesturen schitterende huldeblijken ge geven aan den heer Kudlichdieals lid der constituerende vergadering, in het onlstuimig jaar 1848 het initiatief heelt genomen om de lijfeigenschap en de heerendiensten der boeren te doen afschaffen. Later deswege vervolgd week Kudlich uit naar Noord-Amerika, en thans is hij na een langdurige afwezigheid zijn va derland komen bezoekenwaar zijne verdien sten nog niet vergeten zijn. Under de eerbe wijzen Item geschonken, is het eereburgerschap van Weenen hem toegekend, bij besluit van den gemeenteraad doch het gewesielijkbestuur van Neder-Oostenrijk heeft dit besluit vernie tigd, op gtond dat Kudlich is amcrikaansch burger en het gemeentebestuur van Weenen hem niet wettiglijk een titel mag verlecnen welke aan dengene, die hem krijgt politieke regten geeftalleen voor de inboorlingen be stemd. Er beslaan evenwel vele antecedenten dat de weener gemeenteraad vreemdelingen tol eereburgers heeft benoemdzonder dal het hooger bestuur en bezwaar tegen had. Ten gevolge van het onherstelbaar verlies dat het Nederlandsche Vorstenhuis, de geheele Nederlandsche Natie door den dood van H. K. H Prinses Hendrik der Nederlanden dezer dagen trof, heeft dc heer Bcijens zich genoodzaakt gezien tc besluiten de viering van hel Neder- landsch-Relgisch verbroederingsfeest onbepaald uil te stellen. Ilij betuigt zijne erkentelijkheid niet alleen aan een negentigtal Nederlandsche maatschap, nijen en korporatiën benevens aan de Belgische Natie die liern reeds zoo vele bewijzen van linie ingenomenheid met de ontworpenc nleglighcid hadden gegeven, maar vooral aan de overheid der slad Brussel die met dat doel reeds ccue

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2