uimii COIRAIT. M 1990. Vrijdag 31 Mei 1872. Zomerdienst aanvangende 1 Junij 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl, 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6.45 op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 4.50. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8na aank. der laatste trein Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal fl.franco per post 1.13. Prijs der Advertenliëa van 1 lot 6 re.jcls 60 Cis; elke regel meerder 10 Cis; legale, ofllciëele en onteigen. Ad verlenliën per regel 15 Cis. Reclames per regel 20 cents. A/z. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uiig. .4- It. van der ffte Amersfoort Bureau AmersfoorUche Courant. Langestraat, Wijk F, N®. 43, over de Oade Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Blieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden oangenomen door het Algemeen Advertentiebureau van Nuca en vis Ditmar Wijnstraat, Rotterdam. LIJST VAN BRIEVEN uan personen geadresseerd wier adres als onbekend is opgegeven verzonden onder hel postmerk Amersfoort, gedurende de 2e helft der maand April 1872 plaats van m". namen der geadresseerden. bestemming. 1. J. Hogen .te Utrecht. Van de Hulpkantoren Baarn 2. Jentje Brand (niet vermeld). Barneveld. 3. D. van de Veen Koedijk. Soest 4. F. Roest Amsterdam. Rcgthebbenden vervoegen zich aan het postkantoor. Is een. conciliant kabinet, is eene conciliante partij vormbaar? In N°. 1986 van 17 Mei jl. stelden wij, nog onder den verschen indruk van den aanvang der kabinets-crisis als in vogeMngt eene op lossing dier crisis voor, maar opdat onze bedoeling juist begrepen worde en onze gronden gewikt zouden kunnen wvrden achten wij ons genoopt hetgeen in dat opstel is bedoeld thans te de tailleren en meer te preciseren. Met een conciliant bewindeventueel volgens ons denkbeeld zamengesteldoptredende terwijl eene conciliante partij" zich allengskens zal kunnen vormenin zich vereenigende de elementen die hare stabiliteit waarborgen bedoelen wij in geenen deele een kabinet, of eene partij, zonder beginselen. Integendeelzoowel bewind als partij bebooren vastevoor de praclijk dienstige beginselen te bezittenzoodanigedat zijin 's lands be lang zich laten leenen tot de politieke behoef ten die bleken en blijken te ontspruiten en uit hetgeen de strijd der partijen en der partij- individuën leerde aan allendie daarbij een open oog hadden en een steeds oneenzijdig stand punt innamen. Immersde parlementaire strijd der laatste jaren en het geopenbaard gevoelen van onder scheidene edeldenkende en oneerzuchtige som- miteiten zoowel onder der liberale, als onder de conservatieve partij vaderlandslievende bekwameen talentvolle mannen, in- en buiten het parlement staandeheeft geleerd dat het voortbestaan, op den voet der jongste perioden, van scherp tegenover elkander agerende hoofd partijen eene anomalie is geworden want in de verhouding dier hoofd-partyen is allengskens eene merkbare verandering gekomen. Om niet te veel daaromtrent uitteweiden willen wij slechts aanstippen dat de benamingen Thorbeckiaan en liberaal bij en nog lang na de invoering der Grondwet als synoniem waren maar dit sedert geruimen tijd volstrekt niet meer lijn dat sedert het meer op den voorgrond treden der sociale kwestie aan de eene zijde en aan de andere zijde van de clericale eiscben, de partij-benamingen liberaal en conservatief vooral thans geen zin meet hebben. En toch blijft men met die namen schermen en V90rttwisten toch zijn zij steeds de brand fakkels van tweedragt onder telgen van hetzelfde Vaderland; toch zijn zij steeds de dommekrach ten tot ondermijning van alle gezonde regeer kracht. Die partij-benamingen hebben geen zin meer, vooral omdat er zijn conservatieve volksver tegenwoordigers veel meer anti-clcricaal dan diverse liberale afgevaardigden en cr daar entegen tot de liberale partij hchooren die, krachtiger dan onderscheidene conservatieve man datarissen tegen de steeds toenemende eischen der sociale hervormers waarschuwen of gestemd zijn- Op ditoogenblik is er dus inzonderheid groote behoefte aan eene andere pailij-vormingdie meer beantwoordt aan- en in overeenstemming is met de rigtingendie men bij de natie opmerkt. Daar ontwaart men vooreerst de clericalen protestantsche zoowel als calholiekedie op slaatsregterlijk gebied sedert jaren rusteloos streven naar afschaffing van het beginsel ter zake van het Lager Onderwijs in 1806 ten onzent aangenomen en door de wet van 1857 bevestigd, en de neutrale schoolin plaats van regel, uit zondering, de confessionele daarentegen regel willen maken. Daar ontmoet men in de tweede plaats hen, die de grondwet van 1848 beschouwen als eenigszins verouderd en slechts als een eersten stap op eenen wegwaarop weldra de tweede gezet zal moeten worden. Hen bevredigt de staatkunde der liberale partij onder Thorbecke zeker niet. Zij streven naar de parlementaire almagt. Slechts voor een tijd willen zij den tegenwoordigen vorm van ons staatswezen behouden en in geen geval magvolgens hen aan het Hoofd van den Slaat eene bepaalde zelfstandigheid worden gelaten. Eene herziening der kieswet wordt door hen verlangdniet als een middel om de oneve- redigheid van den census in sommige plaatsen te doen ophoudenmaar als eenen eersten stap naar het algemeen slemregl. En het algemeen stemregt is eene groote monarchie en eene groote republiek leeren zulks het corruptie-aas voor honger igen het mes des verderfs in handen van kinderen. Tevens is de bovengemelde rigling met het besteden van groote sommen voor militaire doeleinden niet ingenomen. De verstandelijke, tevens bezadigde meerder heid van de natie behoort echter tot geen dezer beide rigtingen. Zij wil: handhaving der Grondwet! De constitutioneele monarchie wordt door haar gewaardeerd als een waarborg voor ieders vrijheid, ook voor die der minderheden. Parlementaire almagt vreest zijeven als zij van elke tirannie een alkeer heeft. Eerbiediging van de regten der Kroon acht zij even noodzakelijk, als handhaving van-de regten der Vertegenwoordiging. Eene verlaging van den census acht zij wen- schelijk vooral wegens de thans bestaande mis verhouding tusschen verschillende gemeenten en in de hoop van meer nlgemeene deelneming aan het verkiezingswerk, dat bij een allengskens nieuw opkomend geslacht, hetwelk voldoend onderwijs genoot en geniet, dan ook allcngskeqs in geschikter handen komt. Niet enkel door beleidvolle staatkunde en diplomatie, maar ook door krachtige verdedi gingsmiddelen wil zij de onafhankelijkheid van den staat gewaarborgd zien. Onder deze meerderheid zijn er natuurlijk die meer regts anderendie meer links hunne synipalhiën hebben maar in hoofdzaak verschillen zij weinig of niets en in eene midden partij kan deze meerderheid haar tolk in de Volksvertegenwoordiging vinden. Juist omdat zulk een centrum elementen zou vereenigen die thans links of icgts zijn afge dwaald cu nu door de benaming conservatief cn liberaal worden gescheidennoemden wij het eene conciliante partij cn het bewind dat wij in 's Lands belang vurig wenschen te zien optreden, een conciliant kabinet. In- cn builen de Vertegenwoordiging staan daarvoor de elementen maar helaas 1 nog ont breekt daarvoor een dier vaandeldragersdie moed, geestkracht, persoonlijkheid, maar vooral neiging cn lust genoeg bezit om deze elementen tot zich te wenken, om zich heen te scharen, in dien kring het vaandel der concilianlie hoog te verheffen en, dien kring leidende, aan inconcilianlen aan onverzoenlijken, eerbied, ontzag, zelfs onderwerping inboezemen. Voor de liberalen trad een Thorbecke, voor de conservatieven trad een ra» Hall op. Zal er voor de concüianten een leider optreden Hebben wij iels onbereikbaars voorgesteld geschetstin ons pleiten voor een conciliant bewindvoor eene conciliante partij Was ons pleidooi niets meer dan het ijveren voor een ideaal Grenst de verwezenlijking van onzen wensch te veel aan de hoogst denkbare volmaaktheid aan het verhevensle dan men zich ooit in de staatkunde kan voorspiegelen P Wie een warm vaderlandslievend hart bezit zal zeker ons streven moeien loven doch dat onze wensch niets meer dan een ideaal in zich sluit, zouden wij wel bijna moeten veronder stellen bij de ondervinding dattot nu toe onze pogingen niet alleen geen gehoorgeen steunmaar ook geen vertolking vonden bij partij-organen evenwel bij deze verwondert ons dat minder en zelfs moedwillig werden geïgnoreerdniet door ignorantenmaar door de weinige organen tuk zich te poseren als niet te zijn geklonken aan de keten der af hankelijkheid, als zich niet te krommen onder 't tirannieke juk van eene der bestaande partijen. Wie niet tolde partijen der liberalen, conser vatieven of clericalen wilden of willen behooren, werden en worden dikwijls aangeduid als geen visch geen vlecsch te zijn en van hen wordt somtijds gezegd: zoo'n halvcn man wal heb je er an Echter hunne bedoelingen, hun streven wor den miskend. Zij zien terug op de geschied- rollen van ons Vaderland en daar vinden zij gegrift welke onheilen welke rampen de strijd der scherp geteekende partijen aan ons Land en onze voorouders heeft berokkend. We ..choeven slechts te pointeren de partijen der Heeckerens en Bronkhorsten schieringers en velkoopershoekschen en kabeljaauwschen; prinsgezinden en staatsgezinden (deze werden later oranjeklanten en keezen genoemd) enz. en die, onder deze benamingenin hun streven en handelingen eigenlijk min of meer in de lijst van hunnen tijd warenheigeen in de tegenwoordige tijdlijst de conservatieven en li beralen zijn. Gaven wij aan de bedoelde zamensmelling der twee hoofd-pai tijen nog de benaming partij, dan was't omdat deze de geijkte term is. Eerder ware het onze bedoeling geweest deze zamen smelling de conciliante vereeniging en hare leden de nalionalen te noemendoch de term nalionalen zou minder vredelievend kunnen worden geacht, omdat sommige clericalen van tweeërlei zijden zich daardoor indirect gekrenkt zouden kunnen gevoelen, terwijl wij daarentegen door dit opstel en zijne inkleeding alleen beoogden medewerken tot het knoopen van ccndragt cn het bevorderen van hetgeen in het belang van ons dierbaar Vaderland zal kunnen strekken

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1