«ast op liet parlementair alvermogen op dc vervorming der grondwet enz. in haren geest op de inkorting der monarchale regtcn vooral op de herziening der kieswet, aanbrengende liet algemeen skmregleen der grootste politieke rampen waarmede het Vaderland kan worden bedreigd. Wel zijn hare parlementaire woordvoerders te goeder trouw in hun streven persoonlijke eerzucht in het midden gelaten doch in hunne betreurenswaardige verblinding zien zij niet in, dat juist op onzen klassieken vrijheidsbodem de bandeloosheid door 't algemeen stemreglc. a. bij de menigte opgewekt, leidt i lar de revolutie naar den triomf van de revolutionairen, en roode republikeinen, naar plundering, roof, brandstich ting en moord, zooals de eerste Fransche revo lutie en het jongste commuue-tijdpcrk hebben doen zien. Spreekt, men soms van de zwarte pest ijzing wekkend is de gedachte aan de rood.6 post. Dat de partij der ultra-geavanceeiden toezie op hare treden I Thorbecke is heengegaan en er is geen tweede Thorbecke aanwezig onudie partij te kunnen toeroepeu tot hiertoe en niet verder Wij redigeerden geen opvijzeling, geen apo. tliéose des grooten mans. Daarboven moet zijne nagedachtenis verheven zijn. Niets meer dan regtmatige hulde plengende aan zijne talrijke uitstekende hoedanigheden en verdiensten waren wij daardoor niet verblind en evenmin blind voor zijne gebreken en de gebreken der door hem in het leven geroepen grondwet en conslitulionneele instellingen. Later zullen wij bewijzen dat wij dikwijls gansch niet homogeen met hem op legislatief terrein enz. warenevenwel dat sluit, geens zins uit een billijk, onpartijdig oordeel over zijn leven en daden te vellen en hem te herdenken, als hierboven is geschied, naar waarde en in eere Dat beoogen wijbij eventueele overleving ook te doen omtrent Mr. G. Groen van Prinslerer Paus Pius, Mr. M. H. Godefroi en eenige anderen. Men rigte voor hem geen grafpraalgeen pracht-monument opzooals door velen wordt beoogd. Dat strijdt tegen den geest van eenvoud, die hem sierde en waarin hij steeds leefde en werkte. Zijn nagedachtenis behoort te worden geëerd door het eerbiedigen vooral ook der levensdenkwijze van den praalschuwenden af gestorvene. Te eeniger tijd zullen zich wel eenige gele genheden opdoen welke de convenance ons nu verbiedt te pointerenom door belangrijke bijdragen, op doelmatige wijze en zonder dat het de reminiscens aan zijnen eenvoudlie- venden geest schaadt zijne nagedachtenis, op nieuw te eeren. Uns dunkt voor thans uit zeer matige bij dragen, van allen die zich tot een' bepaalden datum, bij een daarvoor te vormen comité aan melden het doelmatigst, om op zijn graf eene hechte den tand des tijds zoo lang mogelijk tar tende ceuvoudige obelisk opterigten, waarin zonder geboorte- en sterfjaar worde gebeiteld niets meer dan den naam Thorbecke. Dit is voor eenieder de eenig noodigc vin gerwijzing. Thorbecke was te groot om hem daar duidelijker te omschrijven. Méér dan dat zou schaden aan het bewustzijn van tijdgenoot en nakroost wie en wat hij was! v. C. Verbetering. In dit artikel staal op de le bladz. 2e kolom, 26e regel van boven: Evenals Aristidesdit moet zijn Evenals destijds de tegenstanders van Aristides. 10 regels lager slaat: hel; moet zijn: hij. NationaalInternationaal on Par lementair-politiek potpourri. Laster wordt in Engeland gestraftals hij verspreid wordt in een geschrilt en het blijkt dat de feiten waai zijn. De straf is dan een jaar gevangenisstraf en zijn de aangevoerde feiten leugenachtig met 2 jaar gevangenisstraf Ook kan de regter in 't laatste geval straf, ««•beid opleggen- Die, ;a een lasterlijk geschrift, iemand on- zedelijkcn w^Jel ten laste legt, met de bedoeling om geld aftepciaon kan gevonnisd worden met ligchaumsslraf. De stokslagen spelen in hel vrije Engeland nog altijd hunne rol. Engeland >.n Belgie onderhandelen over een tractaat van bitlevering van misdadigers. Komt dat tot stand dan zal wel de een of ander die in London op grootschcn voet resi deert een «goed heenkomen" moeten zoeken indien hij althans niet wil worden uitgeleverd. De prijs der boter daalt. Er is weinig vraag voor Engeland. De prijs van 't stroo stijgt. Do nijverheid maakt zich meer cn meer meester van dat artikel. 't Gras op open vlakten valt niet toe, maar weiden die meer beschut liggen tegen dc koude, heioven een goed gewin. De ooftboomen bereiden ons eene teleurstel ling na een prachligen bloei. De vorst heelt de bloesem gedood. Abrikozen zijn er nog wel maar perziken zullen niet veel menschen ziek maken De tabak belooft een goed gewas. De rogge staal uitmuntend cn ook de aard appelen. Do Engelschen gluren al naar onze akkers. Die op levering goede aardappelen verkoopen wil, kan daarvoor fliet nuid maken. De prijs van den honig daalt. 't Laat zich aanzien dat het gewin vermoe delijk groot zal zijn. (jok de hooi prijzen nemen eene aehierwaartsche beweging. «Is bij de begrafenis stoet van Thorbecke ook een hotrijiuig geweest met een vertegenwoor diger van Z. M. den Koning Die vraag is wel de aandacht waard. En zij verdient wel een antwoord." Deze 5 regels stonden gezettoen wij ver namen, dal wel een hotrijiuig was aangeboden, doch dat de zoon van den overledeneMr. W. Thorbeckezich streng houdende aan de begeerte van zijnen stervenden vader, dat de begrafenis eenvoudig zou zijn vergunning gevraagd had om daarvoor eerbiedig te bedanken. Dat strekt den zoon des besten vaders tot eer. De begeertede wensch zijns vaders te hand haven als wilals wel, geeft reeds bewijs dat bij bet bloed, waaruil bij sproot, niet verloochent. Te meer Thorbecke was geen hof-man. En voor dezen afgestorvene zou men een praal zuchtig monument willen oprigten 'lis mogelijk dat het geschiedt, maarThor- beckiaansch zal het uiet zijn van hen, die er eer in sLellcu Thorbeckianen te hceten. Groote mannen moeien, na hun verscheiden, worden geëerd in en naar hun levensgeest en niet in strijd met dien geest. In der lijd is hel bestuur van hel Land- huishoudkundig Congresin 't vorige jaar te Groningen gehoudener attent op gemaakt omonder dc tentoonstelling van veeook honden optenemendoch het heeft gemeend daarvan geen notitie te moeten nemen. De Landbouw-afdceling Rotterdam-Schiedam dacht er anders over, gaf aan de honden plaats cn had er satisfactie van. De tentoongestelde honden trokken veel be langstelling, ja bewondering. W ij gelooven dat eene internationale tentoon stelling van honden te 's Hage in de Maliebaan te houden, eene onderneming zou zijn, die veel bezoek verkrijgen en ook financieel een goed resultaat opleveren zou. Onlangs vertelde iemand aan eenige Amster dammers dat in Drenthe nog ettelijke duizende bunders veen liggen gaf op hoeveel millioenen turven die bevatten en de waarde daarvan (ongeveer 150 millioen guldens) deelde mede hoeveel thans elke bunder nog niet geëxploiteerd veen, waard is -wat liet kost om die turf in consumlie te brengen wat de grondonder de turf later kan gelden en vroeg: of er in Holland eene Maatschappij zou zijn opteiigten, die geld kon krijgen lol de exploitatie dier veenen. Zij lachten den onnoozelcn verteller uit na hem gevraagd te hebben in welk werelddeel Drenthe te vinden was en wezen hem als hetere speculatie op een gansch ander plan, namelijk op een scheeps-spooraanteleggen door het onbe kende Honduras even uit de buurt. Op dien weg wil men schepen van 1200 tonucnlasl kunnen vervoeren. Zoodanig schip wordl geplaatst op een spoorkar met tweehonderd en veertig wielen loopende over zes sporen, dat is -tO wielen voor ieder spoor. De hoogloffelijke Regering van Honduras vraagt voor dat werk 150 millioen guldens ter leen, tegen een rente van maar 10, zegge tien procent en den cours van 80 procent. De afbetaling te geschieden binnen 15jaren. Aandeden in papier op zulk een weg, dat is betere securiteit cn dus ook betere speculatie dan in Drenthe dc vccn-exploilalie Op het Nationaal Zendingsfeest te Wolfhezen op Woensdag 3 Julij, e. k.is de volgorde der sprekers deze: Op No. 2 te 10[ u.Prof. Doedes. Openings rede. Op No. 4te 11 u Ds. B. Mossel. Dc zege praal van het Koningrijk Gods. Op No. 1 te 11J u.Dr. A, W. Bronsveld. Nederland en Indië. Op No. 2, te 12 u de heer T. M Loomau. Verslag der Zendirigsvereenigingen. Op No. 1, ten 1 u., de heer J. Kruyt. ZendinglecraarJava. Op No. 3 ten 1 u., Ds. E. César Segers. De Levant. Op No. 2te 1J u.Ds. J. H. Gunning Jr. De Onthouding, Op No. 4te 1 u.Ds. H. Smeding. Oost- Java. Op No. 1 te 2J u-Ds. H. C vaa Lindonk. Spanje. Op No 3, te 2{ u.de heer I. Esser. De straatprediking. Op No, '2, te 3{ u.de heer D. J. van de LindenZendingsleeraar. Ervaringen uit het Zendingsleven. Op No. 4, te 3' u., Ds. J. van Walsem. Israel. Op No. 5, te 3J u, Ds. W. H. Gispen. Christelijk Schoolonderwijs. Op No. 1 te 3J u. Ds. H. C. Voorhoeve. Afscheidsrede voor de vroeg vertrekkenden. Op No. 2, te 4J u., Ds. S. II. Buijtendijk. Slotrede Voor de vertegenwoordigers der pers zal bij spreekplaats No. 2 een afzonderlijke tribune >worden ingerigt. Zij die daarvan wcnschen gebruik te maken, dienen zulks voor lOJunij e. k. te berigteu aan den Isten secretaris der Hoofdcommissie, Ds. Buijtendijk, te Harderwijk. Zoo zij ook bij andere spreekplaatsen gereser veerde plaatsen begeren, gelieven zij dit in het bijzonder optegeven. Hun zal ook toegang ver leend worden lot de afzonderplaals voor de directie om er zich te spoediger van verver- se hingen te kunnen voorzien, Politieke Revue. Wat een binnenlandsche oorlog is, ziel men weer in Spanje. Twee Carlisten vader en zoon, die zich aan de Regeringstroepen hadden onderworpen en in handen gevallen van eene nog oproerige Car- listische bende, zijn door deze gelusilccrd. Generaal Deas de Radaopperbevelhebber der Carlistische benden in Spanje en haastiglijk op de vlugt gegaan wordt nu beschuldigd van verraad. 't Journal des Débats zegt hierop «als er iemand van verraad is te beschuldigendan is het Don Carlos zelf!" Wat is er uit dit alles te leeren Dat Pretendenten, in 't ongeluk, zelden dank baar zijn. In Frankrijk is nu de vraag aan de orde: heeft men om van een milicien een goed soldaat te maken 3 of 5 jaren noodig? Er is in de beantwoording dier vraag verschil van opinie. Generaal Ducrotwiens gevoelen gezag heeft beweert dat voor een kavalleristartillerist en mineur vijf jaar ter naauwernood voldoende zijn. Trochu stemt voor een diensttijd van 3 jaren. De verkiezingen in Belgie schijnen ten gunste der kerkelijke partij te zullen uitvallen. Te Antwerpen verschijnt de liberale partij zelfs niet in bet strijdperk. De discussier? in de Fransche Nationale Ver gadering over de legerorganisatie waren in menig opzigt hoogst belangrijk. Thiers woonde die getrouw bij en gaf een bewijs dat hij ook overwinnaar kan zijn over zich zei ven. Hij heeft nog heel weinig woorden gesproken. Frankrijk zou hebben aangeboden zeer spoedig weer een milliard van de schuld aan Duitschland aftcdoen met waarborg van een aantal aanzienlijke Europeesche bankiershuizen voor de stipte be taling in 4 termijnen van de twee nog overblij vende milliardenonder conditie dat de Duit- schcrs, na betaling van het eerste milliard, dadelijk Frankrijk zouden ontruimen. Dat von Bismarck in zoodanige schikking zou treden is niet waarschijnlijk. Een f«ar volk die Japannczen, ook als het oproer maakt. Twaalf personen, in 'twit, drongen onlangs op zekeren nacht in 't paleis van den Mikado. Zij geraakten onmiddellijk in botsing met de wachten daarbij verloren twee hunner het leyt^. De overige liepen weg, maar van deze vielet\ eenige in handen der politie. Voor den regter van instructie gebragt, vers klaarden zij wij hnndelden als werktuigen weten overigens nergens van.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2