Dingsdag1 18 J u n ij 1872. JU f995. UHKSIOOBTSCII Zomerdienst eangcrnngen 1 Junij 1872. Nederlandschb Centra al-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 ld, 2.87, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl, 8.30. comm. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen s morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8, na aank. der laatste trein Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f\.franco per post 1.15- Prijs der Advertentiën van I let 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents 4fa. nummer» 10cents Bestellingen bij den Uitg. .4. II. van CUe/fto Amersfoort Bureau diners/oortic he Courant. I.angestraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Viscbmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adcerlenlieburaeu van Nijgi en va* Ditias Wijnstraat, Rotterdam. Kennisgeving. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen deter gemeente, dat het door den provincialen In specteur executoor verklaard kohier N°. 1 van de per80neele belasting over het dienstjaar 1872/73, van de Wijken A, B, C en I), aan den Ontvanger van 's rijks directe bepalingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder ■verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoortden 14. Juni 1872. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. De ontslag-bedreiging van Thiers. Wij hebben thans het uitvoerig verslag voor ons van de zitting der nationale vergadering van Maandag, waarin de heer Thierseens weer het genoegen heeft gehad door zijne ge wone, kinderachtige bedreiging eene overwinning te behalen die hemte oordeelen naar den toon der Fransche bladen, misschien duur zal te staan komen. Liever dan het stenografisch verslag, volgen wij echter het kameroverzigt van eenen corres pondent uit Versailles. Het geeft eene betere voorstelling van de zaak dat men door 't lezen van het debat verkrijgt, dat wij toch niet in zijn geheel zouden kunnen mededeelen. «Ik heb, schrijft de correspondent, kamer zittingen bijgewoond die heviger en rumoeriger waren dan die van gisterenmaar geene die zoo treurige indrukken heeft nagelaten. Men was nog altijd bezig met art. 37 der militaire wet. Zaturdag verslagen in de kwestie van den driejarigen diensttijd, hadden de tegen standers van 't ontwerp der commissie den vierjarigen diensttijd voorgesteld. Dit voorstel had zelfs aanhangers bij de commissie gevonden: 16 stemmen tegen 17. Generaal Charetongeneraal GuUlemont en de heer Keiler volgden elkander op de tribune en voerden ieder een aantal argumenten ten voor- deele van de vierjarige dienst aan. De nationale vergadering was zigtbaar ontroerd en men be- Seurde aan Thiers dat bij 't woord zou voeren. et "was eene fout van zijne zijde, want in 't einde zou toch stellig het ontwerp doorgaan, dat dubbel gesteund werd door ae regering en door de commissie. Maar Thiers wilde niets aan het toeval overlaten. Misschien ook werd bij naar de tribune gedreven door een inwen- digen toorn, toen hij zag, dat hetgeen Zatur dag door hem was aangevoerd niet zwaarder scheen te wegendat men hem en zelfs zijne ingewikkelde bedreiging min of meer vergeten scheen te hebben, 't Is zekerdat hij met moeite zekere zenuwachtige drift weerhield. Er was in zijne rede meer nog dan zijne gewone minachting voor allendie 't niet met hem eens zijn. Zijne argumenten waren dezelfde als altijd, 't Is eene verwonderlijke zaak dat Thiers zoo volkomen ontoegankelijk is voor nieuwe denkbeelden, redeneringen, zelfs voor de feiten, die zijn stelsel in de war brengen. Hij geeft zich niet de moeite ze te onderzoeken zoo hij ze bespreekt, is het omdat zijne taak nis redenaar het eischt en hij doet het dan niet een zigtbaar ongeduld en eene niet geheel verborgen ver achting voor het douuue auditoriumdat hem noodzaakt tot zulk een nutteloos pleidooi. Ver wacht niet van Thiers ietsdat in de verte gelijkt op eene onpartijdige, oplettende studie van wat het ook zij. Zoo eene instelling ouil is en daarmede is alles beslist kent hij haar beter dan iemand anders en heeft hij niet noodig, dat men hem hare uitnemendheid be wijst zoo zij nieuw isdeugt zij alleen voor gekken. Maar ik wilde niet spreken van Thiers' smaak voor de routinedie is bekend ik heb te berigten van het gisteren door hem gewekte incident. De vergadering hoorde hem als altijd met genoegen aan. Men vond wel, dat zijne argumenten niet fonkelnieuw waren. Men was wel een weinig ontevreden over de handelwijze van den president om door een herhaald ver schijnen op de tribune invloed uit te oefenen op de stemming. Men luisterde echter met alle aandacht. Maar gij kunt u voorstellen, wal de kamer gevoelde toen de president op nieuw eindigde met eene drooge uitdrukkelijke bedrei ging van zijn ontslag te zullen nemen. Men was verstomd. Men kon zijne ooren niet gelooven. Men had gehoopt, dat zulke dingen niet weer zouden voorkomen en daar werd het oude kunstje weer vertoond alsof er sprake was van de natuurlijkste zaak ter wereld. Ieder gevoelde zich vernederdieder was boos. De vrees om eene onvoorzigtigheid te begaan hield slechts eene algemeene uitbarsting van verontwaardiging terug. Thiers nam te gelijk èn de houding aan van een verantwoordelijk minister die gedwongen is heen te gaan bij een conflict en dat* is zijne positie toch niet èn die van een redder des vaderlands. Hij pretendeert, dat de nationale vergadering hem het heil van Frankrijk heeft toevertrouwd. Welnu 'teen is evenmin juist als 't andere. Frankrijk heeft besloten zich zelf te redden; het heeft vertegenwoordigers benoemd om aan 't herstel te werken en mij is 't onbekend, dat de vertegenwoordigers der natie die taak aan Thiers hebben opgedragen." De laatste zin is niet vleijend voor Thiers die eene behoorlijke dosis eigenliefde bezitmaar de correspondent gaat nog verder. Hij vervolgt «In waarheid men meent te droomen wij hebben 't keizerrijkdat ons voor den afgrond voerde, naauw afgeschud, of wij hooren door den eersten man van 't land weer de begrippen verkondigen vervat in de voorrede van 't keizer lijke boek over Caesar de persoonlijke magl en de redding van 't volk. Zoo was de algemeene indrukdien de rede van Thiers op de vergadering teweegbragt Ik moet nog spreken over de alkeuring van 't voor stel tot invoering van de vierjarige dienst. Die zaak is vrij gecompliceerd. De uiterste regter- zijdedie niet geweld op stemmen aandrong zag in 't incident eene fraaijc gelegenheid om 't gouvernement eene nederlaag te bezorgen. De rest der meerderheid hoewel niet minder ver toornd op Thiers dan de legitimisten, stemde grootendeels tegen 'l voorstelomdat zij tegen alle nieuwigheden is. De linkerzijde, verdeeld tusschen haren afkeer van Thiers handeling en de vrees voor de monarchieonthield zich voor 't grootste gedeelte van de stemming. Zoo hebben ongeveer 150 leden niet gestemd, ongeveer 60 slechts hebben in de bus een billet geworpen voor liet voorstel uit haat tegen Thiers en 500 stemmen verklaarden zich na lang aarzelen tegen 't vooislel en ten gunste der regering. Thiers kan zich niet gelukwenschen met zulk eene overwinning. Het is niet de eerstedie hij op deze wijze behaalt, maar geene zal hem zooveel kosten. Ik weet niethoe gij er over denktmaar ik kan niet zonder moedeloos heid den toestand, zooals die nu is, beschouwen; eene kamer, die een afkeer heeft van 't geweld, dal men haar aandeedeen bewindsmandie zich heeft gecompromitteerd door misbruik te maken van zijne magteen gouvernement, waarvoor geen naam is te vinden in de parle mentaire jaarboeken." In de zitting van Dingsdag eindelijk is het zoo heftig bestreden art. 57 der legerwet aan genomen. Alzoo vijf jaar actieve dienst, vier jaar reserve vijf jaar actief bij het zoogenoemde territoriale leger (ongeveer de Pruissische land weer) en eindelijk zes jaar reserve bij dat terri toriale leger: totaal twintig jaar. Politieke Revue. De Keizer van Oostenrijk wil eene visite brengen aan den Keizer van Duilschland en de laatste wil de badplaats Ems bezoeken. Von Bismarck zal de baden op het eiland Wight gebruiken. De politiek kan niet tegen de warmte en daarom hunne gekroonden en hunne dienaren, of dienaren en hunne gekroondenwel eens van huis gaan Zelfs de koning der Sandwichseilanden kan niet in het paleis blijven en is te Parijs aange komen. Z. M. heet eigenlijk KamehRmeka maar de Frauschen kunnen dit niet uitspreken en zeggen eenvoudig ka waarom Z. M. secretaris zich zeer boos maakt. De Spaansche ultra-liberalen hebben dit be sluit genomen «aangezien er in de jongsten tijd eene zeer vreemde maar gansch niet vermakelijke politieke comedie in de Cortes en daarbuiten is opgevoerd zullen wij eens weder oproer maken. «Elke hulp is ons welkom zells die der Internationale. 't Oproer zal te Madrid beginnen l* Als zulke dingen vooraf heel naauwkeurig worden aangekondigd, dan komt er gewoonlijk zeer weinig van. Sultan Abdul-Azis zeidc dezer dagen tegen zijn Groot Vizier maar een woord. Geld 1 riep hij maar zoo hard dat de En- gelscbe bankiers het hoorden. En zij antwoordden met luider stem: «geld, ja als gij eerst betaalt wat pligtmalig is I" Als nu de beheerscher der halve Maan bij zijn eisch blijft zal de vindingrijkheid der Pacha's op de proef worden gesteld om geld te vinden waar het niet is. In den uitersten nood zullen zij hunne toe- vlugt weer nemen tot het oude huismiddeltje: een coup de main iu de zakken van de goed en kwaadgezinde geloovigen. Het Alabama-spook is, wat men ook zeggen mogenog niet uit de wereld. Het bedreigt zoowel Gladstone als Grant en wat erger is de iust der wereld. Gladstone ziet het nu naderen in den persoon van den Heer Torrens een Pailements-lid. Deze stelt eene motiewaarbij hij herziening der liacialcn waagt tusschen Engeland en Amerika en tevens eene wijziging van den tekst dier trac- tatcn, waardoor vrede en vriendschap tusschen de heide Natiën wordt bestendigd. Wordt die motie aangenomen dan valt Glad-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1