vH slone en als Gladstone vailblijven er over? Torrens en de Alabama kwestie 1 'lis beslist de Fransclitnan is voorlaan ongeveer 20 jaar soldaat. Thiers bereed het oorlogspaardin zwarten rok, witten doek en met eene pa.apluic en dwong als een stoute jongen. Hij overwon. Voor de bedieiging; «als gij mijn zin niet doetga ik heen 1" bogen de Fransche nationale vaders het hoofd en nu het Amen is gezegd pruttelen zij allen om 't hardst. Ik bedankte er vroeger voor om eens 's Konings commies te zijn thans wil ik dat evenmin wezen van eene Nationale Vergadering" zou hij gezegd hebben. Thiers durft en die durft heelt de halve wereld. «Men is, waarvoor men zich laat gelden" zegt de President en hij zegt ook: «die wal is en zich verbeeldt wat te zijnis tweemaal zoo veel". Elk Franschnian zij vijl jaar van zijn leven soldaat. Zoo sprak Thiers en zoo is het gedecreteerd. «Zoo moet hel zijn zeide Thiers ol ik ga heen Een schrik beving het hart van de vaders des Volks eh'allen riepen «vijf jaar is er noodig om van een Franschman te kunnen zeggen: bij is een goed soldaat." Na de stemming, in een kalm oogenblik, pruttelt deze en gene. Thiers dwingt en als hij T weer doei en van weggaan spreektdan zullen wij hem laten vertrekkeu dan zullen wij eens zien ol hij aan de deur ook omkijkt alsof hij zeggen wil: roept ge mij niet terug? De Eerste Kamer heelt verl. week al de aan de orde gestelde ontwerpen schier zonder dis cussie inet algemeene stemmen aangenomen dat nopens dy Amsterdamsche Kanaalmaatschappij alleen met 31 tegen 3 stemmen. De- Minister van Oorlog heeft schriftelijk geantwoord op het verslag nopens zijn budget. Hij deelt niet de mccning, dat voor legerorganisatie bij de wet eene grondwetsherziening noodig is. Omtrent het verpligt kerkgaan der militairen was het den Minister aangenaamdat er leden waren die eiken dwang afkeurden. Intusschen is eene circulaire gerigt aan de militaire auto riteiten om den zin en de bedoeling der Hegering nader toe te lichten. Nog is aangenomen een gewijzigde conclusie op het adres van den academische» senaat der hoogeschool te Groningen bij welke conclusie de K?mer het geven van dispcnsaiien bedenkelijk acht, en daaruit te meer blijkt de behoelte aan eene wet op bel hooger onderwijs Deze conclusie werd met 17 tegen 15 stemmen aangenomen. De Kamer is daarna lot nadere bijeenroeping gescheiden. Het voorloopig verslag der aldeelingen van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tol regeling der naamlooze vennootschap is rondge deeld. Bij erkenning der zorgvuldige bewerking ontving men algemeen den indruk, dal het ontwerp in velerlei opzigt gebrek openbaart aan praciiscbe kennis van de werking der naamlooze vennootschappen. Zeer vele leden erkenden dat eene nieuwe regeling noodig wasterwijl ook de regeling van coöperatieve en andere ver- eenigingenmet wisselend kapitaaldoor zeer vele leden dringeed noodzakelijk geacht en de aandrcht der regeering daarop gevestigd werd. Er werden vele leemten in het ontwerp aan gewezen maar daartegenover stond de zeer ruime bepaling van alinea 2 van art. 1 die alle naamlooze vennootschappen als vennoot schappen van koophandel beschouwt. Evenwel had toch de groote meerderheid daartegen be zwaar. Zij vereenigde zich echter, wal den vorm der voordragt betrofmet de gronden der regeering voor eene afzonderlijke wet, nevens liet wetb. van kooph. Hel wegvallen der ko ninklijke bewilliging werd nagenoeg eenstemmig goedgekeurd. Overigens was bet gevoelen alge meen dal ten aanzien der waarborgen voor de vennootenhet ontwerp of te veel of te weinig regelde en een halfslachtig stelsel hul digde dat slechts weinig verdedigers vond, terwijl ook, wat betreft de waarborgen voor derden het ontwerp onvoldoende werd be schouwd. Men stond ookwat de kwestie der openbaarheid betrof, bet gevoclcD voor, dat aan elke naamlooze vennootschap de vorplig- ling moest worden opgelegd oni jaarlijks een afschrift van hare balans ter griffie van «Ie arrondissements-regtbank neder te leggen. Gaf dit ontwerp ook wel genoegzamen waarborg tegen hel vermeerderen van goederen in de döótfc hand ülichllingen zouden den vorm eencr naamlooze vernootschap kunnen aannemen en misbruikenvooral bij het gemi» aan wet telijke regeling van dal regts-iostituut Algemeen was het gevoelen dat hel geheele artikel over de commanditaire vennootschap moest vervallen, als niet thuis bohoorende in de wet. Algemeen was men liet eensdat de bestuurders tot schadevergoeding aansprakelijk moesten gesteld werden jegens derden voor elk verzuim in het beheer dat aan deze nadeel had loegebragt maar met dut al achtten zeer vele leden de sanGlie die hel ontwerp aanbiedt, onvoldoende. De meerderheid kon zich overigens met de toelating der vreemde vennootschappendie krachtens het gemeenc regt thans reeds bestond, zeer goed vereenigen. Tot zoover het beknopt résumé der algemeene beschouwingen over dit ontwerp, waarbij echter geen enkel hoofdpunt is achterwege gebleven. Allerlei. Voor het crimineel Geregtshof van Jackson, de hoofdplaats van den Staat Mississippi is onlangs de volgende belangrijke regtszaak be handeld Miss Caroline Stevensonde 24jarige dochter van een rijk grondeigenaar, bad haar hand ge weigerd aan zekeren advocaat Norion en de voorkeur gegeven aan flobert Warren. Haar vader had onder zijne bewaring een koffer, waarin aan diamanten eene waarde van 750,000 fres. was geborgen het eigendom eencr oude bloed verwante; die schat stond nabij de slaapplaats zijner viouw. Op zekeren nacht was de heer Stevenson om zaken van huis, en uit voorzorg ging de dochter ter rust in de slaapkamer van haar vader en legde een dolk onder haar hoofd kussen. Gedurende haar slaap drongen twee gemaskerde personen in huis en lot bij hel bed der dochterdie zij met chloroform trachtten te bedwelmen. Toen zij meenden liat hun dit gelukt was, openden zij den koffer, namen er de diamanten uil en wilden vlugten toen miss Carolinedie zich gehouden had alsof zij be wusteloos wasmet den dolk in de band op ben aanvalt. Door dit geraas gewekt, komt een bulldog zijne meesteres te hulp en snellen ook de bedienden toe; doch toen deze er bij kwamen, vonden zij reeds de beide dieven op den grond liggen, de een door den hond bijna geworgd, de ander door de jonge dame met deu dolk gedoodde laatste werd erkend voor een der aanzienlijkste jongelieden van Jackson de eerste was ruiss Caroline's minnaar Warren. Nadat deze van de bekomen wouden hersteld was, werd hij door de jury ter dood veroordeeld maar de gouverneur van den Slaat heelt zijne straf verzacht, namelijk op verzoek van den heer Norion die thans met iniss Caroline gehuwd is en daardoor zijn dankbaarheid aan Warren wilde toonendal deze althans het leven der jonge dame heeft gespaard. Toen de Pruissen bezit namen van Lotharin gen en Elzas, kwamen zeer vele inwoners dezer prpvinciën de wijk neuien in Luxemburg, in de onderstelling dal de Piuissen- maar lijdelijk daar zouden blijven. Inzondeiheid begaven vele in woners van Metz zich derwaarts dewijl zij niet konden gelooven dat hunue stad voor goed Ouilsch zou worden Thans begrijpen die. lieden dat zij zich aan het lot moeten onderwerpen en zij keerden naar hunne geboorteplaats terug; daar gekomen waren zij verwonderd ze meer bevolkt te vinden dan vroeger het geval was. Hebben inderdaad 22U00 inwoners Metz verlaten, daarentegen zijd meer dan 22500 Duitschers zich daar komen vestigen, voornamelijk kooplieden uit Coblenz. Vreemd verschijnsel in 1792 togen be Fransche uitgewekenen naar Coblcnzin 1872 is het de beurt aan de Goblenzers. Het Duitsche garnizoen van Metz verdraagt zich opperbest met de bevolking; een zeer ver standige maatregel der regering was de ver plaatsing naar elders van de regementen van Ponimercn en Posen; de ruwe manieren dezer krijgslieden verwekken in Frankrijk afkeer; thans liggen er Badensche en Beijersche rege- menten. De beer von Bismarck verzuimt geenszins de propaganda door middel van de drukpers; hij heeft erkend dat het niet voldoende was in Metz Duitsche dagbladen op te rigtendie alleen door het garnizoen gelezen worden en besloot dns dal een Fransch hall-officieel blad zou ver schijnen. Bij gebreke van een Franschman geneigd oni dit blad te redigeren, beeft men de medewerking verkregen van een uitstekenden Belgischen letterkundige en historicus: den heer Ch. Rahlenbeekeen der notabelen van de Protestantsche gemeente te Brussel. Hij zal hoofd redacteur zijn. De steden RigaWenden en Wolmar en omstreken werden op het einde van dc maand Mei door een natuurverschijnsel geteisterd, dat aan zeven mcnschen het leven kostte. Iu een brief uit het dorp Allasch worden dienaangaande nadere berigten medegedeeld. 'Kort na een geweldig on weder werd in het zuidwesten een donkere wolk.' veel gelijkende op een rookkolöni, opgemerkt, die in den beginne voor den wal na uit de vuurzuil van een brandend dorp werd gehouden. De kolom bewoog zich echter vau het Zuid-Zuidwesten naar het Noord-Noui^- ooslen, zonder van vorm te veranderen. Plotseling ontstond een hoosen zware wolken vlogen door de lucht. Op een kerkhof waar eenige personen de begrafenis van een kind hadden bijgewoond, werd een 12jarig meisje door den wind opgenomen, medegesleurd en met zooveel kracht tegen den grond geworpendat het hoofd geheel verpletterd werd. Andere vrouwen en kinderen werden óf gedood óf zwaar gekwetst. De sterkste hoornen vielen omgeheele daken werden weggerukt, een paard werd met den wagen, waarvoor het gespannen was, overeen 5 voet hoogen muur geworpen. Kort nadat de hoos voorbij was, werd bet ondragelijk zoel en warm. Noch regennoch hagel waren merkbaar. Ds COMMISSARIS dks KONINGS in db provincie UTRECHT. Brengt ter kennis van het algemeen dat van den 29 Julij tot en met den 23 September a. s. praclische oefeningen zullen worden ge houden door de Vesting artillerie, in het Kamp bij Zeistzullende gedurende dien lijd, uitge zonderd des Zondags dagelijks van des morgens 7 tot des namiddags 3 uregevuurd worden uit getrokken en gewone vuurmonden, op de Heide, gelegen ten zuiden van den Straatweg van Utrecht naar Amersfoorten begrensd ten oosten door den grindweg van Amersfoort naar Doornterwijl op de hoogten, die dat terrein omgeven, gedurende het vuren, roode vlaggen zullen geplaatst zijnter aanw ijzing van het onveilige terrein. Utrechtden t3 Jung 1872. De Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. AMERSFOORT 17 Junij 1872. De 54e verjaardag van H. M. onze geliefde Koningin is heden gevierd op de gebruikelijke wijzedoor liet uitsteken van vlaggen op en van de stedelijke gebouwen en een aantal par ticuliere woningen enz. Ter vergadering der afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging tot Bevordering der Koepok inenting werd tot afgevaardigde voor de alge meene vergadering gisteren te Utrecht gehouden benoemd Dr. A. C. van Driel en tot plaats vervangend afgevaardigde Dr. H. J. Menalda van Schouwenburg. De uitslag van het onderstaande aanbesteed op Zaturdag 15 Junij jl. ten behoeve van onge veer 1150 onderofficieren cn manschappen van 29 Julij tot 18 September in de Legerplaats bij Zeist zullende kamperen en van het op 9 Julij te voren aldaar aankomend delachemeut 150 hoofden sterk en van het tot opruiming van het kamp achterblijvend gedeeltewas per ration namen 0,024 kilogr. 0,04 0,04 liter Piek J Amersfoort. Zout Rijst Azijn Aardappelen Brandhout Legstroo Dekslroo j voor hutten j Vlecsch cn vet 62 c. per kilogr. D v. Geldor Amersfoort. Alles onder gewoon voorbehoud der nadere 'goed keuring van den Minister van Oorlog. 185 c-| T00 C.' '"l°b-!Ml,'"fcSoSeig. per 1000kil.gr/50 11(.Gerritsen 1000 »51[Amersfoort. Het Handelsblad meldt: Op 15 Juni 1872 hebben zich een aantal vrienden en vereerders van The-becke uit alle doelen des lanJs te 's Hage vercenigdom te overwegen op welke wijze eene waardige huidige zoude kunnen worden gebracht aan den over leden staatsman. In deze bijeenkomst is op voorstel van den hoogleeraar Rijke aan mij ae leiding der ver gadering opgedragen. De vergadering besloot tot het benoemen van eene centrale commissie voor bet geheele rijk, tot leiding van de zaak De vergadering achtte het wenschelijkdat plaatselijke commissii-n voor hetzelfde doel, die zich reeds gevormd hebben of nog vormen zul len zich als sub-commissiên aan dc centraio commissie aansluiten en met haar in betrekking stellen dat plaatselijke sub-commission in alle deelen des rijks bijdragen verzamelen om do kosten bestrijden van eene nationale hulde ann Thoibeckcs verdienste jegens het vader land. De vergadering was van oordeeldat

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2