Vooral hebben wij ons steeds afgevraagl: met ■welk, de vuurproef doorstaand regt, dc wetgever volksvertegenwoordigers liet afvaardigen uit eigen dunkelijk of nanr toeval ingedeelde kreitscn ol districten terwijl artikel 74 der Grondwet zegt: «de Stalen-lienernal vertegenwoordigen hel geheele Nederlnndsehc Volk; cn worden dan ook de leden der Eerste Kamer door de (Staten der) provinciën gekozen." Nederland beslaat van onds uit verschillende provinciën, waarvan de bewoners het Neder- Jandsche volk uitmaken. Niet alle provinciën hadden vóór 1705 gelijke regtenmaar die toestand wordt voor hen, die vroeger als onnioii- digen waren door niemand teruggcwenscht. Wat moest behouden blijven indien er niets beter mogelijk ware, is, een vertegenwoordiging des Volks, gekozen in ieder der provinciën. Daaruit behoeide het provincialismus niet nood wendig te voorschijn te treden. Of bestaat cr dan nu, terwijl hel Kijk, op de zonderlingste wijze, in een aantal kiesdistricten is verdeeld, geen provincialismus meer? Er zou meer eenheid onder het Volk beslaan, cene moer waarachtige vertegenwoordiging zouden wij hebben, wanneer cr meer verband, zonder ruggespraak evenwel, bestond tusschcn kiezers en gekozenen. En heelt de nu en dan te bepalen vei vorming der kies districten mede niet hare droevige zijde? Uns dunkt, dat 1809 toen 'l hoohl-kicsdislricl Atneis- foort werd vervormd en daaraan Harderwijk toegevoegd, wel cene les aan onze staatslied.n omtrent hel zonderling indeel!ngsstelsel der kiesdistricten heelt gegeven. Beter ware, inuicn doenlijk, dat a//estemge- regtigden over hel geheele Land, alle volksverte genwoordigers (art. 74) zouden kiezen. Daardoor vervalt ook hel euvel dal «e kreüsafgevatrdigde om zijne kiezers te believenzijn volksverlege)i- woordigingsschnp op den achtergrond stelt. Evenmin zien wij nut iu het tegenwoordig groot getal Volksvertegenwoordigers. De heltl van dat getal zou misschien voldoende zijn nalionalen lijd en nationaal geld besparen en wat ann kwantiteit werd verlorenzou aan kwaliteit worden gewonnen. ZITTING van den gemeenteraad van Amers foort van Dingsdag, 18 Junij 1873. De zitting van den gemeenteraad van Dingsdag jl. is niet bijgewoond door de 11H. Schluiterv. Saste v YsseltVisser Uerschelen Scheltus de beide laalslcn met kennisgeving. Na de goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, verklaarde de Voorzitter dal de heer Leopoldlecraar aan de il B. S.in de vorige week reeds in het bezit was gesteld van eene acte tot hel geven van onderwijs in hel Hoog- duilsch, zoodat hel le. punt v. d. beschrij vingsbrief was vervallen. Hel 2e. punt bcirol eene wijziging van het reglement voor de II. B S, ten aanzien van het tijdstip waarop de Zomervacantic zal aan vangen. Bitrg cn Weth. stelden namelijk voor, die niet te doen aanvangen op den 3eu Zater dag van Juli, maar te lezen «de zomervacantie begint ongeveer hall Juli" Dit werd voor gesteld op verzoek van 2 der leeraren in over leg met de Commissie van toezicht en den Directeur, opdat de leeraren in de gelegenheid zouden zijn om zoo noodig deel te kunnen uitmaken van de Commissie lot alneming van het eindexamen in de provincie Utrecht, het geen zeer wcnschclijk is in het belang der school, daar zij op die wijze op de hoogte blij ven van de cischen die gesteld worden voor hel eindexamen. Aangenomen met algemcene stemmen. Ten derde kwam in behandeling het adres van Burg. en Weth. op hel request van Abben- huisaannemer der vernieuwing van de Kete- laarsbrugom remissie te gevcu der bcloopen boete van f 180, wegens te late oplevering van dat werk. De beer ran Walchren vroeg naar de aanlei ding van die vertraging, waarop de Voorzitter antwoordde, dat zij gedeeltelijk aan den aan nemer te wijten was, omdat hij bij den aanvang niet geheel gereed was, als zijnde hij niet voorzien van alles wat hij behoellc maar ook gedeeltelijk builen zijne schuld had plaats gehadten gevolge van bijkomende omstandigheden. Dit was ookofschoon in omgekeerde oide, het geval geweest bij het bouwen der II. D. S cn torh had de raad toen geheele remissie verleend. Vooral om die reden adviseerden Burg en Welk thans ook daartoe. Aangenomen niet 8 tegen 2 stemmendie der II H. Croockewil en v. Walchren De Voorzitter zegt daarna dat er een voor- •ltd is ingekomen van het raadslid Mr. vun Uclj van den volgenden inhoud: Do ondergeieekende stelt voor dal de lland zich wende tol de Provinciale Stalen van Utrecht met het verzoek dal die Staten htlzij zullen vei klaren, dat de derde nlinca van nil. 13 van het Reglement voor het Wa terschap de rivier de Eem e. a.als art. 12 v. Il ontvverp-rcglement aangenomen in de Na- jaarszitting van 17 Nov 1870 overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Stalen en waarbij hel beginsel was vastgesteld «dat deeigendom- «men van zedelijk-' ligehatnen als grondbezit worden toegekend aan hunne besturen, ten «behoeve van een hunner leden ten on- regte is vveggelnlen uit de officiële uitgave van dal llegloment, voorkomende in het Provinciaal- blad N°. 85 van 1871 heliijvoorzeg I Reglement gelieven te wij zigen door eene dergelijke bepaling daaiin op nieuw opteuemeii. De Voorzitter meende dat dit onderwerp, van eenvoudige» aard zijnde, terstond in behande ling zou kunnen genomen worden. Up voor stel cellier van den lieer L. E. Lagerweijonder steund door den heer Scheerenberg, wordl besloten het ter secretarie neerteleggen ter inzage en behandeling in eene volgende vergadering, nadat de lieer van Bel had tc kennen gegeven daar tegen geene bedenking te hebben cu ook in overweging had gegeven om het ten fine van advies te stellen in houden van Burg en Wetu ol van eene commissie uit den Raad hoezeer tevens wijzende op de kortheid des lijds, vóór de opening der zomerzitting van de Prov. Staten. Vervolgens werden nog ingebragt eenige mis sives van goedkeuring van wege tiedep. Staten op vroegere raadsbesluiten, en de rekeningen der schutterij der Bank van Leening en van het Weeshuisverzonden naar de Aldeelingen. Burg. en Weth vroegen verder magtiging tot hel verkoopen der ijzeren hekken aan de poorten waarover iu eene volgende zitting zal beslist worden. Eindelijk weid nog ingebragt een request van den hulponderwijzer Jansen, sedert vier jaren geplaatst aan de Tusschenscliool die sedert drie jaren den rang van hooldouderwij zer bekleedt, f op die gronden eene toelage viaagl of vei hooging van tractcment. Zijn verzoek zal gezonden worden aan de plaatselijke schoolcommissie om advies, nadat deze den hoofdonderwijzer der school zal ge hoord hebben Hierna is de raadszitting gesloten. Michel Chevalier levert in de Presse een zeer srflierp artikel tegen -het financieel beheer der Fransche regering, cn betoogt daarin dat zij op het budget geenszins alle uitgaven heelt gebragt die nog moeten gedaan worden en dat de nieuwe belastingen welke men uioet hellen, niet 120 maar 535 millioen bedragen. De likwi- daiie-rekciuugdie een milliard bedraagt en door de leening moet worden geregeld vordert volgens Chevalier jaarlijks 69 millioen. De leening voor de 3 miiliarden men betaalt thans slechts 150 millioen interest aan de Duitschcrs vordert een uitgave van 58 millioen. Voor de spoorwegen, die toch niet ecuwig op bet van staatswege toegezegde subsidie kunnen wachten, is een ja.'irlijksciic vermindering van 55 rnilli- oenen noodzakelijk. Wal de bank betreft, is hel volgens Chevalier uiterst gcvaaiÜjk den gedwongen koers der billetlen le handhaven. Men moet toch eindigen nut haar minstens 8U0 millioen terug le betalen, en daar deze niet anders dan door cene leening kunnen worden gevonden, zoo veroorzaakt dit een nieuwe veiniccrdeiiiig van andermaal 33 milliocncn. Men heeft dei halve niet 120, maar 335 millioèn aan nieuwe belastingen noodig, om het evenwigt in de bcgrooling te herstellen. Ten slotte zegt hij dat, als de regering met betrekking tot de financiën niet van politiek verandert, zij in dat opzigl de slechtste »al zijn welke men sedert 18 Brumaire heeft gehad. Hij wil dat kamer en regering een financieel plan opmaken, waar door de genoemde 335 millioen gevonden kunnen worden. Als de regering niet wil medewerken om ei listig aan de herstelling der geschokte financiën te arbeidendan moet de kamer dooi tastende maatregelen nemen en eene com missie benoemen die zich door alle mogelijke middelen de documenten moet aanschaffen welke de kamer noodig heeft, opdat hare taak door den lijdelijken tegenstand der ministers rret langer worde geparalyseerd. Allerlei. Uit Tubbcrgcn schrijft men aan de Dev. Ct. in het naburige Albeigen hebben voor een jong gehuwd paar de traditionele zes wittebroods weken nog le lang geduurd; luciferskoppen op jenever konden den genianl niet hinnkeii ook vergiftigde tabak hielp niet, zoodal de vrouw, oin van haren man ontslagen te wordentot schietgeweer de locvlugt nam; door een gat.in de bedstede werd een, tol de tromp geladen, geweer gestoken dat met in petroleum gedrenkt vlas en spiet omwonden en terwijl de boer te bed lagaangestokendoch ook deze toeleg mislukte, daar de brand geen voortgang hadea (le boer, gelukkig niet getroffendoor een gat in twee wanden te maken, den dans ontspringen kon. De justitie heeft wél de liefhebbende vrouw opgepaktdoch tot onzen groolen spijt weer losgelaten, wegens gebrek aan bewijs. Men zegt, dat de oude lui alléén met de vrouw te huis waren zoodal men genegen is bet er voor te houden dat het edele drietal onder één hoedje speelt. In de Hertogdommen Anhalt en Brunswijk alsook in het district Kasseimag het varkens- vlcescliniet worden verkochtvoor hel na microscopisch onderzoek is verklaard vrij van tiichinea tc zijn. Sinds 1 Dec. 1871 tot 1 Junij 1872 zij aldaar te zaïnen 22 varkens na dit onderzoek afgekeurd. Er wordl thans te Berlijn op aangedrongen om den maatregel in geheel Ihuisseii in le voeren De centrale commissie van Vee-AsSuranlie aldaar heelt zich bereid verklaard om met de slachters voor eene zeer lage premie ook eene assurantie tcgeu schade door trichinen aan te gaan. Het 200jarig jubilé van Peter den Groote werd Dingsdag 11 Juni te Warschau op bevel van hoogerhandop dezelfde wijze gevierd als de verjaardag van de keizerlijke lamilie en an dere bolleesten. Des voormiddags werden in de kerken van alle gezindte» alsook in de Syna gogen plechtige dankstonden gehouden waarbij zich om 12 uur een groote kerkparade aansloot waaraan de te Warschau in garnizoen liggende troepen deelnamen. Gedurende dien lijd werden er van de wallen 101 schoten gelost. Te 5 uren werd er in de Russische club een officieel feestdiné gegeven, waaraan de officieren en de plaatselijke beambten in grooten getale deelnamen. Des avonds had men openbare tooneelvoorstellingen en algemeene illuminatie. Up diezelfde wijze werd dit feest bijna door liet gchcclc koninkrijk Polen in Lilhaucn en de zuidelijke gouvernementen gevierd. De maand April heelt zich wel gekenmerkt door buitengewone natuurverschijnselen, die ongeveer op denzeltden tijd in de meest ver wijderde streken van onzen aardbodem groote verwoestingen hebben aangerigt. Men herinnert zich de uitbarsting van den Vesuvius en de Heclaalsmede van den Merapi op Java. Te gelijkertijd, den 12 April, zijn bij Labrador in Noord-Amerika een groot aantal schepen bij een bevigen orkaan vergaan. Twee dagen later, den 14 April, heelt Zanzibar in Oost-Alrika viecselijk door een orkaan geleden. In de stad van dien naam bezweken volgens een schrijven van den üiilschen consul Kirk, bijna alle gebouwen voor 'l geweld van den wind, de schepen in de havens werden tot splinters geslagen, de veldvruchten totaal vernield, zoodal een hongersnood voor de deur stond, en heeft men onder de inboorlingen een ontzettend verlies van mcnschenlcvcns le betreuren. De Indische bladen eindelijk deelen berigten mede omtrent een cycloon, die in Zuid-Indie duizenden van hun leven beroofd en geheele districten verwoest heeft. Den 20 April niet ver van de kust van Ceylon ontslaan stormde die ontzettende cycloon noordwaarts zeven honderd mijlen voort en verloor eerst den 2 Mei te Beypore, 400 mijlen ton westen van Madraszijn kracht. Naar de verwoestingen, welke hij aanrigtle. kan men aannemen dat zijn breedte 400 En- gelsche mijlen bedroeg. Madras en zijne omgeving hadden de grootste kracht van den tnagligen storm te verduren waardoor Vellore met den grond werd gelijkgemaakt. Deze beroemde stad, groot in de geschiedenis van den Indischen op stand, ligt aan den voet van eene rois waarop het welbekende fort staal, waar de muiter jj van Vellore plaats had. Den Isten Mei hegon het hevig te regenen doch niets buitengewoons had plaats lot mid dernacht toen de regen met onbeschrijlelijk geweld neerviel. In den letterlijken zin was hetalsof een reusachtige waterval de geheele stad overstelpte. In brcede woedende bergstroo- men bruischic liet water langs de glooijende vlakte omlaagde bassins bezweken, een stroom van meer dan een mijl breedte en acht voeten diep stortte zich met geweld neder op de stad, duizende menschcn medeslepende en vooral onder de inlnndsche bevolking en de Sepoy- regimenten verschrikkelijke onheilen aanrig- lende. Op last van den gemeenteraad van Parijs zijn alle galarijluigeu der stad met tuig. livcrei enz. voor nog geen 20,000 fr. verkocht Al» men nagaat dal cr 32 groote rijtuigen waren moet men dat een bagatel noemen. Een Amcri.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2