BOEKBINDERIJ M. A. KLEIN. kaan heeft ze gekocht, om ze op te zenden naar New-York. De Yankees zullen er dus binnen kort in paraderen, om der curiosileilswille. De. verkoop van de gala-rijtuigen der stad is een belangrijk bewijs van bezuiniging van den ge- meenteraad; een daad van economische preutsch- heid, als men het eens zoo noemen mag. «G^en weelde meerl" zegt de sloïcijnscke kok en het raadslid Bonvalleldie in cabinels-parlicaliers diners levert 20 fr. per hoofd. Het onderhoud der gala-rijtuigen met toebehooren dat een en ander aan de stad zeker een half millioen lrancs gekost heeft kwam ongeveer op 3000 fr. per jaar te slaan, een druppel in de be- groolingszee van Parijs. Straks komi er een minder radicale, minder zuinige, minder stoï- cijnsche gemeenteraad en wat voor 20,000 fr. aan een Amerikaan verkocht iswordt voor een dertigvoudige som lei uggekocht. Met valsch bankpapier werden en worden vele menschen bedrogenniet altijd echter onder omstandigheden als de volgende Een tuinier nabij Parijs kreeg bezoek van iemand die hem vroeg of zijn huis tijdens de commune niet geplunderd was geworden. «Ja /'antwoordde de tuinier met een zucht. «Ik word door de wroegingen mijns gewetens lot u gedreven*," hernam de ander; «ook ik ontnam u iets: zie, dit zilveren medaillon De tuiner stak de hand uit; «het is eene gedachtenis van mijn eenig kind." «Neem het terug, goede man I" zeide de vreemde met gebrjken slem, «en veroorloof mij dat ik, lot kalmering van mijn geweten, er !00 fr. bij voege." Daarop nam hij een billet van 500 fr. uit zijne portefeuille, en de tuinier, nog altijd met tranen van gevoel in het oog gaf hem 400 fr. terug. De schalk had deze netto winst 1 Politieke Revue. Alabama-nieuws is er niet. 't Schciusgeregl te Genève is vergaderd en4 zal doen wal in de laatste 10 jaren geen collegie heeft kunnen doen geheim houden wat er ge zegd wordt. 't Heeft alle sleutelgaten digt laten stoppen en ook de schoorsteen laat geen geluid ont snappen. Om te beletten dat geen der scheidsregters des nachts in den droom iets ontsnapt, eten zij 's avonds karnemclksbrijmet water aan gemengd. Er zijn die voorspellen: 'tGeregt zal, na de beraadslagingen geopend te hebben die sluiten en dan rust nemen om over 8 maanden 't on derling discours te hervatten. De President zal hen echter de rekeningen van broeder Jonathan opeigtens de indirecte schade medegeven, 't Aantal dier documenten is ongeveer dertien honderd. Men weet echter dat er regters zullen zijn die dat pakket voorbij zullen zien. De meerderheid in den Duitschen Rijksraad vindt het wetsontwerp tegen de orde der Jezuilen niet «aldoende" genoeg. Dat is inderdaad opmerkelijk. Die meerderheid heeft nu een amendement op dit ontwerp ingediend, 't welk kortweg be paalt de Jezuiten-orde en Congregatiën haar aanverwantzijn van het Duitsche grondgebied uitqesloten. 'l Schijnt en wij hadden 't niet vermoed dat genoemd amendement zelfs de stemmen der conservatieven zal verkrijgen. De discussiën van het Regerings-ontwerp waren zeer belangrijk en nu en dan vrij pikant. Er zijn leden die in deze zaak de taal niet gebruiken om hunne gedachten te verbergen. Men zegt dat de Jezuiten welke na 't aan nemen van bet ontwerpDuitschland binnen eene maai.J moeien verlaten voor 't grootste gedeelte naar Engeland, Belgie en ons Rijk zullen gaan. In Frankrijk wordt liet «onklaar." De Monarchale partij cischt van Thiers •laat de Republikeinen loopen I" De Rcpublikeinsche partij zegt te5en lu'm «breek met de Monarchale meerderheid of wij drijven eene ontbinding der Nationale Verga dering door De ullramontaanóche partij fluistertga met ons en wij zullen U wraak verschaffen op het stoute Pruissen. Zoo leidt elke partij den kleinen grootcn man op den berg harer heerlijkheid en predikt doe wat ik verlang en al wat gij ziet zal hel uwe zijn Maar Thiers is geen «zeventiger" geworden, zonder iets geleerd te hebben. Hij hoort en wederhoort en doet wat hem geraden toeschijnt. Hij profiteert van het oogen- blik en in dit oogenblik is hij nog onmisbaar. Zorillneen volbloed liberaal, is nu Presi dent-Minister in Spanjeonder groot gejuich. Hoe lang zal dat duren Als in Spanje een Minister optreedt onder Hosannah's en een schilder maakt onmiddellijk zijn portret, dan is gewoonlijk de verf nog niet droog, als dc gevierde man weet wordt weggejaagd altijd natuurlijk op fatsoenlijke wijze. Anliouaal Internationaal en Par lement air-politiek potpourri. 't Veenbranden is in vollen gang. Hoe dal in zijn werk gaal en tot welk einde dat geschiedtis zelfs in ons Land aan allen niet bekend. Men scheldt liever op den rookdie wezenlijk ook onaangenaam is, dan te ouderzoekeu welk nut dat branden oplevert. Onlangs is in Bohème een werk in 't licht vetscheuen van een zeer geleerd man en 'l welk de vraag behandelt: wat is de oorzaak van den damp, die u< Junij gewoonlijk over een deel van Europa wordt opgemerkt. De schrijver geeft, na diepzinnige bespiege lingen, dit antwoord dc hitte doet in sommige oorden den grond barsten en brengt den bodem, die op zekere diepte vulcanische stollen bevat, in zulk een toestand, dal hij begint te smeulen en rook oplevert. Men zegt dat de Bohemers den wijzen land genoot gaarne gelooven. Op de Tentoonstelling te Winsurn, in Gro ningen, zijn ook met medailles vereerd, be kroond, eervol vermeld: gedroogde graanha'men, een uitgeknopte boom, hoorns van een trebos en doorgerookte oliekoppen van J A. lddckinge. Men vond er prachtige paarden en 'l is wel jammer dat zulk eene Tentoonstelling niet meer Hollanders trekt. Het Handelsblad behelsde eene lijst van de namen der in de op 15 Junij jl. gehouden vergadering benoemde personenuitmakende de centrale commissie voor het geheele Rijk, lot leiding der zaak, om eene waardige hulde te brengen aan den overleden staatsman Thorbecke. Een dag later behelsde de N. Holt. Cl eene lijst van de namen der leden dier centrale commissie. Echter de beide lijsten zijn niet in overeen stemming, want de 'lijst van het Handelsblad bevat meer namen dan die der N. Holt- Ct. Wij vermoeden derhalve dat niet allen die door het Handelsblad werden genoemdde benoeming hebben aangenomen. AMERSFOORT 20 Junij 1872. De Gemeenteraad van Amersfoort zal Zaturdag 22 Junij e. k. te half twee eene vergadering houden waarin het punt van behandeling is Ingekomen verordening bedoeld bij art. 187 der gemeentewet. Dingsdag jl. is door den Heer Majoor F. P. Klijnsma, kommandant in de 11e stelliug der genie te Amersfoort aanbesteed hel bouwen van een te legraafkantoor op de Legerplaats bij Milligen en werd dit werk gegund behoudens nadere goed keuring van den Minister van Oorlog aan den Heer J. Buitenhuis te Elspeet, voor 2575. Bij vonnis der Arr.-Regtbank te \mersfocrt van 25 April jl. was Geertruida van de Leek, huisvrouw van Piet van Naarden, als beschul digd van 3 feilen van opzettelijke verbreking van afsluiting (inwerpen van vensterglazen op 2 April jl-) veroordeeld tot 3 maanden cellu laire gevangenisstraf en drie geldboeten ieder van f 25.Zij had zich van dat vonnis in hooger beroep begeven bij het Provinciaal Geregtsliof in Utrecht, hetwelk bij arrest van Dingsdag jl. haar heeft veroordeeld tot eene maand coirccli- onneele gevangenisstraf. Heden heeft de Arr.-Regtbank te Amersfoort uitspraak gedaan in de zaak van W. v. d. K.beschuldigd van beleediging in woorden aan een bedienend beambte en hem veroordeeld tot betaling eener geldboete van fi\ Vrouw S.beschuldigd van het moedwillig toebrengen van slagen en baar veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf en ƒ5,50 boete. D. T.beschuldigd wildstrikken te hebben gezet om wild te bemagtigen en hera veroor deeld tot f 20-boete. Z. M. heeft benoemd tot commies der pos terijen 3e klasse den Heer F. de Meester tot dusver als surnumerair werkzaam aan het postkantoor te Amersfoort. Bij liet examen te 's Hage was hij van allen de best geslaagde. In zijne plaats zal te Amersfoort als surnumerair optreden de Heer D van di Werkvan Zall- Bommcl. Gisteren is per stoomboot van Harwich tc Rotterdam aangekomen Dikkcns, vroeger con ducteur in dienst van van Gcnd iC Loos, die. gebleken zijnde zich aan diefstal van aangetee- kende brieven, per post verzonden van Amster dam naar Rotterdam op 20 Mei jl.te hebben schuldig gemaaktkort daarop naar Engeland was gevlucht en thans onder geleide van een commissaris van politie naar Nederland terug gevoerd, naar het huis van bewaring te Rotterdam werd overbragt. Het XXVI Landhuisb. Congres is Dingsdag avond jl. geopend door Z.Exc. den Commissaris des Konings in de provincie Utrecht E. C. U. van Doorneere-voorzitter van het Congres met eene toepasselijke rede in tegenwoordigheid van vele congresleden waaronder echter weinig eigenlijke landbouwers. Woensdagmorgen waren de afdeelingen werk zaam en is te 42 uren de eerstealg. vergadering gehouden. Begunstigd door prachtig weder werden de vee- en bloemententoonstellingen diuk bezocht. Ook uit Amersfoort en environs waien velen daartoe overgekomen. De matinee musicale in Tivoli lokte mede een groot publiek. Burgerlijke Stand van Amersfoort. BEVALLEN: 13 Junij, Antonia Muijs, geb. Scholten, d. 17 Junij, Geertruida Maas, geb. Butselaar, d. Calbarina Octavia Baron nesse van Hardenbroek van Ammerslolgeb. IJssel de Schepperd. ONDERTROUWD: 14 Junij: FriedricU Wil helm August Lcuchield met Johanna Willemina Lon. GEHUWD: 19 Junij, Elbartus Blombergen met Sophia Ekkeveld. Marlinus Heere met Rikje van Beek. Christiaan Christ met Her- mina Ligt. OVERLEDEN: 13 Junij: Hendrika de Groot,' 62 j. geli. met Jan Kok. Christiaan Immer- zeel 60 j. geh. met Johanine Modine lsabelle Bloys van Treslong, 16 Junij, Alijda Kraan, 62 j, Willem van 't End, 10 j. 17 Junij, Anna Elisabeth Beuningh 32 j. geh. met Jan van Asperen, 18 Junij. Albartus Bakker, 31 j. geh. met Johanna Snijders. A D V E R T E N T I I W. *1r* Bevallen van eene DOCHTER, Baronesse VAN HARDENBROEK VAN AMMERSTüL geb. IJSSEL DE SCHEPPER, Randenbroek. 17 Junij. Heden overleed, na een koit en smar telijk lijden mijn geliefde Echtgenoot ANNA ELISABETH BEUNINGH, in den ouderdom van 31 jaren, mij nalatende 5 kinderen, allen te jong om dat verlies te beseflen. AMsnsrooHT j VAN ASPEREN. 17 Junij 1872. Mevrouw de Weduwe CHABOT betuigt bij deze haren dank voor de bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van haren echtgenoot. Naar aanleiding van herhaalde klagienworden H.H. Leden der SOCIËTEIT AMICITIA beleefdelijk ver zocht om hunne kinderen bij gelegenheid der Muziekuitvoeringenniet op bet terrein der Sociëteit voor bet gebouw, te doen rondwandelen. Namens Commissarissen H. CROOCKEWIT Jr. President. A. HERSCHEL Bzn. Secretaris. De ondergeteekende heeft de eer zijne stadge- nooten te beiigten, dat hij zich heeft gevestigd als BOEKBINDER en CAJRTONWERKER op de Breedeslraaltegenover de H. C. Armen school wordende het werk ten spoedigste net en sterk afgeleverd. üuk zijn bij lum te bekomen Boeken, Pa pier, Kantoor- en Teekenbehoeften, alles tot zeer billijke prijzen. Hij vervaardigt alle soorten van Doozen en verzoek beleefdelijk de algcmcenc gunst en recommandatie. M. A. KLEINboekbinder. De BURGEMEESTER VAN LEUSDEN maakt bekend, dat voor eenigen tijd, in zijne gemeente, op den openbaren weg GEVONDEN is, eene aanzienlijke SOin GELD in bankpapier. Leusden, 14 Juuij 1872. De Burgemeester voornoemd, VAN HARDENBROEK v. A.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3