de tribuun don mislukten financier voor een meeting te beleggen oni de financieelo maat schappijen te verdedigen tegen de aanvallen waaraan zij blootstonden Uil de stukken blijkt overigens dal Langrand 't goed heelt geoordeeld 6000 francs te geven aan Bocharldie de curator thans terugeischt. Do zaak is niet geëindigd. Morgen wordt zij voortgezet en zij zal gevolgd worden door een ander proces, dat de maatschappij Mckul, waarvan Bocharl president was tegen hem heeft ingesteld. Die maatschappij eischt haar vaandel terug; ze wil niets meer met den schoenmaker te doen hebben. «Deze piquante geschiedenis aan den voor avond der verkiezingen maakt 'l Bocharl natuurlijk onmogelijk, om voor zijn medeburgers op den voorgrond te treden. «Nog ééne bijzonderheid. Do stukken, die in dit proces zijn te berde gebragt, wer den ontdekt en den regler ter hand gesteld door den heer van der Straelenregter-commis- saris in den faillieten boedel van Langrand. De heer van der Straelen is de neef van den beer Bocharl, wiens nicht hij heeft gehuwd, en hij zelfs is candidaal voor den gemeente raad. I)c kiezers willen hem een bewijs van sympathie geven voor den dienst dien hij hel publiek heeft bewezen, door bijtedragen tot ontmaskering van den verwarden boel van Lan grand." VERGADERING van den RAAD der gemeente Amersloorl van Zaturdag i'l Jnnij 1872. De zitting is niet bijgewoond door de H.H. Sasse van YssellJ. F. LagerweijScheerenberg Schellus, Meihorst en Visserde vijf laatslen met •kennisgeving. Er was slechts één punt aan de orde, name lijk het al of niet bekrachtigen der onlangs door den Burgemeester uitgevaardigde verorde ning tot bet beletten van zamenscholingen ge durende den avond en nacht. De Voorzitter meende dat de aanleiding tot bet uitvaardigen dier verordening genoegzaam bekend is en verklaarde levens dat hiertoe werkelijk de noodzakelijkheid had bestaan. Op verzoek van den heer Croockewit voegde bij hier echter naderbij, dat de aanleiding was gelegen in de groole opgewondenheid die er gedurende de laatste maanden onder een deel der bevolking bad beslaanen die onlangs wederom was verlevendigd en toegenomen door de jongste feestdagen. Men had toen o. a. som mige welbekende liederen gezongen, maar, naar beweerd wordt, de woorden daarvan eenigszins veranderd, hetgeen de onrust had bevorderd. De heer Croockewil dankte voor die inlichting en zeide, dat hij door die jongste gebeurtenissen was versterkt in zijne meening, dal Amersfoort eene ongunstige uitzondering maakt op de andere gemeenten van ons vaderland, ten aanzien van de aldaar heerschende rust en vrede. Hij is van oordeel, dat daarvoor meer algemeen oorzaken bestaan. Hij schrijft zulks namelijk vooral toe aan.het ergerlijk misbruik van sterken drank dat te dezer stede onder alle standen zonder onderscheid heerscht, zoo als naar hij bevonden heeft, zelfs buiten deze provincie bekend is. Men zegt wel, dat, zoo dergelijk misbruik bin nenshuis geschiedt niemand daarmede zich behoeft te bemoeijen, en dat men met het private leven van anderen zich niet behoeft intelalcn maar men kan dal private leven niet van het openbare afscheiden. De hoogcre standen moesten de lagere het voorbeeld geven, door zulke per sonen uit hun midden te weren, waartoe alle weldenkendcn de handen moesten ineenslaan. Misbruik van sterken drank bevordert de onzede lijkheid en het pauperisme en dat dit hier toeneemt, kan ieder waarnemen. De statistiek en hel adresboek wijzen aan dal binnen deze gemeente meer dan 100 bekende plaatsen zijn, waar openlijk drank wordt verkocht. Als men met dal cijfer de mannelijke bevolking vergelijkt, dan is liet ontzettend. De Voorzitter antwoorddedat thins alleen aan de orde was de al-of niet goedkeuring der verordening tegen de zamenscholingen. Omtrent het aangevoerde door den vorigen spreker wil hij alleen opmerken dat hjj het betreurt, dal een geacht ingezetene van deze gemeente daarvan zulk een zwart tafereel ophangt. Hij voor zich gelooft niet dat dergelijke mis bruiken algemeen worden aangetroffen bij de fatsoenlijke klasse te dezer stede. Ook de toene ming der bedelarij en van het pauperisme spreekt hij bepaald legen. Als er meer misbruik van sterken drank wordt gcmaakl dan vroeger, dan is dit misschien juist een gevolg van meerdere welvaart. Vroeger althans toen de gemeente belasting op hel gedisteleerd nog bestond, is iets dergelijks alhier herhaaldelijk opgemerkt. Hij herhaalt echterdat thans alleen de veror dening aan d» orde is. beer L. E. Lagerweij vroeg vervolgens, of de optogt die jl. Maandag gehouden isheeft plaats gehad niet goedkeuring van het hoofd van het gemeentebestuur. De Voorzitter ontkende dit ten stelligste. Hij heeft integendeel zooveel hij kon getracht haar tegentehouden. Ook de commissaris van politie had haar bepaald verboden. De heer L. E. Lagerweijwil dan verder niet over die zaken spieken want hij bejaagt geen volksgunst, en kent de waarde van den waan van den dag. Hjj wijst evenwel op zooveeldat Amersfoort aanlokkelijk kon doen zijn voor elders gevestigde personen zooals de Hoogere Burger school den aanstaanden üosterspoorwegde heerlijke omstreken. Daarom te meer betreurt hij het gebeurde, dat buitenaf een nadeeligen indruk maaktden goeden naam der stad be nadeelt, en ook op de geineenle-financien-on gunstig werkt misschien. Hij wil alleen den wenscli uitspreken, dan in het vervolg zooveel mogelijk alle voorzorgen worden genomen om dergelijke feiten te voorkomen, en spoort alle leden van den Raad aan in hunne omgeving al hunnen invloed aantewenden om tegentegaan wat nu is geschied. Daarop meeut hij ten sterkste te moeten aandringen. In stemming gebragt, wordt de verordening met algemeene stemmen goedgekeurd en zal zij alsnu als eene gemeente-verordening ter kennis worden gebragt en afgekondigd. Daarna wordt de raadszitting gesloten. Allerlei. Pall Mall Gazette geeft de volgende vermakelijke beschrijving van de strike der vrouwen te New- Castlewaarvan w ij reeds met een eukel woord melding maakten De vergadering was tegen 10 uur bepaald en by de opening waren 300 bijeen. Maar een half uur later was dit getal aanzienlijk geklommen, daar er van alle kanten andere opdaagden mei banieren blaasbalgen aschschoppenpotten en pannenwaarop zij een helsch concert uitvoerden. Er werd een stoel geplaatst onder eeu groole banier en mrs. May Helherington werd met acclamatie tot presidente gekozen. Onder daverende toejuichingen nam zij plaats en sprak de volgende woorden: «Wij zijn bijeen geko men om onze aandacht tc w ijden aan den prijs van 'tvleesch, de aardappelen en de melk. Wij moeten tot nog toe een bloedgeld er voor be talen. Ik stel dus voordal wij zullen weigeren meer dan 7} stuiver voor puik ossen- en schapenvlcesch, 6 stuivers voor minder kwaliteit, en I stuiver voor een pint melk te betalen, en dat wij de oude aardappelen in 't geheel niet zullen koopeu. (Hier riep eene vaa de aanwezigen; maar ik moet melk hebben voor mijn zuigeling). «Ik heb ook een zuigeling," ging mrs. Helherington voort, «maar ik kan een papje makendat 'tzellde effect doet. Als de een of ander van ons haar zuigeling verliest, is dat een ramp, die le overkomen is. Ik stel voor dat wij geen vleesch en geen van de andere genoemde artikelen zullen koopenvoordat de slagters en dergelijken aan onze eischen hebben voldaan." Deze motie werd met groole toejuiching aangenomen terwijl de straks genoemde muziek weer inviel. De presidente stelde daarop voor, dat iedere vrouw, {jie een der genoemde artikels inkocht legen de beslaande prijzen in effigie zou verbrand worden. Ook dit werd aangenomen en de meeting met eene dankbetuiging aan de presidente gesloten. Groepen van mannen, die angstig verbeidden of ze dien dag wel eten zouden krijgen, dwaalden in den omtrek rond. Prof. Grdlz te Breslau benevens de heeren Archer Levy uit Pommercn en M. Gotisch alk uit Berlijn hebben eene reis naar Palestina gedaan en maken thans bekend dat de lsraëlielische bevolking aldaar in den erbarmelijksten Icesland verkeert. Zij lelt nagenoeg 16,000 zielen en is zoo arm dal zij bijna uitsluitend moet leven van aalmoezen en giften uil de andere wcrehl- dcelen. Ofschoon die bijdragen niet gering zijn, blijft echter de armoede bij hen toenemen, doordien zij er zich op geen indruslrie of han del, zelfs niet op eenigen kleinhandel toeleggen. Hij dat volslagen gebrek aan werkzaamheid, komt de toenemende ligchamelijke verzwakking, die niet enkel moet worden toegeschreven aan hel gebruik om de kinderen reeds op hun 13de of 14de jaar in het huwelijk te doen treden. De genoemde reizigers hebben ook opgemerkt, dat men er met de veidceling der giften en aalmoezen zeer onregtvaardig to werk gaat. Zij geven dientengevolge hunne geioofsgcnooiea dus in overweging voortaan geen gelden er naar toe te zenden dan onder zekere voorwaarden als bijv. dal er waaiborg worde verleend voor een beter geóvenredigde verdeeling, cn dat er in dc eerste plaats niet mag worden gegeven ten behoeve van mannen, die voor bun 18de. of van vrouwen, die voor haar 16de jaar in het huwelijk treden; alsook dnter geen ondersteuning mag worden verleend aan gezinnen, waarvan de kinderen niet ter school gaan. Voorts wordt hierbij nangegevcn, op welke wijze aldaar voor de oprigting en bet onderhoud van weesbuizen en meerdere scholen kan worden gezorgd. Er heeft nabij Weencn eene social istisch-democra- tische demonstratie plaats gehad gepaard met ernstige ongeregeldheden. Ongeveer 6000 werklieden hadden zich naar Ncweldegg begeven en kwamen 's avonds, na zich in de omliggende bosschen en velden aan allerlei uitspattingen te hebben schuldig gemaakt, naar Weenen terug. In de nabijheid der stad werd niettegenstaande de afspraak dat ieder zich van demonstratien zou onthouden de roode vaan geplant en hoorde men de kreten: Leve de Commune! Leve de Ilepubliekl Leve het Socialisme!" waarna ongeveer 3000 man, rondom eene tweede roode vaan geschaard, de «Marseillaise" aanhieven. De commissaris van politiedie hen vermaande uiteen te gaan, werd aangevallen en door de woedende menigte zoodanig mishandeld, dat hij er onder bezweken zou zijn, als hij niet door een aantal agenten met geweld bevrijd was geworden. Dit gaf aanleiding tot een hevig gevecht tegen de agenten die spoedig versterking kregen en eene poos met den oproerigen hoop hand gemeen bleven, tot er van beiden zijden een aantal personen gekwetst waren. Er zijn reeds 33 oorus- stokers in hechtenis genomen en aan de Justitie uitgeleverd. 1 li e x o n d e 11. In de zitting van den gemeenteraad van Amersfoort op 18 Juni 1872 is door ten der Leden bet navolgende voorstel gedaan De ondergeteekende stelt voor dat de Raad zich wende tot de Provinciale Staten van Utrecbt met het verzoek dat de Staten, hetzij zullen verklarendat de derde alinea van art. 13 van het Reglement voor het wa terschap de Rivier de Eem c. a.als art. 12 v. h. ontwerp-reglement aangenomen in de na- jaarszitling van 17 Nov. 1870, overeenkomstig hel voorstel van Gedeputeerde Staten en waarbij bel beginsel was vastgesteld: «dat de eigen dommen van zedelijke ligchamen als grondbezit worden toegekend aan hunne besturenten behoeve van een hunner leden ten onregte is weggelaten uil de officiële uitgave van dat Reglement, voorkomendein het Provinciaalblad N°. 83 van 1871; hetzij, voorzegd Reglement gelieven te wijzigen, door eene dergelijke bepaling daarin op nieuw optenemen. Al dadelijk moet worden opgemerktdat de bijvoeging dier derde alinea niet een voorstel van Gedeputeerde Stalenmaar dat het Collegie van Watergraaf en Heemraden over de Eem enz. (waarvan de geachte voorsteller destijds lid was en nog is) in een bezwaarschrift aan Gedeputeerde Staten gerigt dd. 30 Juni 1870, die byvoeging heelt gewenscht en dal Gedepu teerde Statengeen bezwaar hebben gemaakt om de voorgestelde wijziging over te nemen in eene latere nota van wijzigingen op voormeld on tw er p-reglemen l. Het is dientengevolge onjuist te zeggendat die wijziging een voorstel van Gedeputeerde Staten zoude zijn. Het verdient opgemerkt te worden dat in het algemeen reglement voor de waterschappen in de Provincie Utrecht dd. 19 Febr. 18&8 (Provinciaalblad n*" 9) niet voorkomt eene der gelijke bepaling als aan den Gemeenteraad van Amersfoort wordt voorgesteld. In andere bij zondere waterschaps-reglementen voor de Pro vincie Utrecht, komt, voorzooveel steller dezes heeft kunnen ontdekken eene dusdanige ver ordening evenmin voor. Het aan den gemeenteraad gedaan voorstel heeft mitsdien eene exceptioneele strekkinghet bevat eene afwijking van hetgeen in andere water - schapsreglementen gebruikelijk is. Nu ontstaat de vraag of bet wenschelijk is om in een reglementdal eigenlijk nog niet in werking is gekomen, zoodat de noodzakelijk heid tot hel maken van wijzigingen nog niet is geblekenveranderingen le maken Opmer king verdient hetdat in andere waterschaps reglementen waarin eene dergelijke bepaling niet voorkomt, de behoefte daaraan nog nimmer gebleken is. Volgens de voorschriften van het Reglemênl voor het waterschap van de Rivier dc Eem c. a. kunnen alleen tot leden van het bestuur gekozen worden personen die persoonlijk belang in de waterscliaps-nangelegenheden hebben. Persoonlijk belang slaat zoozeer op den voorgrond dat zelfs de vader voor de bezittingen van zijne minderjarige kinderen niet in het Bestuur mag

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2