worden gekozenzoo hjj niet heeft het vruchtgebruik dier goederen. Persoonlijk belang is in dit, zooals trouwens in alle waterschaps-reglementen de conditio sine qua non om verkiesbaar te zijn. Persoonlijk belang nu hebben bestuurders van zedelijke ligchamen enz. niet in de bezittingen dier instellingen. Daardoor reeds is het voorstel in strijd met den geest van het Reglement. Al zijn de be stuurders van zoodanige bezittingen nog zoo ijverig, zoo wordt toch in den regel in het beheer van de bezittingen van zedelijke ligchamen niet die groole zorg en ijver aangewend als in hel beheer van goederen die in persoonlijken eigen dom bezeten worden. 01 is het soms in Amersfoort daarmede anders gesteld dan in andere gemeenten Zijn b. v. de gemeente-bezittingen of die van godshuizen en gestichten van liefdadigheid meer rentgevend dan de bezittingen die in privaat eigendom be zeten worden In het belang der eigendommen van zedelijk* ligchamen strekt het voorstel lot wijziging van het reglement blijkbaar niet. Wanneer het Hecm- raadschapsbestuurgeheel bestaande uit belangheb bende ingelanden door eigenbelang gedreven, zooveel mogelijk voor eene afdoende en geregelde af- vloeijing van het water zorgt, dan strekt dit in geene mindere mate tot nut van de bezit tingen van zedelijke ligchamen. Wat beoogt men dan eigenlijk met het voorstel? Mij ns erachtens is het niet moeijelijk om het doel van het voorstel te ontdekken. Het is echter niet raadzaam om ronduit voor hel ware dpel uitlekomen indien men althans wenschldal het voorstel door de Provinciale Staten zal worden aangenomen. Eenige leden namelijk van het gemeentebe stuur van Amersloort hebben geen mjeite ge spaard om van de Provinciale Staten te verkrijgen, dat bij de nieuwe regeling van het Heemraad schap van de Eem c. a. zetels in het water schapsbestuur zouden worden toegekend aan leden van het gemeentebestuur die geen Inge landen zijn. Die leden zouden daarin zitting hebben niet tot het behartigen der walerschaps- belangenmaar voor gemeente-belangen. De Provinciale Staten hebben echter geoor deeld dat het in strijd zoude zijn met de tegen woordige begrippen van Staatsregtom ineen Heemraadschapsbestuur leden toetelaten wier werkkring niet zoude gelegen zijn in water schapsaangelegenheden maar in gemeentebe langen. l)e ondervinding heeft dan ook voldoende geleerddat de toelating van leden in een Heemraadschapsbestuur met ecnen anderen werkkring belasthoogst nadeelig is voor de waterschapsaangelegenheden. Daardoor ontstaat gedurig strijd over supprematie van beheer tusschen de leden die de gemeentebelangen en zij die de waterschapsbelangen op den voorgrond stellen. Bovendien, indien de gemeente-bestuurs leden de bovenhand erlangen, welken waarborg hebben dan de Ingelanden dat de opbrengsten der polderlasten worden gebezigd niet soms voor gemeentebelangen en aan waterschapsbelangen onttrokken Nu strekt het voorstel in de raadsvergadering op 18 Juni jl. ingediend blijkbaar om op eene indirecte en bedekte wijze te verkrijgen, hetgeen de Provinciale Staten geoordeeld hebben als steunende op een vicieus principeniet te mogen toestaan. De gemeente Amersfoort toch bezit meerdere ongebouwde eigendommen in verschillende dis tricten gelegen, eenige weinige gemeentebestuurs- leden zijn tevens bestuurders van in Amersfoort beslaande Godshuizen en Gestichten, die veelal rijke bezittingen hebben. Bij hel ontstaan eener vacature in het Heemraadschapsbestuur staat (indien het voorstel mogt worden opgenomen in het Reglement) niets meer in den weg om de Regeerders der Gemeente, die geen persoonlijk belang in het Heemraadschap hebben, bij de verkiezingen tot candidaten te stellen en met vereende pogingen derzelver benoeming door te drijven. Het voorstel tot wijziging van hel Reg lement moet als hulpmiddel strekken om hetgeen de Provinciale Staten vermeend hebben op deugdzame gronden niet te mogen toestaan op bedekte wijze te vei krijgen. Zal de Gemeenteraad van Amersfoort zich leenen om een zoo vicieus principe in wecking te helpen brengen? I'olilieke Homo. Thiers ontving dezer dagen eene deputatie uit de regterzijde der Fransche Nationale Ver gadering die hem eens aan den politieken tand wilde voelen vooral met hel oog op de toekomst. Thiers ontving de hoflelijkc deputatie op hof- lelijke wijze en antwoordde op velerlei vragen dit: «ik hen republikein en behoudend in den watcn zin des woords I" üf de deputatie nu ook vroeg: «wal is Mond in den waren zin des woords weten wij ni< maar Thiers gaf er althans geeu nadere exp 'calin van. De deputatie vertrok dankbaar doch niet voldaan en 'lgevolg van hel examen was dat het Ministerieop één na, zijn ontslag vroegen het een oogenblik later weer introk. Vreemde coincdie I Of nu de regteizijdsche deputatie gevolgd zal worden door eene liiikschc is onzekermaar zeker is het, dat ér l'Vanscben zijn, die Gambetta zien in den stoel van Thiers en tevens dal die Republikein zelf, van gedachten is dat hij daarop zitten zal eer 1872 tol Zijne vaderen is verzameld. Er is woeling in Frankrijk, 't schijnt althans dal de klove die er bestond tusschen Thiers en de meerderheid grooter is geworden na bovengenoemd mondgesprek, maar of die meerderheid met Thiers en Gambetta en generaal Faidherbc, Gauibeltn's viiend oflensiei zal durven handelen is eene andere vraag. Voor de bewuste deputatie den President be zocht, had zij eene bijeenkomst met de rcgler- flank der linkerzijde. Deze stelde dit programma lo. Fiankrijk zij eene republiek. 2o. 'l Uitvoerend Bewind, dal uit de meerder heid is voortgekomen, zullen wij steunen. De behoudende partij nam dal programma niet aan. Men zegt dat Rothschild en meer andere finan- lieele hoogwaardigheidbeklceders in Europa Frankrijk, door eene leening a 5 pCt.de 3 milliards zullen verschaffen welke ernoodigzijn om Fiankrijk niet meer Duitschlands schuldenaar te doen zijn. Als die som is afbetaald, zullen de Duitsche troepen Frankrijk geheel ontiuimen. De Alabama-kweslie zet weer een vredelie vend gezigt Maar 't Scheidsgeregt te Geneve zou anli- indirecie-schadevergoeding-gazind wezen en b weken vacanlie willen nemen. Wie wordt Paus als Pius IX is gestorven Belangrijke vraagvoorzeker. Er is ook een antwoord en wel ditPius heeft die zaak reeds in orde gebragl en wel op deze wijze: «onmiddclijk na mijn dood verga deren de te Rome aanwezige kardinalen en be noemen een Opperpriester." In dal geval zal zijn opvolger, vrij zeker, een Italiaan zijn. AMERSFOORT 24 Junij 1872. ZExc. de Minister van Oorlog heeft zijne goedkeuring gehecht aan de levering van vleesch, vet, zout, rijst, azijn, aardappelen, brandhout, legslroo en dekslroo voor de Legerplaats bij Zeisttol de prijzen en door de aannemers vermeld in N°. 1995 van 18 Junij jl. De onderstaanden, wonende te en nabij Amers foort, zijn op de tentoonstellingen der vorige week te Utrecht bekroond, als: voor plantenbloemen enz. groote zilveren medaille en zilveren medaille aan den Heer A. M van Demmelie Amersfoort. voor artikelen van zuivelbereidinggroote zilveren medaille en zilveren medaille aan den Heer P. van Paredonte Eemnes. voor stieren groote zilveren medaille en f 50.aan Mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lockhórsthuize Heiligenberg bij Amersfoort. voor rauilaiumeren groole zilveren medaille en f 5aan den Heer Mr. II. Croockewit Jr. te Amersfoort. voor gemeste kalveren, niet ouder dan 14 weken: groole zilveren medaille en f 10.aan den Heer N, Meijer»te Baarn. voor eene verzameling paarden groote zil veren medaille aan den Heer <f Aumalebaron van Hardenbroek van Hardenbroekte Langbroek Z. M beeft benoemd tot heemraden van het Waterschap Eemnes de Heercti A. C. Grolke Mr. de LouterG. T. II. RagayJhr. L. D. Rutgers van Hoienburg en L Hoogeboom Pi. Z M. heeft benoemd tol len luitenant bij het reg. lijdende artillerie de 2c luitenant M W. de Jonge van Ellemeetvan hel corps thans gedetacheerd bij d« rijschool te Venlo. Naar men verneemt zijn van dc 06 telegra- Gisten, die deelnamen Aan het te llage ge ëindigde examen voor posterijen 28 geslaagd. De eisctien waren vry boog gesteld en moeten zich incer tot het theoretische dan tot het praclischc van liet vak bepaald hebben. Te Luik is weder eene dame hel slagtoffer geworden van de onvoorzigtige gewoonte om petroleumlampen uit te blazen. De vlam sloeg itt hel reservoir, dqt uiteen sprong, en in een oogenblik stond de ongelukkige in brand. Z$ is nog denzelfden nacht overleden. De Baad der gemeente Vcendam heeft be sloten dc hoogere burgerschool ook open te stellen voor meisjes. In het Pulais de l' Industriete Parijs, zal van 5 Aug tot 1 Nov. a. s. een groote inter nationale wedstrijd worden gehouden van har monie- en fanfaremuziek bij gelegenheid van de tentoonstelling der vereeniging tot aanmoe diging van induslriëelen arbeid. Aan dien wedstrijd zullen deel nemen muziekvereeni- gingen uil Oostenrijk, Hongarije, BelgicDene marken, Spanje, Engeland, Griekenland, Neder land, Italië, Luxemburg, Portugal, Rusland, Zweden Noorwegen Zwitserland Turkije Rumenic, Elzas-Lotharingen, Algerie en Frank rijk Om Ticl uit zijnen afgezonderden toestand te doen geraken waarin het verkeert ten gevolge van hel lastig verkeer met Geldcrm.il- senheeft zich aldaar een Comité gevormd niet den Buigemcesler liassclman aan het hoofd, om tusschen de beide plaatsen een spoorweg aan te leggen. Blijkens de gedane opnietingeu is daartoe slechts een kapitaal van 300,000 noodig. Tot verkrijging van dit kapitaal heeft het comité zich lol den Gemeenteraad, de Provinciale Staten en den Minister gewend met verzoek om rente garantie, dal door den Gemeenteraad reeds tot een maximum bedrag van f 4000 is toegestaan. Kei gister heeft juist de Hooge Raad uitspraak gedaan in zake het geschil tusschen den officier van Justitie der Airondissements-Recblbank te Tiel en den heer F, s' Jacob. De vraag in deze is, zooals wij vroeger mededeelden het verschil van gevoelen over hel onderhouden van den toegangsweg tot het station van den Staatsspoorweg te Geldermalsen. Door den kantonrechter werd de directeur generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen van alle rechts-vervolging ont slagen doch het Openbaar Ministerie kwam van dat vonnis in hooger beroep. De rechtbank verklaarde dien ambtenaar niet ontvankelijk in zijn hooger beroep, en van dit vonnis eindelijk kwam de officier van Justicie te Tiel weder is cassatie, welk beroep eehtcr door den Hoogen Raad is verworpen, Er is te Arnhem een bijzonder sterfgeval voorgekomen. In weerwil van het afraden door den denlistliet een inwoner der stad eene gezonde kies, doch die hem pijn veroorzaakte, trekken. Sterke opzwelling van het aangezicht en verzwering in de keel waren er het gevolg van en eindelijk pleuritiszoodat hij binnen eenige dagen overleed. De hipopolamus in den Jardin des Ptantes, is weder ernstig ziek, en de veeartsen wanhopen aan het behoud van het merkwaardige dier. De kwaal gaat de inagt der wetenschap te boven. Zij zijn namelijk van mcening, dat het aan een soort van heimwee wegkwijnten vermits het nu ook niet wel doenlijk, is, den hipopo lamus «tot herstel van gezondheid" een twee- ol meerjarig verlof naar zijn vaderland te geven zal hij eerstdaags in den Jardin des Ptanteswaar geen kruid voor zijn kwaal gewassen is, zijn graf wel vinden. De telegrammen van Boston berigtcn de ope ning van het monster-muziekfeest met koren van zestienduizend personen en orkest van 1500 muziekanten. Dc keteltrommel is twaalf voet lang en zes voet hoog. Het getal toegevloeide personen was dertigduizend. ADVERTENTIE W. Bevallen van eene DOCHTER, Baronesse VAN HARDENBROEK VAN AMMERSTOL geb. 1JSSEL DE SCHEPPER, IUwdxnbbokk 17 Junij. MET 5-JARIOE CURSUS te Amersfoort. Dc AdmiSSi0-Examen8 voor den Cursus 1872—73 zullen worden afgenomen op 12 en 13 Juli e, k en ir. dc eerste week van September. Zij, die in Juli bet examen wenschcn af te leggen worden uiigenoodigd zich \óór 8 Juli aan te melden bij den ondergeteekeude, bij uien inlichtingen te bekomen zijn Dr. II J. MENALDA VAN SCHOUWENBURG, Directeur NB. Voor huisvesting van lceilingen bestaat tc Amersfoort zeci goede gelegenheid.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3