Dingsdag 2 J u 1 ij 1872. M 1999. MERSÏOOMSCHE Zomerdienst aangevangen I Junij 1872. Nederlanpsche Centkaal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05, 11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. comm. Diligence-Dienster Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdam; en namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8} na aank. der laatste trein. Üit blad verschijnt Maandag en DimiL-rdogatond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15 Prijs der Advcrtentiën van I tol 6 regels 60 Cuelke regel meerder 10 Ct»; legale, ofliciëele en onteigen. Advcrtentiën per regel 15 Ct« Reclames per regel 20 cents. 4 ft. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. II. van Cterff', te Amersfoort Burton dmersfoortiche Courant. I.angeslraat, Wijk F, N". 43, over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren iu bet Rijk. Britten franco. Advertenliën voor dit hl id uit Rotterdam worden aangenomen door het Hgemren ddeerlentieburaeu van Muon en vs» Dirasa .Wijnstraat', Rotterdam. Politieke Revue. Die oorlog voert is een verkwister 'tzelfde of hij overwint dan wel verslagen wordt. Dat wordt te weinig bedacht door hen die oorlogsverklaringen schrijven, welke de goede on derdanen kunnen betalen met goed en bloed. Zoo heelt de Fransche schatkist nu eeu te kort van een paar honderd millioen francs en om die te verkrijgen wordt het geld uit de zakken des volks gehaald. Dertig millioen vraagt men van hen die zoul, de eerste levensbehoeften noodig hebben. Zout, waarvoor hel geld, dat is het zweel des aanschijns 1 De gevolmagtigde van Bismarck te Versailles en de president der Fransche Republiek zitten den ganschen dag te keuvelen hoe de komst van den welaangenamen dag is te verhaasten op welken Dnilschland's keizer onder de rekening die hij op Frankrijk heelt, plaatsen kan: tot mijn genoegen voldaan. De beide Heeren voeren de onderhandelingen gewoonlijk aan het dessert en zijn dan daar vol zoeten wijns, maar ook vol verzoeningsgeest. 't Scheidsgeregi te Genève is van blijden geest. Men zegt dat het een middel gevonden heelt 'twelk het eergevoel van John Buil en broeder Jonathan beiden tevreden steltterwijl zij el kander de hand der verzoening toereiken. Een eergevoel zegt een spotter dat goed vertaaldgeld beteekent. In bet koningrijk Beijeren zoekt men een kabinets-presidenl die de zeer bijzondere eigen schap moet bezitten dat hij in de eene hand water en in de andere vuur kan dragen. Zoo zou hij beide groote partijen, de liberalen en de behouders in balans kunnen houden, lus- schen de oud en nieuw-Catholieken vreedzaam ingaan en niemands vriend zijn 'l Zal ons verwonderenwie de wonderman is die dat kunstwerk volbrengt. Het jongste Manifest van Pius als gewoonlijk, in kalme waardige taal gesteld, schijnt de strekking te hebben om de Gatholieke Mogend heden overtehalen tot pogingen welke den Paus het wereldlijk gezag zcuden terug geven. Overigens verzekert men te Rome dat Pius, als de Regeefing van het koningrijk Italië de kloasj|pt3wêrkelijk opbelt, die stad zal ver- Igtf n* Dan zal het voor den Opperpriester zijn een gedwongen vertrek. 01 de Mogendheden die bedoeling van den Paus en dit Manilest zullen lezen weten wij niet en als ze die er in vindenol ze dan daartoe zullen medewerken moet blijken. Het politieke nieuws uit Spanje is schaars. Het nieuwe ministerie doet het gewone werk van nieuwe Spaansche ministeries het «zuivert" het ambtenaarspersoneel en tracht de «vrienden" tevreden te steMen. l)e verdaging der cortes vertraagt de kennismaking met het ministerieel programma. l)e koning schijnt nog niet besloten, ol bij al dan niet de cortes zal ontbinden. Hij zal echter tot dien maatregel moeten overgaan, want Zorrilla heelt zich in 't hoofd gezetdat bel moet en zijne stijfhoofdigheid is spieek- woordelijk in Spanje De laatste berigtcn omtrent den opstand luiden gunstig. De bende van Carasa heelt zich in Navarre onderworpen en Careagadie in Biscaye stond, is, volgens een telegram, door zijne eigene bende gefusilleerd, omdat hij zich niet onderwerpen wilde, Eene interessante schets van dezen wonderlij ken oorlog wordt gegeven door den correspon dent van de Temps, die met de regeringstroepen raedelrekt en :hans te Llodio is. Ons leven wordt tamelijk eentoonig, schrijft hij. Wij hebben eeti aantal bergen beklommen, een aantal bosschen doorkruistettelijke malen zijn wij op 't punt geweest om slag le leveren maar de vijand, die niet zoo beladen is als on ze soldaten en bijgevolg harder kan loopenis ons telkens ontsnapt Hij kan zich dus in ze keren zin als overwinnaar beschouwen, omdat hij speelt *qui perd gagne." «Leven de republi keinen van Catalonië, Valencia en Arragon zeide dezer dagen een officierhijgende en halfdood van vermoeidheid; leven de republikei nen 1 Die lieden staan-op om le vechten; zij bouwen barricades en wachten ons al. Men ver voert ons per spoor naar de plaats; wij stappen uit en de aanval begint. Het gevecht duurt drie dagen wij worden gedecimeerd dat is waar maar de zaak is ten minste spoedig uit en wij doen ons werk. Maar hier de Garlisten maken van ons machines om de wegen te meten; wij zijn veroordeeld, schijnt het, tot een eeuwig- durenden wedren. De Velasco's, Cubilla's enz be grijpen dat de ooilog in loopen bestaat. Eene vreemde zienswijze en misschien zal men zich de moeite geven om die harddravers te vervolgen; maar houdt op e"n al die kleine benden zullen zich vereenigen tot eene groote, die vermeerderd en versterkt kan aangroeijen tot een geducht leger. «De vervolging van deze lieden, die beter dan de soldalen het voor hen zoo geschikte terrein kennen, is uiterst moeijelijk; maar zoo langzaamerhand zien wij er toch de goede ge volgen van. De bende van Cubillasdie 500 mao sterk wasis thans verdeeld in kleine troepjes, die dagelijks zwakker wotden. Wij weten dat het grootste deel dezer ongelukkigen geheel uitgeput is. Generaal Acosta had voor een dag of vier het geluk de geheele bende bijeen te vinden op een berg bij Echaguen en heeft baar nadrukkelijk vervolgdveertien uur ach tereen telkensals zich de gelegenheid aan bood uit kleine bergkanonnen op hen vurende terwijl zij, die achleibleven door het escorte van den generaaleen twintigtal huzaren werden opgejaagd. Gedurende den nacht zijn de ongelukkigen ontkomen bij kleine troepjes. En zoo zijn ze nog verdeeld. Cubillas zelf is in een toestand, die ieder niet-Garlist wel zou beletten zoo hard le loopen. Hij is vrij ernstig ongesteld Maar daarom be kreunt de woeste cabecilla zich weinig. Hij is een halve wilde.en zijne aanhangers sidderen voor hem. Wie niet gehooizaamt, wordt or.ge- nadig geslagen. Cubillas heeft zelfs in een aanval van woede een arm meisje, 'twelk durtde zeg gen dat het slecht was zooveel jongelieden in 't ongeluk te storten zoo geslagen dat zij aan de gevolgen overleden is" Uit ren volgenden brief van den correspon dent blijkt, dat 60 manschappen van Cibillus zich aan generaal Acosta onderworpen hebben. (Vervolg hierachter.) Sedert eenigen tijd vreesden de voorname landbezitters iu Oost-Pi uissendat zij iu den tijd van den oogst gebrek aan bruikbare ar beiders zouden hebben. En werkelijk weten zij nu niethoe zij hooi in de schuur en het graan gemaaid zullen krijgen. Waar de emigratiekoorts niet geheerscht heeft, daar loopen socialistische zendelingen het land ai om de knechts en daglooners aan te zetten den arbeid te staken ol de dienst te verlaten ofwel te emigreren of zich naar andere provinciën te verplaatsen om daar het geluk te vinden, dat hun door deze sociaal-democratische apostels wordt voorgespiegeld. Een hunner, die in het Silezische dorp Schöneberg de boeren trachtte aan 'l versland le brengen, dat hun dagloon te gering was, werd zoo deerlijk door ben toege takeld, dal hij dood op de straat bleef liggen. Weinige dagen later kwamen zijn vrienden met een groote gewapende bende het dorp binnen stormen verdreven de dorpelingen en staken hunne woningen in brand. Hoewel dit ergerlijk tooneel vrij nabij Berlijn heeft plaats gegrepen, waar men genoegzaam op de hoogte is van den oproerigen geestdie er onder de socialisten heerscht, heeft de regering zich volstrekt niet om het lol der arme Si leziers bekommerd, noch gezorgd om, door tijdig hulp te verschaffen, hen te beschermen tegen de middeleeuwsche ruwheid hunner aanvallers. flatioiiaalInternationaal en Par- leineit(air-politiek potpourri. Er is ergens sprake maar spreken en doen zijn twee van een congres van redacteurs van liberale rigting. Dat zou groot nut kunnen doen als men de politiek maar buitensloot. Er zijn zaken genoeg te bespreken, die, als men het daarover ééns kon worden het nut der pers in hooge mate zou kunnen verhoogen. Op een journalisten-congres behooren kam pioenen van alle riglingen te zijn. De liberale journalisten mogen zich het mono* pliolie van geschiktheid niet aanmatigen. Een der eerste punten van bespreking zou kunnen zijn: deopiigtingeen kweekschool voor journalisten. Welligt zou zij reeds dadelijk het geschikst kunnen worden bevolkt door vele leden van het journalisten-congres. Want er zullen onder die congresleden wel tal van titularissen zijn, waarvoor het spreek woord niet te onpas zou komen: hel£zijn niet allen koks, die lange messen dragen. De kerk speelt thans op het gebied van den slaat eene groote rol en de grenslijn, welke dc beide groote Ligchatnen trekkenwordt niet gerespecteerd. De kerk zegt«dc geboden Gods zijn meer dan die der menschen 1" en dat wordt over 't algemeen niet ontkend, maar de zin der gebo den Gods wordt zoo verschillend opgevat Zoo is er twist van Noord tot Zuid, van Oost tot West en, die daarvan droevige gevol gen voorzietis nog geen valsch profeet te uoeuien. 't Evangelie der liefde is wel eene onuitput telijke bron van broedertwist en komt er een tijd waarin geen hamerslag van twist onder de kinderen der menschen zal worden gehoord

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1