waarin hel lam in vrode naast den wolf dartelt dan heelt mcti aanleiding om klagend le vragen ach wanneer f Meer en meer treden mannendie aan 'l hoold slaan van inrigtingen waar tal van werklieden hun brood hebbenopuiet een waarschuwend woord tegen werkt taking en lamen- tpanning om des noods, met geweld meer loon te ontvangen en «uindor uren te arbeiden. Daar die mannen hart loonden te hebben voor hunne werklieden vindt hun erstig woord opl&lond gehoor en kan hel niet missen of 't heeft wcldadigen invloed. Wet werd ook lijddat de welgezinde ar beider eens op de schaduwzijde van de groote beweging onzer dagen werd geweten en als dit geschiedt door mannen die regt van spreken hebben, omdat zij waarachtige vrienden des volks zijndan tal menigeen terugkecren vau de dwaling des volks. Zuid-Amerika heelt 70 millioen schapen en 22 millioen stuks rundvee. •Daar hoeft het vleesch soms geen waaide. De uitvoer is er dus zoo gewensclil dat de Regeering eene premie van f20,000 uitloofde voor hen die hel best verduurzaamd vleesch leverde. De Argent ijnsclie Regeering zei voor't zelfde doel ongeveer f 10,000 toe. Vijl en dertig monsters werden ingezonden. Op zes naverspreidden al die bussen, geo pend zijndeeen ondragelijke stank slechts vijl bleven goed en een uil Glasgow was nog uitmuntend. In Rusland kost het vleesch gemiddeld 10 Cent het kilo. Hel Weekblad voor Onderwijzers en school wezen de Wekker zal voorlaan tweemaal per week in 'l zeilde lormaal uitkomen. Wij hopen niet dal het dan alles wil opnemen wat thans over het onderwijs ter markt wordt gebragt. De onderwijzer, die dat lezen moest, zou al een sterk hoofd en, in de hooldzaak, eene goed gevestigde overtuiging dienen te bezitten om niet van den weg te geraken. Ieder redekavelt over de lagere school en mannen van groote bekwaamheid en talent, die er een veroordeelend vonnis over uitspreken zijn uit die school voortgekomen. 't Is mode geworden «schoolman" te heeten, maar menig practisch schoolonder#ijzer glim lacht, als hij sommigen hooit keuvelen, hoofd zakelijk om te bewijzen dat zij vreemdelingen zijn in Jeruzalem. 't Ergste zou wezen, als zulke critici iels in dc school te zeggen kregen. De Wekker zij voor dezulken een wekker ten goede; dat is, hij brenge hen op zijn tijd, bescheiden onder 'toog, dat de school een kleine wereld is, die, om er wat van le weten en er iets nieuws, dat ook iets goeds is, in te doenmeer eischldan dat men erdoor de glazeneens inkeek. Overigen» 'l ga de Wekker goed en hij kome nergens 's wekelijks tweemaal tc veel! 't Bijblad tot de Landbouw-G>urant geelt een zeer uitvoerig maar ook tamelijk onduidelijk verslag van de discussicn, gehouden in eene Vergadering tol het bespreken van de meest doelt re Rende middelen waardoor liet landbouw onderwijs hetzij door de Hoogc Regeering, betzij door Provinciën, gemeenten, maatschap pijen oi particulieren, in Nederland kan worden in 'lieven geroepen". 't Was eene vergadering van specialiteiten en daarom was er veel verschil van gevoelen. De hooldkwestie liep over de oude twistvraag moet voor ccne landbouwschool theorie en praktijk zamengaan Als be< gesprokene juist was aangeteekend zouden wij het wenschelijk achten dat hel in talloozc blaadjes door het ganscbe Land werd verspreid. A 1 1 e i' I i. Te Berlijn zag men dezer dagen een goed gekleed heer des avonds in een coupé tweede klasse stappen van den treinwelke eerst den volgenden morgen vertrok. Een stations-beambte begaf zich terstond naar het rijtuig cn vroeg wat die heer voornemens was. Deze haalde zijn biljet uilhij had een plaatsbiljetgangbaar voor 30 dagenop alle treinen. De ambtenaar protesteerde, de stationschef kwam er bij, maar de beer dreigde de maatschapij een pro ces aan te doen, wanneer men hem beletten wilde van zijn biljet gebruik tc waken. Hij deel de nu mede dat het gebrek aan woningen in Berlijn hem wel dwong op die wijze den nacht door te brengenzijn meubels enz. had hij tc bewaren gegeven en liij begeerde niet anders dan een nacht verWijl waarop hij regt had. Daar hij beweesdat hij een bekend schrijver was, liet men hem ten slotte maar waar hij was en weldra zag men de gordijntjes digtschui- vcn de treinbew'otier sliep. Dat een reisje op den spoorweg van San Francisco naar New-York niet onder de plcizicr- tochijes kan gerekend worden, blijkt uit bel vol gende voorval. Zoo men weet voert de weg door streken, voor een groot deel nog door Indianen bewoond. Deze arme lieden zijn overtuigd dat de loco motief een gedrocht is, door manito geschapen, om hunne stammen te verdelgen. Een van de opperhoofden der Cherokeesen, Alaha (de Spot vogel) genaamd, legde zich in eene hinderlaag en toen de tiein no. ü7 vooibijsloomde, slaagde hij er iu door een vluggen sprong zich op de trede van eeu der wagons te werpen. Hij liep voort lot aan de locomotief, doodde den stoker door een houw met zijn tomahaw k, den machinist door een messteek, scalpeerde hen, en stond een oogenblik later op den tender, de rookemle sralpcu in de lucht zwaaijende onder 't uitbrullen vau zijn oorlogskreet. Vol ontzetting zagen dewis- selwachters en baanwerkers den trein met razende snelheid voorbijsnorren. Dc reizigers schreeuwden angstig, en werkelijk was hun toestand zeer be denkelijk, want mcnschelijker wijs gesproken hol den zij een zekeien dood te gemoet. Eindelijk be sloot een zeeofficier Henry Pierceeen poging tol redding te wagen. Het een dolkmes gewapend spoedde hij zich langs de loopplank en bereikte de machine. De wilde hief zijn oorlogskreet aan en zwaaide zijn tomahawk een gevecht op leven en dood ving aan, op de lijken van den stoker cn den «machinist. Al de reizigeis lagen uit de raampjes hun bes; doende om althans iels te zien van wat er gaande was. Een minuut verliep en Pierce stortte zwaar gewond neder voor de voelen van den «Spot vogel," die hem in een oogwenk scalpeerde. Maar terwijl hij met een zegeschreeuw de scalp om 't hoold zwierde, riglle zijn slagtoffer zich met een laatste inspanning op en bragt den roodhuid een doodclijken sloot toe. Maha tui melde den wagen al. Pierce sleepte zich naar de kruk der machine, liet den sloom ontsnappen en de trein sloiidt na eenige oogenblikken stil. Men ijlde den kloeken officier te hulp doch twee uren later blies hij den adem uit. gécrlijk meesterstukje terug en laat zich, na lang smccken overhalen om het voor vier duizend franken af te slaan. Met deze som in den zak en 'tbeeldje iu den hand, ging hij heen. Wie echter wederkwam de milde kunstminnaar tot dusver niet. Uit Biitsch-Indië wordt berigt, dat de hitte in liet noordwestelijk gedeeltelijk bovenmate tel is, en een aantal personen door zonnesteek getroffen zijn. De hitte was zoo hevig dat geen Europeaan het waagde na 9 ure 's ochtends buitenshuis te gaan ofschoon het daar binnen ondragelijk was. Vogelen en klein gedierte vlugt- ten in de huizenen kraaijen vielen van de boomtakken. De hitte veioorzaakle echter geene uitbreiding vun choleia, doch de kinderziekte nam toe, alsmede de zoogenaamde t/èn^ü-koorts, ook wel becnder-kooi isgenoemd. Te Shoeburyness zijn dezer dager proeven genomen met een nieuwe soort van lorpedoos en met the Woolwich Infant"een kanon welks lading beslaat uit 110 pond kruid en een projectiel van 700 pond. De proefnemin gen met de nieuwe torpedo, eene uitvinding van den heer Quick, schijnen niet zeer voldaan te hebben; wel daarentegen die met genoemd stuk geschut, welks kracht op eene schijf van buitengewone sterkte beproefd werd. De schijf bestond vooreerst uit een pantscrplaat van 4 duim dikte, die met een tusschenruiinte van 6 duim was afgescheiden van eene panserplaat van 8 duimvastgeklonken op eene 6 duim dikke schijf van het hardste houtdaarop volgde weder eene pantserplaat van 5 duim, een houten schijf van 6 duim en ten slotte eene pantserplaal van lj duim, zoodat de geheele bestond uit 18J duim ijzer, 12 duim hout en 6 duim lucht. Dit laatste bestanddeel redde de achijf bij bet eerste schothetwelk de voorste plaat van 4 duim niet doorboorde, maar tegen de eigenlijk gezegde schijf aandrong; de geheele schijf, die zeer hecht in den grond bevestigd was, werd tevens 3 duim teruggedrongen. Een tweede schot echter doorboorde de geheele massa ijzer en hout, zoodal deze wedstrijd tusschen de artillerie en de scheepsbouwmeesters weder ten nadeele der laatsgenoemden is uitgevallen. De proefnemingen werden o. a. bijgewoond door den hertog van Cambridge, den hertog van Edin burgh en prins Eduard van Saksen-Weimar. Te Antwerpen zijn in de ruc Neuve twee huizen ingestort, ten gevolge van hel wegbreken van een tusschenmuur op eeue der bovenverdie pingen. De bewoners hadden nog juist den tijd om zich te redden daar een van de huizen een koffijhuis was is het te verwonderen dat er geen ongelukken hebben plaats gehad, aan gezien de zaal goed bezet was en de waar schuwing slechts korte oogenblikken vóór het instorten gegeven werd. Een voerman die juist met zijn kar in de straat was, toen hel ongeluk tvlaats had, legde zijn zweep over het paaid en rende over de puinhoopen heen; een student, die het in de verte zagzette het op een loopen en toen men hem eindelijk tegenhield bleek het dat hij waanzinnig was geworden een heer en dame vielen beiden in zwijm bij het zien van het schouwspel; en een vreemdeling, die te Ant werpen zaken te doen had ijlde naar het station en liet zijne zaken in den steek. Verleden week bleef een sierlijk gekleed heer, met een schilderijtje onder den arm, vooreen der fraaiste galanteriewinkels te Parijs staan. Na de uitgestalde voorwerpen opmerkzaam bekeken tc hebbentrad hij binnen vraagde naar een ivoren beeldje, dat zijne aandacht gelrokken had onderhandelde -over den prijs cn betaalde hel gansch niet karig. Hij verzoekt voorts den winkelier het beeldje bene vens zijne schilderij le bewaren Na den middag zou bij een cn ander komen afhalen Een paar uur later komt een ander heer den winkel in, neemt het eene voorwerp voor't andere na in oogcnschouw cn blijlt eindelijk slaan bij het schilderijtje. Hij bekijkt het van voren van ter zijde van alle kanten; gaat twee stappen achter uit, uiaakl een koker van zijne hand enz. enz. alles als een volmaakt kenner. Mijnheer!" zeide hij eindelijk opgetogen tot den winkelier; «je hebt daar een juweeltje van 't zuiverste water. Wat moet het kosten?" 't Is niet te koop," antwoordde de ander. »I)at spijt me, waarlijk:'k had er anders giang een drie duizend franken voor over. Nu kunt ge 't mij bezorgen - vijf honderd franken voor u 1" Met deze woorden drukt hij den winkelier, door zulke vrijgevigheid verbluft, vijf cn twintig louis dor in de handen vertrekt. Geen uur daarna komt de eigenaar van 't be- Politieke Revue. (Vervolg der le Bladz.) Spanje is nog een Babel. De Carlisten beginnen zich weer te roeren en de Don Alfonsianengesteund door de Moutpensierssteken het hoofd op en presen teren aan de Spanjaarden een Manifestdat geluk genoeg belooft. Zorilladie wel courage bezitheeft oogen te weinig om heele vijanden en halve vrienden te bespieden. Men gelooftdat hij er spoedig toe komen kan om eens duchtig doortclasten als hij maar wist naar welken kant heen. De Republikeinen fier jong lagchen in hun vuistje en mompelen gaat uw gang maakt elkander maar zwakker straks komen wij en ruimen den Troon op 1" Maar een Spaanschc Don te vervormen tot een dragelijk Republikein de adeiijke Kasli- liaan hoed met veeren en degen le ontnemen en hem een wit doekje met strik omteknoopen in den zwarten kwikstaart rok te steken en een zijden parapluie in de hand le duwen Er gebeuren immers geen wonderen meer. In Duitschland begint te komen, wat gemak kelijk te voorspellen was dat komen zou: twisl onder de werklieden, wier leus is: «door één heid kracht 1" De leiders der werklieden, die vroeger spraken en 't werd gedoofd die geboden en 't werd blindelings volbragthebben nu bij velen geen gezag meer en een der Democratische Bladen zegt dan ook rondweg Hazeuclever en Hgssel- man zijn echte tchurken." En waarom Omdat zij geld-spaarpenningen van de werk lieden hebben gebruikt tot ielswaarvoor die penningen niet gebruikt mogten worden. Is dat waarheid Teleurgestelde verwachting maakt nog dik wijls onregtvaardig. Hoe 'tzij dat er verdeeldheid zou ontstaan onder hel leger der werklieden was te voorzien, ook omdat er zoo velen bij dat leger zijn, die willen commandeeren er er geen verstand toe hebben omdat er dikwijls geld wordt ver bruikt zonder rente voor den arbeiderdie het gat. Maar omdat er twisl ontstond is dc arhei- dcrs-kwcstic niet verstorven:

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2