V r ij d a g 12 J u 1 ij 1872. J*$ 2002. mrsfoome Zomerdientl aangevangen I Junij 1872. hm üh diligence-dlensten Nkdkrlandschb Centraal-Spoorweg. msm j&n W 'iWi ft PN 1 J |1 I T| II II I 111 Van Amersfoort naar Maarsbergen Vertrek van Amersfoort naar Utrecht I I II II II II III |l| s morgens 6J op de eerste treinen 8.08, 11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. In II II K II 111 I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II II II I r\ I II I Kotlerdomen namiddag 6 uur. 8.41, l.tj 15.54 snelt. 1 en 2 kl, 8.30. Al Al Al M tSSlL Dit blad veracbijnt liaandag en Donderdagavond. AbonitetnetiUprij» per kwartaal f I.franco per post 1.15 Prijs der Advertentiën van I lot 6 regels 60 Cts elke regel meerder 10 Cts legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 13 Cis. Reclames per regel 20 cents. A fx. nummert 10 cents Bestellingen bij den (Jitg. .4. II. tan Cleeffte Amersfoort Bureau Amerifoortichc Courant. I.angestraat, Wijk F, N°. 43, over dc Oude Vischmarkl, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren io het Bijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adeertentieburaeu van Nijca en ris Ditiah Wijnstraat, Rotterdam. Kenniogeving. Di BURGEMEESTER in WETHOUDERS tan AMERSFOORT doen te wetendat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 22. Juni 1872is vastgesteld de vol gende Verordening D* RAAD der gemeente AMERSFOORT Gezien de navolgende algemeene voorschriften van politie, den 20. Juni 1.1. door den Burge meester uitgevaardigd De Burgemeester van Amersfoort Overwegende dat het met het oog op de stoornis der openbare orde noodig is alge meene voorschriften van politie voor de inwoners uittevaardigen Gezien art. 187 der gemeentewet. Besluit vastlestellen de volgende veror dening Artikel 1. Alle deelneming aan verecnigingen en samenscholingen van meer dan vijf personen op de openbare stratenwegen en pleinen is van 's namiddags zeven tot 's morgens zes uren verboden. Art. 2. Deelnemers aan vereenigingen en samen scholingen zijn verplicht op waarschuwing der Politie uiteentegaan. Aru 3. Overtreding van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene gevan genisstraf van drie dagenonverminderd de bepalingen van het wetboek van straf recht op het misdrijf van weetspannigheid tegen de openbare machtenen andere strafrechterlijke bepalingen. Art. 4. Deze verordening treedt onmiddellijk in werking. Gedaan te Amersfoortden 20. Juni f872. Dc Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. Gelet op art. 187 der gemeentewet, Besluit de opgemelde voorschriften te BE KRACHTIGEN. Gedaan te Amersfoortter openbare vergade ring van den 22. Juni 1872. De Voorzitter A. G. WIJERS. De Secretaris W. L SCHELTUS. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrechtvolgens hun bericht van den 6. Juli 1872. in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9. Juli 1872, des voormiddags te elf uren. Burgemeester en Wethouders van Amirstoort. De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. BEBIGTEN UIT FRANKRIJK. De belaslingdiscussien in de fransche nationale vergadering zullen, naar het schijnt, nog niet spoedig afloopen en men vreest onaangename incidenten. Wel heeft Thiers verklaard, dat hij niet wenschl van de zaak een cabinetskweslie te maken, doch de regterzijde zoekt den strijd, en dus acht men het niet onmogelijk dat Thiers zich weèr zal laten medeslepen. De lin kerzijde harerzijds wil ecnige van hare leden tot hetu zenden, ooi hem dit gevaar onder het oog te brengen en hem te bewegen zijn belas tingstelsel te laten varen. Zij ducht te meer eventuele moeijelijkhcden voor hem, nu het, zoo men wilzeker is dat de regterzijde maar schalk de Mac-Mahon als president der repu bliek wil doen optreden. Wat hel tractaat met Duitscbland betreft, herhalen wij de vroe gere geuite verwachting, dat het, zoo niet met algemeene, dan toch met een overgroote meer derheid van stemmen, zal aangenomen worden. Volgens eene berekening bij de stemming ter benoeming van de commissie van onderzoek verklaarden zich 208 leden onvoorwaardelijk en 129 voorwaardelijk voor de goedkeuring der overeenkomst, en 131 er tegen. De aandacht in Frankrijk is in eene sterke mate gevestigd op een reglsgeding tegen eene bende bandieten die het departement der Mon den van de RL-óne en de aangrenzende zuidelijke gewesten van Frankrijk een tijd lang onveilig hebben gemaakt. Hel heelt den 4den Julij voor de assises van dat departement een aanvang genomen en zal deze vermoedelijk een geruimen tijd bezig houden hetgeen kan worden afgeleid uit de omstandigheden dat de acte van be schuldiging welke aan de veertien voor het hof leregt staande leden der bende la ban de la Taille' geheeten beteekend is, ntet minder dan 140 bladzijden druks beslaat, en dat het voorloopig onderzoek, 'twelk over eene lange reeks van moordengewapenderhand gepleegde diefstallen enz. veel licht heeft ver spreid ruim acht maanden beeft geduurd. «Gouddorst (zegt een der Parijsche bladen) is de eenige drijfveer der misdaden geweest, die aan de beklaagden ten last worden gelegd, wier da- gelijksch bedrijf bestond in het ombrengen en uitschudden der ongelukkigen, die het noodlot in hunne nabijheid bragt en die de klassieke roovers- traditien uit de Spaansche en Italiaansche bergstreken in Provence en de omliggende de partementen ir^ practijk braglen. De minste aarzeling van een reiziger om zijne beurs af te geven, de geringste poging zelfs van zijne zijde om te onderhandelen, was iu het oog dier lieden genoeg om hunne prooi om het leven te brengen. Het hoofd der bende, Fonlana, ver keert ten gevolge van een hevige longtering, in eenen lijdenden staat, die het vermijden van te groote vermoeijenis voor hem wenscheliik maakt. Van dien toestand maakt hij gebruik om een nagenoeg volslagen stilzwijgen in acht te nemen. De overigen leggen zulk eene onbe zorgdheid aan den dag over het lot dat hun te wachten staat, dat men moet aannemen, dat het besef van goed of kwaad, indien het ooit bij hen bestaan heeft, ten eenenmale bij hen is verstomd. Onder de veertien beklaagden be vinden zich vier vrouwen. Volgens de Éclair heelt het lid der commune Gaillard«ex-professor der barricaden", te Genève een koffijhuis opgerigt. Bij 'l binnentreden valt het oog dadelijk op een toode lap aan den muur, waarop mei twee vost lange letters de woorden «Buvette de la Commune." Elke letter stelt een tooneel uit den opstand voorbijv. de U 't omverwerpen van de Vcndómezuilde L eene vrouw mol een fakkelde O is zarnen- gesteld uil de bustes van alle leden der commune. Het is een werk van Gaillard'* zoon en wordt als pholographie te Parijs in 't geheim verkocht. I)e andere muren zijn met gelijksoortige schil derijen behangen de eene stelt het fusilleren voor van Rosselde andere van Ferrè enz. 'l Is zeker liet minst vrolijke café van dc wereld. De correctionnele regtbank te Brussel heeft Maandag Camille Nolhotnb en V. Henrv, de twee particuliere secretarissen van Langrand-Dumon- ceau ieder tot zeven jaren en twee maanden gevangenisstraf veroordeeld ter zake van het verduisteren van gelden toebehoorende aan de failliete massa en van medepligligheid aan be- driegelijke bankbreuk; mevrouw Langrand, hare zuster en haar zwager (de heer en mevr. Ballieu) zijn insgelijks veroordeeld. Het vonnis werd bij verstek uitgesproken. Een door hare listen en lagen welbekende dichteresde wed. Faure de Castellaneis lot 20 fr. boete veroordeeld, omdat zij dezen laaslen naam gedragen heeft zonder daartoe het regt te hebben. Met 33 tegen 18 stemmen hebben de pro vinciale staten van Brabant het beginsel van leerpligtigheid aangenomen, doch zonder dwang door middel van boete en opsluiting. De benoeming van den heer Demerteur,een jong luiksch hoogleeraar. tot inspecteur van het middelbaar onderwijs, wordt even scherp aangevallen door de Vlamingers (omdat hij niet in staat is in het vlaamsch te inspecteren) als door de liberalen (omdat hij als clericaal, de voorkeur kreeg boven anderen, die oudere aan spraken hebben). Rubelandhet prachtig gelegene plaatsje, bij allen die in den Hartz reisden in aangename herinneringlevert op 't oogenblik een treurig schouwspel van verwoesting. Den 25sten Junij, 's morgens om elf uur, hoorde men in 't dorp een vreeselijke slag, waarvan alles dreunde en kraakte. Muren en daken vielen in de deuren vlogen in stukkende meubels vielen neer de ntenschen werden van hunne zitplaatsen geslingerd of buiten kennis ter aarde geworpen. Wie bij hun volle verstand bleven zagen in dikke stofwolken duizende voorwerpen balken, pannen en steenen in de luebt geslingerd. Men dacht een oogenblik, dat de wereld verging. En toen dat eerste oogenblik voorbij waszag men mannen en vrouwen met bleeke gezigten staren op den chaosdie zich aanbood aan hunne blikken en naar de oorzaak vragen. Zij bleek weldra. Het laboratorium aan den oost kant van de plaats was in de lucht gevlogen. Hoe dat weet men niet. De Engelsche scheikundige dr. Chapman en drie helpers, die daarin aan 't werk waren, zijn gedood en in honderde stukken gescheurd, weg geslingerd door een onbekende, maar zeker zeer maglige kracht. Van het massieve laboratorium is geen spoor meer te vindan, zelfs de funda menten zijn uit den bodem omhoog geslingerd met onbeschrijfelijk en onbegrijpelijk geweld Bijna geen huis in hel dorp is ongeschonden gebleven en zeventien zijn nagenoeg vernield. Naar men verneemthiel dr. Chapman proe ven om nieuwe verfstoffen te bereiden die hij zelf volstrekt niet gevaarlijk achtte en die nu zoo noodlottig geworden zijn. De directie der bergwerken doet haar best om de groote ramp, Rubeinud overkomen te lenigen. Vele personen zijn gekwetst; gelukkig bepaalt het aantal dooden zich tot de vier chemici. De miliciens der ligtingen 1868 en 1869, behoorende tot het regiment grenadiers en jagers en de acht regimenten infanterie zijn tegen den 15 Augustus a. s. in werkdijken dienst bij hunne corpsen opgeroepen en zullen den 17

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1