September <1. a. v. weder in bet genot van groot ■verlof worden gesteld. De miliciens der ligting van 1868, behoorende tot de drie regimenten vesting-artillerie en hef corps pontonniersworden voor dertig dagen onder de wapenen geroepen als volgt: al de miliciens van het corps pontonniers, van het 2e en de helft van het lereg. vesting artillerie tegen den 27en Juli a. s. en de over rigen van het fe. reg. en alle miliciens van het 3e reg. vest.-arlillerie tegen 22 Augustus, a s.tullende wat het le reg. vest.-art betreft alle miliciens-verlofgangers der ligting van 1868 der 2e eu 4e compagnie lot de opgcroe- penen der fe serie en alle van de 9e en 10e compagnie tot die der 2e dienen te behooren De miliciens der ligting van 1868 too van de infanterie als van de artillerie, die vdór den 1 Augustus van dit jaar zijn gehuwdworden huiten oproeping gelaten. In de eergislei gehouden zitting van dc Prov. -Staten van -Utrecht is voor elk der ledea onl- vangen een plan van de werken tot droogmaking - van plassen in de Rondeveenenwelke kaart door den heet de Voogl aan de leden is aan geboden. Daarvoor werd -hem door den Voor zitter de dank der vergadering betuigd, onder het uitspreken van goede nenscken voor het welslagen der onderneming. Tot de behandeling der aan de orde gestelde zaken overgaande bobben de Staten overeen komstig de ndviesen ven Gedep. Staten en van de commissie uk do Siaten afwijzend beschikt op een adres van het kerkbestuur der Israëlic- .tiscbe gemeente te Amersfoort, om een subsidie uit de prov. geldmiddelen, ten beboeve hunner armenschool. De rekening en verantwoording van Gedep. •Staten, wegens de enkel provinciale- en huishou delijke inkomsten en uitgaven over 1870, is goedgekeurd en het ontwerpbesluit tot vaststellen van de rekening aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van Gedep. Siaten die rich, overeenkomstig de wet, van stemming onthielden. Insgelijks werd met algemeene stemmeu aan genomen de begrooting van kosten van het prov. bestuur van Utrecht, zooveel het rijksbestuur isvoor 1873. De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven over 1873 .s onveranderd aangenomen met het daarbij be hoorende onwerp-adres aan den Koning om de heffing van opcenten op de hoofdsommen der grond- en personeele belastingen bij de wet te doen bekrachtigen voor de drie eerstvolgende jaren. Men herinnert zichdat door de comm., die de begrooting onderzocht, was voorgesteld om de posten uitgetrokken voor dc jaarwedde en de reiskosten van den veeartsin dienst der provinciete doen vervallen. De vergadering beslootevenals verleden jaar dezen post le behouden. Een voorstel van den heer Rastert, strekkende om tot afschaffing der tollen op de provinciale wegen te gerakenwerd ver worpen en daarna een voorstel van den heer Bosch om een onderzoek door Gedep. Siaten te dezer zake uit te lokken ingetrokken. Het ontwerp-bijzonder reglement voo.- den Amerongschen bovenpolder is vastgesteldde wijziging in het bijzonder reglement van het waterschap Oudenrijn goedgekeuid, en daarna ponder discussie aangenomen dc conclusie der commissie, omtrent het Tienhovensche kanaal. Nadat hiermede de orde van den dag was uitgeput, werd den heer Rastert gelegenheid gegeven om een voorstel te doen buiten de ordedit voorstel strekteom Gedep. Staten uit te «oodigen aaa de Prov. Staten mede- decling te doen van hunne zienswijze omtrent de wenschelijkheid van de afschaffing, al- of niet, der provinciale tollen, en de aflooperde inning dier tollen in verband daarmede slechts voor één jaar weder te verpachten. Dit voorstel werd met groote meerderheid -aangenomen. Daar de Staten het niet noodig oordeelden 14 dagen bijeen te blijven, is de vergadering >in naam des konings door den Voorzitter geslo ten onder dankzegging aan de lede» voor de op nieuw aan dc provinciale welvaart gewijde .belangstelling. Allerlei. 'Vrijdagnacht kwam te Londen een bejaard heer op den politieagent, die de wacht had voor het bureel in Bowstreet, toeloopen en verzocht dezen hem naar de gevangenis te bren gen waarvan hij eens een proefje wilde nemen. Toen de agent dit weigerde, sloeg de neer b^m herhaalde malen inct zijn narapluie, waarop hij erin tin kreeg. Bij zijn verhoor den volgenden <lag verklaarde bij alleen tot die dwaze handeling gedreven te zijn door het verlangen om door ervaring te weten, hoe een gevangene wordt behandeld, ten einde die zaak in het lagerhuis ter sprake te brengen. Na het betalen eenei boete van 15 sh. werd bij vrijgelaten. De Commissie voor dc oprigting van het ge- denkteeken ter eere van Stein heeft het volgende schrijven van den Kroonprins vtn Pruissen ontvangen Onder dankbetuiging voor de vriendelijke uilnoodigingom bij de onthulling v*n het monument ter eere van den Vrijheer van Stein tegenwoordig te zijn strekt het mij lol bijzonder genoegendal de omstandigheden mij in de gelegenheid stellen, het schoone feest bij te wonen. Mijn persoonlijke tegenwoordigheid zal niet enkel zijn de uitdrukking van de hooge veree- ring en dankbare gezindheid, die ik voor dien edelen man steeds heb gevoeld, maar ik wensch daardoor tevens le erkennen de groote ver diensten van den grooten Staatsman aan wiea Pruissen zijn wedergeboorte en zijn bevrijding van vreemde overlieersching te danken heeft. Moge de zedelijke kracht dezer herinnering, welke reeds eenmaal tol reddende uitkomsten leidde, meer en meer onze Staatkundige eenheid bevestigen, opdat daardoor het Duilsche rijk hierin den meest zekeren waarborg vinde voor een grootsche en gelukkige toekomst. De Kroonprinses heeft de Commissie haar leedwezen doen betuigen dat bijzondere om standigheden haar verhinderen naar Nassau te komen en tevens hare volkomen instemming betuigd met de in hei schrijven van haar Gemaal uitgedrukte gezindheid. Te Sloterdijk vervoegde zich dezer dagen op het raadhuis een man die zich als een doof stomme voordeed en zelfo een leitje met griffel bij zich droeg. De ambtenaar ter secretarie gaf hem een reispenning; maar, de zaak niet ver trouwende, droeg hij den veldwachter op, in butgerkleeding den vreemdeling te volgen en een gesprek met hem uit te lokkeu. Dit gelukte. Op de schijnbaar in allen eenvoud gedane vraag: «zeg eens, wat kostzoo'n mes daarbij wijzende op een pakje messen, dat de ander als negotie bij zich droeg, ontving de veldwachter terstond hel duidelijk uilgesproken antwoord: zeven stuivers 1" Onmiddellijk volgde de arrestatie van den vreemdeling, die naar Amsterdam werd getransporteerd en door den cipier der gevan genis als een oude bekende begroet. Hij was reeds bij herhaling in handen van het geregt geweest. In Griekenland heeft de minister van justitie zich het misnoegen der oppositie op den hals gehaald, doordien hij eeu naar haar oordeel te ruim gebruik maakte van het prerogatief der kroon gratie te verleenen en straf te vermin deren. Ofschoon nu de kamer der afgevaardigdeu met 87 tegen 50 stemmen een voorstel ver wierp, houdende hel uitspreken van een afkeu ring over den minister, heeft deze, de heer Papazagiropulosgemeend niet aan het bewind te kunnen blijven en zijn ontslag aan den koning ingezonden. De japanschc regering heeft besloten een me dische school te stichten te Mijako (of Kioto), de residentie van den mikado. Een volledige inrigting mei kliniek, op het voorbeeld van die te Leipzig zal daar komen en aan haar hoofd wordt een duilsche geneesheer geplaatstdr. Junkerte Weenen, die gedurende den duitsch- franschen oorlog in het hospitaal te Saarbrücken dienst deed. Het groote nieuws uit Frarkrijk is de rati ficatie van het tractaat met Duitschland, die gister heeft plaats gehad. Iloewel de verschil lende fractiën in de commissie tot de aaneming adviseerdenverdient toch de aandacht, de po gingen die door de regterzijdebij monde van den hertog de Broglie, werden aangewend, om Thiers' verdienste te dien opzichte te verkleinen, of liever tot nul te redueeeren, en dat tractaat voor te stellen niet anders dan als een gevolg van de overeenkomsten van Versailles en van Frankfort. Inlusschen heeft de min. van Finan ciën begrepenhet yzer te moeten smeden terwijl het heet is, en bij de Nationale Ver gadering deozelfden dag, het plan iugediend be trekkelijk cene leening van drie milliards, tegen eene rente van 5 pet. Onder meer is in dat plan de bepaling opgenomendal de regeering met de Fransche bank en met andere financiële indelingen onderhandelingen kan aan- knoopen over vervroegde stortingen. Dc urgen tie is natuurlijk voor het gcheele plan aan genomen. Politieke Revue. Er is weinig nieuws. In Frankrijk fixeeren de staatkundige partijen elkander en Thiers zit op den berg zijner heer lijkheid en aanschouwt het gewoel en beluistert de intriganten en zegt lagchcnd tot zich zeiven: «zij kunnen u niet missen 1" Hij weet echter dat allen hem gaarne over boord van het groote maar door de Pruissen zoo geteisterd staatsschip willen zetten en daarom is hij altijd op zijn qui vive. De republikeinen pur sang aanbidden Gambetta. De Mooarchalen bewierooken een Orleans. De Bonapartisten, zoo ze al niet durven droomen van Napoleon III, bopen toch Eugenie terug te zien als Regentes met Napoleon IV aan de hand. De Legitimisten, hardnekkige aanhangers van het koningschap bij de gratie Gods, laten hun Chambord niet los. Al die partijen spelen «op zien komen" en Thiers, de kleine groote grijsaard gluurt van den avond tot den morgen al de spelers, in de kaartten einde troef te houden en troef te spelen als 't noodig is. Engeland, van de Alabama-nachlmerrie verlost, heeft nog altijd zijne groote kwestien. 't Groote, magtige Rijk is nic». ernstig ziek, maar heeft toch malaise en T is geraden dal het do oorzaken van die ongesteldheid naanw- keurig gadeslaat en ze zoekt wegtenemen Ongelukkig, en dat is overal zoo, zijn de poli tieke doctoren het in 't geheel niet eens, ten aanzien van de ziekteverschijnselen zeiven en zoo ze dat al eens zijn twisten zij er over welke medicamenten behooren toegediend te worden. Oostenrijk het nog altijd magtige Rijk der Habsburgersheeft tot hoofdstudiehoe het al de nationaliteit en geregtigheid zal laten we dervaren of liever hoe het de aanspraken van die verschillende nationaliteiten zal bevredigen, zonder dat de een over voorliefdede ander over stiefvader!ijkheid klaagt. Daarbij komt nog de kwestie van Slaat en Kerk en waar die aan <le orde is, is een Staatsman zijne nachtrust kwijt. Meer nog: «welke partij heeft keizer Frans JozefT te kiezen in den oorlog gevoerd lusschen von Bismarck en de geestelijke orden De geweldige staatsman houdt zijn vlammend oog gevestigd op de houding van Oostenrijk in deze hoogst belangrijke aangelegenheid en men weet dat hij scherp ziet en koelbloedig afrekent met iemand die bij hem in 'i krijt staat. Om aflerekenen kan hij hel geschikte oogen- blik afwachtenmaar dan grijpt hij bel ook aan en iets te schenken ligt niet in zijn systeem. Rusland is voor het overige Europa een ge sloten boek. Men weel echter dat de bleeke Juffer de Krim, die langzamerhand tot verhaal komt, den Czaar in slapelooze nachten gedurig herinnert, dat hare eer nog gewroken moet worden en dat zij nu en dan verwijtend aan Gonstantijn vraagt is het lied der toekomst dal gij componeert nog niet gereed De Russische Staatkunde, dat moet men zeggenkan geduld oefenen en wachten tot dat wat zwak werd, weer tot volle kracht is ge komen, maar «de Czaren-vlag op de tinne der moskee van Scphia in de koepel-stad Constan- tinopel" dat staal boven iedere bladzijde van hel politiek handboek eens Russischen Rijks kanseliers. Wat van dat alles zij zeker is het dat Rusland zich inwendig versterktten einde op zijn tijd die kracht naar buiten te doen werken. 't Duilsche keizerrijk staat in 'l midden van Europa als magthebbeode en keert al zijne grimmigheid tegen de geestelijke orden. «Gij zijt der kerke vijand 1" roepen zij von Bismarck toe. «Ik ben uw vijand antwoordt hij - maar niet dien der kerk Wat zal die strijd baren Hij kon hierop antwoorden die geheimenissen der toekomst zou kunnen ontsluijeren. België was dezer dagen het tooneel van leven- digen verkiezings-strijdeen strijd die geëindigd is met de zegepraal der liberale partij. Wat zullen de gevolgen zijn dier zeer opmer kelijke en voor velen verrassende overwinning Zal het Ministerievoor de publieke opinie, door de slembus verkondigd wijken Ook daarop moet de toekomst het antwoord geven. Een reketimeester en astronoom van professie, heeft na 3 maanden zoeken» tot uitkomst ge vonden dat de viering van het Brielsche eeuwfeest nk 477 eeuwen, weder op maandag den 2e paaschdag zal invallen. Wij hebben geen lust om na te cijferen of die berekening volkomen juist is.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2