Dingsdag- 16 J u 1 ij 1872. JY2. 2005. UEERSFOOEISCHS Zomerdienst aangevangen 1 Jonij 1872. Nederlanpschb Centhaal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl., 8.30. comm. Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Rotterdamen namiddag 6 nar. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 8J na aank. der laatste trein. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal f I.franco per post 1.15 Prijs der Advertentiën van tot 6 regel* 60 Ct»elke regel meerder 10 Ct»; legale, ofüciëele en onteigen, Advertentiën per regel 15 Cl* Itecl.iuies p-r regel 20 cent». 4fz. nummert lOcent*; Bestellingen bij den Uiig. .4. van CUtffte Amercfoort Bureau dmcrtfuortseke Courant. I.angettraat, Wijk F, N#. 43, over de Oude Vischmarkt. en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in het Itijk. Brieten franco. Advertentiën voor dit blad uit Botterdam worden aangenomen door het Atgem-en 4drertentiehuraeu van Nuca en va* Dints, Wijnstraat, Rof.rdam. VERGADERINGEN. 't Ia de tijd van Vergaderingen. De Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen houdt in Augustus aanstaande harejaarlijksche bijeen- komst te Rotterdam. 't ls voor 'teerst dat zij zich buiten Amster dam verplaatst en zij doet er wél aan. Als zij elk jaar eene andere plaats van bijeenkomst kiest, zal zij in ledental winnen en wij gelooven tevens dat ook haar leven en werken er door opgefrischl zal worden. Als alles van Amsterdam uitgaat en alles tot Amsterdam komt, wordt de kleur ook Amster dam sch en om dal onvoorwaardelijk goedlekeuren, moet men wel vrij sterke voorliefde hebben ten aanzien van de hoofdstad. De Maatschappij van Nijverheidna die van Nut welligt de meest belangrijke, teuzij men het Landhuishoudkundig Congres vóórtrekke, vergaderde thans in hel bloeijende Sneek en is er welkom. De Sneekenaren hebben er slag van, om gasten, na ingespannen arbeid, ontspanningen te be zorgen. De nijverheid is er in aanzien en de Hoogere Burgerschool, die er gevonden wordt, werkt de ingenomenheid met industriële zaken zeer in de hand. 't Onderwijzersgenootschap heeft het gewone jaar lijksche rendez-vous in het oude Dordt en, zullen er gewigtige zaken worden behandeld, ook voor een genoeglijk en nuttig zamenzijn wordt er, door de wakkere afdeeling Dordrecht, met smaak en vrijgevigheid gezorgd. Bijna te gelijkertijd zijn de vereerders van Thorbecke te Utrecht geroepen, ten einde te spreken over het blijk of de blijken van hulde aan Thorbecke's nagedachtenis te geven. Coevorden heeft in 't begin Groningen in 't laatst van Augustus herinneringsdagen van roemvolle krijgsbedrijven en laatstgenoemde plaats lokt dan bovendien talrijke oud-studenten binnen hare muren. Er wordt wel eens glimlagchend gesproken over het nut van vergaderingen als die van de Nijverheidvan 't Nut en van het Congresmaar ons dunkt dat op de vraag: «of zij wezenlijk iets ten goede uitrigten geen twijfelachtig antwoord behoeft gegeven te worden. In de eerste plaats brengt zij ontwikkelde, wetenschappelijke menschen bij eikanderen waar zich die vereenigen, wordt er iels goeds gesproken, iets nuttigs ontworpen daar worden betrek kingen aangeknoopt, die later soms aanleiding geven lot groote ondernemingen daar ziet men iets af om het op eigen domein nalevolgen of hoort men opmerkingen diein 't geheugen bewaard, elders in practijk gebragt worden. De discussiën op spreekplaats of en petit Comité gevoerdgeven licht en tegenspraak en zoo komt men nader bij of tot de waarheidterwijl die discussiën, later door de drukpers openbaar gemaakt en door duizenden gelezen en over wogen en de lessen en raadgevingen daarin gelegdopgevolgdeen nut verspreinon waar van men het gewigt niet kan berekenen. Dat er veel wordt gesproken dat op eene steenrots of in 't gulle zand valtdat de vogels den hemels menigen korrel oppikken en het onkruiddat met de goede plant opschiet kwaad doet, wie zal het onkennen maar die het goede onvermengd en volmaakt wilbe hoort op deze wereld niet te huis. Men heeft wel eens gezegd: het Nulde Maatschappij van Nijverheidhet Congres hebben zich overleefden 't zou waarheid zijn of spoedig worden als die Ligchamen hun krachten niet telkens verfrischten door datgene wat de tijd geest als versterkend en nieuw levenswehkend, vooischreef als ze niet tot zich trokken en van zich lieten uitgaanwat de theorie en practijk als iets nieuws en iets goeds aankon digen als zij zelve niet hare kracht in het strijdperk des geestes wierpen en door proef nemingen zich in staat stelden om het goede te vinden en te behouden. Neen die Maatschappijen hebben niet uit gediend zoo lang zij de veteranen die haar trouw dienden en uitvielenvervangen door jeugdige strijders op intellectueel gebied. Welke nieuwe Maatschappijen er ook opstaan, de oude bekenden met wie het volk is opge groeid en die door het volk geliefd worden, werpt het niet ligt overboord, zoolang zij zich met ijver en moed aangorden om mede voor waarts te trekken in de algemeene bewegingen onzes tijds. Dat men dus vergadere en spreke en plannen make tol nut van 't algemeen en zoo ook weder werke tot algemeene verbroedering onder de meuschen 1 Dan zullen tijdmoeite en geld welke besteed worden aan zulke bijeenkomsten van de gegoedsten en vroedsten des Landstot zegen strekken van het tegenwoordig geslacht en ook vruchten doen rijpen voor de nakome lingsschap. Politieke Kevue. Alweerer is geen nieuws I Ook Frankrijk is stil en de hoofdgedachte van eiken ernstig gestemden Fianschman is: hoe krijgen wij geld en als wij dit hebben hoe betalen wij de rente? Er is te Parijs sprake van het opstellen eener Republikeinsch-Christelijk-conservalieve constitutie. Dat klinkt tamelijk vreemdmaar 't vreemde is altijd gezocht op de Parijsche markt. De zitting der nationale vergadering werd door een pikant incident gekcnmeikt. Thiers bestreed nl. de belasting op hel cijfer der kan- delsoperaliën en zeide in den loop zijner rede: «In een land als het onze, dat zoovele omwen telingen heeft doorleefd, waar meer ambtenaren zijn dan gebruikt kunnen wordeneven als er meer prinsen zijn dan men op den troon kan plaatsen...." Daverende toejuichingen van de linkerzijde begroetten deze woorden doch de regterzijde geraakte in woede en een harer leden ontzag zich niet Thiers regtstreeks te interpelleren. «Ik heb niemand willen belee- digenantwoordde de president der republiek; «ik eerbiedig alles wat eerbied verdient," en de discussie werd voortgezet. In Engeland twist men sleeds over de zeer belangrijke vraag is hei in 't geheim uitbrengen zijner stem in zake verkiezingen wenschelijk? 'l Lagerhuis antwooidde ja. 't Hoogei huis denktneen en maakte in het wetsontwerp dal de stemming geheim doel zijn, zooveel wijzigingen, dal het geheim een wassen neus werd. Hoe die zaak haar beslag zal krijgen is nog onbekend. De Duitscbe Jczuiten beginnen het Land te verlaten. Hier en daar verkoopen zij in 't openbaar hun onroerend goed en wordt dit, zoo schrijft men uit Paderborn tot ongelooflijk hooge prijzen opgekocht. VVerwaarts de leden der orde gaan, is nog niet algemeen bekend. Volgens sommigen zallen zij zich in Oos tenrijk, Engeland, België en Nederland ves tigen volgens anderen vertrekt het grootste gedeelte naar N.-Amerika. De Spaansche Republikeinen zullen op 15 e. k. te Madrid eene groote «meeting" houden. De uitnoodiging daartoe is uitgegaan van den weisprekenden de Castelar. «Wat zal die meeting'zijn voor Zorilla?" is de niet onbelangrijke vraag. Overigens is het volk te Madrid zeer luste loos niet van wege de politiek, maar van wege de hitte. Op de bureaux werkt men slechts van 's och tends 7 tot des middags 12 uur. De Castelar echter heeft uog lust genoeg tot spreken. De Alabama-kweslie is ter ruste gegaan de arbeiders-kwestie stak het hoofd op toen hare zuster het vermoeide hoofd neerlei op het zachte kussen der diplomatie. Handel en nijverheid bloeijen in het groot maglig Albion maar aan de wortelen dier rijk beladen vruebtboomenknaagt de worm des nijds en der ontevredenheid cn dit geeft reden tot beduchtheid. Pius IX heeft door den Aartsbisschop van Napels tot de geloovigen de vermaning laten rigten «neem deel aan de verkiezingen Nu roept de liberale partij: «de Paus doet water in den wijn en erkent de beslaande orde van zaken erkent de volks-stem door de stembus 1" «Gij bedriegt U wordt hierop van ker kelijke zijde geantwoord Pius strijkt de vlag niet. Hij wil alleen door godvruchtige mannen in dcu gemeenteraad te brengen de zaak van bet onderwijs redden uit de handen der god- dcloozen. Dal hij de stembus niet als het orakel der wijsheid beschouwt, zal blijken, als de verkiezingen worden uilgeschreven voor het llaliaansclic Parlement Dan zal het Vaticaan niet voorschrijven; «ga naar de stembus I" Hoe 't zij bet bevel van den Paus heeft de Italiaansche Regering wel eenigzins ongerust ge maakt en de liberale partij dit bemerkende predikthef onmiddellijk alle geestelijke orden en congregatiën op! Toon alzoo dat gij niet bevreesd zijl 1 De Regeering spoort nu ook hare vrienden aan om geen stembiljet oningevuld te laten. (Vervolg hierachter.) ftatioiiaal f Internationaal en Par lementair-politiek potpourri. Wij hebben een heerlijke zomer en uit alle Rijken komt de verblijdende tijding: «het gewas des velds belooft een overvloedigcn oogst «Wat raakt het mij luidt bet antwoord van sommigen want alles wordt toch uit gevoerd Die klagtc verraadt onkunde. Als bijkans overal een goede oogst wordt binnengehaald, zal dc vraag verminderen en zullen dc prijzen dalen. Eene andere viaag is echter: als de levens behoeften minder in prijs worden zal dan do vraag naar aikeids-krachlen ook verflaauwen cn als de hand minder te doen vindt, zal zij dan het geld hebben om het noodige te koopen ook al kost hel niet zoo veel f Een goedkoopc lijd, zou wel eens een leer-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1