meester kunnen rijndie nuttige maar harde waarheden verkondigd. Er zijn couranten die uittreksels geven van de politieke artikelen welke andere zusters op- disschen. Dat is een probaat middel on» vele lezers totaal in de war te helpenwant dat mengsel van beschouwingen oordeelvellingen van lot en smaad maakt van liet zwakke hoold een Babel. Is het reeds zoo mocijelijk, na ernstig on derzoek en ingespannen studie de waarheid te vinden, wat moet het zijn als men eiken dag uit 5 k 6 couranten leestwaarvan er geen twee hetzelfde gelooven Ziedaar het zevental wijzen aan het roer van Neerland's Staat" zegt de Standaard in zijn artikel: «het Ministerie is dan zameugesteld." Hij vervolgt «ter verzekering van goede ontvangst, althans de eerste oogenblikkengaat niets boven dorst naar gezag en afkeer van onzekerheid, beide door langgerekte crisis gewekt." Als de steller van bet artikel die regelen eens overleest, zal hij wel begrijpen, dat zij tamelijk onbegrijpelijk zijn. Om voor ,9/,0 zijner lezers nog onduidelijker 'te spreken, zegt genoemd blad: «het hooge spelom met het conservatisme tot scherpte- lijn en het tillramontanisme tot rug der wigge de historische vastheid van ons Hollandse!» Staatsleven te doen splijten, is, immers voor ditmaal nog, mislukt." Hebben we nog niet genoeg aan de nieuwe spelling, die de door het Staatsbewind der Ba- taalsche Republiek in 1804 iugevoerde spelling dreigt te vermorzelen? Nog niet genoeg aan <le nieuw uitgevonden sensatie-woorden van Dr. van VlotenMoeten thans door een blad, dal voor zijne lezers leerzaam wil zijn. stijl en woorden worden gebruikt, die werkelijk een abracadabra vormen V o n Stein. Het Duitsche volk heeft eindelijk een deel algedaan van wat het schuldig was aan een zijner edelste zonen. Dingsdag is, veertig jaren na zijnen dood te Nassau a/d Lahn waar hij in 1757 was geboren, het standbeeld onthuld van Hendrik Frederik Kareirijksvrijheer von Stein. Von Stein studeerde te Göttingcn, ging daarna op reis door verscheidene landen van Europa en verkreeg van de Pruissische regering, die hij zijne diensten had aangeboden, in 1780 eene betrekking bij 't mijnwezen. Vier jaren later werd hij belast met het bestuur der Weslfaalsche mijnen eene bezigheid waaraan hij steeds met genoegen terugdacht. Diplomatische betrekkin gen hem aangeboden, weigeide hij. In 1804 werd von Stein minister van finanliön. Hij zag hel verkeerde in van de toenmalige Pruissische staatsregeling en politiek, maar waarschuwde te vergeefs. Pruissen viel voor Napoleon t magl en von Stein vluglte naar Konings bergen. Bij koning Frederili Willem III in ongenade gevallen, vroeg hij zijn ontslag; maar toen de diepgevallen vorst door den vrede van Tilsit van de helft van zijn gebied beroofd, zijne hulp inriep, reisde von Steinnaauwelijks van eene zware ziekte hersteld, naar Memel, waar de koning zich ophield en hem aanstelde lol .eersten minister. Kort daarna verscheen de reeks van ontwerpen, die bekend onder den naain van wetgeving van von Stein ten allen tijde in herinnering zullen blijven. De Pruissische boeren werden uit de lijfeigenschap bevrijd. Een gedeelte der lan derijen die zij jaren achtereen hadden bewerkt, werd hun toegewezen. De stedelijke burgerijen werden door de gemeentewet van 1808 uil haren toestand van geheele afhankelijkheid geroepen tot deelneming aan hel bestuur over de aan gelegenheden hunner woonplaats. De aloude privilegiën wegens geboorte werden afgeschaft en alle standen tot de gemeenschappelijke bevordering van het welzijn des vaderlands vereenigd. De algemeenc dienstpligliglieid werd ingevoerd. Er werden iustellingcu en inrigtingen in 'lieven geroepen of hervormd. Kortom: Pruissen werd bedcekl met nieuwe kracht en in staal gesteld om niet alleen zich zelf, maar gehecl Duilschland uit de Franscheondcrdi uk- king te vei lossen, Door Napoleons invloed aan zijnen arbeid ontrukt, vertrok t». Stein eerst naar Oostenrijk, toen, door den czaar geroepen, naar Rusland. Hij was de ziel van den krachtigen weerstand aan 'l Fransclte groole leger geboden die Eu ropa uit Napoleon't handen bevrijdde. In 1813 naar Duilschland teruggekeerd bleef bij zich aanvankelijk wijden aan de openbare zaak, om zijne laatste levensdagen in kalmte te Nas sau door te brengen. A 1 I o r 1 o i. Men meldt uil Sinildc van 10 Julij. Gister kwam bij zekere weduwe en tapster alhier een koopmanverzocht een slokje en en bood haar eenige schoteldoeken voor zeer lagen prijs 5 ct. per stuk te koop aan. llij vertelde onderwijl, dat hij zijne goederen goedkoop wilde verkoopen, want hij was tijdens <len oorlog tusschen Pruissen en Frankrijk uit Pruissen gevlucht. Terwijl hij hiermede, bezig is komt een tweedo koopman in huis maakt zich bekend als te heeten Donker en te Assen te wonen eu vraagt aan den eersten koopman of hij nog van die schoteldoeken heelt, die hij bij een ander te koop gepresenteerd had. «0 jal" was 't antwoord «doch ik heb ze bij iemand aan een brug." Natuurlijk noemde hij maar wat op. De tweede koopman, schijnbaar daar mede tevreden wilde gaarne, als de an.Ier nog een goedkoop stuk goed had, zulks koopen want hij was gehuwd en vader van eenige kinderen en wilde gaarne een cent verdienen. Daarop werd een stuk laken van ongeveer 10 el uitgepakt en aan hem verkocht voor f 18, doch toen 't op betalen aankwan, bezat hij maar voor de helft geld. Nn verzocht bij de weduwe hem negen gulden te leenen en gal daarbij voor dat 't een spotprijs was en de helft van het gekochte van zeil ten harent ie zullen laten. Voor de moeite gaf hij haar een gulden en beloofde 10 cents per el winst aan baar bij het terughalen te zullen betalen, 't Kon er wel al; er was immers zoo'n goede cent aan te verdienen, hetgeen denzeltden middag nog zou plaats hebben. Nadat dit was afgeloopen kwam er een stuk katoen ter grootte van 52 el eeu soort van half linnen, blijkbiar geen meer dere waarde hebbende dan 1416 cl. per el te voorschijn, hetgeen ook door den quasikoop- man tegen 30 cents de el gekocht werd een koopje zoo hij zich uitdrukte en waarvoor hij, zoo als te begrypen is, ook geen geid had om te kunnen betalen. Ook daarvoor moest de kasteleinsche hen» 'l geld inaar leenen, waar bij hij beloofde 't goed eenige oogenblikken later met bet laken te zullen komen halen. Hierna vei trokken verkooper en kooper maar de ziclt noemende Donker keerde niet terug, en de vrouw, die bemerkte dat zij bedrogen was, kan zich nu in 't bezit van 't laken en 't katoen verheugen. 't Schijnt dat deze kooplieden er hun werk van maken de ligtgeloovigen op deze wijze te bedriegen. Zijn wij wel ingelicht, dan moeten deze su jetten ook op andere omliggende plaatsen op gelijke wijze zijn te werk gegaan. Een ieder zij gewaarschuwd en wachle zich voor hen. Zij schijnen koers naar Groningen te hebben gezel. Verleden week hebben de Engelsclie inge nieurs een begin gemaakt met de boring van den St. Gothardtnnnelnabij Göscbenenop 1109 meter boven de oppervlakte der zee. Het hoogste gedeelte van den tunnel zal 1154 nieters boven bet zeevlak liggen. De geheele Alpen- tunnel zal 14900 meters lang zijn en belegd worden met twee sporen. In dc nabijheid van Giatz is de spoorbaan door eene wolkbreuk vernield, op 't zelfde oogenblik dat een goedeientrcin in volle vaart kwam aansnellen, waardoor de locomotief en zeven wagens uit bel spoor liepen en drie wagens weiden verbrijzeld. De strike der huismoeders te Seaton, die geen vlccsch wilden koopen wanneer de slagers de prijzen zoo boog opdreven is geëindigd met de nederlaag der slagets. 't Is aan de vrouwen gelukt een accoord te sluiten met een slager uit Suther land, die't vlecscli nu zal leveren voor 7J stuiver. Hel eerste dier dit moest hij beloven zal hij slagten voor de oogen van de huismoeders. Een Zwccdsch schoenmaker heeft een patent genomen op een groole verbetering in zijn vak In plaats van aan den voet dc maal te nemen, neemt bij een afdruk van den voet in een uil verschillende beslnnddeclcn vervaardigde massa, waarin ziclt al de vormen van den voet naauw- kcuiig afdrukken. Naar dit model vervaardigt hij dan zijne laarzen of schoenen. Dc Turksche journalisten genieten een bij zonder soort van belooningen. De hoofdredac teur van liet dagblad llakaik is in zijne officiëlen rang tot de tweede klasse bevorderd. De redac teurs van verschillende inlandsche bladen in de hoofdstad zijn in liet bezit van graden, die ben regt geven op de hooge onderscheiding om een rok zonder omgeslagen kraag te dragen I Nu en dan krijgen zij ook meer degelijke compli- mcr.len zooals onlangs hel geval was met een hunner, die een «douceur" van /"G000 ontving voor een prachtig artikel over de troonrede. Onlangs dineerde een gezelschap heeren en daines in St-James-restaurantMarlboroughstreet. Onder dc te nuttigen spijzen behoorden twee cotclettendie geacht werden voor twee heeren bestemd te zijn. Een derde heer gebruikte er echter van cu nu belastte de eigenaar van den restaurant een cotelette extra even alsof voor drie besteld was. Men weigerde te betalen de kastelein hield vol en gebood den knecht den hoed van een der heeren ie nemen. Deze nam dien met geweld van den knecht terug, welke zich verdedigde. Het gevolg hiervan was twee aanklagten van aanranding De zaak werd eerst uitgesteld, doch kwam later weder voor en eindigde met een vinnige les die de regtdoende overheidspersoon den restaurateur toediende. De knecht werd als aanklager niel-ontvankelijk in zijnen eisch verklaard en in de kosten be nevens tot eene boete van 3 pd. sl. te zamen 5 pd st. veroordeeld. De restauranthouder be weerde dat de berekening zooals hij die eiscble op de spijskaart vermeld stonddoch de regter antwoordde dat dit niet verpligtend was en hij in geen geval regt bad om kleederen in beslag te nemen. Politieke Iloviie. Koning Amadeus van Spanje, die onlangs bet plan had eenige gedeelten des lands te bezoeken, heeft nu hel plan zeebaden te gebruiken. Men zou hierin bet bewijs mogen zien dal de toestand des lands beter wordt Waar is Allonso de pretendent No I. Waar is Don Carlos? de pretendent No 2. Men zegt dat Spaanscbe kapitalisten Zorilla de noodigc contanten hebben aangeboden Isabella is ook weer aan 'l woelen. Zij schrijft veel en zendt naar alle windstreken couriers uit. Velen voorspellen echter, dat als de Monarchie mogt vallen Spanje weer zal opstaan als Re- publick. In Duilschland zijn lieden die beweeren, dat toen de Paus onlangs sprak van bet «steentje" dat den voel van den «kolossus" zou verbrij zelen hij op 'l oog bad liet Duitsche Rijk omdat de profeet Daniël, aan wien de beeld spraak ontleend is '(zelfde Rijk in den geest aanschouwde en alzoo den val daarvan profeteerde. Anderen zijn van geheel ander gevoelen, eu nog anderen meenen met alle bescheiden beid in 't midden te mogen brengen dal bet zeer moeijclijk is te weten wat wijlen Daniël heeft bedoeld. De bekende Duitsche volksvertegenwoordi ger en democraat von Ilebel stond dezer dagen teregt wegens Majesteitschennis, Hij zou gezegd hebben: «bij het uitbarsten van den oorlog beeft de Koning van Pruissen eene proclamatie uitgevaardigd, waarin bij zeide «als de strijd gunstig uitloopt, zullen voortaan éénheid en vrijheid in hel Land hecrschen!"" «Is er nu éénheid? Ja in de kazerne en in het luchthuis. Is er vrijheid Er is zelfs geene schaduw van vrijheid. Maar men heeft zich daarover niet te ver wonderen want het is wel meer gebeurd dat Vorsten hun woord niet hielden." Von Hebei verdedigde zich zeiven en werd veroordeeld lot 9 maanden vestingstraf. Met eene slralvroeger over hem uitgesproken moet hij nu twee jaar op den Hubertusburg doorbrengen. Hij vindt er als medegevangene zijn mede- volksvertegenwoordiger LiebknechL Thiers zaleven voor het uiteengaan der Fransche Nationale Vergadering een overzigt geven van den politieken toestand des Lands. llij zal veel woorden gebruiken zegt men om weinig te zeggen. Dat kan hij ook zeer goed maar contrarie ook. Frankrijk vraagt thans drie duizend millioen francs ter leen. Frankrijk zal dan 2K millioen leenen tegen 5 pCt. rente 200 millioen zullen van die schuld jaarlijks worden geamortiseerd. Het gouverne ment heeft met het oog hierop aan vijf percents- lecning, de voorkeur gegeven boven een drie pcrcents-lseningdie minder voordeelig is voor den staat, als hij amortiseren wil. Verschrikkelijke som en toch isom een financieclc term te gebruikenFrankrijk «er goed voor" Thiers zal 't genoegen hebben, dat dc geld ko ningen onzer eeuw Frankrijk te hnlpkomcncn er zijn die durven verzekerendatEuiopa meer zal inschrijven dat er gevraagd wordt. Geld is er genoeg dat is zeker.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2