Programma AMERSFOORT IS Jnlij 1815. Zaturdagavond jl. is, uit 17 sollicitanten, tot vader in het burgerweeshuis te Amersfoort benoemdde vader in het diaconiewees- en nimcnliuis te Voorburg Jacobus Johannes Vervurk. Zijne echtgenoot Calharina Momberg werd tot weeshuismoeder benoemd. Uoven Ameisfoort en omstreken hebben in den nacht van Vrijdag op Zatuidag en Zaturdag- middag hevige donderslagen, vergezeld van blik semschichten, hagel en zware regens plaats gehad, doch, behalve het vernielen van dakpannen aan een winkelhuis, zijn daardoor geene schaden ot ongelukken veroorzaakt en is er thans na de groole hitte der laatste weken tamelijk frisch en voordeelig weder, terwijl door deze opfrissching het liefelijk plantsoen en andere schoone wan delwegen een des te bekooilijker aanblik en perspectief opleveren. Aan de Heeren T. Niesten en R. Schmitz Co. te Roermond is, als minste inschrijver, gegund de levering der fourrages voor de troepenver- eeniging in de legerplaats bij Milligen lot de prijzen van 53 cents de 10 kilo hooi; 38 slroo 90 haver. In de levering der aardappelen, h ƒ2,86} per hectoliter, vermeld in N°. 2002, is evne wijziging gekomen, zijnde de levering daarvan bij nadere dispositie des Ministers, thans gegund A 2,79} per hectoliter aan de heeren Bennikcf Rouwenhorst te Apeldoorn. Aan al de voorloopig erkende aannemers der diverse artikelen voor de legerplaats bij Milligen is de levering tot de door ons vermelde prijzen thans door den Minister van Oorlog goedgekeurd. De herbesteding van het vernieuwen der brug van de Bruinerburger Sluis in de Elfde stelling der genie heelt Zaturdag jl. te Amersloort plaats gehad en is behoudens nadere goedkeuring des Ministers van Oorlog, gegund aan den minsten inschrijver den heer G. Prinsmr. timmerman aldaar voor ƒ1540. Arnhem, 12 Juli. Wij vernemen dat hier ter stede onder de mensehen tongblaar heerscht, ten gevolge van het drinken van melk, afkum- stig van aan die ziekte lijdende koeijen. Men gebruike derhalve thans geen andere dan ge kookt^ melk. De Staatscourant behelst: De minister van oorlog, ontvangen heb bende een aantal requesten waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstel ling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaars- oeleningen brengtbij deze, ter kennis van de adressanten, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Te dezer gelegenheid worden de betrokken miliciens herinnerddat zij die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komen overeenkomstig de daaromtrent beslaande voor schriften zich na hunne herstelling bij hun corps zullen moeten vervoegen, ten einde alsnog gedurende vier weken in den wapenhandel te worden geoefend. De overgang der planeet Venus over de zon een natuurverschijnsel dat niet meer gebeurd is sedert 1764, zal .volgens de berekening der sterrekundigen den 8 Dcc. 1874 plaats hebben. De internat, tentoonstelling van Zeevaartkun dige voorwerpen te Napelsin het afgeloopen jaar gehoudenheeft een deficit van 636,000 frs. opgeleverdwelk bedrag volgens beslissing van den Staatsraad, ten laste der commissie komt. De commissaris van politic te Leeuwarden had bekend gemaakt, dat slechts die straatmu zikanten op de a. s. kermis zouden worden toe gelaten, die voorzien waren van goede, wellui dende draaiorgels, of een alleszins bchagelijke muziek of zang konden voortbrengen. Dienten gevolge is denlOJulij het examen der bedoelde personen en hun instrumenten aan het politie bureau gehouden. De uitslag was niet zeer bevredigend: 17 van de 50 liefhebbers werden niet toegelaten tot expositie hunner talenten. De commissaris met zijne dienaren zullen zeker de commissie van deskundigen gevormd hebben. Of de heeren dier commissie mu zikaal waren Eindelijk heeft eon Turk ook eens eene opera vervaardigden nog wel een opcrn-cotnique Mohammed el ses creanciers goheetcn. llassin-Paeha b de auteur. De Kamper raad houdt lange en zeer «on stuimige" discussies over de Kamper gasfabriek. Beschonken poldergasten hebben te Utrecht de ruilen ingeslagen van eene heiberg waarin men hen niet wilde toelaten. Nu zullen zij toch het gelag betalen. Een boerenknecht te Dwingelo is door het zeer gevaarlijke paard van zijnen «baas", dat hij moest afrijden, n(geworpen, en zoo erg getrapt, dal men wanhoopt aan zijn behoud. Te Amsterdam is een jongen met een gulden in de keel naar 't gasthuis vcivoerd. Het dorp Sloten wemelde 4 Julij jl. van rijtuigen en voetgangers en de Badhoeve van den heer mr. W. Amcrsfoordt had een regt feestelijk aanzien. Honderden bezoekers waren daar vereenigd om de werking van den meer besproken hooidrooger en menig ander mei k- waaidig werktuig le zien, en tekens door eigen aanschouwing kennis te maken met de model- hoeve, welke eene zoo gunstige getuigenis is van den ondernemingsgeest en de volharding des eigenaars. Het was werkelijk een genot die schare, van alle kanten opgekomen, le zien rondwandelen door stallen en schuren, even vrij alsof zij zich op haren eigen grond bevond. Daartusschen door reed hel krachtige vierspan van den heer A. zijne bijzondere kennissen en gasten rond eu vermeerderde de illusie dat men op een groot landheerlijk goed vertoefde. Of was dat geen illusie en verdient de Badhoeve met hare uitgestrekte landerijen niet ten volle dien naam En dat nog wel in Haarlemmer meer, het nest van den ouden waterwolf? Den 24 September a. s. zal te Parijs een internationaal congres worden gehouden lot aanneming door alle Staten van een uniform stelsel van maten en gewigten, op den grond slag van den meter. Dat congies zal eigenlijk slechts de voortzetting zijn van de conferentie, in Augustus 1870 te Parijs bijeengekomen, maar wier beraadslagingen destijds door den oorlog werden afgebroken. Volgens den Siècle heelt de minister van buitcnlandsche zaken alle mogend heden vei zocht aaH het congres deel te nemen, en van verscheidene Stalen reeds een gunstig antwoord ontvangen. De legitimistische en Bonapartistische bladen zijn nog geenszins uitgeput in hun vreeselijke uitvallen legen het tot stand gekomen verdrag met Duitschland. De jongste opmerkingen van het Paris-Journal nemen onder de vleugelen van den heer Weiss den volgenden vorm aan «Heeft misschien een mijner lezers ooit in Mark Brandenburg bezocht hel slot Schönhausen, waarin de heer von Bismarck ter wereld kwam? Hel is een zeer eenvoudig kasteel twee ver diepingen hoog, gebouwd inden trant der 17de eeuw, ten jare 1700, door August von Bismarck en zijne vrouw Dorothea Sophiauil het huis von Katte. Het verheft zich op een heuveldie het vlek Schönhausen beheetscht. Daarnevens ziel men de kerk en het kerkhof. Tusschen beide moet men door om het slotplein le bereiken. «Boven de groote poort van het kasteel Schön hausen prijkt een steenen schild met dn geslachts wapens der beide echtgenoolen, die het hebben gebouwd. Het geslachtswapen van Sophia Dorothea geeft stof tot nadenken. Het stelt voor een katdie met een muis speelt. Men herinnert zich op eens alle tragische muizen waarmede von Bismarck in de laatste 10 jaren gespeeld heelt, alvorens ze op te peuzelen; de aanvoer ders der oppositie in hel Pruissiseho huis der af gevaardigden van 1863 tot 1804; de doorluch- luchtige bondsvergadering te Franfort;den prins t». Auguslenburgden heer de Lavalette\ den heer v. Beust; den heer de Gramontden lieer Jules Favre en nu helaas ook den heer Thiers. Men vraagt zich onwillekeurig af, of er tot ons aller onge luk wel ooit een meer welsprekend, een meer profetisch geslachtswapen beslaan heeft, dan dat van Dorothea Sophia uit hel huis t', Katte. voorzaal van Olto EJtiarJ Leopold prins v. Bismarck? Het bevestigt zich, dat te Moskou de cholera weder is uitgebroken. Volgens daar uitgege ven officiële bulletins hebben zich van den 1 tot den 16 Juni 73 gevallen vooigeilaan. Sedert is die ziekte toegenomen. Den 17 bedroeg het aantal nieuwe gevallen reeds 20. Dc sterfte was ruim 8 maal grooter dan hel aantal herstellin gen. Ook le Petersburg zijn eenige gevallen voorgekomen, die een doodelijken afloop heb ben gehad. Te Jekaterinoslaw is mede du cholera uitge broken, dagelijks eischt deze plaag een groot aantal oflcrs, Ook hebben zich te Gherson gevallen van cho lera voorgedaan. Karei dc Vijfde, die alle Europeesche talen vlocijend sprakpleegde le zeggendat men Spaanscli met God Italiaansch met zijn bemin de, Fransch met zijn vriend Duitsch met de sol dalen Engelsch met de ganzenHongaarsch met de paarden en Czecliisch met den duivel moest spreken. Dc Saturday Review bevat onderden titel van: Een Romantische jagt"een mededecling be treffende een echt Amerikaansche onderneming. Zekere Schaliervertegenwoordiger van de Bur lington-en Missouri-spoorweg-maatschappij, heeft namelijk bekend gemaakt, dat er een groote buffeljagl zal gehouden worden in Nebraska. Voor den civielen prijs van negentig guinjes (ongeveer elfhonderd gulden) kan men den Oceaan oversteken in prachtige waggons van Nieuw-York naar Chicago sloomen en de af gebrande stad in oogenschouw nemen en in een trein van een «celwagen" voorzien naar het vaderland van den buffel reizen. Aan een voldoend keukenpersoneelaan teuten, bedden, palfieniers kortom aan «alles was lot ccn welingerigl hólel behoort zal niets ontbreken. Voor wagens om de troplieën der jagt mcè te nemenzal gezorgd worden. Dames kunnen aan dit verfijnd vei maak, dat zeven weken durcn zal, deel nemen, doch moeten tien guinjes meer betalen. Aan de goede manieren dsr deel- genoolcn wordt hel overgelaten zich niet zonder glacé-hand schoenen te vertooneu en slechts in gala aan tafel te komen. Om onnoodige moeite uit te sparen en teleuistclling te voorkomen zullen de buffels in de nabijheid van hel kamp worden opgejaagd, op een uur, dat mer eerst na hel ontbijt op zijn gemak zijn sigaar rooken kan een behoorlijke pauze zal gelegenheid geven voor het tweede ontbijt. ADVERTENTIE N. De familiën DE LOUTER en VAN DER LEEUW betuigen hunnen liartclijken dank voor de deelneming betoond bij het overlij den van Vrouwe A. C DE LOUTER echtgenoot van Dr. G. A. SCHNE1THER te Rotterdam. De Notaris Mr. R. C IMMINK te Amerongcn, zal op Donder dag den 25. Julij 1872 enzoo noodig, den volgenden dag, 's vm. 10 ure, op den huize PLATTENBERG, te Maarn, voor kontant geld, publiek verkoopen: MAHONIEHOUTEN en andere zeer goed onderhouden MEUBELEN; Spiegels Klokken, Pendules, 1 Thermometer, Gordijnen TapijtenVloorkleeden en Karpettenbeste welgevulde Beddon. Eene groote verzainelfiig zeer goed onder houden damast- en ander tafelgoed en bedlinnen; porceleinen en andeie ser viezen. Voorts geheel nieuwe VOLIÈRE niet 2 faisantentuintafels en stoelen broei- ramen met lessenaarseindelijk bloomen, warme eu koude kasplanten en gewas sen enz. Te bezigtigen particulier, op 20 en 22 Julij van 's vui. 10 tol 'mm. 6 ure, waarvoor, op franco aanvrage loegangsbiljetten zijn te ver krijgen bij de HH. J. II. VAN SCHERMBEEK, Nolaiis te Utrecht, J. W.EVERSZ, boekhan delaar te Zeist, II. L. ODÉ, te Doorn, J. DE RIDDER Ft. en Notaris IMMINK, te Amc- iongen Publiek op 23 Julij van 'a vm. 9 lot 's nm. Bij A H. VAN CLEEFF te Amers foort is verkrijgbaar h 20 cents het thans verschenen VAN IIKT Oi\I>KltWIJS aan de met vijfjarigen cursus te AMERSFOORT roor liet Schooljaar 1872/75.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3