begrafenis; hij wordt er letterlijk onder gestopt; de Turco tusschen en onder de christenen, zelfs zonder drie paar plankenen juist daartegen protesteren wij. Niet tegen kanon, geweer, lans en zwaard, dat zijn op zich zelfonnoozele dingen maar omdat het begraven buiten ons omgaat en de menscli geen gelegenheid gegeven wordt rustig op zijn bed te sterven oui daarna aan onze handen te worden toever trouwd. Het is waar, Gij laat op de plaats, waar die duizenden menschen veelal geen voet diep onder den grond op elkander gestapeld liggen, puchtige en kostbare gedetikleekcnen oprigten; maar dat geeft ons niets daarvan kan ons vak niet bestaan En ofschoon wij ons volstrekt met geen politieke zaken bcmoeijen, moeten wij toch met bescheidenheid opmerken, dat de leger uitbreiding en geduchte wapening de aandacht der Pruisen trekt. Zij, zou men zeggen, zitten stil; maar men kan zich vergissen, vooral daarom, dal zij van onze centen goed bij kas zijn, oude wrok nimmer bij hen kan .worden uitgedoofd en het bovendien met geldmannen lastig haspelen is, vooral wij die om op nieuw oor'og te voeren, ook op nieuw een ontzettend sommetje zouden moeten leenen met weinig kans van te winnen, zoo men dal andermaal op het spel zette, zonder hierbij nog het verlies van onze kalandisie iu rekening te brengen. De man, die in handen des sclterpregters is geweest, en hij, die door hangen, slikken, verdrinken, pistool ot andore wijze zich uit de wereld heeft gemaaktbezorgen wij ten minste nog ccn goed en orden tl ijk plaatsje, altijd met houten hulsel omkleed maar de op liet slagveld gevallene wordt meest al zóó geborgen dat men hem lang daarna nog ruikt en daardoor gevaar lijke ziekten voor levenden ontstaan terw ijl het onze broodwinning benadeelt. De oorlogsvloot is alsmede bedervend voor ons bedrijf; immers, men smijt de dooden meestal maar over boord, om dan haai of kaaiman tot laatste woning te krijgen. Gelukkig hooren wij niet veel meer van de vloot en de peperduur gekochte schepen hebben meer kans an gevan genissen te water te worden dan met wélslagen oorlogsdonders uil te braken. Wij hadden gehoopt dat de Vredebond beter haar doel zou hebben bereikt en dat was vurig te wenschen immers, vrede doet den mensch langer leven voer 't minstop zijn tijd sterven maar 't gaal die bond ook als vele andere goede zaken meer gesproken dan ge handeld. Commune en internationale, rood en zwart zijn nieuwe concurrenten van or.s vak, die terdeeg in toom moeten worden gehouden, anders zijn ze voor ons nog meer te duchten dau de oorlog zelf. Wij wenschen geen pestziekte, cholera, typhus, pokken en andere kwaadaardige ziekten om daardoor handen vol werk te hebben en dubbel geld te verdienen, inaar wél dat de mensch gere geld sterft en daardoor ons dagclijksch brood verzekert,, en onze zonen als waardige opvolgers bet bedrijf handhaven zij leeren daarom geen ambacht. Uit een en ander kan duidelijk blijken dat wij gezamenlijk gestemd zijn voor een vredelie vend rustig en lang leven. Wal dit laatste betreftwenschen wij echter gccne Methusalems, want dan zouden zij onze over-en over-achter kleiukinderen overleven en derhalve aan hun besparen niet kunnen denkentenzij ook in hen een Methusalemsaard niogt geboren zijn. "Wilden wij breedvoerig worden, dan zouden wij ook kunnen aarrtoonen, dat alle neringdoen den ambachten er bedrijven nadeel lijden door den mensch vóór zijn tijd te doen dooden, maar 'tis hoofdzakelijk ons métier dat hei brood uit den roonif wordt geslOOtcn, zooals wij hierboven duidelijk hebben aangetoond, en hel is daarom, dat wij gezamenlijk met allen ernst en nadruk aandringen op hel af3Chafl'OIl vail den OOrlOg met den aaukleve van uien. 'l Welk doende. (volgen de handteekeniogen Thiers heeft in de laatste dagen zijnen wrevel tegen de regterzijdedie hern in de debatten over de nieuwe belasting-ontwerpen is afgevallen, niet kunnen verkroppen. Na een paar dagen geleden een ongepaste aardigheid aan het adres der prinsen in een redevoering te hebben ge vlochten, heeft hij later weder de monarchale gevoelens dier regterzijde gekwetst door eene lofrede te houden op de républir/ue conservatrice cu haar voor te stellen als den door de Voorzie nigheid gewenschten regeringsvorm voor Frank rijk. Toen Thiers (/.ie hiervoren) zeide tot de vergadering: «Gij licht ons een regering.'vorm gegeven, dien men de republiek noemt," is aan den kant der regterzijde een storm van misnoegen losgebarsten. Wij hebben u niets gegeven!" riep men. «Gij verbreekt het verdrag van bordeaux I De republiek is maar voorloopigHet slaat niet aan u haar te pro clameren Gedurende een kwartier heeft Thiers niet verder kunnen gaan ten gevolge van het getier der verbolgen monarchalen, die daardoor juist hem den tijd gaven om zich te beraden en do Voorzienigheid ter hulp te roepen wel wetende dat de regterzijde daardoor weder zou worden gevleid. Evenwel heelt de verklaring van het hoofd van het bewind op de monarchale partij een indruk gemaaktdie niet gemakkelijk zal worden uitgewischt, en men spreekt te Versailles van niets meer of minder dau van een proclamatie van dien kant. Intusschen is daarna de discussie over de belastingen voortgezet. Het amendement Gaston de (belasting op deuren en vensters en verhoo ging van hel patenlregl) was aan de orde. De verheuging van hel patentregtdoor Thiers voorgestaan, werd aangenomen; de belasting op deuren en vensters verworpen met 3;10 tegen 509 stemmen. Thiers is dus weder een stap digter bij zijn doel de belasting op de grond stoffen gekomen. IIij heeft haar te verdedigen gehad tegen Magueden oud minister van de financiën onder Napoleon die trachtte te be wijzen dat de 135 ntilliocnwelke nog aan de bcgrooting ontbreken wel kunnen worden gevonden zonder dat men toevlugl behoeft te nemen tot de zoo gehate belasting op de grond stoffen welke Thiers niet andcis kwalificeert dan als «de belasting die ik niet meer durf noemen." Nog moet men hierbij voegen dat de heer de Bclcastel eau buitengewone belasting van de piano's, de cpenbare bals en de Cafés-concerts wil heffen. Zijn voorstel dienaangaande is urgent verklaard. Hel rapport van den heer Vitet over de lee ning is zoo goed als gereed. De begrotings commissie voor 1875, in nier naam de heer Vitet rapporteert, moet o. a. voorstellen aan de Fran- sche bank vergunning te geven lot eent ver- hooging van liet bedrag der uit te geven bil lenen Tot dusverre is het zelfs nog niet lot 2400 millioen fr.het oude cyfer, hoewel het sedert 1871 tot 2800 millioen lr mogt worden opgevoerd. Met het oog op de aanstaande lee- nin wil de begrotingscommissie het bcdiag lot 3200 millioen fr. verhoogen. Op de scholen voor lager onderwijs te Parijs wordt dit jaar voor het eerst examen afgelegd door de eerste leerlingen van alle klassen aan wie alsdan, bij goeden uitslag van slaging, een zoogenaamd «ceriiGkaat van studie" wordt uit gereikt, dat bun naderhand zeker tot aanbe veling zal strekken. Volgens de Berlijnsche bladen houdt de Pruissische Regering zich thans bezig met het onderzoek der vraag of en welke maatregelen er genomen zouden kunnen worden om de zucht tol landverhuizing tegen te gaan. «In de Oostelijke provinciën, dus berigt men, neemt de landverhuizing met den dag toe, en het gebrek aan arbeidslieden wordt ten platten lande schier even nijpend, als het gebrek aan woningen in de sleden. Te vergeefs waarschuwt de Regering tegen bedriegelijke geruchten en voorstellingen, waardoor de bovendien tot land verhuizing geneigde plattelandsbevolking lol de reis uaar Amerika aangezet wordt. Te ver geefs bezigen weldenkende bezitters van lang- goederen het tegeniuiddclwaarvan men zou meencn dat het afdoende moest wezenvan namelijk het lot der arbeiders zoo veel te ver beteren als hun mogelijk is; maar al tc dikwijls maken de arbeiders van hunnn grootere ver diensten geen ander gebruik, dan om te spediger «Ie som bijeen te brengen welke zij voor de reis noodig hebben. Van hetgeen do Slaat, tot wegneming van het euvel kan bijdragen, schijnt de hoofdzaak de bevordering te zijn eeuer betere veidceling van den grondeigendom. Tallooze boerenplaatsen in Mecklenburg, Pommeren enz. zijn verdwenen ten gevolge van hel inlijven der bouwhoeven in de groote landgoederen, hetwelk vooral sedert den zevenjarigen oorlog is toegenomen. In vele streken is de stand der kleine landeigenaars geheel uitgestorven en is niets anders overgebleven dan het eene ridder goed naast liet andere, elk duizende morgens groot. Do nadeelige gevolgen daarvan doen zich meer en meer gevoelen. Eene thans gehouden conferentie van be langhebbenden heeft zich bij een verzoekschrift tot de Regeringen van Pruissen en Mecklcmburg gewend, waarbij zij vraagt, dat de Regeringen de vereischlc maatregelen nemen om voor de oiingegoede arbeidende bevolking het verkrijgen van een kleinen giondeigendom mogelijk en zoo veel doenlijk gemakkelijk te maken onder anderen door eene wijziging der hypotheek- wetgeving. Als grond voor dit verzoek wordt onder anderen opgegeven: ««De landverhuizing, welke thans inzonderheid ook het Noord-Oosten van Duitschland ontvolktzal verminderen wan neer de vlijtige arbeider zonder veel moeite in zijn Vaderland den landeigendom kan verwerven, dien hij thans aan gene zijde van den Oceaan gaat zoeken. De eisch dien nu de socialisten steeds luider doen hooren, dat de grond voor geinecnschappelijken eigendom van allen ver klaard worde, kan men het best tegengaan door vermeerdering var. bet aantal der kleine grondeigenaars." «Dit verzoekschrift maakt thans, in verband met andere voorstellen betreffende deze aange legenheid, bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken een onderwerp van ernstige overwe ging uil." Politieke Kevue. Hel Engclsch Hoogerhuis dat is het huis waar de adel en rij keu troonen heeft de nieuwe wijzigingen op de ballot-hill (stemmings wei) goedgekeurd Als de groolen iets dergelijks goedkeuren, zijn de kleinen er meesttijds de dupes van. John Brightde bekende Engclsclie liberaal zeide dezer dagen er zijn hier ie Londen nog altijd menschen, die afkeuren wat wij libeialen deden en steeds vermetel genoeg zijn om zich ten gunste van hunne politiek op het volk te beroepen. Onze eenige troost onder die mis kenning, is te putten uit de Christelijke liefde en luide mogen wij het vei kondigen: onze te genstanders b'vinden zich wel onder de zege ningen die wij ovei hen hebben uitgestort. Gelijk de zon schijnt over boozen en goeden, zoo vallen de weldaden van eene verstandige wetgeving zoowel ten deel aan hendie er voor werkten als aan hendie haar hardnekkig hebben tegengehouJen. Door eene Poolsche Vereeniging wordt krachtig gearbeid ora volksbeschaving in Polen te doen doordringen. Er zal nog al wat zeep en water noodig zijn, om de lagere standen van hunne antieke heb belijkheden en onbeschaafdheid schoon te wasschen l Te Rome woedt thans fel hel vuur der ge meentelijke verkiezingen en, brengen die ver kiezingen bij onze flegmatieke Nedcrlandsche bevolking reeds veel gewoel en onrust aan dan zal men liglelijk kunnen begrijpen hoe in Rome alwaar liberalen en clericalen met elkander woistelen naar den palm der over winning het verkiezingsvuur gloeit onder een Volkzoo opgewonden en hartstoglelijk als het Italiaausche is. Dat die verkiezingen te Rome zijn uitgesteld tot 4 Augustus ten einde de autoriteiten gelegenheid te geven tot volledige aanvulling der kiezerslijsten zal misschien gunstig werken lot tamelijke rust en orde onder de bevolking, want de Italiaan, vurig van aard bij spoed of beperkte tijdruimtewordt ook des te beter bekoeld bij groote tijdruimte. Dus ook daar vooral zij gehoopt dat de tijd rozen bare. Drie honderd millioen francs I" die som bijeen te zien, dat is om te ijzen of als met verglaasde oogen en open mond het toppunt van verbazing te bereiken. En die som wil Frankrijk leenen niet om zijnen roem te betalen maar om aan de Pruissen en hunne duitsche broeders want een éénig Duitschland zal hel zijn te kunnen wijzen waar baas timmerman een gat maakte. Zoolang de wereld bestaat en sedert na genoeg 5633 jaren bestaal zij naar de Mozaïsche tijdrekening is zulk eene ontzettend, enorme som niet aan de markt gebragt, is zulk eene bijna iabelachlig opeentehoopen som niet geleend Na leenen koint de tijd van teruggeven, doch geen zorg Frankrijk is puik voor het geld, waarvoor men dat land crediet geeft. En zeker zal er graagte zijn om inteschrijven, want onder het nieuwe dat trekt, heeft ook eene nieuwe leening van een Staaldie goed voor het geld ishare aantrekking. Wc zullen denkelijk zien dat de geldvorsten en de kleine effecten/u» te Amsterdam millioencn in die vreemde leening zullen steken, terwijl de inschrijving op de voorgestelde kapitaals-ver grooting van slechts vijf ton gouds voor de koninklijke fabriek van sloom- en andere werk tuigen te Amsterdam slechts f' 57,000 bedroeg, zoodat zij op nieuw is opengesteld tol 25 Julij. En die fabriek is in bloei voedt honderden huisgezinnenduizenden monden uil den ar beidersstand 1 Voor de vreemde Iccning ontsluiten zich de Amsterdamscbc geldbuidelsmaar voor de leening cener nationalelocale en weldadige in- dustrieele zaak blijven tal van Auislerdamsche kapitalisten gevoelloos Bij deze ervaring is het bijna niet te ver-

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2