SCOTT'S Keukenmeid. WALTER 11 N H E M. wonderen als men zou wenschen i dat de cresussen der hoofdstad eens weder als in 1848 eene gevoelige financieele les zouden ontvangen, zonder dat revolutie of oorlog er de aanleiding toe zou zijn. De Onderkoning van Egypte, lang te Con- stantinopel verwachtten einde er eene be- leefdheidsvisile aan zijn Groot Heerlijken Voogd te brengen is daar eindelijk aangekomen met veel complimenten en evenveel lastige vragen. Dat wil hij in 't vervolg liefst niet dat wil hij in 't vervolg wel en het einde van 't lied zal kunnen zijndat de beide groote Heeren aan 't kibbelen ge.aken. Keizer Alexander van Ruslan.1die 't plan had om keizer Wilhelm en de badplcals Ems een bezoek te brengen is van gedachten ver anderd en blijft dit jaar te huis. Keizer Frans JozefF wordt echter te Ems verwacht en zal door zijn tuchtmeester van 66, met genoegen ontvangen worde;<. «Men moet niet eeuwig haten" zegt Wilhelm. «En zr.en moet somtijds de hand weten te kutten die men gaarne algeh .kt zou zien," denkt wclligl Frans JozefF. De broederkus is nog niet uit de mode en de politiek der Vortten is soms zoo ingewikkeld dat zij hel begrip en hel verstand der Volken, die de lasten van der Vorsten luiten dragen, te boven gaatl Nationaal Internationaal en Par lementair-politiek potpourri. De Pruiss'sche Minister van Uinnenlandsche Zaken heeft een bezoek geL'agl aan de Veen- streken in Hannover en beloofde aan deze de noodige kanalen. Zou ook een Nederlandsch Minister eensd veenen in onze Noordelijke provinciën komen bezigtigen Welligt beloofde hij dan ook iets. In Pruissen thans onze vriend en buurman zijn de hooge staatsambtenaren vooral wakker op het punt van kanalen en rivieren, bezigtigende alles in loco en trachtende éénheid in handelen bij en harmonie onder de daarbij betrokkenen in het leven te roepen Als een Nederlands Minister zich eens de kanalisatie der Geldersche vallei die reeds eene zeveneeuwsche kwestie \szóó aantrok, mis schien zou hij de zaak lol goed resultaat kunnen brengen. In eene Belgische gemeente bleef onlangs de stembus alleen staan. Geen enkel kiezer kwam op en de inwoners redeneerden aldusde Regering beloofde ons een spoorweg en 't geld daarvoor werd aangewezen, maar hij wordt niet gelegdondanks alle ver- toogen van onzen burgemeester en onze sche penen. Welnu, wat doen wij dan met een gemeentebestuur Zoo gezegd, zoo gedaan De vraag is nu: wal zal het Ministerie hierop antwoorden Eindelijk is weder een eene aflevering van bet Woordenboek der Nederlandtche taal van het uitgevers-triumvirat NijhoffSijlhoff en Thicmc verschenen. In 1864 verscheen de eertle aflevering en nu, medio 1872 dus in acht jaren tijd waarin was toegezegd dat het werk compleet zou zijn zijn nog slechts 2 letters verschenen namelijk de A en de O (rare sprong maar nog niet eens uitgeschenen. De A is pas tot het woord afsluiten (was 'l woordenboek maar aan 't afsluiten 7) en de O lol het woord omzakken. Jammer dat de L niet aangevangen en ge vorderd is tot langwijligheideen beeld van 't Woordenboek. Als we in acht jaren nog niet eens twee letters afgehandeld zien dan zal het geheele alphabet wel eene eeuw vorderen. Het geduld der inteekenaren is dus wel echt Nederlandsch omtrent dit Nederlandsch uilgevers- product en hel loopje dat de uitgevers met dat geduld nemen is wel waardig de aandacht te trekken van onze achter-kleinkinderen, als zij hel woordenboek compleet zullen zien. Een paar inteekenaren op 't Woordenboek voormeld zijn van plan een proces inet de uit gevers aantevangen wegens de ontzettend trage verschijninggeheel in strijd met het pros pectus. Naar men verneemt zouden die inteekenaren gaarne veel compagnons voor dat pioccs wen schen. Er is geen twijfel aan dal zij dit proces spoelen winnen. AMERSFOORT 18 Julij 1872. Op Dingsdag. den 23. Julij 1872 des namid dags te een uur zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene Vergadeiing houden waarin de punten van behandeling zijn 1°. Verzoek van dan hulponderwijzer A. Jansen om verhooging van traclcmenlmet advies van de Schoolcommissie. 2". Voorstel van Burgemeester en Wethouders met betrekking tol het onderwijs'in de Staatshuishoudkunde en handelsweten schappen aan de hoogere burgerschool met benoeming van leeraren. 3°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van ijzeren hekken. 4*. Samenstelling van de voordracht tot benoeming van leden voor bet college van zetters. Voor het aanstaand schooljaar 1872/73 der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Amersfoort hebben zich thans 19 jongelieden als nieuwe leerlingen aangegeven, waarvan 17 voor de eerste één voor de tweedeen één voor de vierde klasse. Hel getal leerlingen zal aldus met de 59 die van hel afgeloopen in hel aantevangen schooljaar treden, tot ruim 50 klimmen, na hel her-examen in sommige vakkenwaartoe aan een zestal jongelieden de verpligling is oj - gelegd. Z. M. heeft benoemdtot directeur van het postkantoor te Amersfoort, den Heer C Smit Hzn thans als commies der posterijen le klasse werk zaam aan het postkantoor te Amsterdam. De Veenendaalsche bijenmarkt (de éénige in ons werelddeel en welligt de éénige van den ganschen aardkloot) is thans afgeloopen en was veel florissanter dan verleden jaar toenten gevolge van den strengen winter en het gure voorjaar de aanvoer gering was. Nu waren aangevoerd aan de Klomp nabij het Station Veenendaal 24 wagenvrachten met 1680 bijenkorven (in 1871 slechts 12 vrachten met 708 korven); aan de Nieuwe Weg48 wagenvrachten met 2865 korven (in 1871 slechts 24 vrachten met 1321 korven) De prijzen waren thans voor de jonge bijen f 3,75 k f 4,50.voor de oude bijen f 4.k f 5.en er is veel aangekocht dooi koopers uil Drenthe en Overijssel. Maandag jl. is te Lyon begonnen de openbare behandeling van het geding van den voormaligen generaal Cremer en den heer WieczGnski (de Serres)ter zake van het fusilleren van den heer Arbinet, winktlier te Dijon. De krijgsraad wordt gepresideerd door maaischalk Baraguay d'Hilliers. In de acte van beschuldiging wordt gezegd, dat, ofschoon er geenerlei overtuigend bewijs voorhanden is dat Arbinet door de Pruissen als spion is gebezigd, zijne houding toch van zoodanigen aard is geweestdat zij ernstige vermoedens te zijnen aanzien moest opwekken Dit neemt echter niet weg, dat zoowel de Serres als Gremer overgeeflijk ligtvaardig gehandeld hebben de een met het geven van het bevel tot de executie van den arrestantzonder dat hij daartoe zelf bevoegdheid bezatdaar hij in zijne betrekking van gedelegeerde van het minis terie van oorlog bij liet oosterleger wel bevelen te ontvangen en over le brengenmaar niet zelf te geven had de ander door het ten uitvoer leggen zonder eenig voorafgaand onder zoek zijnerzijds en ondanks de tegenwerpingen heoi door de burgerlijke autoriteit gemaakt, van een bevel, hem door een onbevoegd persoon gege ven. De regter-cominissaris, hoewel aannemende dat in het tijdstip waarop en in de omstandig heden waarin hel feit is voorgevallenveel tot verschooning daarvan gevonden wordtheeft desniettemin gemeend de Serres en Gremer naar den regter te moeten verwijzen, den eerste als, naar zijn inzien, schuldig zijnde aan den moord meurlrevan Arbinet den andere als daaraan medepligtig. Ouder de 30 of 40 getuigen, die gehoord zullen worden bevinden zich de generaals Bourbakide Busserolles, Chaband Latour en Glincharitde Freycinetgewezen gedelegeerde te Bordeaux enz. Een nieuwe uitvinding is aan de Fransche Regering opgegevenpapier wordt namelijk onbrandbaar gemaakt, zcodat men nu bij toc- pacsing voortaan niet bevreesd behoeft le zijn, dal registers van den burgerlijken stand, groot boeken van nationale schuld, bankpapier, ge- rcgtelijke bescheiden, of andcie papieren van waaide door de vlammen vernield zullen worden. Het internationaal gevangeniscongres heeft jl. Vrijdag onder liet presidium van Dr. Mowatt eene zitting gehoudenwaarin voornamelijk gehandeld is over het stelsel van tucht, dat in Britsch-Indië gebruikelijk is. In de Fransche afdccling sprak de heer Stevens over de toepassing van het cellulaire systeem in België, dat hij krachtig voorstond uit een disciplinair en een zedekundig oogpunt. De laatste zitting is Zatuidag gehouden. Tc Chanlilly (Fransch departement van de Oise) is in de vorige week een jammerlijk onheil voorgevallen. Zekere ingenieur Dominique Véran, des nachts wakker gemaakt door hel gerucht, hetwelk hij aan zijne gesloten kamerdeur hoorde, heefttoen hij die deur zag opengaan op den binnenkomenden persoon twee revolverschoten gelost, die den gewaanden inbreker deden neer storten. Door ontsteltenis en angst overmand, viel de lieer Véran terstond daarop in flaauwte. Men zal zich zijnen nog veel grooteren schrik kunnen voorstellen toen hij weder lol zich zeiven gekomen vernam dat hij zijnen revolver op zijnen eigen bloeder, Eugène Véran, gelost had, die, in hel bosch van Chanlilly door een hagclschol van een wildstrooper getroffen, zijne schreden naar de woning van Dominique Véran had gcriglom daar hulp le vragen. Twee uren na de hierboven verhaalde treurige vergissing is Eugèue Véran bezweken. Zijn broeder, of schoon nog niet met den dood van zijn slagtoffer bekend, heelt zich zijne daad zoo ernstig aan getrokken dat hij half krankzinnig is geworden en in levensgevaar verkeert. ADVERTENT IEN De TWEEDE BIJEENKOMST tot verificatie der Schuldvor deringen in het faillissement van LEENTJE VAN RAA.LTEweduwe van MOZES VAN RA AT.TE winkelierster, wonende te Veenendaal (S t i c h t s) zal gehouden worden Dingsdag 30 Julij a. 8. des voor middags ten tien ure in het lokaal der Arron- disseuients-Regtbank te Amersfoort. De Curator Mr. J. WSLUITER. Wordt gevraagd tegen Augustus in een Logement te Utrecht een KEUKENMEID; loon naar bekwaamheidfranco te bevragen onder letter B. Bureau Amersfoortsche Courant. Jillifll HOUIILI MLillllUl op nieuw bewerkt door Dr. HI. P. LINDO. net een opstel HET EEUWGETIJDE VAN SIR Waller Scolt enz." door II. N. BEETS. De Corupleete Werken van Walter Scott zullen worden uitgegeven in postformaat. De prijs per Afleveiing van 4 vel is slechts 35 Cent. Het eerst zullen verschijnen waverley or zestig jaar geleden, guy mannering. db oudheid kenner robert roodhaarde kerkhoi'ganger de zwarte dwerg en eene legende van montrose, de bruid van lammerm00r het hart van midlothian ivanhob. De inteekenaren verbinden zich voor boven staande deelen die in 40 a 45 Afleveringen Compleet zullen zijn. Om de veertien dagen wordt eene Aflevering verzonden. Buiten inteekening wordt de prijs per Deel met 20°/o verhoogd. Leiden, n )S C VAN D0ESRUBGU. Dklpt, j 1JKKMA <fc VAN GIJN. alom bekende C. 11 K C K K K 'S BALWKN E\ IIVSCULKS worden alleen vertaardigd en zyo ia bekomen bij de Fabrikanten BECKER BUDDING

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3