H PI TT 15 fl TVT T Y r ij d a g 26 Jul ij. 1872. M 2000. amrsfoomsche Zomerdienst aangevangen 1 Jnnij 1872. B HHi DlLIGENCE-DlENSTEI» Nkdf.rlandsche Centbaal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt, 1 en 2 kL, 2.37, 8.06. I II li 111 I naar Arnhem, Utrecht, Amsterdam en Vertrek van Amersfoort naar Zwolle II II li. fl III I Kottertant; «ti namiddag 6 uor. 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 kl.( 8.30. ^,0! 87^^^^ laa["" tre.n. Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal fl,franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van I tol 6 regels 60 Ctselke regel meerder 10 Cts; legale, ofliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cis. Reclames per regel 20 cents. Afz. nummert 10 cents Bestellingen bij den Uitg. .4. II. van Cteeff"te Amersfoort Bureau AmertfoorUche Courant. Langestraat, Wijk F, N®. 43. over de Oude Visebmarkt, en bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren in het Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Adcerlentieburaeu van Nuca en v»ji Ditiab Wijnstraat, Rotterdam. UIT FRANKRIJK. Jl. Zaturdag terwijl de nationale vergadering te Versailles reeds bezig was aan Thiersook wat de grondstoffenbclasting betreft, de zege te verschaffenwerd door de gedelegeerden der syndicale kamers van nijverheid en koophandel te Parijs nog een laatste poging bij hem aan gewend om hem tot andere gedachten te brengen: een laatst en krachtig protest tegen die belasting dienden zij bij hem in en nadrukkelijk hielden zij hem voor dat de belasting op de grond stoffen de toekomst van Frankrijks handel en nijverheid in gevaar brengt. En toch, hoe bijna algemeen het verzet tegen meergenoemde be lasting ook was hoe fel zij ook bestreden werd, het besluit waarbij zij in beginsel reeds is goed gekeurd en de in dit besluit opgesloten verklaring der kamer dal zij tot het beschermend stelsel terugkeert, hebben te Parijs geen verrassing, geen verbazing veroorzaaktwant men wist vooruit dat ten gevolge van de houding der linkerzijde Thiers als overwinnaar uit den strijd zou treden. Groote blijdschap is er echter niet door ontstaande Parijsche handelaars en in dustriëlen zijn zeer ontmoedigd en men gelooft niet dal de zege, waartoe de republikeinen Thiers geholpen hebbenhunne zaak bevoor deeld heeft. Gambctta ziet dit, naar het schijnt, wel in, want zijn blad, de République Franpaise is min of meer verlegen met de zaak en tracht de houding van den ex-dictator van Tours en Bordeaux te verontschuldigen, door te verklaren dat de linkerzijde de grondstoffenbelasting heeft goedgekeurd alleen omdat andere hulpbronnen ontbreken, en dat het besluit van Zaturdag de handelsvrijheid onaangeroerd laat. (11) Ligt hierin niet wat huichelachtigs Zooveel is zeker dat niet alle republiekeinen Gambetta's voorbeeld gevolgd hebben. Velen hunner hielden zich buiten stemming, en andere, zoo als Louis BlancJules Favre, Laurent Pichat, Naquet, Oidinaire, Pascal-DupratScheurer-Kerstuer Scboelcher, Tirard en Tolain, bleven aan hunne grondbeginselen getrouw en stemden tegen de belastingwelke zij als den ondergang der iransche nijverheid aanmerken. Eenige man nen der regterzijdenl. de protectionisten stemden insgelijks voor of liever met Thiers want ook deze sprak bij de hoofdelijke omvraag zijn voor uithij is lid der nationale vergadering. Andere leden der regterzijdezoo als b. v. bisschop Dupanloupstemden nieten van de twee prinsen van Orleans stemde Aumale tegen en Nemours met de protectionisten. Léön Say prefect der Seine behoorde tot de tegen standers der regering. Say, bekend als voorstander van het vrijhandelstelsclhad verklaard dat, bijaldien bij het nemen van een besluit over de grondstoffenbelastinghij niet de vrijheid had te stemmen naar zijne overtuiging, hij ontslag als prefekt nemen wildemen liet hem deze vrijheid. Be bcgrootingscommissie uit boven genoemde vergadering heeft met 10 tegen 8 stemmen besloten te preadviseren tot aanneming van het pntwerp, waarbij belasting wordt opgelegd aan de brandewijnstokers. Het voorstel Bclcastel, tot hel belasten van de koffijhuizen en cafés chnnlants, is gerenvoyeerd aan de regeringom bij de plgemeene herziening van de patentwet in overweging genomen te worden. I)e veertiende commissie van het parlementair initiatie! der nationale vergadering heeft het voorstel van baron de Jouvenel, betreffende den zoulvcrkoop, onderzocht en besloten tc preadviseren dit voorstel te renvoyeren naar de begrootings- kommissie. Baron de Jouvenel wil dat de zout winning vrij blijve, doch dat alleen de regering het regt van verkoop hebbe zonder nogtans den prijs te kunnen verhoogen. De exploitatie kosten zullen z. i. niet zeer aanzienlijk zijn en hij verwacht eene inkomst van ongeveer 40 millioen francs voor den Staat, welk bedrag thans de tuschenpersonen te goede komt, die met de koopers en de zoutpulten-eigenaars handelen. De duurte der steenkolen- De prijzen der steenkolen vooral die in En geland hebben in den laatslen tijd eensklaps eene ontzettende rijzing ondergaan. Midden in den zomer wordt 34 shilling voor de ton betaald en alle fabrikaten in Engeland, die maar eenigs- zins van dit product afhangenworden in dezelfde evenredigheid duurder. Zoo zijn ijzer- fabricaten, metselsteen en dakpannen dermate ia de hoogte gegaandat er een aanmerkelijk verschil ontstaan is tusschen de oorspronkelijke begrootingen van architecten en de tegenwoordige eischen der aannemers van groote werken hetgeen zelfs de uitvoering van sommige con tracten onmogelijk maakt. In sommige gevallen zijn de ijzerprijzen sedert Maart jl. 100 percent gerezen en wanneer de steenkoolprijzen tegen Kerstmis tot 40 shillings per ton rijzen hetgeen niet onwaarschijnlijk is dan zijn ook deze tot het dubbele bedrag verhoogd. Als reden hiervan wordt in de eerste plaats de toenemende uitvoer opgegeven. In de eerste vijf maanden van het vorige jaar werden 4,646,000 tonnen kolen uit Engeland uitgevoerd en in hetzelf de tijdvak van dit jaar 5,538000 tonnen of 15 per cent meer. Voorts is de reden voor een goed deel te zoeken in de groote uitgebreidheid welke de speculatie in den jongsten tijd ver kregen heeften men mag het voor zeker houden, dat vier vijfden van de sedert verleden jaar ontstane prijverhooging niet ten bate van de eigenaars van kolenmijnen of van de werk lieden ia de mijnen gekomen zijnmaar ten bate van de speculanten. Van verschillende Kanten wordt in deze omstandigheden aanbevolen om bij die takken van nijverheid waar dit mo gelijk is weder als van ouds van de bewegende kracht des waters gebruik te maken. Men schrijft uit Guragao, 15 Junij: Eindelijk is de dag nabij waarop het Hof van Justitie alhier oordeel zal te vellen hebben over de verschrikkelijke moordtooneelenwaarvan deze kolonie op 24 November 1871 getuige is geweest. Bij exploit van den deurwaarder E. L Scholborgh zijn gedagvaard 1". J. W. Koentzeadvocaat-generaal bij het Hof van Justitie alhier: «om te verschijnen op 2G Julij a. s. voor het Hof der kolonie, teneinde zich, op daaitoe door mr. Willem Sassen J:. voormalig procureur-generaal in de kolonie, ingestelde vordering te hooren veroordeelen tot eene schadevergoeding van 25.000, of zooveel minder als de regter zal arbilrcrcn en zulks ter zake van «nadat door een paar pelotons infanterie, vergezeld van marcchansscsop het door den eischer bewoonde huis deuren en vensters te hebben laten doorschieten en den eischer te hebben blootgesteld aan de moorddadige kogels die langs zijn ligchaam vlogen in den avond van den 24 November jl. afsluitingen binnen- en buitendeuren vau bedoeld huis te hebben doen openbreken, schending van domicilie ge pleegd en den eischer zelve wederregtelijk in arrest genomen en drie dagen buiten accès ia de gevaagenis gehoudeo te hebbea 2°. de kolooie Curacao in den persoon van den Gouverneur H. Wagner «om op Vrijdag 20 Julij a. s voor het Hof van Justitie te verschijnen, teneinde zich te hooren veroordeelen tot vergoeding van kosten, schade en interessengehad en geleden of nog te hebben en te lijden en bij staat op te maken, «en zulks 1°. ten verzoeke van Belhuel Ruiz, als moe der van haren minderjarigen zoon Nelson Ruiz, aangezien in den noodlottigen avond van 24 Nov.. 1871 twee décharges op haren genoemden mindeijarigen zoon zijn gelost, terwijl hij op de straal alleen stond en waarbij hij zeer ernstig aan den linkerarm is verwond, zooda nig dat hij op den huidigen dag nog moeije- lijk kan werken «2°. ten verzoeke van J. Jourdainkleerma ker, in de Willemstad, aangezien de eischer in den avond van den 24sten Nov. jl. door een geweerschol der op de dien dag op de been gebragte soldalen zoodanig in den linkerarm is getroffendat hij gedurende goruimen tijd belet is geweest zijn persoonlijken arbeid te ver- rigten." Voor de beide laatste vordeningen zal nrr. Willem Sassen occuperen, evenals voor die door hem zelvcn ingesteld. Inmiddels gaat men hier voort aan den heer Sassen bewijzen van sympathie te geven. Er circuleert een adres aan Z. M. waai in met kracht op herstel van mr. Sassen in lands betrekking word aangedrongen. Beeds vertrekt met deze mail een exemplaar naar Nederland, dat met 166 handteekeningen is voorzien. Uit Zuid-Afrika wordt gemeld «Nog even vóór het vertrek van de vorige mail werd de inhechtenisneming van den dader van een grooten diefstal op de diamantvelden gemeld. Het verrassende van dezen diefstal is thans nog vermeerderd door de bekentenis van den gevangene, John William, alias George William Harding, dat hij werkelijk de dief is! Niet alleen heeft hij zijne schuld bekendmaar hij wordt, ook gezegd de grootste begeerte aan den dag te leggen om de autoriteiten behulpzaam te zijn in het terugbekomen en aan de regtmalige eigenaars weder bezorgen van de gestolen kost baarheden. «Naar men zegt, verklaart hij dat niemand met hem betrokken is in den diefstal. Up de velden had hij vernomen, dat Banciers hem had aangeklaagd en dal er een bevelschrift tot zijne gevangenneming was uitgevaardigd. Dit deed hem lucvlugt nemen lot den drank, en het kwam hem voor dat, indien hij slechts 100 pd. sl. konde bekomen hij zich zou kunnen redden. Met deze gedachte rondloopendezag hij den postmeester en diens adsistent op de Beers Niewc Rush hel postkantoor verlaten, en hel viel hem in de gedachten, dat hij zeker wel 100 pd. st. in een postzak vinden zou en dus in slaat zou zijn om zich te redden. Hij ging dus naar het postkantoor, brak er een ruil, schoof de knip open, sprong doorliet venster, 1 lakte den kaapsladscltcn postzakdie voor de tand lag, en maakte zich daarmede uit de voeten. Hij keerde tetug naar Dutoitspan, waar hij gehuisvest was, en vcrrigtle eenige -dagen zijn gewoon werk. Toen hij den zak opende,

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1