Dingsdag1 30 J u 1 ij 1872. J& 2007. imsFoomi Zomerdienst aangevangen 1 Junij 1872. Nederlandsche Centraal-Spoorweg. Vertrek van Amersfoort naar Utrecht 8.05,11.54 snelt. 1 en 2 kl., 2.37, 8.06. Vertrek van Amersfoort naar Zwolle 8.41,1.51, 5.54 snelt. 1 en 2 k!., 8.30. mem Diligence-Diensten Van Amersfoort naar Maarsbergen 's morgens 6J op de eerste treinen naar ArnhemUlrechfc Amsterdam en Rotterdamen namiddag 6 uur. Van Amersfoort naar Barneveld 'savonds 81 na aank. der laatste trein. Dit klad verschijnt Maandag en Donderdagavond. Abonnementsprijs per kwartaal fl.franco per post 1.15. Prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cis; elke regel ccï'der 10 Cts; legale, olliciëele en onteigen. Advertentiën per regel 15 Cts. Reclames per regel 20 cents. Aft. nummert 10 conts Bestellingen bij den Uitg. .4,11. van Cterffte Amersfoort Bureau Amersfoortsche Courant. Langestraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Vischmarkt, en bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren in liet Rijk. Brieven franco. Advertentiën voor dit blad uit Rotterdam worden aangenomen door het Algemeen Advertentieburaeu van Nijgh en va* Uitzak Wijnstraat, Rotterdam. LIJST VAN BRIEVEN aan personen geadresseerd tuier adres als onbekend is opgegevenverzonden onder het postmerk Amersfoortgedurende de 2e helft der maand Junij 1872. plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. No. 1. H. Kraan Bronbeek. 2- F. VoskuilEemnes. 3. Hendrika Tomasenger 's Hertogenbosch. 4. Mej. de Grood Utrecht. 5. NobelWestzaan. Van het hulpkantoor te Baarn. 6. Mej. L. Charmain Rotterdam. Regthebbenden vervoegen zich aan het post kantoor. Over het vcrinoedelijke wélslagen der Fransche leening wordt aan de Times het volgende door een Parijschen correspondent geschreven «Het is waarschijnlijk dat de inschrijvingen van Frankrijk, alleen, het dubbel van het be- noodigde cijfer zullen bedragen daar niet alleen door henwelke hun geld wenschen te beleggen, maar ook door hen, wien het te doen is om winst te uiaken zal worden ingeschreven. Maar, er bestaat even veel reden om aan te nemen dat elders nog óens voor het geheelc bedrag der leening ingeschreven zal wordenzoodat de lecning drievoudig zal volteekend zijn en slechts een derde van hel ingeschrevene bedrag zal worden toegekend. «De verwachting is niet overdreven dat de sommen welke aan de Fransche inschrijvers worden toegekend, ook na de vermindering tot op een derde, loch nog IJ milliard, zijnde de helft der geheele leening, zullen bedragen, en dat de wederhelft aan de Buitenlandsche in schrijvers zal worden toegekend. «Nu zullen wij, ten gevolge van de beslissing der Regering om zich niet van de tusschenkomst van bankiers te bedienen, binnen kort een vreemd verschijnsel waarnemen. Daar een beroep op de spaarpenningen van het publiek is, gedaan zal de te verwachten geldcrisis veel minder ernstig zijn dan men vreest. «Het bankpapier is meer en meer het alge- meenc circulatiewerk van Frankrijk geworden kooplieden, bankiers, ell'ectenmakelaars fabri kanten allen maken uitsluitend gebruik van bankpapier, omdat dit hun veel tijd uitwint. De man daarentegen die spaart, die voor een kwaden dag zijne spaarpenningen bewaren wil of ongevallen vreestlegt hetgeen hij bespaart in goud en zilver op zijde. Voor de afbetaling der laatste twee milliarden was er, voor zoo ver dat nagegaan kan wordenin Frankrijk bijna vijf milliarden in goud- en IJ milliard aan zilver geld aanwezig. Neemt men aan dat hiervan bij de laatste leening IJ milliard werd uitgevoerd, dan blijven er toch nog meer dan vijf milliarden aan gemunt metaal in het Land voorhanden. De circulatie der bankbiljetten bedraagt 23C0 milliocn, zoodat in de daad slechts een derde gedeelte der in omloop zijnde geldswaarde uit bankpapier bestaat. «Daar nu zij, in wier handen het bankpapier zich bevindtgeen groot aandeel in de inschrij ving zullen nementerwijl daarentegen dat gedeelte der natie hetwelk spaart en zijne spaar penningen in klinkende munt bewaart in groolcn getale zal inschrijven, zoo mag men aannemen dat van de IJ milliard, welke aan de Fransche inschrijvers zal worden toegewezen, 1200 milliocn zal worden gestort in specie en hoogstens 550 milliocn in bankpapier. Het is gemakkelijk te begrijpen dat, mcl met eene dusdanige verhouding tusschen specie en papiergeldeen ooger.blikkelijke crisis zeer wel te voorkomen is, vooral wanneer men daarbij ia aanmerking neemt dat de Nationale Verga dering met eene zeer verstandige voorzigtigheid de Bank van Frankrijk gemagtigd heeft hare papieruitgifte van 2800 tot 3200 millioen francs te verhoogen is." Harald Haarfagr. Zooals de dagbladen gemeld hebbenwerd op Donderdag den 18den 1.1. te Haagcsund op de westkust voor Noorwegen het gedenkteeken ter eere van den man onthuldwiens naam ons opschrift vermeldt. Al zijn er sedert het leven van dien man eeuwen verloopen, zijn aandenken leeft in Noorwegen voort, en het monument, voor hem opgerigt, ie de vrucht van dankbare hulde. Als de grondvester van hel Noorwecgsche rijk heeft Harald 1 zich daar op de regtmatigste aanspraak verworven. Hij was de zoon van Hafdan, bijgenaamd de zwarte een van de degelijksle bestuurders van dal land. Ten tijde van diens overlijden in het jaar 803 bevond Harald zich in de bergen van Dovrefield, en had in onderscheidene veldslagen reeds blij ken van grooten moed en bekwaamheid gegeven. Door de liefde werd hij een veroveraar. Zijn hart werd door Gida, de dochter van een na burig koning, getrokken; maar toen hij door gezanten om hare hand liet vragen, ontving hij van de trotsche schoone het antwoord, dat zij alleen dan zijne gade zou worden, wan neer hij geheel Noorwegen aan zich onderwor pen had. Toen deed Harald een eed. dat liij zijn liaar niet eerder zou laten snijdenvoor dat hij Gida's wenscli had vervuld. En het gelukte hem, want na verloop van nagenoeg tien jaren was hij de eenige beheerscher van het geheele Noor wegen, Zijn haar was in al dien tijd lang en schoon gewordenwaarvan hij den bijnaam Harald Ilaarfagrd. i. met het schoone haar verkreeg. Aan de kleine vorsten, die hij aan zich onder worpen had, vergunde hij onder den titel Jarl, het bestuur over hunne landen, met een derde van de inkomsten. Verscheidene van hen echter ver huisden naar elders en stichten Noorwcegscbe kolonies. Ook werden verscheidene eilanden, zooals Shetland, IJsland, de Faröer en Orkadische eilanden door hen bevolkt. Harald had zijnen koninklijken zetel te Drontheimwaar hij ten jare 980 overleed, nadat hij zijn land door wijze wetten en handel tot een' betrekkelijk hoogen trap van bloei had gebrtgt. Blijkens het monument dezer dagen voor hem opgerigt en op plogtig feestelijke wijze onthuld, worden zijne verdiensten voor Noorwegen bij het late nage slacht nog in dankbaar aandenken gehouden. De Haagsche Correspondentie der Hotlerd. Cl. be helst het onderstaande Het valt moeijelijk in deze dagen wat mede te doelen dal niet in dc termen valt van de kleine nieuwstijdingen, die u langs anderen weg worden toegezonden, of van zaken, die, juist op dit oogenblikliet minst van allen de be langstelling inboezemen zoodal men eigenlijk de bekwaamheid mist om bij de hceischendc warmte, zijn gedachtcnloop verder uit de strek ken dan binnen de grens valt van het hoog noodigc en meest dagelijksche. En om dan ook aan do verzoeking le ontkomen van iets meer inspanning van den geest ie moeion vergen gaal men verademing zoeken aan het schoone, groote, vrije strand, in ons naburig zeedorpwaar volop de genietingen der natuur ons worden geschonken wanneer wij daarvan willen gebruik maken dat wil zeggen, wanneer wij verstandig genoeg zijn ons fluks te onttrekken aan de monstering op uitgebreide schaaldie de ijdelheid en praalzucht er houden; of gaat men verkwikking en verademing zoeken buiten de grenzen van het land. En met dat al wordt het er voor den journalist niet gemakkelijker om. Arme journalist 1 Hem is zelden eenige rust gegundhet publick vraagt dagelijks zijn arbeid; bezwaarlijk zou het gaan dat werk eenigen tijd te slaken Siberische koude of tro pische hitte hij blijft altijd aan zijn schrijftafel gebonden en wanneer hem de arbeid óók wat zwaar begint te vallen wanneer de natuur ook bij hem baar rechten doet gelden, dan juist wordt hij nog bovendien beroofd van den steun, dien hij ontleent aan de levendigheid op het gebied van Staatkunde van letterkundevan wetenschap enzdan staat op elk doel van het uitgestrekte gebied-, waarover hij hcerschtde werkzaamheid stil en toch moet hij dkgelijks zijn contingent leveren. Deze jeremiaden balen weinig en hebben bovendien, ik gevoel dat, alweder het nadeel van weinigen belang in te boezemen. Zoolang de vooruitstrevende tijdgeest zijn eischen uit breidtin plaats van inkrimpt, zoolang het dus onmogelijk blijft voor eenigen lijd een couranten grève te maken en het publiek het dagelijks in de wereld voorkomende te onthouden zoolang zal ook de journalist zich een zoet dolce far nienlef ook maar voor een gedeelte van het jaar moeten ontzeggen. Die machine moet steeds blijven werken. Daartegen valt niets le doen maar de verzuchting le slaken tegenover het publiekkan misschien dienen om dat strenge, veeleischcnde veelhoofdig monster tot wat toe- ge ven beid, tot wat inschikkelijkheid te stemmen, vooral in een tijd, dat zoovelen verpozen en de journalist zijn dagelijks voor hem terugkeeren den slavenarbeid moet blijven verrichtenzijn vaak zoo doornig en dislelig pad moet blijven bewandelen trots verschroeiende zonnehitte en dorheid in zijn ongeving. Inderdaad is la saison morle voor ons wel het minst vruchtbaar. De schoonmaaksters, stuks- doors, behangers en stoffeerders enz. zijn thans voor goed aan het werk gegaan in de localen der Tweede Kamer, want, zonder buitengewone omstandigheid zal er van een zomercilling niets meer komen. Toen men nog moest afwachten welken loop de zaken zouden nemen werd de gelegenheid tot vergadering nog opeugehouden. Zoodra het bleekdat het nieuwe Ministerie geenerlei behoefte aan een ontmoeting met het Parlement heeft, zijn de orders tot uitvociiug. ingetrokken en is geheel de politiek nu voor geed en villcgiature en slaapt zij haar zonncrslanp tot groot genoegen van rustlievende leden en van ambtenarenwier werkzaamheid eindigt met hel uiteengaan der Kamers. BENITO JUAREZ werd in 1809 in den Staat Oaxaca uit arme indinanschc ouders geboren en groeide als her dersknaap in de dalen van zijnen geboortegrond op. Toen hij den ouderdom van twaalf jaren bereikt hadontwaakte in hem de zucht om meer te zien en meer te zijn, en hij begaf zich naar de hootdpla.lts van genoemden Staat, alwaar hij het geluk had in een oud welgesteld koopman een beschermer te vinden. Juarez greep de hand die de fortuin hem bood paste

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 1