aanleiding lol eenige opmerkingenwaarin zij Jioofdzakelijk zegl ■Toen in het jaar 18G8 te Weenen een schuttersfeest gehouden werdbegreep men overal dat de hootdslad van Oostenrijk onder de naween van het jaar 1866, het meest ge schikte vereenigingspunt was van alle tegen standers der door Pruissen voorbereide nieuwe orde van zaken in Duitschland. In de daad stelden zich bij dat feest de leiders der Wellen- partij en van de buitensporigste democratie op den voorgond; hunne redevoeringen ademden den bittersten haat tegen Pruissen en Duitschland en van de Oostenrijkschc zijde viel aan de mani- lestalien vrij wat bijval en aanmoediging ten deel. Ook nu hadden de particularisten en domocraten zich gevielddat zij aan hunne demonstration door het bondgenootschap met de Oostenrijkers meer nadruk zouden kunnen geven. Doch zij hebben zich misrekend. De Oosten rij ksche gasten hebben blijken van eene echt nationale gezindheid gegevenzich van elke herinnering aan voormalige tweespalt en strijd onthouden en de nieuwe orde van zaken in Duitschland opregt erkend. Uit Oostenrijk- schen mond werdenin bewoordingen, die van warme geestdrift getuigden toasten uilgebragt op Keizer Wilhelm den stichter en handhaver de Duitsche eenheid. ■De houding der Oostenrijksche gasten heeft dan ook in alle vaderlandslievende kringen een gunstigen indruk nagelaten. Uit hunne rede voeringen blijkt dat de publieke opinie meer en meer het Duitsche Uijk niet bloot als een onaantastbaar feitmaar als een waarborg voor de vredelievende ontwikkeling der Duitsche en Kuropesche toestanden beschouwt. Hebben de Oostenrijksche feestredenaars zich met warmte voor de eendragt tusschen de volken van Duitsch land en Oostenrijk en voor eene goede ver standhouding tusschen de Regeringen der beide ltijken verklaard, van de Duitsche zijde werden deze wenschen met blijdschap beaamd en on dersteund." Politieke Home. Afgekoeld en opgefrischt. Na den feilen zonneschijn, na de tropische hitte Jcr laatste wekenheeft eene weldadige luchtzuivering plaatsgehad, thans gevolgd door fikschen plasregenmaar een regen van be duidend politiek nieuws is nog niet nederge- vallenzoodat we ook heden eene tamelijk magere revue zullen moeten houden. In Frankrijk 'tland van onrust en kibbelarij bij preferentie staan orleanisten en legiti misten vijandiger dan ooit tegenover elkander. Dal antagonisme doel Thiers natuurlijk veel pleizicr, want als de monarchale voorstanders dier beide partijen elkander bestrijdendan wankelt te minder zijne republiek dat is de republiek van Thiers, die eene gansch andere is als de republiek van Gambella. In Spanje de welige bodem der don Quichotten is weder een dwaas manifest van don Carlos verschenen. Na den aanslag op koning Amadeus was dat wel te verwachten, want na het bedoelde treur spel moest natuurlijk een kluchtspel worden opgevoerd. 't Jammerlijks!, daarbij isdat Spanje met al die politieke schouwspellen, al armer en armer wordt. De Keizer van Japan vertoont zich alle dagen aan 't publiek en zit zelfs zeer aandachtig bij openbare schoolexamens, die anders niet ver makelijk zijn volgens de opinie der Neder landers. Z. M, wil 8 academiën oprigten. Verder heeft de Micado den verkoop van zcdelooze platen en speelgoed verboden. Het gewigtigst besluit door Z. M. genomen is echter dit: «voortaan mag niemand integen- woordigheid des Keizers op handen en voeten kruipen." Dat is een harde straf voor intriganten. Te Londen is het gebruikelijk gastmaal ge houden, 't welk het sluiten van de Parlements- zitting voorafgaat. Loi d Gladstone had het hoogste woord en zeide: «de wolken die den gezigts-einder verdonkerden zijn verdwenener is geen zwarte stip meer te zien en Groot-Rritta'njc leeft in vrede met de geheele wereld 1" Men juichte op die woorden en at voort zeer lang en zeer veel. Mexico heeft een groot verlies geleden de man, die gedurende geruimen tijd hel lot van dat land in handen had, de Napoleontische politiek deed mislukken, en den ongelukkigen Maximiliaan het slachtoffer daarvan maakte, Juarez, is overleden aan een beroerte. Hue men over Juarez moge oordeelcn, 't is ontegenzeggelijk waar, dat hij zijn vaderland in menig opzicht nuttig is geweest en er veel goeds lot stand gebracht. Zijn tijdelijke opvolger is de president van het hoog gerechtshof Lcrdo de Tejada. Het benoemen van den definitieven opvolger zal mogelijk tot veel slrijds aanleiding geven, waarbij broeder Jonathan zeker wel niet neutraal zal blijven. Nationaal Internationaal en Par lementair-politiek potpourri. Na de hitte der laatste weken die het lig- chaam heeft afgematworden de Rotterdammers en Dcventers door de hitte der veikiezingen voor de Tweede Kamer geteisterd. De liberalen hebben tot candidatcn te De venter, den heer Blussèparlementair veteraan en heldhaftig martelaar der inkomsten-belasting; te Rotierdamden heer 0 van Rees, "eene -Indische specialiteit, een nieuw man, in Indiê genoemd Koning Olio die zelfs onder de geavanceerden op Indisch gebied in het eerste gelid marcheert. Ook de anti-revolutie heeft aldaar hare candi- daten, doch die partij is aldaar niet talrijk genoeg, om zich incl grond eene zegepraal te kunnen voorspiegelen. De Rottcrdamsche liberalen prefereerden den heer van Hees boven den Heer van Bosseen daaraan hebben zij wèl gedaan. De heer van Bosse heeft lang genoeg op ministerieel en parlementair terrein in allerhande figuren geparadeerd. Men moet op zijn tijdin de wereldweten heen le gaan. Te Amsterdam kon de gemeenteraadszitting niet doorgaan, omdat maar 11 van de39 raads leden waren opgekomen 1 Later had er eene nieuwe zitting plaats, en er waren wederom maar elf een zeer karak teristiek getal leden present en achtentwintig absent I Doch toen was de raad of liever zijn romp bevoegd te beraadslagenvolgens art. 49 der gemeenteweten ook besluiten te nemenelf zielen voor een kwart millioen zielen besluiten Men moet roeijen met de tiemendie men heeft. Thans was ook de burgemeester afwezig. Maar eeu wethouder was er gelukkig nog, die presideren kon. De wijze vaders van de hoofdstad des Rijks geven door hunne absentieandere sleden en dorpen geen grooten dunk van hunne belangstelling in het behartigen der gemeentezaken. Maar ook de Amslerdamsche pers kon er krach tiger over spreken. Voor die absentie-ziekte zou de pers wel een geneesmiddel kunnen gereed maken Toelating van meisjes op de lloogere Burgerschool was in den gemeenteraad van Zaandam voor gesteld. Met 15 tegen 2 stemmen is het voorstel rer- worpen. Die verwerping met zulk eenen meerderheid, mag wel de overweging verdienen. In de eerste plaats is die verwerping goed te keuren, omdat het bijna onoverkomelijke moeijelijkheden oplever*. Hoogere Burger scholen zoodanig te reorganiseren en 't zou ook nog al wat meer geld kosten dat het onderwijs doelmatig wordt ingerigt, gepast zal ineensmeltenvoor beide seksen. In de tweede plaats zal de zamenvoeging van het schoone mot het sterkere geslachtaan dezelfde schoolop eenen leeftijd van overgang en ligchamclijke ontwikkeling, uit hel oogpunt van moraliteit gevaren opleveren. Te eerder gevarenomdat in den tegen- woor Jigen tijdnieer dan vroeger veel onge schikte lectuur in handen der jeugd komt. De tongblaar doet zich voortdurend in vele streken des lands voor. Yoorbehoedsmaatregelcn bij het gebruik van melk, vooral het koken daarvan worden aan geraden. Niet minder voorzigtig zij men bij het ge bruik van waterinzonderheid bij groole hitte. In 't Noorden des Rijks wordt tegenwoordig weinig vee naar Engeland uitgevoerd. In Engeland laat de Regering ten scherpste toezien op het vee dat wordt ingevoerd. De lessen van het veiledene, toen onze overzeesche huurlieden zoo zwaar door de vee pest werden geteisterd, blijken waarschuwingen voor de toekomst te zijn geweest. Het Asser zendingsleest had veel succbs. 't Lieflijk, 'i prachtig bosclihet paradijs in miniatuur van Assen, de besche'dciie hoofd plaats der provincie Drenthe, wemelde Woens dag jl. van duizenden aan duizenden, uil tal van streken des Vaderlands daarheen gevloeid, om God te loven en te danken voor het vele goede geschonken, ook op het gebied der zending- Het getal feestelingen wordt geschat op circa 8000 die hoogst aangename herinneringen ach terlieten en ook hoogst aangename herinneringen met zich medevoerden. Dit tweede Noordsche zendingsleestte Assen gehouden, heeft in bijna alle opzigten het eerste overtroffen. Men mag zich v< rstellendat het derde feest in 1873 nu het tweede zoo uitnemend voldeed nog talrijker zal woiden bezocht. Diverse landheeren in de provincie Utrecht laten gedurende de warme dagen, hunne arbei ders zonder loonskorling, van 's middags 12 tot 4 uren niet arbeiden. Die maatregel verdient niet enkel te worden toegejuicht, maar dat voorbeeld dient in andere provinciën te worden gevolgd. Twee vragen echtermoeten de arbeiders alsdan vroeger beginnen te werken, of later met het werk eindigen Wat doen zij tusschen 12 en 4 uren, dat is vier uren vrijen lijd Ons dunkt dat de bedoelde landheeren het nut van hunnen maatregel zouden kunnen ver- hoogen als zij die arbeiders in een of ander beschaduwd ooid oi koele verzamelplaats, gedu rende deze vier uren, doereen bevoegde onderwijs in lezen, schrijvenrekenen enz, lieten geven. AMERSFOORT 29 Julij 1872. Naar wij vernemen zal de nieuw benoemde directeur van het postkantoor te Amersfoort de Heer C. Smit Ihn op Vrijdag 2 Augustus e. k. als zoodanig in functie treden. Zaturdagmiddag jl. is brand ontstaan in het artillerie-kamp bij Zeistwaarbij 26 stroohutten en 10 linnententen totaal zijn afgebrand, met bijna alles wat zich daarin bevond, als kleederen dekens, kolven van geweren enz.; er zijn p.m. 10,000 scherpe patronen gesprongen. De oorzaak van den brand is onbekend. Onmiddellijk zijn de noodige maatregelen genomen dat de troepen zooals bepaald was evenwel het kamp heden kunnen betrekken. Woensdag middag jl. circa 2 uren is te Wou denberg, aan den weg naar Maarsbergen, op de hofstede Wetering, toebehoorende aan den landbouwer Evert van Koifschelen, brand ontstaan in de tabakscluiur, alwaar de knecht zijn mid dagslaapje hielddoch gelukkig nog in tijds gewekt wed, om den brand te kunnen ontkomen. Binnen een uur waren schuur, woning en hooi berg een prooi der vlammen. De lossegoeJeren in het woonhuis zijn grootendeels gered. De ge bouwen alleen waren verzekerddoch te laag, zoodat de eigenaar groole schade lijdt. Bij ons berigt in N°. 2006, van Vrijdag 26 Julij omtrent het landelijk feest der weeskin deren op Leusdenhad nog moeten worden gevoegd, dat zij werden onthaald uit de op brengst van het Volksconcert in April jl. te Amersfoort plaats gehad. De jeugdige weezen zijn naar en van Leusden gereden per rijtuig, daartoe door den heer IV'. van Wapeningen kos teloos verstrekt. V erbetoring. In het raadsverslag, geplaatst in No. 2006 van 26 Julijslaat De heer Herschel zegt bezwaar te hebben tegen het laatstbedoelde voorstel. Het onderwijs in het boekhouden ij niet zoo gemakkelijk. Dit moet zijn: De heer Herschel zeg*, bezwaar te hebben tegen liet laatstbedoelde voorstel. Het onderwijs in het Boekhouden Handels wetenschappen en Watenkenuis is niet zoo ge makkelijk. ADVERTENTIE N Gstiiouwi) D. N. RENAUD VAN HOYTEMA uit Amersfoort en G. A. VAN HARENCABSPEL van Rotterdani. *il* Overleden te Akk.n de WelEdelGestrenge Heer E. F. M. VAN GORKUMgep*'. Kapitein der Infanterie, Lccrnar aan de II. B. S. le Arnhem. ÏIIJ/.IIMIUIIE KlAMSIrUVIMi. De lieer Dr. LA MERT van 37. Bedford Square, IjOlidoii, Schrijver van de ZELF- BEWARINGeen praclisch Handboek over de teel- en geslachtsorganen, heeft de eer zijne patiënten en zulke die hem willen consulteren, ihedetcdeclcii dal hij van den 7e tol den 15cn Augustus in het Hotel du Grand La- boureurPlace de Meirte Antwerpen pcisoonlijk te spreken zijn zal.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3