kundemaar dient somszooals door vele Voorbeelden werd aangetoond, dikwijls tot dekmantel voor wederreglelijke uitoefening der geneeskunde bij den menschen voor den verkoop van geneesmiddelen. De vergadering heelt derhalve gemeend stappen te moeten doen ter beteugeling van dit misbruik, en werd besloten zich te con stitueren. De volgende vergadering zal te Assen worden gehouden. Vormen alzoo veeartsen uit de vier Noordelijke provinciën eene veeartsenijkundige vereeniging op zich zelf, desniettemin is hel hoogst wen- schelijk dat zij ook bijwonen de aanstaande vergadering der bovengemelde Maatschappij te Utrecht, vooral nu de vermelde gulden feett- viering daaraan is verbonden. Niet alleen kan dit strekken tot nut en ge noegen van de leden der beide vereenigingen maar zeker kan dit ook strekken ten algemeenen nutte en weldadigen invloed uitoefenen op een der voornaamste takken van den nationalen rijkdom, de Nederlandsche veestapel. De veehouders in Nederland hebben, voor het meerendeel, nog veel te leerentot bevordering van de gezondheid van hun vee, en als nu alle of bijna alle veeartsen in Nederland zich de hand der verbroedering reiken, ten einde eens gezind hunnen invloed, kunde en krachten aan- tewenden om veehouders allengskens de oogen te doen openen voor wat dienstig en voordeelig is op dat terrein en de veeartsenijkunde, vooral onder den boerenstand, te populariseren dan zullen direct en indirect daaruit hoogst weldadige resultaten uitvloeijen. Uit belangstelling in het onderwerp redigeer den wij staande geheel buiten veeartsenijkundig gebied, dit beknopt, eenvoudig en welgemeend woordons voorspiegelende dat het de welwil lende attentie en sympathie van vele bovenbe doelde titularissen moge genieten. AMERSFOORT 2z Augustus 1872. LEGERPLAATS BIJ MILLIGEN. In het kamp zijn aanwezig 332 officieren p. m. 10.000 onder-officierenen manschappen, 1386 paarden en 24 stukken geschut. MaandagDingsdag en Woensdag jl. zijn de batailions inlanterie onder bevel hunner kom- mandanten geoefend in de balaillonschoolde le brigade op de Meerveldsche heide, de 2e brigade op de Garderensche heideterwijl de artillerie en cavalerie op zich zelf uitrukten en geoefend werden onder hare batterij-en escadrons- kornmandanten van 's morgens halfnegen tot halftwaalf. De miliciens van 1868—1869 werden des namiddags van 5 tot 7 uren geoefend in het tirailleren de velddiensthet bajonetgevecht en het schijfschieten. Gedurende deze week zal, naar men verneemt, dezelfde dienst geschieden. Door het morgenschot gewekt, gaan de mi litairen 's avonds halflien naar hunne veldleger- steden. Dingsdagmiddag hield de Opperbevelhebber inspectie over het kamp en gaf zijne bijzondere tevredenheid te kennen. Bij de troepen heerscht een goede geest en de algemeene gezondheidstoestand is voortref felijk. In de ambulance werden een 300tal man schappen verpleegd, waaronder niet een zwaar ziek was. Door den Opperbevelhebber is bepaald dat de kerkparade, op Zondagen, als andere diensten moet worden beschouwdzoodat het bijwonen der godsdienstoefeningen voor de Protestantsche en Roomsch-Catholieke militairen verpliglend is. De predikbeurt wordt aanst. Zondag voor de Protestansche militairen vervuld door Ds. A. Rutgers ran der Loeffuit Leiden. Het eten is goed en wordt het middageten allengs beter gekookt. Tot het bijwonen der groote manoeuvres worden in het kamp verwacht 1 Deensch en 2 Zwcedsche officierendievoor dat doel door hunne respectieve regeringen daarheen worden gezonden. De muziekcorpsen der Rijdende Artillerie uit Amersfoort en der Veld-Artillerie uit Arnhem zulten in de navolgende week naar het kamp overkomen om aldaar concerten te gevenals welwillend aangeboden door Heeren Officieren dier respectieve regementen. De troepen hebben zich thans goed ingerigl en gewennen (vooral de miliciens) reeds aan het ongewone kamp-leven. Allengskens is alles in geregelden gang geraakt, hetgeen in de allereerste dagen met zulk een getal troepen altijd iets te wenschen moet overlaten. De officieren stellen zeer op prijs de verbe teringen door het hoofd bestuur iu hun logies gebragt en de luitenants vooral dat zij niet meer, als in vroegere kampen, met twee in ééne tent behoeve te logeren. Post- en telegraafdiensten gaan geregeld, als mede andere zaken. De groote parade op Zondag aanst. zal zeker niet minder prachtig zijn dan die van jl. Zondag. Des avonds hebben muziekuitvoeringen plaats van alle muziekcorpsen en daarua is groote taptoe. Woensdag avond. Aangenamer wéér voor een kamp-leven, dan dat der reeds verloopen kamp-dagen zal wel niet denkbaar wezen, terwijl het een genot is, 's morgens bij het openen der tentende over heerlijke frissche Geldersche heide-lucht met lange leugen in ademen. De reis uit menige bedompte kazerne, soms overladen met bedorven lucht, naar de schilderachtige Milligensche heide, alwaar men genoodzaakt is de longen met zuivere atmospheer te vullen, heeft dan ook op menig soldaat denzelfden opwekkenden en verkwik- kenden invloed, als eene verre reis, naar de eene of andere bad-plaats voor den gefortuneer- den particulier. De eerste kamp-dagen worden doorgebragt met voorbereidende oefeningen. Infanterie, ka- valerie en artillerie houden elk afzonderlijk nog divisie-school, uitmuntend instructief en genoege- lijk voor Heeren Kommandanten, die niet altijd in de gelegenheid zijn zulk eene groote troepen- verzameling onder hun commando te hebben. Welc^^ zullen gecombineerde manoeuvres worden uitgevoerd, terwijl later eenige groote manoevres in het vuur geschieden. En ook zal er 's nachts onverwachts alarm wrden geslagen en vermoedelijk voor twee dagen op de VViesselsche heide worden gebi- vouacqueerd. De predikbeurt door Ds. C. E. van Koetsveld uil 's Gravenhage, in het ka rap gehouden, heeft uitermate voldaan. Deze redenaar wist toch in de schoonste bewoordingen den juisten pepu- lairen toon aanteslaan eene laak die, in even redigheid aan hare moeijelijkhedenniet altijd wordt gewaardeerd. Allen, zoo officieren, als manschappen, waren zeer voldaan over het door hem medegedeelde, terwijl de doordringende stem en de bedaarde wijze van spreken, allen, zoowel de vooraan- als meestachteraan-staanden in de gelegenheid steldewoord voor woord te verslaan en te begrij pen. De koper-muziek klonk heerlijk over de heide, terwijl de choraal op uitstekende wijze door de gecombineerde muziek van het 3e en 4e regement bussaren zeer schoon werd uitgevoerd. De preek duurde, tot groote voldoening van de omstanders niet te langiets dat grootelijks is geapprecieerdvermits de preek s'.aande wordt aangehoord en waarop, naar men hooptdoor volgende predikanten zal worden gelet. De gezondheidstoestand in hel kamp is tot heden uitmuntend. Het groot antal zieken reeds in de ambulance opgenomen, zoude welligt het tegenovergestelde doen vermoeden. Het aantal tot heden reeds in de ambulance verpleegd is ruim 300, doch alle deze zijn, behoudens eenige uitzonderingen, zeer lig te ziektegevallen, en wel voornamelijk voet-gebreken, als gevolg van de groote marschen en van de ongewoonte om over het hobbelig beide-terrein te marscheren. Van de zijde der infanterie komt dan ook hot grootst aantal zieken. Terwijl gedurende het voor-kamp één lijder aan typhus is bezweken, zoo heeft men echter uit het eigenlijke kamp nog geen sterfgeval te betreuren en was erdank zij de meest mogelijke hygiënische maatregelengeen geval van typhus meer. De infanterie heeft vooral een verrooeijend leven. Elke morgen toch rukt zij reeds vroeg tijdig uit, om op de vermoeijende heide te exerceren, terwijl 's middags na het eten oefe ningen in het tirailleren schijfschietenenz. worden gehouden. Toch is dit levn door en door gezond en is eenieder jolig en opgeruimd, terwijl als bewijs van niet-oververmoeidheid mag gelden datwaar men 's avonds komt men overal hoort zingen en joelen, en dansen, doch dal alles op betamelijke wijze. Zondag aanst. worden verscheidene nieuws- j gierige vrienden en kennissen verwacht en het is te hopen dat hel weder even constant schoon als nu zal blijven. Ongetwijfeld zal dan menigeen naar kerk gevolgd door groote parade, worden gelokt, terwijl aan de meeste canlines muziek uitvoeringen zullen plaats hebben. Aan amusementen trouwens ontbreekt liet in het kamp niet, want behalve de vele muziek uitvoeringen aan dc canlinesbevindt zich nabij het centrum nog een café-chantant. Een photografiscl» etablisemcnt ontbreekt er evenmin; doch, wal wel ontbreekt, en in een militair kamp ongetwijfeld veel bezoek zou hebben, is een goede tir de salonzoo menigvuldig toch op kermissen vertegenwoordigd. Het signaal van fourrageren wordt geblazen dus voor thans hier finale. An^rikaansche bladen deelen het volgende voorval mede, hetwelk onlangs te Shewnectown in de circus van de heeren Kean C°. heeft plaats gehad. Toen de vermaarde koorddanseres Gelestine hare kunstverriglingen op een veertig voet boven den grond gespannen koord ten uit voer bragt, brak dit, en de danseres stortte naar beneden. Met gebroken ledematen en meer dood dan levend werd de ongelukkige opgenomen. Dij onderzoek van het koord bleek, dat hel ongeluk aan kwaadwilligheid was toe te schrijven, daar het louw op de plaats der breuk inwendig kunstmatig was uitgehold en wel zoodanig, dat het wel de spanning nog kon verdragen, maar bij de bewegingen, die de danseres er op maakte, onvermijdelijk breken moest. Een ijverzuchtige mede koorddanseres van het gezelschap wordt voor de schuldige gehouden. Nu er weder druk gebruik wordt gemaakt van het zoogenaamd vliegenpapierachten wij het niet overbodig de aandacht er op te vestigen, dat, blijkens hel verslag der Vereeniging ter bevordering van volksgezondheid te Leeuwarden over 1871, een kind in het dorp Ee (Oosldon- geradeel)hetwelk op dat papier had gekaauwd, vergiftigd en bijna bezweken was. Eenige dagen geleden viel aan de mairie van het IVe arondissement te Parijs het volgende voorVeertien huwelijken moesten voltrokken worden en reeds was bij twaalf paren de echtband geknoopt, toen de bruid van het dertiende paar, een alleraardigste biunette van twintig jaar, plotseling verbleekte en onder het uiten van smartkreeten, bewusteloos op den grond viel. Men bragt haar in een aangienzende kamer en haalde een geneesheer. Na verloop van ongeveer een uur, kwam deze aan de verschrikte en in angstige ver wachting verkeerende familie roeedeelen dat kraamvrouwen kindje" redelijk welvarend waren. De geboorte van de jonge spruit werd te gelijk met het huwelijk der ouders in de registers van den burgeilijken stand ingeschreven. Aan den Rijn bij Nieuwland hebben dezer da. gen belangrijke excerciliën plaats gehad van Duit- sche pontonniers. Onder de best geslaagde proe ven behoorden die, welke Woensdag werden ge nomen toen er veel wind en een sterke stroom was zoodat men met groote moeijelijkheden had te kampen. In één uur en vijftig minuten werd een 315 meter lange brug over den Rijn gelegd, 72 pontons, waarvan het eene deel stroom op en het andere stroomafwaarts werd ingevaren, vormden de brug Er waren verschillende hooge militaire autoriteiten tegenwoordig, o. a. de generaals von Tottleben en von Goeben. De Courier de France zegtdat het proces Bazaine met allen ijver wordt geïnstrueerd. Het schijnt dal er zeer onlangs eene groote schrede is gedaan tot onthulling der waarheid en tot waardeering der feiten, dewijl men eindelijk het spoor heelt kunnen hervinden van de dépêches aan den bevelhebber van het leger van Metz gezonden door dien van het leger van Chalons gedurende den marsch van dit laatste naar de Maas. Burgerlijke Stand ran Amersfoort. BEVALLEN: 14 Aug. Maria Hulst, geb. van den Hoek, 17 Aug. Elisabeth Gouw, geb. Hoefsloot, z. 19 Aug. Jacomina Ruiten berg geb. van Wijland z 21 Aug. Berendina van Drie geb. Dosd. ONDERTROUWD: 15 Aug. Mr. Jan Willem Sluiter met Johanna Hillegonda Cornelia Suer- mondt. Thomas van Daal met Alida van Eeden. GEHUWD: 21 Aug Jocobus Johannes van der Maath met Cornelia Antonetta Johanna Catrina van de Pavert. Brand de KruijfF met Elbartha van den Berg. Dirk Voortman en Hendrina Leenards. OVERLEDEN: 15 Aug. Jacobus Priem, 65 j.gehuwd met Johanna Heere. 16 Aug. Gerardus Philippus van Oven. 68 j. wedr. van Geurtje Steenbeek. Christina Riksen 3 m. 17 Aug. Jvr. Adolphine Charlotte Op Ten Noort, 58 j. geh. met Jkh. Mr. Jule Edouard Godin de Pesters. 20 Aug. Abraham Willem van Wijland, 19 dagen. ADVERTENTIE N. Den 17 Augustus 1872 overleed te Amersfoort na een langdurig en smartelijk lijden, mijne dieibare echtgenoot ADOLPHINE CHARLOTTE OP TEN NOORT. Jhr. Mr. J. E. GODIN DL PESTERS.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 3