echenj ten gevolge van het keizcrs-congrcs harlstogtelijk worden voor de republiekdan mag men verwachten dat de republiekeinsche beweging aanmerkelijk zal vooruitkomen in Europa." De Alabania-kwostie. Hoewel de beraadslagingen van het scheids geregt te tlenève in zake het geschil tusschen Engeland en Noord-Amerika geheim gehouden worden, lekt toch nu en dan het een eu ander daarover uit en 't zijn vooral de Engelsche bladen die zich op de hoogte trachten te stellen van hetgeen door de scheidsregters wordt beslist. Voor een paar dagen liep liet gerucht, dal het scheidsgeregt aan de Unie 4 tnilliocn poiul stei l, zou hebben toegekend wegens de directe schade door de Engelsche kruisers aan de Unietoege- bragt. De Londensche Times spreekt dit gerucht tegen. Intusschen verwacht men algemeendat de twccde uitspraak van het scheidsgeregt minder gunstig voor Engeland zal uitvallen dan de eerste. De Amerikaansche regering heelt hare aanklagt ten opzigte van de directe schade aldus geformuleerd «Het schip (de Alabama) werd niettegenstaande de voortdurende vertbogen van den Ameri- kaanschen gezant in Londenmet medeweten van alle politieke en militaire autoriteiten, op de werf van dc heeren Laird te Liverpool ge- Jjouwd. Plan en teekening droegen den datum van den 9den October 1861. Den 23sten Junij 1862 toonde de gezant der Vereenigde Staten, onder herinnering wal reeds met de Florida gebeurd wasde Lugelsclie regering aandat een nieuwe oorlogs-sloomboot tot hetzelide doel te Liverpool bijna zeilvaardig gereed lag. Den 30sten Junij verklaarden de regtsgeleerden van de kroon aan graaf Russelldat na de gedane mededeelingen en onder de gegeven omstandig heden maatregelen moesten genomen worden om in Liverpool dc waarheid der Amerikaansche mededeelingen te onderzoeken. «Na veleilei onderhandelingen tusschen den gezant en den consul van de Vereenigde Staten eenerzijds en de Engelsche autoriteiten ter andere zijdekoos het schip den 29slen Julij zee, nam den volgenden dag manschappen en uitrusting aan boord en vertrok den 31 sten Julij. Het bevel om het schip aan te houden waarop de vei tegenwoordigers der Vereenigde Staten te vergeefs hadden aangedrongen werd op den Isten Augustus verleend!" De Ameri kaansche memorie volgt het schip nu op zijn kruistogten in alle zeëen. Het werd door En gelsche schepen en in vooraf bepaalde havens van kolen voorzienhet liep iedere Engelsche haven in, die het goed vond en verkocht ook zijne prijzen in Engelsche havens. Eindelijk liep het den ilden Junij 1864 Cherbourg binnen en verliet die haven acht dagen laterom in een gevecht met de Kearsage van de noordelijken in brand te worden geschoten en onder te gaan. Worden deze teilen geconstateerd, en zelfs in Engeland geloolt men daaraan dan is een vonnis voor Engeland niet te ontgaan. Allerlei. Er is weder een nieuw middel uitgevonden om in verboden jagllijd hazen in Parijs binnen te voeren. Zoodra een strooper een haas ge dood heelt, vilt hij hem doodt tevens een konijn, dat hij ook vilt en stopt vervolgens hel ligchnam van den haas in 'tvel van het konijn en zoodoende kan hij zich vrij aan de poorten vertoonen. In de Haarlemmerhout is ecne dame die liep te wandelen in brand geraakt aan haar costume. Blen schrijft de oorzaak hiervan toe, aan het weg werpen van een lucifer door een voorbijganger. De toestaud is gelukkig zonder gevaar. Te Wecnen is het besluit genomen, een stand beeld op te rigten tor cere van van Beethoven; dit monument zal waarschijnlijk hij gelegenheid der wereld-tentoonstelling onthuld worden. Al hoewel Bonn de geboorte-plaats is van den groolcn toonkunstenaar, zoo heelt deze niet alleen in Weenen zijne muzikale opleiding ontvangen, maar aldaar ook zijne heerlijkste scheppingen voQftgebragtdaar heeft hij "geleefd daar is hij gestorven. Dc rijksveearts J. J IJ. Sinits deelt in het Deventer Weekblad mede dat hij onlangs bij cene liuisvrotiw cene mondzicktc heelt waargenomen, overeenkomende met die van hel rund en waar omtrent de arts vermoedde, dat de oorzaak gelegen zou zijn in hel gebruik van melk, afkomsrïg van een koe aan mondzeer lijdende; dientengevolge 'Waarschuwt hij hei publiek tegen het gebruik van ongekookte melk, tijdens 'liet lieer sclicn van het mond- en klaauwr.ecr bij het rundvee. Daar nu dc tongblaar in hevige mate J onder het rundvee op de Bolwerkweide üccr&cht en een groot aantal runderen door die ziekte zijn aangetast, beveelt hij de melkers en melksters ten ernstigste nauvóór het melken de handen met olie of vet in te wrijven, daar hem is medegedeeld dat die voor den mensch hoogst onaangename cn zelfs gevaarlijke ziekte ook bij het melken kan 'worden overgebragt. Eindelijk geelt hij den veehouders nog den raad hun gezond vee een paar maal daags mond neus en klaauwen te wasschen met een mengsel van een twee lepels karbolzuur op een paar fles- schen water. Op de kermis te Hcereveen was een draaimolen Onder vele andeten had daarin ook een meisje van omstreeks 20 jaren, woonachtig te Boswinkel, plaats genomen. Door eene of andere oorzaak verliest zij het evenwigl en valt uit den bak met het hoofd voorover naar beneden en blijft aan liare kleèren hangen. In snelle vaart voortgejaagd, slingert zij mede in het rondterwijl hel hoold op de haide keisteenen als gebeukt wordt. Toen men hét meisje konden bevrijden, was zij geheel buiten kennis. Volgens het getuigenis van den genees heer is aan geene herstelling te denken. Men leest in de N. Goesche Ct «Naar wij van betrouwbare zijde vernemen belooft het debat over de staatsbegrooting voor 1873 interessant te worden. Vooral wat die voor het departement van oorlog betreft. Ons is verzekerd, dat door den minister van oorlog de vinger op de wond zal worden gelegddat door hemzooals wij dan ook niets anders van zijn open, rond karakter verwacht haddende waarheid rondweg zal •worden blootgelegd, door een voorstel tot bet aanleggen en aankoopen van hetgeen hij tot verdediging van Nederland noodig acht. Aan de volksvertegenwoordiging dan de verantwoording, of zij dat noudige wil geven ja of neen. Wil zij dit niet, dan kan men er zeker van zijn, dat de tegenwoordige ministerevenals zijn voorlaatste voorganger Engelvaartzal toonen met zijne overtuiging te staan of te vallen. En die overtuiging is, evenals van den heer Engelvaart dat hij van geen «legerorganisatie bij de wet" hooren wil. Evenmin als, naar ons veizekerd iszelts van eene vestingwet." Te Mühlhausenin den Elzas, gebruikte onlangs ion Mollke in een hotel eeu glas bier. De maarschalk had nog niet de zaal verlaten, of al de aanwezigen vlogen op het bierglas los, dat aan honderd stukken op den grond viel. Alle decorum werd uil het oog verloren, en men rolde op en over elkander om eenige glasscher ven te bemachtigen die in vloeipapier en in watten gewikkeldin geestverrukking aan alle vrienden en bekenden vertoond en als kost bare reliquiën bewaard werden. Te Delden in Twenthe hebben eenige dames en onderscheidene burgerjufvrouwen het plan gevormd zich één avond in de week aan man, kinderen en huishouding te onttrekken, ten einde zich dan uitsluitend met onderlinge ver lichting, beschavingen veredeling bezig te hou den. Zij hebben namelijk het voornemen tot opiigling van eene dames-sociëteit. Daar zuilen zij afwisselend met het leggen van een kaartje en onder het drinken van een glaasje Beijersch of een grogje tijdschriften en andere wei ken lot beschaving der vrouw gaan lezen. Babbelen staat niet op haar programma. Bij het jongste examen in de ontleedkunde aan de hoogeschool te Berlijn hebben sleehts twee van de dertien kandidaten de verklaiing «goed" bekomen. Een dezer twee was een Ja- pannccs genaamd Sasumi-Sato die in de maand November van het jaar 1869 nog niet de Duit- sche letters kon lezen; gedurende de eerste vijf mr.anden beoefende hij uilsluitend de Duitschc taal en in de volgende zes maanden de andere wetenschappen waaronder ook het Latijn, die voor zijn eerste examen vereischt werden. Zijn vader, die lijfarts van den Mikado is, staat in Japan wegens zijne uitstekende bekwaamheden, in groot aanzien. Voor eenige dagen is in geheel Frankrijk de loting begonnen. Men weel dat volgens de nieuwe militaire wet niemand nu meer van dc dienst word vrijgesteld dan de oudste zoon van eene weduwe, die voor deze den kost verdient en de gebrekkigen. Overigens moet ieder gedu rende korten of langen lijd soldaat zijn. Over den duur nu van den diensttijd wordt geloot. Ook bet stelsel van plaatsvervanging is thans afgeschaft. Dit kan aanleiding geven tol ecne menigte van processen tegen verzekering-maatschappijen, gelijk in Frankrijk en vooral te Parijs, vele j beslaan die aan de ouders, tegen een bepaalde 1 premie in het jaar, een plaatsvervanger bezorg den, wanneer hun zoon bij de loling eeanom- mcr trok dat hem tot soldaat worden noopte. De verzekering-maatschappijen voor remplacan- ten weigeren aan hen die premiën hebben betaald deze terug te geven zeggende dat zij geen contract hebben aangegaan onder voorwaar de van teruggave, indien de plaatsvervangers wierden afgeschaft. Men zegtdat reeds eenige vadersdie piemien hebben betaaldzich heb ben verbonden om eene maatschappij tot restitu tie van de premiën te dagvaarden. Dc uitspraak in één proces door de regters van verschillende instantie zal de andere twistenden voorlichten wat hun te doen staat. V De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak der gestolen kanonnen van Vincennes. Een der beschuldigden is tot 10 jaren, een tot 5 jaren tuchihuisstral veroordeeld; een derde tot C en een vierde tot 5 jaren opsluiting; een vijfde tot drie jaren en drie anderen tot twee jaren gevangenistraf. Vier zijn vrijgesproken. Hartverscheurende tooneelen hebben de laatste zitting gekenmerkt. De zw..ngere vrouw van den tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeelden Nauroyheeft met hare acht kinderen een akelig misbaar gemaakt, zoodat men de fa milie met geweld heeft moeten verwijderen. Politieke Kevue. Zoowel door buiten- als binnenlatidsche bladen wordt sterk gezocht naar knap nieuws voor hunne lezers doch gevonden wordt niet. Uit alle hoeken is zelfs reeds het onbedui dendste bijeengeveegd. Zóó wordt tegenwoordig slof voor de pers verkregen. Thiers heeft met Gambelta, in conferentie, de republiek besproken. Zij zeiden wel niet tot elkander; de republiek en ik; maar zij meenden het toch, want zij regeren den toestand in Frankrijk. Gambetla beloofde volgzaamheid en ietwat gehoorzaamheid aan Thierswel niet in de strenge beteekenis dezer woorden en evenmin in die bewoordingen zelf, maar bel kwam er toch op neèr. 't Is dikwijls in de wereld hoe men zijn praatjes maakt. Thiers zit vol krijgslusten en in de rij zijner gedachten is de Rijn-oever n°. 1. Of zou Thiersals hij te Trouville soldaatje speelt en zich tnct kanonnen vermaaktslechts eene persoonlijke liefhebberij bevredigen Wil hij, die zooveel over kanonnen schreef, ook eens zien en hooren hoe die worden afge schoten hoever zij dragen en wat zij op verren afstand kunnen raken Maar als de Republiek tocu nu reeds een legei op de been houdt van 500,000 man en een oorlogsbudget heeft van 500 miïllioen francs, begaat zij een zelfmoord. Frankrijk heeft vrede noodig en geen schijn maar een waarachtige vrede. Dat is goed en duidelijk gesproken maar de «glorie" overschreeuwt hel. De Koning en de Koningin van Spanje zijn van hun reis in de hoofdstad teruggekeerd. De Carlislcn-opsland kan als geëindigd worden beschouwd. De verkiezingen zijn in vollen gang en vallen voor het meerendcel in den geest van het ministerie uitdal in 27 hoofdsteden van provinciën en in 150 districten de zege behaalde, terwijl de oppositie in 42 plaatsen de overwinning wegdroeg. Keizer Frans Joseff opent op 1 Sept. den Ilongaarschen Rijksdag, bezoekt op 5 Sept. bet Hof van den Koning van Saksen en vertrekt van daar naar Berlijn. Zijn Prcsieent-Minister Andrassy reist mee om, bij onraad, raad te geven. De Keizer van Rusland en zijn oudste zoon zitten al boven de wielen. De ontmoeting, die tusschen Keizer Wilhelm en Keizer Frans Jozeff te Ischl zou plaats hebbenheeft niet plaats gehad en wel om reden dat Keizer Wilhelm pijn had aan zijn voet. Bij elk gewoon schepsel is oiigestcldheid steeds dc meest gewettigde verschooningvoor het doen of niet-doen van 't een of ander niet zoo bij vorsten en die pijn in den voel van Keizer Wilhelm zal nog tot menig conjectuur aanleiding geven. Keizer Wilhelm zond onmiddellijk graaf Lchn- dorfr naar Ischl om zijn excuses te makenen zal nu 28 dezer naar Gastein vertrekkenom den 29 te Berlijn te arriveeren. De Oosten rij ksclie Keizer nam liet wettig excuus voor het wegblijven van zijnen beminden broeder aan en zeide dat het hem leed deed zijne gewaardeerde tegenwoordigheid te moeten derven. Hij at 's middags iels minder uit verdriet cn liet zich toen wat meer inschenken om dat verdriet wcgiespoelcn.

Amersfoortsche Courant | 1872 | | pagina 2